אורי ששון מדבר אחרי ההפסד לטדי רינר בטוקיו
(צילום: אורן אהרוני)
יום גדוש נוסף של תחרויות היה היום (שישי) לספורטאים הישראלים בטוקיו. במוקד, קיבלנו הצלחה כפולה כחול-לבן באצטדיון האתלטיקה. סלאמוויט באיולין-טפרי הרשימה בריצת ה-5,000 מטר, שברה את השיא הישראלית והעפילה לגמר. בקפיצה משולשת, למרות שנה מלאה בפציעות, חנה קנייזבה-מיננקו עלתה לגמר אולימפי שלישי בקריירה. הג'ודו סיפק מפגש הפיקנטי ולא שגרתי בין רז הרשקו לטהאני אל-קחטאני הסעודית (במשקל של מעל ל-78 ק"ג). הרשקו ניצחה בקרב ההיסטורי ואפילו לחיצת יד מרגשת נרשמה בין שתי הספורטאיות.
טוקיו 2020 ב-ynet - מתחם מיוחד
אורי ששון, מדליסט הארד מריו, נוצח על-ידי טדי רינר, הג'ודוקא הצרפתי האגדי. אביב ברזלי סיימה במקום ה-15 במקצה שלה בחצי גמר ה-200 גב ולא המשיכה הלאה, גם שאר השחיינים לא הצליחו להתקדם למשחי חצי הגמר. דיאנה ויסמן שיפרה את תוצאת השנה שלה במוקדמות 100 מטר לנשים, אבל לא הצליחה להעפיל לחצי הגמר. נבחרת הבייסבול ספגה הפסד שני, הפעם מול ארה"ב החזקה, והפסד נוסף יגרום להדחתה מהטורניר האולימפי.
14 צפייה בגלריה
נבחרת ישראל
נבחרת ישראל
הבדלי הרמות הורגשו. נבחרת ישראל
(צילום: getty images)

15:24: תבוסה ישראלית בבייסבול

המשחק השני של נבחרת ישראל בטורניר הבייסבול הסתיים בתבוסה 8:1 לארה"ב, ששלטה במפגש מהרגע הראשון ושייטה לניצחון קליל. למזלה של ישראל, הפורמט של הטורניר האולימפי כל כך מסובך ומורכב, יש שיגידו אפילו מופרך, שלמרות שהפסידה את שני משחקיה בבית המוקדם – יש לה עדיין סיכוי למדליה, ואפילו אחת מזהב. היא תמשיך את משחקיה ביום ראשון, יריבתה טרם נקבעה. שם כבר אסור לה להפסיד

14:50: ארה"ב בורחת לישראל

המצב במגרש הבייסבול ביוקוהמה הולך ומחמיר: ישראל כבר בפיגור 6:1 באינינג השביעי (מתוך תשעה). אלבארז העניק לאמריקאים נקודה חמישית עם חבטת דאבל שהביאה את ג'יימי ווסטברוק הביתה, ומיד אחריו גם אוסטין חבט דאבל והביא את אלבארס הביתה.
14 צפייה בגלריה
נבחרת ארצות הברית
נבחרת ארצות הברית
בלי בעיות. נבחרת ארצות הברית
(צילום: getty images)

14:20: ארה"ב מגדילה את היתרון

האמריקאים עלו ליתרון 1:4 באינינג השישי בזכות חבטת סינגל של באבה סטארלינג, שהביאה הביתה את טוד פרייז'ר. ישראל חייבת להגיב, ובקרוב.

14:00: בפעם השלישית בקריירה - קנייזבה מיננקו עלתה לגמר אולימפי

בניסיון השלישי והאחרון שלה במוקדמות חנה קנייזבה-מיננקו קבעה 14.36, מה שהבטיח לה באופן סופי את הכרטיס לגמר.

13:42: קנייזבה מיננקו שיפרה את התוצאה שלה וקרובה לגמר

בניסיון השני שלה, חנה קנייזבה מיננקו סיפקה קפיצה טובה אפילו יותר וקבעה 14.35 מטר - מה שאמור להספיק לה כדי להיות בגמר, גם אם לא תשיג את ה-14.40 המיוחל.
14 צפייה בגלריה
חנה מיננקו
חנה מיננקו
חנה קנייזבה-מיננקו
(צילום: אורן אהרוני)

13:41 אנדי מורז לא עלתה לחצי הגמר ב-50 מטר חופשי

אנדי מורז סיימה את המשחה ל-50 מטר חופשי במקום ה-30 הכללי. היא זינקה למקצה השמיני (מתוך 11) וסיימה בו במקום החמישי בזמן של 25.48 שניות.

13:30: נבחרת הבייסבול בפיגור מול ארה"ב

פתיחה לא טובה עבור נבחרת הבייסבול בקרב מול ארה"ב החזקה. האמריקאים עלו ליתרון באינינג השלישי: דאבל של אדי אלבארז העניק להם את הנקודה הראשונה, ומיד אחריו הומראן של טיילר אוסטין קבע 0:3.

13:24: פתיחה טובה לחנה קנייזבה מיננקו במוקדמות הקפיצה משולשת

קופצת המשולשת חנה קנייזבה מיננקו פתחה בצורה טובה את התחרות שלה במוקדמות הקפיצה משולשת. היא קבעה 14.27 מטר בקפיצה הראשונה, כאשר כל מי שקובעת 14.40 מטר מעפילה אוטומטית. 12 הטובות ביותר עולות.

13:18: בגלל 4 מאיות - מירון חירותי החמיץ את חצי הגמר ב-50 מטר חופשי

משחה מתסכל מאוד לשחיין מירון חירותי: 4 מאיות בלבד הפרידו בינו לבין כרטיס לחצי הגמר ב-50 מטר חופשי. חירותי זינק למקצה התשיעי (מתוך עשרה), סיים בו במקום החמישי בזמן של 22.01 שניות, אך לאחר המקצה האחרון התברר שדורג במקום ה-17 הכללי – בעוד ש-16 עולים לשלב הבא.

13:18: שיא ישראלי וכרטיס לגמר לבאיולין-טפרי ב-5,000 מטר

הרצה הישראלית סלאמוויט באיולין-טפרי סיימה שמינית במקצה הראשון מבין שניים במוקדמות 5,000 מטר ושברה את השיא שהיה שייך ללונה צ'מטאי. באיולין-טפרי קבעה 14:53.43 דקות ועלתה לגמר כמפסידה מהירה.
14 צפייה בגלריה
סלאמוויט באיולין טפרי
סלאמוויט באיולין טפרי
סלאמוויט באיולין טפרי (בכחול)
(צילום: אורן אהרוני)

8:30: קקון סיימה את הופעותיה בטוקיו

טיבי וברעם התרחקו מהפודיום אחרי שסיימו גם את השיוט השישי ב-470 במקום ה-11, ואת היום במקום ה-8. בלייזר רדיאל, קקון הובילה במשך יותר ממחצית השיוט, אבל הגיעה חמישית וסיימה את הופעותיה בטוקיו במקום ה-30.

7:03: בגלל 6 מאיות - ויסמן לא עלתה לחצי הגמר

דיאנה ויסמן עשתה הבוקר היסטוריה כשהפכה לאצנית הישראלית הראשונה מאז 1984 שמשתתפת במשחקים האולימפיים. ויסמן השתתפה במקצה האחרון במוקדמות 100 מטר, סיימה בו במקום הרביעי ואף שיפרה בחמש מאיות את תוצאת השנה שלה עם 11.27 שניות. ריצה מצוינת שלה במשחקים האולימפיים הראשונים שלה, אך היא החמיצה בשש מאיות את ההעפלה לחצי הגמר וסיימה במקום ה-23 מתוך 55 משתתפות.
"אני די שמחה, הייתה ריצה מעולה", אמרה ויסמן בסיום הריצה. "לסיים רביעית במקצה שלי זה שמחה גדולה בשבילי, אבל התוצאה פחות טובה. אם התוצאה הייתה יותר טובה יכול להיות שהייתי עולה לחצי הגמר. יש כאן בנות שעלו לשלב הבא, בטופ העולמי, ועשיתי תוצאה טובה יותר מהן. פה אני רואה כמה שאני חזקה, כמה שאני יכולה לעשות תוצאות יותר טובות".
14 צפייה בגלריה
ויסמן (שנייה משמאל) לפני המקצה
ויסמן (שנייה משמאל) לפני המקצה
ויסמן (שנייה משמאל) לפני המקצה
(צילום: AFP)
14 צפייה בגלריה
דיאנה ויסמן
דיאנה ויסמן
ובסיום דורגה רביעית במקצה שלה
(צילום: AFP)
"לפני הזינוק חשבתי איך לייצג את המדינה שלי בכבוד. איך עכשיו מיליוני אנשים מסתכלים עליי, אחרי 50 שנה שלא הייתה לנו נציגה בספרינט, באתלטיקה, מלכת הספורט, ברגע הכי מעניין שיש, ורואים אותי על המסלול. זה רגש מרגש, והרגשתי שכולם איתי. הרגשתי את הכוחות של עם ישראל, ורציתי לייצג את המדינה שלי בכבוד. אמשיך להתחרות למען עם ישראל ולעשות את התוצאות הכי טובות שאני יכולה".
התוצאות במוקדמות 100 מ' היו מהירות מאוד ביחס לשלב מוקדם זה של התחרות - והבטיחו רבות להמשך. מארי-ז'וזה טה לו מחוף השנהב קבעה את התוצאה המהירה ביותר במוקדמות, 10.78 שניות, שיא אפריקאי חדש. האלופה האולימפית המכהנת אליין תומפסון קבעה 10.82 והפייבוריטית לזהב שלי אן פרייזר פרייס עצרה את השעון על 10.84 שניות. חצי הגמר ייערך מחר ב-13:15, וב-15:50 יוזנק הגמר.

7:00: הפתעה בדגם הלייזר

צמד השייטות ב-470, שחר טיבי ונויה ברעם, סיימו את השיוט החמישי במקום ה-11, ומדורגות במקום השמיני הכללי. ההפתעה הגדולה של הבוקר היא שייטת הלייזר רדיאל שי קקון, שסיימה במקום השני בשיוט התשיעי. עם זאת, היא לא בעמדה לעלות לשיוט המדליות ומדורגת 34.
14 צפייה בגלריה
שי קקון
שי קקון
שי קקון
(צילום: רויטרס)

6:48: גם הרשקו הודחה מטוקיו

בקרב השני שלה פגשה רז הרשקו משוכה סופר קשה, אקירה סונה היפנית, אלופת העולם ב-2019 ואחת הפייבוריטיות למדליית זהב. הישראלית ניסתה לתת פייט, אבל הג'ודוקא המקומית הייתה רמה אחת מעל.
14 צפייה בגלריה
רז הרשקו, אקירה סונה
רז הרשקו, אקירה סונה
סונה מנצחת את הרשקו
(צילום: אורן אהרוני)
סונה השיגה ווזארי 1:47 דקות לסיום, המשיכה לריתוק ממנו הרשקו הצליחה להשתחרר בצורה יפה. אבל 58 שניות לסיום היפנית זרקה את הישראלית באיפון והדיחה אותה מהמשחקים.

6:15: סונה היפנית מחכה להרשקו

יריבתה הבאה של הרשקו תהיה אקירה סונה היפנית בת ה-21, אלופת העולם ב-2019. סונה והרשקו לא נפגשו מעולם, וכל תוצאה מלבד ניצחון של היפנית תהיה בגדר סנסציה ענקית.

5:48: ברזלי סיימה במקום ה-15 בחצי גמר 200 מ' גב

אביב ברזלי סיימה במקום ה-15 במקצה שלה בחצי גמר ה-200 מ' גב וכמובן לא המשיכה הלאה. היא רשמה 2:12.93 דקות ודורגה 15 בחצי הגמר. כמובן עצם העלייה שלה למקצה היום הוא הישג אדיר, בטח באולימפיאדה הראשונה שלה בקריירה.
14 צפייה בגלריה
אביב ברזלי
אביב ברזלי
אביב ברזלי
(צילום: AP)

5:47: אורי ששון הודח מול רינר, הרשקו ניצחה ג'ודוקא סעודית

רצה הגורל ושני הישראלים היחידים היום בתחרויות הג'ודו בטוקיו עלו למזרן במקביל. רז הרשקו גברה באיפון על טהאני אל-קחטאני, בקרב ראשון והיסטורי בין ישראלית לסעודית, ועוד במשחקים האולימפיים.
14 צפייה בגלריה
לחיצת היד בין הרשקו לאל-קחטאני
לחיצת היד בין הרשקו לאל-קחטאני
לחיצת היד בין הרשקו לאל-קחטאני
(צילום: אורן אהרוני)
14 צפייה בגלריה
הרשקו ואל-קחטאני מפרגנות אחת לשנייה
הרשקו ואל-קחטאני מפרגנות אחת לשנייה
התמונה המרגשת של היום מבחינת המשלחת הישראלית
(צילום: AP)
בסיום, השתיים אף רשמו לחיצת יד מרגשת וגם צוות האימון - שני הרשקו והמאמן הסעודי - נפרדו כידידים.
אורי ששון הודח מאולימפיאדת טוקיו, לאחר הפסד די צפוי לטדי רינר (בווזארי), הג'ודוקא האגדי מצרפת. כל זאת כבר בקרב הראשון של הישראלי - בסיבוב השני.
ששון לא הצליח לעלות על הפודיום באליפויות העולם מאז הארד בריו והגיע לטוקיו כאנדרדוג (מהמקום ה-13 בדירוג העולמי). המעידה האחרונה של רינר, אגב, הייתה בפברואר 2020, הפסד שקטע רצף של 154 ניצחונות.
14 צפייה בגלריה
הרשקו ואל-קחטאני
הרשקו ואל-קחטאני
הרשקו מנצחת את היריבה הסעודית
(צילום: אורן אהרוני)
14 צפייה בגלריה
אורי ששון
אורי ששון
נפרד מטוקיו. ששון
(צילום: אורן אהרוני)
14 צפייה בגלריה
אורי ששון
אורי ששון
רינר לא עושה חשבון לששון
(צילום: אורן אהרוני)

5:08: כצפוי - טדי רינר יפגוש את אורי ששון

לא שמישהו חשב אחרת: אורי ששון יפגוש את טדי רינר כבר בקרב הראשון של הישראלי באולימפיאדת טוקיו 2020. הג'ודוקא הצרפתי האגדי גבר הבוקר ללא שום בעיות על סטפן הג'י האוסטרי ויתמודד כעת מול ששון, שהעפיל אוטומטית לסיבוב השני.

הישראלים שמתחרים היום*

5.35: אורי ששון | ג'ודו - +100 ק"ג 5.40: רז הרשקו | ג'ודו - +78 ק"ג 5.42: אביב ברזלי | שחייה - 200 גב: חצי גמר 6.05: שי קקון | שייט - לייזר רדיאל: שיוט 10-9 7:03: דיאנה ויסמן | אתלטיקה - 100 מ': סיבוב ראשון 6.15: נויה ברעם ושחר טיבי | שייט - מפרשיות 470: שיוט 6-5 13.00: סלאמוויט באיולין־טפרי | אתלטיקה - 5,000 מ': סיבוב ראשון 13.00: נבחרת ישראל | בייסבול - בית 2, משחק 2: מול ארה"ב 13.05: חנה קנייזבה־מיננקו | אתלטיקה - קפיצה משולשת: מוקדמות 13.18: מירון חירותי | שחייה - 50 חופשי: מוקדמות 13.38: אנדי מורז | שחייה - 50 חופשי: מוקדמות
* זמנים משוערים
פורסם לראשונה: 03:58, 30.07.21