בנט בפתח קבינט הקורונה
(צילום: רועי אברהם, לע"מ, סאונד: בן פרץ, לע"מ)

קבינט הקורונה אישר אמש (שבת) את המתווה שהציע משרד ראש הממשלה יחד עם משרד הבריאות, לפיו בלילה שבין ראשון לשני ייכנסו לתוקף ההגבלות החדשות למשך שבועיים כדי להתמודד עם כניסת הווריאנט החדש אומיקרון.
לאחר שצוות המומחים הציג בפני השרים את עמדתו, שמדגישה את חשיבות החיסון יותר מתמיד, הצביעו השרים על סגירת השמיים לזרים, ומתווה בידוד מדורג לישראלים: שלושה ימים עם שתי בדיקות PCR (בנחיתה ובסיום הבידוד) למחוסנים ומחלימים, ושבוע לכל השאר (עם בדיקה בנחיתה וביום השביעי). אלו שלא יבצעו את הבדיקה השנייה, יצטרכו להישאר בבידוד שבועיים.

3 צפייה בגלריה
מסיבת עיתונאים אודות הווריאנט החדש
מסיבת עיתונאים אודות הווריאנט החדש
(צילום: עמית שעל, מוטי מילרוד)
כמו כן, ישראלים שיחזרו ממדינות אדומות יבצעו בדיקת PCR עם הנחיתה בישראל, שלאחריה יועברו לבידוד במלונית קורונה עד לקבלת תשובה. לאחר קבלת תשובה שלילית, הנוסעים יועברו לבידוד ביתי עד היום השביעי בכפוף לבדיקת PCR נוספת. כמקובל, ההחלטה תעלה במהלך היום לדיון והצבעה בוועדת החוקה של הכנסת. יו"ר הוועדה גלעד קריב שוקל להקדים כמה מהתקנות ולא להמתין איתן לראשון בלילה.

זן אומיקרון - כתבות נוספות

כמו כן, השרים אישרו איכונים סלולריים למאומתים עם הזן החדש כדי לאתרם ובמטרה לקטוע את שרשראות ההדבקה, אך המהלך ייכנס לתוקף רק לאחר אישור הממשלה בתקנות לשעת חירום, כשבמקביל יקודם הליך חקיקה בנושא.
3 צפייה בגלריה
נוסעים בנתב"ג
נוסעים בנתב"ג
נתב"ג, הערב
(צילום: אסף קמר)
מלשכת ראש הממשלה נמסר כי משרדי האוצר והתיירות יגבשו דרכים כדי לסייע לענף התיירות בהתאם, וכי המדינה תיידע את כל הישראלים שיוצאים לחו"ל כי ייתכנו שינויים בהנחיות בזמן שהייתם מחוץ לארץ - וכי הם יצטרכו לשאת באחריות לעמידה בהנחיות.
לא פחות חשוב מההגבלות - גם מתווה התו הירוק מתהדק לאור החשש מהתפשטות הנגיף. בחללים סגורים יוחל המתווה בכל התכנסות של יותר מ-50 משתתפים במקום 100 כפי שנהוג היום. עם זאת, מופעי חנוכה לא יוגבלו אך תהיה אכיפה מוגברת להקפדת הכללים.
שר הבריאות ניצן הורוביץ אמר כי "יש בווריאנט הזה דברים שלא ראינו קודם", אך ציין כי הוא לא חושב שצריך למנוע יציאת ישראלים לחו"ל. "אנחנו חייבים לחסן כמה שיותר, זה הנשק העיקרי שלנו", אמר. "אני מודה לרה"מ שלקח את הטיפול בנושא במהירות ובמקצועיות". לעומת בנט והורוביץ, שר המשפטים סער מתנגד לצעדים שהוצעו ואמר שלא יוכל לתמוך בהם. לדבריו, גם פרופ' רן בליצר ופרופ' ערן סגל טוענים שהם מחמירים מדי. שר האוצר אביגדור ליברמן הסכים עם ההגבלות על נתב"ג, איכוני שב"כ ומתווה הבידודים - אך דרש שלא יחולו בשבוע הקרוב.
במהלך דיון הקבינט ביקש שר הביטחון בני גנץ להחריג גם הפעם עולים חדשים מסגירת השמיים בפני זרים. גנץ ציין כי גם בעבר הועברו העולים לבידוד וכך יש לנהוג גם כעת. בנט קיבל את בקשתו. כמו כן, לבקשת שר התיירות יואל רזבוזוב תתקבל החלטת ממשלה לפיצוי מורי הדרך ומארגני התיירות הנכנסת, לצד הערכת הפיצוי למלונות שמתבססים על תיירים מחו"ל. כמו כן, רזבוזוב המליץ לפצות ישראלים שבגלל הדרישה לבידוד בחזרה לארץ יחליטו לבטל את הטיסה לחו"ל בחנוכה, והציע לבחון פיצוי גם לחברות התעופה.
3 צפייה בגלריה
נוסעים לאחר חזרתם לארץ בנתב"ג
נוסעים לאחר חזרתם לארץ בנתב"ג
נוסעים שהגיעו לישראל בסוף השבוע
(צילום: יובל חן)
משרד הבריאות עדכן כי עד כה זוהה בישראל מאומת אחד ששב ממלאווי, שנחשף לווראיינט אומיקרון. בנוסף קיים חשד לעוד שבעה מקרים, מתוכם שלושה שלא שהו בחו"ל לאחרונה. השבעה הם שלושה מחוסנים וארבעה לא מחוסנים - בהם מחלימים שעברה חצי שנה מהחלמתם ומחוסנים במנה שנייה שעברה חצי שנה ממועד החיסון.
בפיקוד העורף הוחלט על הכפלת הצוותים האחראיים על קליטת החוזרים מחו"ל והעברתם למלוניות הבידוד. הטיסות הקרובות שעתידות לנחות בארץ ממדינות אדומות יוסטו לטרמינל 1, ומשם יועברו למלוניות הקורונה. הממונה על מפקדת הקורונה, תת-אלוף במיל' רלי מרגלית, ביקש לתגבר את מערך הבדיקות בנמל התעופה בבדיקות PCR נוספות, ואף הוקם צוות חקירות ייעודי להתחקות אחר הזן האפריקני למניעת התפשטות ולקטיעת שרשרת ההדבקה.
לפי נתוני משרד הבריאות, 517 ישראלים אובחנו אתמול ועוד 116 היום כחיוביים לקורונה. אתמול פוענחו כ-79 אלף בדיקות ושיעור החיוביים עמד על 0.65%. היום פוענחו כ-15 אלף בדיקות נוספות ושיעור החיוביים עומד על כ-0.75%. מקדם ההדבקה ירד מעט והוא עומד על 1.07, דבר המעיד על התפשטות המגפה.
מפקד מפקדת אלון: "אנחנו בפתחו של אירוע משמעותי"
(צילום: רועי רובינשטיין)

125 חולי קורונה מאושפזים בבתי החולים ברחבי הארץ במצב קשה. 83% מהם אינם מחוסנים בכלל. בקרב החולים שטרם מלאו להם 60 – כ-92% אינם מחוסנים. מאז פרוץ המגפה נפטרו בישראל 8,182 חולי קורונה – ארבעה מהם השבוע, אך המספר עלול להיות גבוה יותר בשל עדכונים מאוחרים של משרד הבריאות.
בגזרת החיסונים, 2,435 ישראלים, רובם בני 5 עד 11, התחסנו מחצות. מאז יום שלישי קיבלו 35,789 ישראלים את מנת החיסון הראשונה ומתחילת החודש עומד מספר המתחסנים בפעם הראשונה על 63,587. במקביל, התחסנו 494 ישראלים במנת הבוסטר ומאז תחילת החודש קיבלו 109,437 ישראלים את מנת החיסון השלישית.
פורסם לראשונה: 23:43, 27.11.21