(צילום: עמיר אלוני, רשות הטבע והגנים)

לטייל בעקבות הכלניות

הכלנית מוכרת מאוד גם בזכות פסטיבל "דרום אדום" שמתקיים בצפון הנגב ממש במקביל לשיאה של הפריחה בחודש פברואר – אז מכסים מרבדים מרשימים של כלניות אדומות את היערות והמרחבים הפתוחים באזור. אולם הכלניות לא נמצאות רק שם, והן לא רק אדומות: באזורים אחרים, ובעיקר בצפון הארץ, שולטות בנוף כלניות סגולות, כחולות, ורודות ולבנות.
כלניות ביער דבירה שבדרוםכלניות ביער דבירה שבדרום
כלניות ביער דבירה שבדרום
(צילום: חנן לבבי, רשות הטבע והגנים)
מנחת מגידו יער כלניות הסרגל הסמוך למנחת מגידו שבעמק יזרעאל הוא אחד מאתרי הפריחה המרשימים ביותר בארץ. באתר ריכוז של אלפי כלניות בצבעים סגול, כחול ולבן – עם מיעוט של כלניות אדומות. הכניסה ללא תשלום. איך מגיעים? בצדו הצפוני של כביש מגידו–עפולה (כביש 65). נוסעים מצומת מגידו 4.7 ק"מ ופונים צפונה למנחת מגידו על שמגיעים אל חורשת האקליפטוס והשילוט שהציבה קרן קיימת לישראל במקום.
כלניות צבעוניות במנחת מגידוכלניות צבעוניות במנחת מגידו
כלניות צבעוניות במנחת מגידו
(צילום: יוסי זמיר, ארכיון הצילומים של קק"ל)
יער דבירה יער דבירה הוא הגוש הצפוני של יער להב, והוא שוכן בגבול שבין גבעות שפלת יהודה לצפון הנגב. בעונה זו, יש ביער ריכוז מרשים של כלניות אדומות. הכניסה ללא תשלום.
איך מגיעים? בצומת דבירה, כ-2.5 ק"מ מדרום לצומת קמה (כביש 40), פונים מזרחה בכביש המוביל לקיבוצים דביר ולהב (כביש 355). כ-700 מטר אחרי הכניסה לקיבוץ דביר פונים שמאלה על פי השלט המכוון ליער דבירה וליער טבע. דרך עפר עבירה לרכב פרטי עוקפת את בית העלמין של קיבוץ דבירה. במרחק של כ-350 מטר מהכביש, במפגש עם "שביל ישראל", הדרך פונה ימינה ומגיעה מיד לחניון "טבע". כאן חונים, ושלט הכוונה מציין את תחילת המסלול המעגלי הקצר אל חורבת מגדלית – לקראת סוף המסלול מגיעים אל מרבד הכלניות.
מטיילים בין כלניות ביער דבירהמטיילים בין כלניות ביער דבירה
מטיילים בין כלניות ביער דבירה
(צילום: חגית לוי, ארכיון הצילומים של קק"ל)
מעוניינים לדעת היכן עוד בארץ תוכלו לפגוש מרבדי כלניות מרשימים? הקליקו כאן

רגע לפני שייגמר: מרבדי פריחה מרהיבים בים המלח

בזכות הגשמים הרבים, חלק מהחופים הסמוכים ל"ים המוות", התכסו בימים אלה במרבדי פריחה חריגים שלא נראו באזור שנים. שטיחי הפריחה הנדירים מרוכזים בעיקר ברצועה של 7 קילומטרים - בין קיבוץ קליה לבין היישוב אבנת. מומלץ לחנות בכניסה לאבנת, ולרדת רגלית לכיוון מזרח לכביש 90.
פריחה ליד ים חופי ים המלחפריחה ליד ים חופי ים המלח
פריחה ליד חופי ים המלח
(צילום: אבנר רינות, החברה להגנת הטבע)
מה פורח? הפרחים הסגולים הם פשתנית ססגונית - פרח חד שנתי הצומח באזורים מדבריים ויבשים במיוחד, ומאופיין במעין דורבן שבתוכו נמצא הצוף. ניתן למצוא גם פרחים לבנים וצהובים.
פריחה ליד חופי ים המלחפריחה ליד חופי ים המלח
פריחה ליד חופי ים המלח
(צילום: אבנר רינות, החברה להגנת הטבע)
עשינו לכם חשק לצפות במרבדי פריחות נוספים באזור ים המלח? הקליקו כאן

זו העונה: מסלולי טיול בעקבות פריחת האירוס

פריחת אירוס ארצישראלי במערות אפקה
(צילום: גלעד כרמלי)

הרבה סוגי פרחים מבשרים את בוא האביב, אבל אין ספק שהמיוחדים ביותר שבהם הם האירוסים. לאירוס 16 מינים הגדלים בישראל – ורוב המינים הללו ייחודיים לארץ. עם זאת, מדובר בפרחים נדירים אשר נמצאים בסכנת הכחדה, הן עקב צמצום תפוצתם בשל בנייה והן בעקבות מטיילים שקטפו אותם בשל יופיים.
אירוס טוביהאירוס טוביה
אירוס טוביה בבורות לוץ
(צילום: גלעד כרמלי)
מסיבה זו, נזכיר כי אין לקטוף את הפרחים, אין לגעת בהם ויש להיזהר מאוד שלא לרמוס אותם או לדרוך עליהם.
אירוס הארגמן: נתניה, נס ציונה ותל אביב כמו אירוסים רבים, גם אירוס הארגמן הוא פרח בלעדי לישראל. בעבר היה אירוס הארגמן נפוץ בחולות וברכסי הכורכר במישור החוף, מאשדוד ועד בנימינה, אולם הפיתוח של האזור פגע ברוב האוכלוסיות שלו – וכיום הוא בסכנת הכחדה חמורה.
אירוס ארגמן רגיל וצהוב בנס ציונהאירוס ארגמן רגיל וצהוב בנס ציונה
אירוס ארגמן רגיל וצהוב בנס ציונה
(צילום: אמיר לוטרמן)
אירוס הארגמן פורח בחודשים ינואר עד מרץ. צבעיו נעים בין בורדו כהה לשחור, ולעתים רחוקות ניתן למצוא גם פרטים בצבע צהוב כהה.
ניתן לפגוש אותו במלוא הדרו בשמורת אירוס הארגמן ליד בית חנן, שמורת אירוס הארגמן בנתניה וליד שלולית החורף הסמוכה, שער פולג ונחל פולג, ליד שכונת עין הים בחדרה ובשמורת חוף גדור הסמוכה, ביער קדימה, ביער אילנות, בגבעת חומרה שבפלמחים, בגבעת האירוסים בראשון לציון ובגבעת הכורכר הסמוכה לנס ציונה, ואפילו בתל אביב – במתחם מערות אפקה.
אירוס הארגמן במערות אפקהאירוס הארגמן במערות אפקה
אירוס הארגמן במערות אפקה
(צילום: טל ישראל)
ואיפה תוכלו לפגוש אירוסים נוספים בארץ? הקליקו כאן

כוכב החודש: הצבעוני

לצבעוני חמישה מינים הגדלים בר בישראל, והוא מפורסם בפרחים המרשימים דמויי הגביע. מחוץ לישראל, הצבעוני נפוץ כצמח בר גם בשאר ארצות המזרח התיכון, במרכז אסיה, בבלקן ובצפון אפריקה. בטורקיה ובאיראן הוא אפילו מוגדר כ"פרח הלאומי" (בישראל, אגב, זו הכלנית). אולם בזכות יופיו, טופחו אלפי זני תרבות והם הפכו נפוצים מאוד בגינות באירופה.
צבעוני השרון בחוף הבוניםצבעוני השרון בחוף הבונים
צבעוני השרון בחוף הבונים
(צילום: Gideon Pisanty)
בעבר היה הצבעוני נפוץ במישור החוף, בשפלה ובהרים, אולם בעקבות צמצום תפוצתו הן בשל קטיף מוגבר והן בשל בנייה – הוא הוכרז כפרח מוגן. ובדומה לאירוס מהפסקה הקודמת, גם כאן אין לקטוף את פרחי הצבעוני, אין לגעת בהם ויש להיזהר מאוד שלא לרמוס אותם או לדרוך עליהם.
גבעת הפרחים במעגן מיכאל: צבעוני "הכרמל" אתר מרשים לצפייה בצבעוני היא "גבעת הפרחים" שנמצאת צפונית לבית העלמין של מעגן מיכאל. במקום ניתן לפגוש מעין תת-מין שמהווה צורת מעבר בין צבעוני השרון לצבעוני ההרים, שמאפיינת את הצבעונים לרגלי רכס הכרמל, ולכן מכונה בפי המטיילים "צבעוני הכרמל". הגבעה מכוסה פריחה בסתיו ובחורף, ובעונה זו היא מתכסה בפריחת צבעונים אדומה, לצד פריחה של המוני רקפות.
צבעוני הכרמל במעגן מיכאלצבעוני הכרמל במעגן מיכאל
צבעוני הכרמל במעגן מיכאל
(צילום: אור עזרן)
ההגעה לגבעה היא דרך צומת פוריידיס בכביש 4, ונסיעה לכיוון בריכות הדגים של מעיין צבי. הגבעה, כאמור, צמודה לבית העלמין של מעגן מיכאל, אולם בסופי שבוע בדרך כלל לא ניתן לנסוע דרך הקיבוץ עצמו. הטיול בגבעה אינו כרוך בתשלום.
אחרי שהשלגים מפשירים: צבעוני החרמון בניגוד לאחיו הדרומיים, בהרים, בשרון ובמדבר, צבעוני החרמון לא פורח בתקופה זו – אלא צפוי להתחיל לפרוח רק בחודש מאי, כשלושה שבועות אחרי שייחשף מהשלג. צבעוני החרמון מזכיר בצורתו את הצבעוני הססגוני, אך פרחיו סגולים.
צבעוני החרמוןצבעוני החרמון
צבעוני החרמון
(צילום: ראובן קרפ)
מין זה גדל ברום של 1,800 מטרים ומעלה, והחרמון הוא גבולו הדרומי ביותר. מלבד זאת הוא נפוץ בהרי הקווקז, סוריה, איראן וטורקיה. לצד צבעוני החרמון, בהר החרמון פורח גם צבעוני בצבע אדום, שמזוהה כתת-מין של צבעוני ההרים, אך גם הוא פורח רק לאחר הפשרת השלגים. בחרמון, ניתן לפגוש את הצבעונים במסלול השחור – לכיוון גבעות הקרב.
בצד הנידח של הנגב: טיול אל פריחת הצבעוני הנדיר לא רחוק מגבול ישראל-מצרים, בבורות לוץ שבהר הנגב, פורח לו בימים אלו הצבעוני הססגוני. קפצנו לביקור באחד האזורים הנידחים ביותר בנגב וגילינו נווה מדבר עם מרבדים ירוקים ומרהיבים, בריכות מים ופריחה מגוונת וצבעונית.
צבעוני ססגוני בבורות לוץצבעוני ססגוני בבורות לוץ
צבעוני ססגוני בבורות לוץ
(צילום: שרון בן צור)
והיכן עוד תוכלו לפגוש את הצבעוני האביבי? הקליקו כאן

המלצות לטיולים מצפון עד דרום:

כותרת ביניים צפון

הטיול שאחרי הסערה

מפל הבניאס העוצמתי, האיילים של יער אודם ומצוק הארבל שמשקיף על הכינרת המשתקמת: כמה אתרים מעניינים שבהם אפשר לעצור בהם באזור הצפון. לכתבה המלאה - הקליקו כאן.
מפל הבניאסמפל הבניאס
מפל הבניאס
(צילום: דורון ניסים)

להתאהב בגליל המערבי

מה עושים בגליל המערבי? נסענו לבדוק
(צילום: גלעד כרמלי)

שנים של שקט ביטחוני אפשרו את השגשוג התיירותי בצפון. תמיד נחמד לחזור אל החופים של אכזיב, אבל אם אתם כבר באזור אל תפספסו את מה שיש לג'וליס ומעיליא להציע. ועוד לא הזכרנו את שמורות הטבע ומסלולי הטיול השווים. לכתבה המלאה - הקליקו כאן.
נחל נעמןנחל נעמן
נחל נעמן
(צילום: גלעד כרמלי)
כותרת ביניים מרכז

לטייל בטבע של תל אביב

אתרי הטבע הסודיים של תל אביב

בעיר הכי אורבנית בישראל יש גם הרבה טבע. ממערות אפקה העתיקות ליד רמת אביב ג', דרך עמק הנרקיסים בגבול רמת השרון ועד לגבעת נפוליאון שמתחברת לפארק הירקון. לכתבה המלאה - הקליקו כאן.
מערות אפקהמערות אפקה
מערות אפקה
(צילום: גלעד כרמלי)

הצצה לקמרונות נמל קיסריה

לפני כמעט שנה, לאחר חמש שנים של עבודות שחזור, נחנך מרכז מבקרים במקום שבו לפני 2,000 שנה הקים הורדוס במת מקדש לרומאים. על הפרק: טיילת חדשה, קשתות ששוחזרו ותצוגה של ממצאים ארכיאולוגים בשילוב תכני מדיה. לכתבה המלאה - הקליקו כאן.
מרכז מבקרים קמרונות נמל קיסריהמרכז מבקרים קמרונות נמל קיסריה
מרכז מבקרים קמרונות נמל קיסריה
(צילום: עידו ארז)

לעשות סנפלינג על חומות ירושלים

מערות, נקודות תצפית, אוכל טוב ובעיקר הרבה מאוד היסטוריה שמורגשת בכל פינה. הבירה הישראלית מתחדשת כל הזמן במטרה למשוך כמה שיותר תיירים, בהם גם ישראלים שחשבו שהם כבר מכירים אותה. לכתבה המלאה - הקליקו כאן.
טיילת החומותטיילת החומות
טיילת החומות
(צילום: גלעד כרמלי)

יקבים ונופים: יום טיול ב"טוסקנה הישראלי"

אזור מטה יהודה נמצא לאורכו של כביש מספר 1 בדרך לירושלים. מעבר לנופים הכפריים והתמהיל המעניין של מושבים, קיבוצים, יישובים קהילתיים, כפרים ערביים, חוות חקלאיות וכמה מנזרים – התפתחו בשנים האחרונות באזור מאות יוזמות תיירותיות קטנות ואישיות, רובן ממש בבתי המגורים עצמם של היזמים, חלקן בחצר הבית או בסמוך לו. אה כן, ויש גם כ-40 יקבים. לכתבה המלאה - הקליקו כאן.
הנופים של מטה יהודההנופים של מטה יהודה
הנופים של מטה יהודה
(צילום: גידי בשן)

פריחה במדבר: אטרקציות התיירות של הערבה

הבריכה הקסומה של נוף צוקים, הסיורים בעין יהב ששאבו השראה מהכפר התאילנדי פאי וכמובן קטיף של פירות וירקות במשקים רבים. כך הצליחו החקלאים של הערבה התיכונה להמציא את עצמם מחדש. לכתבה המלאה - הקליקו כאן.
הערבה התיכונה במבט מגבעת חצבההערבה התיכונה במבט מגבעת חצבה
הערבה התיכונה במבט מגבעת חצבה
(צילום: יעקב שקולניק)

ביקור בפארק ירוחם - נווה המדבר הכי יפה שלא הכרתם

פארק ירוחם הוא נווה מדבר הצובע בירוק את מישור ירוחם ששוכן בין הגבעות המדבריות של הר הנגב. האגם המלאכותי שבליבו הוא עדיין סוד שלא הרבה מטיילים מכירים, אולי משום שהייעוד שלו מלכתחילה כלל לא היה תיירותי. אך עם השנים הפך המקום למוקד משיכה משמעותי עבור ציפורים נודדות בסתיו.
פארק אגם ירוחםפארק אגם ירוחם
פארק אגם ירוחם
(צילום: יעקב שקולניק, ארכיון הצילומים של קק"ל)
בסמוך נמצא אחד מריכוזי החלמוניות הגדולים בארץ, אך שימו לב כי כעת זו אינה העונה שלו ועל מנת לפגוש אותו - יש להגיע לאזור בחודש נובמבר. לכתבה המלאה - הקליקו כאן.

ולקינוח: מסע בין נקודות התצפית היפות בישראל

ממצוק הארבל שמשקיף על הכינרת, דרך מצפור ויקר בעמק חפר ועד למצפה רמון הקלאסי - לא חייבים לטוס לחו"ל בשביל ליהנות מנוף עוצר נשימה. הקליקו כאן - ותתחילו ליהנות.
מערת קשתמערת קשת
מערת קשת
(צילום: אוצרות הגליל)