גפני מכנה את בנט רוצח
(צילום: ערוץ כנסת)

יו"ר יהדות התורה, חבר הכנסת משה גפני, תקף את ראש הממשלה נפתלי בנט במליאת הכנסת - וכינה אותו רוצח שאחראי למותם של כל חולי הקורונה. לאחר מכן גפני חזר בו מדבריו הקשים, אך שב וטען שבנט "אשם באלה שמתים עכשיו מהקורונה".
"אנחנו יושבים פה ארבעה ימים וארבעה לילות, בשביל מתן כהנא - על זה שהוא ייכנס לוועדה למינוי דיינים - ולא מטפלים בקורונה", תקף גפני. "אלה שמתים עכשיו מהקורונה זה נפתלי בנט. הוא הרוצח שלהם. הוא זה שגורם לאנשים למות". בשלב זה סגן יו"ר הכנסת אחמד טיבי ביקש מגפני להתנצל ולא להשתמש במילה רוצח, וגפני השיב: "בסדר, אז אני חוזר בי. הוא אשם באלה שמתים עכשיו מהקורונה. זה בסדר? טוב. הרי מה הייתה הטענה שאנחנו שמענו פה כל הזמן".
1 צפייה בגלריה
יעקב ליצמן נפתלי בנט יאיר לפיד משה גפני
יעקב ליצמן נפתלי בנט יאיר לפיד משה גפני
גפני ובנט
(צילום: ירון ברנר, אלכס קולומויסקי, קובי קואנקס)
קריב משיב לגפני: "אחוז החרדים המבוגרים שמתו במגפה גבוה"
(צילום: ערוץ כנסת)

גפני תקף גם את חברת הכנסת עידית סילמן ואת יו"ר ועדת החוקה, חבר הכנסת הרפורמי גלעד קריב - שהוועדה בראשותו דנה בחוק הדיינים והעבירה אותו לקריאה שניה ושלישית.
לדברי גפני, "דיברו נגד חבר הכנסת נתניהו, אבל הוא הביא חיסונים. הגענו לתחלואה אפסית. עד שהגיעה הממשלה הנוכחית והגענו כמעט ל-2,000 נדבקים ביום. אין לו סיעתא דישמיא. איפה כל אלה שטענו שביבי אשם באנשים שמתו? אני חוזר ואומר, בנט אשם. לא להאמין במה הממשלה הזו עוסקת ובמה היא מטרידה את האזרחים. מעניין אותם למנות את אנטיוכוס לחבר בוועדה למינוי דיינים. אה, כן, את מתן כהנא".
חבר הכנסת גלעד קריב תקף את גפני בתגובה לדבריו, והציג נתונים שלפיהם מספר המתים המבוגרים החרדים היה גדול בהרבה ביחס לשיעורם באוכלוסייה לעומת קבוצות אחרות. הוא הפנה את האשמה לממשלה הקודמת ולמפלגות החרדיות שהיו חברות בה בקואליציה. "בואו נאמר אמת - המנהיגות החרדית הפוליטית נכשלה כישלון חרוץ בגלים הראשונים של הקורונה בבניית מדיניות קהילתית אחראית. לא נשתמש במילים של גפני נגד ראש הממשלה. על פי הנתונים, אחוז המבוגרים החרדים במדינת ישראל שנפטרו מן הקורונה גבוה פי ארבעה משיעור המתים המבוגרים באוכלוסייה הכללית. אחד מכל 73 אזרחים ותיקים חרדים במדינת ישראל מתו בקורונה. 1.2 או 1.3 אחוזים מהחברה החרדית המבוגרת מתו במגפה הזאת".
עימות במליאה בין ח"כ גפני לשר הדתות מתן כהנא, שלשום
(צילום: ערוץ הכנסת )

כשבוע לאחר תחילת כהונת הממשלה החל להתפשט זן הדלתא בישראל, ומספר החולים מאז עולה בקצב מדאיג. עם זאת, מספרי החולים, המתים ובמיוחד המונשמים נמוכים מגלי תחלואה קודמים - ובממשלה אומרים כי ינסו ככל הניתן להתמודד עם ההתפרצות החדשה ללא הגבלות וללא סגרים. על פי תחזית של משרד הבריאות, בעוד כחודש יהיו כ-800 חולים במצב קשה בתרחיש האופטימי - או 1,800 בתרחיש קשה ביותר. גם בתחזית זו מספר המונשמים יהיה נמוך יחסית ביחס למה שהיה בגלים קודמים, ומנכ"ל משרד הבריאות הדגיש כי המטרה שלא יהיו הגבלות משמעותיות במשק.
אגב, עוד לפני מינויו של בנט לראש הממשלה תקפו אותו ראשי המפלגות החרדיות בחריפות, וגפני אף כינה אותו "רשע". הוא הבטיח אז "מלחמה על חילול השם", וקרא למצביעי ימינה "להקיא את האנשים האלה (הח"כים של ימינה, מ"א), שיהיו מנודים ומוחרמים". במפלגות החרדיות זועמים על הרפורמות המתוכננות בכל הקשור לדת ומדינה, ובהן חוק הדיינים שנועד לפרק את השליטה החרדית בוועדה הממנה את הדיינים בבתי הדין הרבניים. חוק נוסף שמעורר מחלוקת הוא רפורמת הכשרות, שהובילה את גפני לכנות את שר הדתות מתן כהנא "אנטיוכוס".