נמשכות תקיפות צה"ל ברצועה
(צילום: דובר צה"ל)

כשלוש שעות לאחר פתיחת מבצע "עלות השחר" ברצועת עזה, צה"ל חידש את תקיפותיו נגד יעדי הג'יהאד האיסלאמי. לפי הודעת דובר צה"ל "כוחות מיוחדים וארטילריים של צה"ל תקפו הערב (שישי) עמדות צבאיות של ארגון הטרור הג'יהאד האיסלאמי הפלסטיני. מספר פעילים של הג'יהאד האיסלאמי חוסלו בתקיפות". במקביל, הרמטכ"ל אביב כוכבי הנחה את צה"ל לעבור למצב חירום ולפתוח את מוצב הפיקוד העליון.

מבצע "עלות השחר" - כתבות נוספות

שר הביטחון בני גנץ אישר גיוס בצו קריאה חריג של עד 25,000 אנשי מילואים "בהתאם לצרכים המבצעיים". זמן קצר לאחר מכן עדכן דובר צה"ל כי הוחלט על גיוס נרחב של משרתי מילואים, לטובת תגבור הכוחות בפיקוד הדרום, בהגנה האווירית, בפיקוד העורף, בכוחות הלוחמים ובמפקדות. אחרי כשעה וחצי, הסתיימה הערכת המצב שקיים ראש הממשלה יאיר לפיד בקריה. קצין בכיר בצה"ל אמר כי "כרגע יש תקיפות מול יעדים מבצעיים של הג'יהאד כדי לסכל נסיונות שלו לפעול בהמשך". הוא חשף כי הארגון קידם לאחרונה פיגוע רצחני נגד אזרחים בגבול רצועת עזה, במקביל לתהליכים שבצה"ל זיהו בארגון.
תיעוד מתקיפת צה"ל ברצועה, מוקדם יותר
(צילום: דובר צה"ל)

5 צפייה בגלריה
תקיפה תקיפות צה"ל צבא צבאי מבצע עלות השחר רצועת עזה
תקיפה תקיפות צה"ל צבא צבאי מבצע עלות השחר רצועת עזה
צה"ל תקף עמדות צבאיות
(צילום: דובר צה"ל)
5 צפייה בגלריה
מסוק חיל האוויר מעל עזה
מסוק חיל האוויר מעל עזה
מסוקי חיל האוויר חגים מעל שמי עזה. "לא ייגמר תוך שעה-שעתיים"
(צילום: רויטרס)
הקצין התייחס לכוננות בעוטף עזה בימים האחרונים ולביקורת שבאה בעקבותיה: "פעלנו באחריות ובודדנו איזורים בעוטף כדי להגן על האזרחים. קטלנו את היוזמה של הג'יהאד באופן מתואם ופגענו בשרשרת התכנון והביצוע של הפיגוע שהם תכננו, מגורמי השטח ועד למפקד המרחב הצפוני ברצועה, אחד משני בכירי הארגון ברצועה, תייסיר ג'עברי".
מוקדם יותר נפרסו סוללות כיפת ברזל גם בירושלים ובבאר שבע, בנוסף לעיבוי סוללות כיפת ברזל בעוטף עזה, בעקבות חיסול בכיר הג'יהאד האיסלאמי, תייסיר ג'עברי, ששימש מפקד המרחב הצפוני של הג'יהאד האיסלאמי בעזה. ישראל החליטה לצאת באופן יזום למבצע, שהחל בגל התקיפות ברצועה. קצין בכיר אמר מוקדם יותר כי בצה"ל חיכו להזדמנות "מבצעית ומודיעינית אחרי אישור תוכנית מסודרת כדי לצאת בסיכול ובתקיפות".
הוא ציין כי בתקיפה, שבה נהרגו כ-10 מחבלים, הותקפו גם "גורמי הביניים" שתכננו את הפיגוע, לצד עמדות הג'יהאד האיסלאמי פלסטיני וחמאס שביצעו איסוף מודיעיני. המבצע עלול להתפתח למספר כיוונים ואף אחד לא יופתע ממטחי רקטות ולכך נערכנו. יש לממש את הנחיות פיקוד העורף, זה יציל חיים, זה לא ייקח שעה שעתיים, וייקח זמן". משרד הבריאות ברצועה טוען כי שמונה בני אדם נהרגו, בהם ילדה בת 5, ונפצעו 44 נוספים.
5 צפייה בגלריה
תיעוד מהתקיפה במגדל פלסטין
תיעוד מהתקיפה במגדל פלסטין
נזקי התקיפה במגדל פלסטין
(צילום: EPA)
5 צפייה בגלריה
אמבולנס הסהר האדום מטפלים בפצוע
אמבולנס הסהר האדום מטפלים בפצוע
מטפלים בפצוע ברצועה. הפלסטינים טוענים: בין ההרוגים - ילדה בת 5
(צילום: EPA)
5 צפייה בגלריה
תייסיר ג'עברי
תייסיר ג'עברי
בכיר הג'יהאד שחוסל בתחילת המבצע, תייסיר ג'עברי
הקצין הבכיר הבהיר כי המבצע מכוון אך ורק נגד הג'יהאד האיסלאמי פלסטיני: "יש עוד דברים לעשות ולא אמרנו את המילה האחרונה. על עם ישראל לשמור על קור רוח ואני מודה על החוסן הלאומי שהופגן עד כה ע"י תושבי הדרום. אין לנו עניין ברצועת עזה מלבד עם הג'יהאד ולכן המבצע ממוקד בו. אנו עושים מאמץ רב להימנע מנזק אגב בעזה וכך זה יהיה גם כאן. הם תכננו פיגוע וזה התהפך עליהם".
עוד הוא התייחס להיערכות למבצע רחב יותר ואמר כי "אנו מכינים עוד כוחות קרקעיים למאמצי ההגנה וההתקפה אם יתפתחו בהמשך". ג'עברי, בכיר הארגון שחוסל, בן 50, וגר בסג'עייה. לפני תפקידו הנוכחי, היה סייען של קודמו, בהא אבו אל-עטא, שחוסל במבצע "חגורה שחורה" ב-2019. בשנה האחרונה שימש גם ראש מחלקת המבצעים של הארגון ומתאם הפעילות עם חמאס. ג'בערי פיקד על ירי של מאות רקטות לישראל במבצע "שומר החומות" אשתקד. ההתרעה על הימצאות ג'עברי החלה שבוע לפני המעצר של בכיר הארגון בג'נין באסם א-סעדי.
התקיפה הראשונה במבצע "עלות השחר" יצאה לפועל עם יציאת מטוסי קרב של חיל האוויר הצהריים לתקיפת שורת יעדי טרור של הג'יהאד האיסלאמי ברצועת עזה - וחיסל חוליית טרור תוך 170 שניות בלבד. דובר צה"ל הודיע במקביל על "מצב מיוחד בעורף" עד 80 ק"מ מהרצועה, פורסמו הגבלות התקהלות מטעם פיקוד העורף ליישובים עד 40 ק"מ, ותושבי עוטף עזה הונחו להישאר בקרבת מרחבים מוגנים.
בינתיים, נמל התעופה בן גוריון פועל כבשגרה. לא קיימת כרגע השפעה על לוח הטיסות. נתיבי הטיסה הותאמו בהתאם לצורך ומתואמים עם חיל האוויר.
השתתפו בהכנת הכתבה: רועי רובינשטיין