ראש הממשלה יאיר לפיד הציג הערב (חמישי) את חזונו להקמת מדינה פלסטינית לצד ישראל מול מנהיגי העולם בעצרת הכללית של האו"ם - דבר שעורר סערה פוליטית - ותקף בחריפות את המשטר באיראן לצד קריאתו לקהילה הבינלאומית להציג איום צבאי מול טהרן. ynet העביר את הנאום בשידור חי.
מדובר בנאום ראשון זה שנים שבו מתייחס ראש ממשלה ישראלי גם לסוגיה הפלסטינית מעל בימת האו"ם. "עוצמתה הכלכלית והצבאית של ישראל מאפשרת לנו להגן על עצמנו, אבל היא מאפשרת לנו עוד דבר: לשאוף לשלום עם העולם הערבי כולו ועם שכנינו הקרובים ביותר – הפלסטינים. הסכם שמבוסס על שתי מדינות לשני עמים הוא הדבר הנכון לביטחון ישראל, לכלכלה הישראלית ולעתיד ילדינו", אמר לפיד. "השלום אינו פשרה, היא ההחלטה האמיצה ביותר שאנחנו יכולים לקבל. השלום אינו חולשה, הוא מגלם בתוכו את כל עוצמתה של הרוח האנושית. מלחמה היא כניעה לכל מה שרע בנו, השלום הוא ניצחונו של כל מה שטוב.
8 צפייה בגלריה
ראש הממשלה יאיר לפיד נאום בעצרת הכללית של האו"ם ניו יורק ארה"ב
ראש הממשלה יאיר לפיד נאום בעצרת הכללית של האו"ם ניו יורק ארה"ב
קרא להקמת מדינה פלסטינית לצד ישראל. רה"מ לפיד באו"ם
(צילום: AFP)
8 צפייה בגלריה
ראש הממשלה יאיר לפיד נאום בעצרת הכללית של האו"ם
ראש הממשלה יאיר לפיד נאום בעצרת הכללית של האו"ם
(צילום: רויטרס)
"למרות כל המכשולים, גם היום רוב גדול של הישראלים תומכים בחזון פתרון שתי המדינות, ואני אחד מהם", אמר לפיד. "יש לנו רק תנאי אחד: שהמדינה הפלסטינית העתידית תהיה שוחרת שלום ושלא תהפוך לבסיס לטרור שמאיים על שלומה וקיומה של ישראל. יש לנו תנאי - שתהיה לנו את היכולת להגן על ביטחון אזרחי ישראל, בכל רגע. אם למישהו זו נראית דרישה גדולה מדי, אז שיסתכל על השכונה שבה אנחנו חיים. על לבנון, מדינה קורסת שנשלטת בידי החיזבאללה. על סוריה, שבה שלטון רצחני טבח בחצי מיליון מאזרחיו. על אפגניסטן, על לוב, על איראן.
"אתם יכולים לבקש מאיתנו לחיות לפי הערכים שמופיעים במגילת האו"ם, אבל אתם לא יכולים לבקש מאתנו למות למענם. אבא שלי היה ילד בגטו וסבא שלי נרצח במחנה ריכוז. אנחנו רוצים לחיות בשלום, אבל רק בתנאי שהוא ייתן לנו ביטחון ולא יסכן אותנו עוד יותר. תסתכלו על עזה: ישראל עשתה בעזה את כל מה שהעולם ביקש מאיתנו, כולל מעל בימה זו. עזבנו אותה. לפני 17 שנה פירקנו את ההתנחלויות, פירקנו את בסיסי הצבא ואין בעזה אפילו חייל ישראלי אחד. השארנו להם אפילו 3,000 חממות כדי שיוכלו להתחיל לבנות לעצמם כלכלה.
"מה הם עשו בתגובה? תוך פחות משנה, חמאס, ארגון טרור רצחני, עלה לשלטון. הם הרסו את החממות ובנו במקומן בסיסי טרור ואתרי שיגור רקטות. מאז שעזבנו את עזה נורו משם לתוך שטח ישראל יותר מ-20 אלף טילים ורקטות. כולם לעבר אוכלוסיה אזרחית. כולם לעבר הילדים שלנו", אמר לפיד, וסיפר למנהיגי העולם על בתו יעל. "יש לי ילדה עם צרכים מיוחדים, שמה יעלי. היא אוטיסטית ולא מדברת. במאי בשנה שעברה הייתי צריך להעיר אותה ב-03:00 בבוקר ולרוץ איתה למקלט כי טילים התפוצצו מעל הבית שלי. כל האנשים שמטיפים לנו על חשיבות השלום, מוזמנים לנסות לרוץ למקלט ב-03:00 בבוקר עם ילדה שלא מדברת. להסביר לה, בלי מילים, למה רוצים להרוג אותה".
8 צפייה בגלריה
ראש הממשלה יאיר לפיד נאום בעצרת הכללית של האו"ם ניו יורק ארה"ב
ראש הממשלה יאיר לפיד נאום בעצרת הכללית של האו"ם ניו יורק ארה"ב
לפיד בדרך לדוכן הנואמים
(צילום: AFP)
רה"מ הוסיף כי "בבניין הזה שאלו לא פעם למה אנחנו לא מסירים את ההגבלות מעל עזה. אנחנו מוכנים לעשות את זה מחר בבוקר, ואנחנו מוכנים גם ליותר מזה". הוא פנה לתושבי הרצועה ואמר כי "אנחנו מוכנים לעזור לכם לבנות חיים טובים יותר, לבנות כלכלה. הצגנו תוכנית מקיפה לבנייה מחדש של עזה. יש לנו רק תנאי אחד: תפסיקו לירות טילים ורקטות על הילדים שלנו. תניחו את הנשקים - ולא יהיו הגבלות. תניחו את הנשקים, תחזירו הביתה את ילדינו השבויים, הדר ואורון ז"ל, ואת אברה והישאם שעדיין בחיים, ונבנה יחד את הכלכלה שלכם. נוכל לבנות יחד את העתיד שלכם בעזה וגם בגדה המערבית. תניחו את הנשק ותוכיחו לנו שהחמאס והג'יהאד האיסלאמי לא עומדים להשתלט על המדינה הפלסטינית שאתם רוצים להקים. תניחו את הנשק - ויהיה שלום".
ראש הממשלה הזכיר מוקדם יותר את כינוס "פסגת הנגב" לפני כחצי שנה עם שרי החוץ ממדינות ערב שנמצאות ביחסים עם ישראל. "ישבנו לארוחת ערב, לא רחוק מקברו של דוד בן גוריון, אביה המייסד של מדינת ישראל. היינו שישה: מזכיר המדינה האמריקני ושרי החוץ של מצרים, איחוד האמירויות הערביות, בחריין, מרוקו וישראל. ארוחת ערב שרק לפני שנתיים איש לא היה חולם שהיא אפשרית. אז נפתחה הדלת ומישהו נכנס ואמר: 'אני מצטער להפריע לכם, אבל היה פיגוע טרור לא רחוק מתל אביב. שני ישראלים נרצחו'. באותו רגע כולנו הבנו שמטרת הפיגוע היא להרוס את הפסגה. לגרום לכעס בינינו, לגרום לנו לריב ולפרק את השותפות החדשה הזאת בינינו".
"אמרתי לשרי החוץ: 'אנחנו מוכרחים לגנות את הפיגוע הזה, עכשיו, ביחד. אנחנו מוכרחים להראות לעולם שהטרור לא ינצח'. השתרר שקט בחדר. ואז אחד משרי החוץ הערבים אמר: 'אנחנו תמיד נגד טרור. בגלל זה אנחנו כאן', ואחרי חמש דקות הוצאנו הודעה משותפת שמגנה את הפיגוע, ומקדשת את החיים, את שיתוף הפעולה ואת האמונה שלנו שיש דרך אחרת. הפסגה נמשכה, הסכמים נחתמו, הוקמו צוותי עבודה שעוסקים בסוגיות של טכנולוגיה, ביטחון-מזון, אנרגיה, מים, חינוך ותשתיות. צוותי העבודה האלה משנים את פני המזרח התיכון בעודנו מדברים.
"אנשי המזרח התיכון, אנשי העולם כולו, צריכים להסתכל סביבם ולשאול את עצמם: מצבו של מי טוב יותר, מי שבחר בדרך השלום, או מי שבחר בדרך המלחמה? מי שבחר להשקיע בעמו וארצו, או מי שבחר להשקיע בהרס של אחרים? מי שמאמין בחינוך, סובלנות וטכנולוגיה, או אלו שמאמינים בקנאות ואלימות?", שאל לפיד.
"בכל פעם שאני פוגש מישהו שיש לו ביקורת על ישראל, יש לי תמיד את אותה התשובה: בוא לבקר אותנו. בואו תפגשו את ישראל האמיתית, אתם תתאהבו. מדינה שמשלבת חדשנות עוצרת נשימה עם עומק היסטורי. אנשים מצוינים, אוכל מעולה ורוח טובה. דמוקרטיה תוססת, מדינה שחיים בה יחד יהודים, מוסלמים ונוצרים בשוויון אזרחי מלא. בממשלה שבראשה אני עומד יש שרים ערבים, יש מפלגה ערבית שהיא חברה בקואליציה שלנו, יש שופטים ערבים בבית המשפט העליון שלנו ורופאים ערבים שמצילים חיים בבתי החולים שלנו. ערביי ישראל אינם האויבים שלנו, הם השותפים שלנו לחיים".
8 צפייה בגלריה
ראובן ריבלין מארח את התמונה המסורתית בבית הנשיא של ממשלת ישראל ה-36
ראובן ריבלין מארח את התמונה המסורתית בבית הנשיא של ממשלת ישראל ה-36
שיבח את הממשלה. השרים ביום ההשבעה
(צילום: אבי אוחיון, לע"מ)
ראש הממשלה הוסיף כי "אתם תגלו שישראל היא פסיפס תרבותי מופלא. מהרי הגולן המושלגים והלבנים ועד לחולות המדבר הלבן בנגב. מתל אביב, בירת ההיי-טק, מסיבה מתמדת בים התיכון, ובירושלים, בירתנו הנצחית, העיר הקדושה לשלוש הדתות, שברחובותיה היפים נפגשים העבר והעתיד בכל יום מחדש.
"אך מעל ראשה של המדינה המופלאה שלנו תלויים שני איומים", הבהיר לפיד ואמר: "והם תלויים גם מעל ראשכם, אפילו אם אתם מנסים להכחיש זאת. הראשון הוא האיום הגרעיני, החשש שמדינות טרור וארגוני טרור ישימו ידם על נשק גרעיני, והאיום השני הוא מותה של האמת".

המתקפה על איראן - והביקורת על מנהיגי העולם: "להציב איום צבאי"

לפיד המשיך: "הדמוקרטיות שלנו מורעלות אט-אט בידי שקרים ופייק ניוז. פוליטיקאים חסרי מעצורים, מדינות טוטליטריות וארגונים קיצוניים מערערים את תפיסת המציאות שלנו. כדאי לדעת, שאין מדינה בעולם שמתמודדת עם התופעה הזו יותר מישראל. אין מדינה שהותקפה יותר בידי שקרים, שהושקע יותר כסף ומאמץ בהפצת מידע כוזב אודותיה. במאי שעבר פורסמה בכל העולם תמונתה של מאלאק אל-טאנאני, ילדה פלסטינית בת 3, לצד ידיעה נוראית שהיא נהרגה עם הוריה בתקיפה של חיל האוויר הישראלי. זו הייתה תמונה שוברת לב, אבל מאלאק אל-טאנאני לא הייתה קיימת מעולם. התמונה נלקחה מהאינסטגרם של ילדה רוסייה".
רה"מ אמר כי "אני יכול לתת לכם עוד אלפי דוגמאות כאלה לפייק ניוז על ישראל. התנועה האנטי-ישראלית מפיצה את השקרים האלה כבר שנים ארוכות. בכלי התקשורת, בקמפוסים וברשתות החברתיות. השאלה אינה למה הם עושים זאת, אלא למה אתם מוכנים להקשיב. מדוע אתם מקשיבים לאנשים שהשקיעו מיליארדי דולרים בעיוות האמת? מדוע אתם מתייצבים לצידם של קיצונים איסלאמיים שתולים הומואים על מנופים, מדכאים נשים ויורים טילים על אוכלוסייה אזרחית מתוך גני ילדים ובתי חולים?
"אני לא אורח בבניין הזה", הדגיש לפיד. "ישראל היא אומה ריבונית גאה, וחברה שווה באו"ם. אנחנו לא נשתוק כשמבקשי רעתנו משתמשים בבמה הזו כדי להפיץ עלינו שקרים. אנטישמיות היא הנכונות להאמין על היהודים את הרע מכל מבלי לבדוק ולשפוט את ישראל לפי סטנדרטים שונים מכל מדינה אחרת עלי אדמות".
ראש הממשלה הפנה את האצבע המאשימה על טהרן: "מי שמנצחת על תזמורת השנאה הזו היא איראן", אמר לפיד. "יותר מ-40 שנה שבכיכרות וברחובות איראן מצולמים מפגינים השורפים דגלי ישראל וארה"ב. תשאלו את עצמכם מאיפה הדגלים מגיעים? מאיפה יש להם כל כך הרבה דגלים שלנו? התשובה היא שהם מייצרים אותם במיוחד רק כדי שיוכלו לשרוף אותם. כך נראית תעשייה של שנאה. משטר שעוסק בשנאה באופן שיטתי".
8 צפייה בגלריה
מחאה ב איראן טהרן בעקבות מות הצעירה מהסא אמיני 21 בספטמבר
מחאה ב איראן טהרן בעקבות מות הצעירה מהסא אמיני 21 בספטמבר
"שונאים יהודים, להט"בים ונשים". המחאות נגד השלטונות באיראן
(צילום: AFP)
לפיד אמר כי "הם שונאים אפילו את בני עמם. צעירים איראנים נאנקים ונאבקים תחת כבלי המשטר האיראני - והעולם שותק. הם משגרים קריאות לעזרה ברשתות ומשלמים בחייהם על שאיפתם לחיות חיים של חירות. המשטר באיראן שונא יהודים, שונא נשים, שונא להט"בים ושונא את המערב. הם שונאים ורוצחים מוסלמים שחושבים אחרת, כמו סלמן רושדי ומהסהא אמיני. שנאתם היא דרך חיים. זוהי דרכם לשמור על שלטון הדיכוי.
"יש רק מדינה חברה אחת באו"ם שמצהירה באופן גלוי שהיא מעוניינת להשמיד מדינה חברה אחרת. איראן הצהירה פעם אחר פעם שהיא מעוניינת בהשמדה מוחלטת של מדינת ישראל - והבניין הזה שותק. ממה אתם מפחדים? האם הייתה פעם אחת בהיסטוריה האנושית שבו השתיקה עצרה אלימות? המדינה שרוצה להשמיד אותנו היא גם המדינה שהקימה את ארגון הטרור הגדול בעולם, חיזבאללה. איראן היא המדינה שמממנת את החמאס והג'יהאד האיסלאמי ועומדת מאחורי פיגועי טרור המוניים מבולגריה ועד בואנוס איירס. זו דיקטטורה רצחנית שעושה כל מאמץ להשיג נשק גרעיני ואם המשטר האיראני ישיג אותו - הוא ישתמש בו".
לפיד קרא למנהיגי העולם להקשיח עמדות מול המשטר ואמר כי "הדרך היחידה למנוע מאיראן מלהשיג נשק גרעיני היא להציב בפניה איום צבאי אמין על השולחן, ורק אז לקיים מו"מ על הסכם גרעין ארוך וחזק יותר. צריך להבהיר לאיראן שאם תקדם את תוכנית הגרעין העולם לא יגיב במילים, אלא בכוח צבאי. בכל פעם שאיום כזה הובא לשולחן בעבר, איראן עצרה ונסוגה. העולם בוחר היום באפשרות הקלה, הוא בוחר לא להאמין ברע ביותר למרות כל העדויות שאומרות את ההיפך. לישראל אין את הפריבילגיה הזו, הפעם אנחנו לא עומדים בידיים ריקות מול אלה שרוצים להשמידנו.
"ליהודים יש היום מדינה, יש לנו צבא ויש לנו ידידות גדולות, בראש ובראשונה עם ארה"ב. יש לנו יכולות ואנחנו לא נחשוש להשתמש בהן. אנחנו נעשה כל מה שצריך כדי שלאיראן לא יהיה נשק גרעיני ולא נעמוד מנגד מול אלה המנסים להרוג אותנו. לא שוב. לעולם לא עוד", אמר רה"מ.

ציטוט מברכת הכהנים - ומסר של שלום לסעודיה ואינדונזיה

בפתח דבריו אמר לפיד כי "בנובמבר 1947 העצרת הזו התכנסה והחליטה על הקמת מדינה יהודית. בישראל חיו אז רק כמה מאות אלפי יהודים, בסביבה עוינת, מוכי הלם וצער אחרי השואה שבה נרצחו שישה מיליון מבני עמנו. 75 שנים מאוחר יותר, ישראל היא דמוקרטיה ליברלית חזקה. גאה ומשגשגת. אומת הסטארטאפ, שהמציאה את הווייז ואת כיפת ברזל, תרופות לאלצהיימר ופרקינסון, ורובוט שמסוגל לבצע ניתוח בעמוד השדרה. מובילה את העולם בטכנולוגיות של מים ופוד-טק, אבטחת סייבר ואנרגיה מתחדשת. עם 13 חתני פרס נובל בספרות ובכימיה, בכלכלה ושלום.
"איך זה קרה? זה קרה מפני שהחלטנו שלא נהיה קורבן. החלטנו לא לשקוע בכאב של העבר, אלא להתמקד בתקווה של העתיד. החלטנו להשקיע את האנרגיה שלנו בבנייתה של אומה, בבנייתה של חברה שמחה, אופטימית ויצירתית. לא רק הגענו לארץ המובטחת, אנחנו בונים את הארץ המובטחת. ההיסטוריה נקבעת בידי בני אדם. אנחנו צריכים להבין את ההיסטוריה, לכבד אותה וללמוד ממנה, אבל גם להיות מוכנים ומסוגלים לשנות אותה. לבחור את העתיד על פני העבר. את השלום על פני המלחמה. את השותפות על פני בידוד והסתגרות".
8 צפייה בגלריה
ראש הממשלה יאיר לפיד בהכנות אחרונות לקראת הנאום באו״ם
ראש הממשלה יאיר לפיד בהכנות אחרונות לקראת הנאום באו״ם
לפיד בהכנות אחרונות לקראת הנאום
לפיד חתם את דבריו בכך ש"זהו המינימום שאני חייב לסבא שלי, לאבא שלי ולבת שלי. העם היהודי למד את הלקחים מהעבר. הדבר שמבטיח את ביטחוננו היא העוצמה של הצבא שלנו, התחכום של הכלכלה שלנו, החוסן של הדמוקרטיה שלנו. ישראל מעוניינת בשלום עם כל שכנינו. אנחנו לא הולכים לשום מקום. המזרח התיכון הוא ביתנו ואנחנו פה כדי להישאר לנצח.
"אנחנו קוראים לכל המדינות המוסלמיות – מסעודיה ועד אינדונזיה - להכיר בזה ולבוא לדבר איתנו. ידינו מושטת לשלום. עימותים לא נעלמים מעצמם, עוינות לא נעלמת מעצמה. בני האדם יוצרים עימותים, ובני האדם יכולים גם להחליף אותם בידידות, נדיבות וטוב משותף. חובת ההוכחה היא לא עלינו. אנחנו הוכחנו כבר את הרצון שלנו בשלום. הסכם השלום שלנו עם מצרים מתקיים כלשונו כבר 43 שנים. הסכם השלום עם ירדן כבר 28 שנים. אנחנו מדינה שעומדת במילתה ועומדת בהסכמים. הוכחנו את רצוננו בשלום דרך הסכמי אברהם, פסגת הנגב ובהסכמים שחתמנו עם העולם הערבי".
ראש הממשלה ציטט את הפסוק "ישא ה' פניו אליך וישם לך שלום" מברכת הכהנים שמופיעה בספר במדבר ואמר: "מדינת ישראל היא המדינה היחידה בעולם שספר הקים אותה. ספר הספרים, התנ"ך. הספר הזה, והעקרונות של הדמוקרטיה הליברלית, מחייבים אותנו להושיט את ידינו לשלום. ההיסטוריה שלנו מחייבת אותנו לעשות זאת בראייה מפוקחת ובזהירות. כך עשינו שלום בעבר, כך נעשה שלום בעתיד".