שכניו של רס"ב נעם רז מספרים על הלוחם שנהרג
(צילום: אלישע בן קימון)

הוא הציל לפני חודש את חייו של סנ"צ ש' שנפצע אנושות בפעולה בג'נין, והיום נהרג בפעולה מסובכת אחרת בבירת הטרור של יהודה ושומרון: רס"ב נעם רז, בן 47 ואחד מוותיקי הלוחמים ביחידת הימ"מ, מת מפצעיו בבית החולים רמב"ם בחיפה - ומהחקירה עלה שנורה בכפר הפלסטיני ברוקין הסמוך למחנה הפליטים ג'נין ממרחק של לא פחות מ-300 מטרים.
רס"ב רז הוא לוחם הימ"מ הראשון שנהרג בפעילות מבצעית מאז נהרג ב-2011 בגבול מצרים פסקל אברהמי, שזכה בעיטור המופת ובעיטור האומץ. מפקד הימ"מ, תנ"צ ח', הגיע לבית משפחתו של רז ביישוב קידה שבבנימין, כמה שעות אחרי הפעילות בגזרת ג'נין שבה נהרג רז.
אל"מ מויאל מתאר את חילופי האש הבוקר, ותיעוד פלסטיני של הירי
(קרדיט: דובר צה"ל)

הגעת המסוק שבו פונה הלוחם נעם רז לרמב"ם, ומנהל מערך הטראומה בבית החולים מעדכן על קביעת מותו
( )

7 צפייה בגלריה
נעם רז לוחם ז"ל התנדבות נהרג
נעם רז לוחם ז"ל התנדבות נהרג
התנדב כפרמדיק באיחוד הצלה. הלוחם שנהרג נעם רז
(צילום: איחוד הצלה)
7 צפייה בגלריה
ביתו של דבעי לאחר שנעצר
ביתו של דבעי לאחר שנעצר
חמושים ליד ביתו של מחמוד דבעי לאחר שנעצר
(צילום: AFP)
"הייתי מפקד הקורס של רז כשהתגייס ב-1999, הוא היה אחד הלוחמים הוותיקים ביחידה", סיפר עליו מפקד הימ"מ. "הוא לוחם אמיץ, צנוע ועניו, שהשתתף במאות מבצעים והיה בפלגה של סנ"צ ש' כצלף", אמר עליו היום מפקד הימ"מ. "הוא שירת בפלגה של סנ"צ ש' שנפצע אנושות במבצע בג'נין לפני חודשיים והעניק לו אז טיפול מציל חיים. הוא הציל את המפקד שלו".
בריאיון ל"ידיעות אחרונות" לפני שהדליק משואה כשפניו מכוסות סיפר מפקד הימ"מ כי רז, "בקור רוח מדהים, העניק טיפול הרואי בשטח. הוא עלה מולי בקשר ואמר - 'המפקד, ש' יציב. הוא מפונה במסוק'. הוא פשוט הציל את חייו של ש' שם בשטח. כמה שניות קודם לכן הוא חיסל מחבל בקרב יריות מטווח אפס, ועכשיו חייו של מפקדו, שנפצע באורח אנוש, תלויים בו ובניסיונו כפרמדיק".
על הפעולה הבוקר ללכידת המבוקש מחמוד דבעי, שלפי צילומים ייתכן שהוא החמוש שתועד יורה בתקרית שבה נהרגה העיתונאית שירין אבו עאקלה, אמר מפקד הימ"מ: "הבוקר פעלנו במרחב ג'נין ללכוד מבוקש שלפי שב"כ ביצע פעולות טרור. בשעות בוקר המוקדמות סגרנו עליו בבית שבו שהה והחלו חילופי אש כבדים עם אנשים שהגיעו ממחנות פליטים סמוכים. במקביל הפעלנו נוהל 'סיר לחץ' על המבנה, כולל ירי טילים ותחמושת נ"ט".
פינוי רז במסוק מאזור ג'נין

חמושים במחנה הפליטים ג'נין יורים על חיילים

7 צפייה בגלריה
לוחמים ימ"מ רס"ב נעם רז נהרג בחילופי האש בג'נין
לוחמים ימ"מ רס"ב נעם רז נהרג בחילופי האש בג'נין
23 שנה של שירות בימ"מ. רס"ב רז
לדבריו, רז נורה בגבו מעל האפוד הקרמי ממרחק 300 מטרים, בעת היציאה מהשטח עם המבוקש: "זו אבידה גדולה ליחידה, אבל אנחנו יחידה חזקה, ונמשיך לפעול ולסכל טרור. פעלנו שם בצורה אגרסיבית מול המבוקש מבחינת האש שהפעלנו על המבנה וגם מול החמושים שהקיפו את הכוח. קשה למנוע ירי ממרחק של כ-300 מטרים לעבר הלוחמים שלנו".
גורם צבאי הוסיף: "מדובר ביעד מאוד משמעותי במרחב ג'נין. תכננו את הפעולה אתמול בערב והיום לפנות בוקר נכנס כוח יחסית קטן שסוגר על שני בתים, 398 מטר בדיוק מהנקודה שבה העיתונאית נהרגה. לאחר הכניסה של הכוח הראשון נכנסו עוד כוחות בשני גלים - גל שני של צלפים וגל שלישי של כוחות סיירת גולני. קיבלנו אינדיקציה שהמחבל נמצא. לקראת 7:30 בבוקר סגרנו על הבית וברגע שהגענו לבית מראש ידענו לפעול ב'סיר לחץ' - כריזה, זריקת רימוני הלם ואז חומר נפץ לפריצת דלת אחת ואחרי הפריצה ירי מנשק קל".
"בשלב מוקדם אנחנו מבינים שיש עימות רציני, הגברנו את האש ואז יצאו האבא ועוד בן משפחה שאמר שהמחבל לא נמצא - אבל הבנו שזה לא נכון", הוסיף. "אחרי שהוצאו הדיירים ירינו שני טילי נ"ט. לאחר הירי השני גילינו שהקומה הראשונה ניתקה מהקומה שנייה. ואז עדיין ניסינו לתקשר עם המחבל וגם עם אחיו. אז נכנסנו פנימה, עצרנו אותם והתחלנו לסרוק".
"בכל הזמן הזה יש ירי של אלפי כדורים, אני לא זוכר ירי כזה 20 שנה", אמר על חילופי האש החריגים בברוקין. "גלגלים של רכבים נוקבו והרבה מאוד אש. במעטפת ראינו המון חמושים, אחד מהם הוא אח של זביידי", אמר על דאוד זביידי שנפצע אנושות - ופונה מג'נין לבית החולים רמב"ם בחיפה, שם זמן קצר לפני כן נאבקו על חייו של לוחם הימ"מ.
7 צפייה בגלריה
ביתו של דבעי לאחר שנעצר
ביתו של דבעי לאחר שנעצר
רעולי פנים בג'נין, היום
(צילום: AFP)
7 צפייה בגלריה
ביתו של דבעי לאחר שנעצר
ביתו של דבעי לאחר שנעצר
הבית שבו התבצר המבוקש. נורו לעברו טילי נ"ט
(צילום: רויטרס)
לדברי הגורם הצבאי, "אז התחלנו לנסות לבודד את הזירה מהחמושים ומנענו מהם להגיע. בשלב מסוים החל קיפול. ודי בתחילתו הלוחם רז קיבל כדור בגב. תוך 41 דקות הוא כבר היה ברמב"ם. על פי התחקיר בשטח הירי התבצע ממרחק של כ-300 מטרים. הוא קיבל טיפול בשטח תחת אש ופונה בעת שיורים לעברנו ומשליכים מטעני חבלה. הרופאים נאבקו על חייו והוא לא שרד את הפגיעה".
על האפשרות שהמבוקש הוא החמוש שתועד יורה בתקרית ביום רביעי אמר: "מבחינת צה"ל המבוקש שנעצר הוא אחד מהמחבלים שירו לעברנו כמה פעמים. בסך הכל בפעולה נפגעו 13 מחבלים, אחד מהם הוא אח של זביידי. המבוקש ואחיו נפצעו קלות מההריסות".
רז, בן 47, התגורר בקידה שבבנימין והיה בין מייסדי היישוב. הוא היה מוותיקי הלוחמים בימ"מ והשתתף במאות מבצעים ופעולות סודיות ומסווגות לסיכול טרור. ליחידה, המכונה כעת היחידה הלאומית ללוחמה בטרור, התגייס רז בשנת 1999 ושימש במשך 23 שנים ביחידה כלוחם, פראמדיק, פורץ וצלף. הוא הותיר אחריו אישה, אפרת, ושישה ילדים. רז יובא למנוחות ביום ראשון.
"איבדנו היום גיבור אמיתי, את נעם רז - לוחם ימ"מ אמיץ שחירף את נפשו למען ביטחון ישראל, במהלך מבצע יזום, מורכב ורגיש נגד מחבלים", ספד לו ראש הממשלה נפתלי בנט. "ב-23 שנותיו ביחידה השתתף נעם באינספור מבצעים לסיכול טרור, סיכן את עצמו והציל חיים, כפי שמעידים מפקדיו - באומץ לב ובצניעות. נמשיך להילחם בטרור בנחישות וביד ברזל עד שנביס אותו ונשיב את הביטחון לאזרחי ישראל. זו המורשת שמותיר אחריו נעם".
7 צפייה בגלריה
סנ"צ ש'
סנ"צ ש'
סנ"צ ש'. רז הציל את חייו
(צילום: זיו קורן)
7 צפייה בגלריה
 טקס הדלקת המשואות בהר הרצל
 טקס הדלקת המשואות בהר הרצל
מפקד הימ"מ בטקס המשואות: "רז היה לוחם אמיץ וצנוע"
(צילום : אולפני הרצליה, מרכז ההסברה המטה לאירועים וטקסים ממלכתיים)
המפכ"ל, רב ניצב יעקב שבתאי, אמר כי "נעם היה בעל מסור, אבא למופת ומטובי הלוחמים של משטרת ישראל. נעם, שהחל את שירותו כלוחם בימ"מ לפני 23 שנה, היה בנוסף גם פראמדיק שהציל לא פעם חיים של לוחמים תחת אש האויב. שדה הקרב היה מוכר לו וכך גם הסכנות הטמונות בו, אך הוא השתייך לקבוצה קטנה וייחודית של שוטרים ולוחמים ששמו את טובת המדינה וביטחון אזרחיה בראש מעייניהם".
"רק לפני כמה שבועות העניק נעם טיפול רפואי מציל חיים לסנ"צ ש' שנפצע קשה מירי בהיתקלות של כוח ימ"מ עם מחבלים ליד ג'נין. גבורה וערכים היו טבועים בדמותו ובפעילותו המבצעית בימ"מ", סיפר המפכ"ל על רז. פרט להיותו פראמדיק בימ"מ שימש גם פראמדיק מתנדב באיחוד הצלה. "הוא הקדיש את חייו למען חבריו ביחידה ולמען המשטרה והמדינה", אמר המפכ"ל. "בימ"מ הוא ייזכר תמיד כלוחם שנרתם לכל משימה, לוחם מלא צניעות וענווה שמשרת מתוך ערכי הציונות ואהבת המדינה".
מפקד מג"ב, ניצב אמיר כהן, סיפר על רז: "מדובר בלוחם ותיק ומנוסה, מטובי בנינו, צנוע, שבמהלך שירותו ביחידת הימ"מ השתתף באין ספור מבצעים ופעילויות מורכבות ורגישות שמטרתם סיכול הטרור. הלוחם הגיבור שנפל חירף נפשו בפעילות מורכבת ורגישה, שבמהלכה פתחו מחבלים שפלים באש כבדה לעבר לוחמינו. יחידת הימ"מ, לוחמיה וכוחות צה"ל הם חומת המגן של אזרחי ישראל במלחמה העיקשת נגד הטרור. אנחנו מחבקים ומשתתפים בצערה של משפחתו של הלוחם הגיבור שמסר נפשו למען ביטחון אזרחי מדינת ישראל".