מה כדאי לדעת על חיסוני הילדים?
(צילום: ירון ברנר)

מינהל המזון והתרופות האמריקני (FDA) צפוי לדון בשבועות הקרובים בבקשת חברת פייזר לאשר את מתן החיסון נגד קורונה שפיתחה גם לילדים בני 5 עד 11. לפי ההודעה של החברה האמריקנית, החיסונים של פייזר נמצאו יעילים - והניסוי שנערך בקרב ילדים בקבוצת גילים זו הסתיים בהצלחה.
"אני מרגיש תחושה גדולה של דחיפות בלאפשר את מתן החיסון לילדים מתחת לגיל 12", אמר ד"ר ביל גרובר, סגן נשיא בכיר בפייזר, לסוכנות הידיעות AP. "יש דרישה עצומה של הורים להחזיר את החיים של הילדים שלהם למצב רגיל".
2 צפייה בגלריה
נער מקבל חיסון לקורונה בפרגוואי
נער מקבל חיסון לקורונה בפרגוואי
"חדשות מרגשות עבור משפחות". ילד מקבל חיסון של פייזר בפרגוואי
(צילום: AFP)
מאיה האבר בת ה-10 מניו ג'רזי הייתה אחת מהילדים שהשתתפו בניסוי של פייזר. הוריה, בעצמם רופאים, סיפרו שהסכימו להתנדב לניסוי לאחר שבתם הקטנה שאלה למה היא לא יכולה להתחסן כמוהם וכמו אחיה הגדולים. "התרגשתי להשתתף בניסוי וזה בכלל לא כאב", סיפרה. "אחרי שנהיה כולנו מחוסנים אני רוצה לעשות מסיבת פיג'מות ענקית עם כל החברים שלי".
במסגרת הניסוי שביצעה החברה בקרב ילדים בבתי ספר יסודיים, בדקה פייזר מתן מינון של שליש מהזריקה שניתנת כעת לכלל הציבור מגיל 12 ומעלה. לפי ד"ר גרובר, לאחר מתן המנה השנייה, הנסיינים בני 5 עד 11 פיתחו רמות נוגדנים חזקים לא פחות מאלה שפיתחו בני נוער וצעירים.
הבכיר בחברת פייזר ציין עוד כי הניסוי שנעשה בגילים הצעירים הוכיח את עצמו כבטוח והתגלו בו תופעות לוואי קלות שדומות לאלו שנמצאו בקרב בני נוער וצעירים בגילים 16 עד 25 - כאבים בזרוע או עלייה קלה בחום. "אני חושב שפגענו ב'נקודה המתוקה'", אמר ד"ר גרובר, בעצמו רופא ילדים.
2 צפייה בגלריה
חיסון פייזר
חיסון פייזר
חיסון פייזר
(צילום: AFP)
הוא הוסיף כי בפנייה שתיעשה עד סוף ספטמבר ל-FDA, תבקש פייזר לאשר בשלב ראשון שימוש חירום בחיסון לקבוצת הגילים הצעירה, וכעבור זמן קצר תיעשה פנייה דומה לגורמים הרגולטורים באיחוד האירופי ובבריטניה.
על פי ההערכות בעולם הרפואה, ה-FDA צפוי להעניק לפייזר אישור חירום לחיסון ילדים כבר באוקטובר. גם מודרנה נמצאת בשלבים מתקדמים של ניסוי בחיסון ילדים. שתי החברות עדכנו את ה-FDA על התקדמות הניסוי מספר פעמים, ומינהל המזון והתרופות אף דרש מהן להגדיל את קבוצת הניסוי לכ-3,000 ילדים.
בישראל זה כמה חודשים שמשרד הבריאות מאשר לקופות החולים לחסן בני 11-5 שנמצאים בקבוצת סיכון למחלה קשה. עם הקבוצה הזו נמנים ילדים הסובלים מהשמנת יתר קיצונית, מחלות ריאה חמורות, סוכרת, יתר לחץ דם, דיכוי חיסוני, מחלות נוירולוגיות ועוד. עד כה חוסנו בישראל יותר מ-500 ילדים, ומצב כולם הוגדר טוב מאוד, ללא תופעות לוואי חריגות.
מנכ"ל משרד הבריאות לשעבר בריאיון לאולפן ynet בחודש מאי
(צילום: אלכס גמבורג, משי בן עמי)

מנכ"ל פייזר אלברט בורלא אמר על הודעת החברה ולפיה היא מתכוונת לבקש מה-FDA לאשר את מתן החיסון לילדים, כי "מדובר בחדשות מרגשות עבור משפחות". הוא הוסיף כי "מאז יולי עלו מספר מקרי הקורונה בקרב ילדים בארה"ב בכ-240%, מה שמדגיש את הצורך הבריאותי בחיסון".

עשירית מינון לתינוקות ופעוטות

בשבוע שעבר הודיע בורלא כי החברה צפויה לפרסם גם את תוצאות הניסוי הקליני שלה לגבי מתן חיסוני קורונה לתינוקות ופעוטות בני חצי שנה עד 5 תוך חודש וחצי. "אנחנו מצפים שיהיו לנו נתונים על ילדים מגיל שישה חודשים עד גיל 5 שנוכל להעביר ל-FDA כמה שבועות אחרי הגשת הנתונים על בני 5 עד 11", אמר מייק ד'אמליו מפייזר והדגיש כי לוח הזמנים מבוסס על ההנחה "שכל הנתונים חיוביים". המשמעות היא שבמקרה כזה, ייתכן חיסון תינוקות, פעוטות וילדים קטנים כבר בחורף - בארצות הברית ויש להניח שגם בישראל.
בניסוי הקליני קיבלו תינוקות, פעוטות וילדים עד גיל 5 מנת חיסון במינון של 3 מיקרוגרם, לעומת 10 מיקרוגרם לילדים בני 5 עד 11 ואל מול 30 מיקרוגרם למבוגרים. למעשה, המינון שניתן לתינוקות הוא עשירית מזה שניתן למבוגרים.
החיסון שפיתחה פייזר בשיתוף חברת ביונטק זמין בכל רחבי העולם לכל ילד מעל גיל 12, אך מכיוון שברחבי העולם התברר כי זן הדלתא גורם להדבקה נרחבת יותר בקרב תלמידים ששבו בתקופה זו לספסל הלימודים, ממתינים הורים רבים בציפייה מלווה בחששות לחיסונים לילדים בגילים הצעירים יותר.
מדינות רבות במערב המתינו בקוצר רוח להוכחה שממנה ניתן להסיק מה המינון הנדרש שיכול להינתן בצורה בטוחה לגילים הצעירים. לעומת זאת, קובה הייתה פורצת דרך כשהחלה בשבוע שעבר לחסן פעוטות בני שנתיים עם חיסון מקומי. גם הרשויות הרגולטוריות בסין אישרו לשתי חברות מקומיות לחסן פעוטות מתחת לגיל 3.
פורסם לראשונה: 22:47, 20.09.21