כשנגיף הקורונה התפרץ בטוגו, המדינה הקטנה במערב אפריקה קיבלה בברכה צוות רפואי של 12 איש שהגיע מקובה. הקובנים טיפלו בנדבקים, הגדילו את כמות הבדיקות ושיפרו את הנהלים בבית החולים.
בשעה שהנגיף הנחית מכה קשה על מערכות הבריאות ברחבי העולם, המדינה הקומוניסטית מתגאה במשאב נדיר: יש לה מערך נרחב של רופאים שמיומנים במשימות בחו"ל ובמאבק במחלות מדבקות. היא מוכנה לשלוח אותם לכל מדינה בעולם שזקוקה לעזרה.
קובה רופאים צוותים רפואיים נלחמים בקורונה טקס לפני יציאה ל איטליהקובה רופאים צוותים רפואיים נלחמים בקורונה טקס לפני יציאה ל איטליה
רופאים קובנים בטקס בהוואנה, לפני יציאה לאיטליה
( צילום: רויטרס)
קרוב ל-40 מדינות בחמש יבשות קיבלו סיוע רפואי מקובה במהלך מגפת הקורונה. המדינה הקריבית, שבה חיים 11 מיליון תושבים, מתבלטת ב"דיפלומטיה הרפואית" שלה. "כשחוגים מדעיים ורפואיים גיששו באפלה, הרפואה הקובנית, שהתחזקה בזכות הניסיון שצברה בעבר, נתנה את המענה הדרוש", אמר צ'ארלס אזילאן, ראש מערך שיתוף הפעולה במשרד החוץ של טוגו.
מאז המהפכה של 1959 קובה שולחת לאזורי אסון ומגפות את "צבא החלוקים הלבנים" שלה, בשם הסולידריות והאינטרסים. בעשור האחרון רופאים קובנים נלחמו בכולרה בהאיטי ובאבולה במערב אפריקה. לא מדובר באלטרואיזם בלבד: קובה "מייצאת" בעשורים האחרונים רופאים למשימות בינלאומיות שגרתיות בתמורה לכסף או לסחורות. חלק מהמדינות קיבלו את הרופאים בחינם במהלך המגפה, אחרות נדרשו לשלם – מה שחיזק במעט את הכלכלה הקובנית, שתלויה בתיירות ונפגעה קשות במשבר הקורונה.
קובה רופאים צוותים רפואיים נלחמים בקורונה טקס לפני יציאה ל איטליהקובה רופאים צוותים רפואיים נלחמים בקורונה טקס לפני יציאה ל איטליה
( צילום: רויטרס)
ממשלת טוגו, כמו ממשלות רבות בעבר, בירכה על הגעת הרופאים ואמרה שמדובר ב"נקודת מפנה" ביחסי המדינות. גם מדינות עשירות יותר מהמערב, כמו אנדורה ואיטליה, שמחו לקבל רופאים מקובה שעזרו להן להתמודד עם הנגיף. גם מדינות שלא נחשבות לבעלות ברית של קובה הקומוניסטית, כמו פרו, קיבלו בברכה את הצוותים מהוואנה.
ההצלחה של הצוותים הרפואיים מקובה נחשבת למכה לממשל האמריקני. בשנים האחרונות, בכהונתו של הנשיא דונלד טראמפ, ארה"ב מנהלת קמפיין חסר תקדים נגד הצוותים הרפואיים של קובה וציינה בין השאר את תנאי ההעסקה הנצלניים שלהם. קובה דחתה את ההאשמות האמריקניות ואמרה שהן מונעות מאידיאולוגיה.
מומחים קובנים אומרים שבשעה שחלק מהביקורת האמריקנית מוצדקת, בסופו של דבר המטרה של ארה"ב היא לפגוע בכלכלה של קובה - ולחזר אחרי קולותיהם של מצביעים בפלורידה המתנדנדת בבחירות בנובמבר. פול הייר, לשעבר שגריר בריטניה בקובה, אמר שבנושא הזה וושינגטון נמצאת "בבידוד כמעט מוחלט" בזירה הבינלאומית.
קובה רופאים צוותים רפואיים נלחמים בקורונה טקס לפני יציאה ל כוויתקובה רופאים צוותים רפואיים נלחמים בקורונה טקס לפני יציאה ל כווית
עם דגל המולדת, לפני המראה לכווית
( צילום: רויטרס)
בעזרת סיוע כלכלי מברית המועצות הקימה קובה בעידן פידל קסטרו מערכת בריאות שעוררה קנאה במדינות המתפתחות. חלק מהיתרונות של מערכת הבריאות הזאת נמחקו מאז קריסת הגוש הקומוניסטי: בתי חולים רבים נסגרו, יש מחסור בתרופות והקובנים מתלוננים על ירידה באיכות ההכשרה שעוברים הצוותים הרפואיים. ובכל זאת, שיעור הרופאים באוכלוסייה בקובה הוא מהגבוהים בעולם. גם לפני שמגפת הקורונה התפרצה 28,000 קובנים היו בצוותים רפואיים שפעלו ברחבי העולם. מאז פרוץ המגפה נשלחו עוד 4,000 איש למשימות בחו"ל.
"הם מצילים חיים", אומר רלף גונזלבס, ראש ממשלת סנט וינסנט והגרנדינים, מדינת אי בים הקריבי. "בחלק מהארצות הקריביות הם נמצאים בחזית המאבק במגפה". לג'מייקה הגיעו 137 רופאים קובנים בחודש מרץ, בנוסף ל-296 שכבר היו במדינה. "בלעדיהם היה לנו הרבה יותר קשה", אומרים במערכת הבריאות הג'מייקנית.
המדינות שנעזרות בקובנים אומרות שהן רוצות ללמוד מהטיפול של קובה בנגיף בשטחה: מערך הבדיקות, בידוד הנדבקים והמעקב אחרי מקור ההדבקה. בקובה אובחנו עד כה רק 4,684 נדבקים בקורונה ו-108 מתו מהנגיף – עשירית מהממוצע העולמי ביחס לגודל האוכלוסייה.
קובה רופאים צוותים רפואיים נלחמים בקורונה טקס לפני יציאה ל כוויתקובה רופאים צוותים רפואיים נלחמים בקורונה טקס לפני יציאה ל כווית
( צילום: רויטרס)
ממשל טראמפ תקף את הוואנה ואמר שבדרך כלל היא שומרת לעצמה לפחות 75% מהכסף שמשלמות המדינות על הרופאים שלה. האמריקנים משווים את השיטה לסחר בבני אדם. מבחינת ממשלת קובה מדובר ב"מס" שמושקע במערכת הבריאות האוניברסלית שלה. גם ארגון Human Rights Watch מתח ביקורת על ההתנהלות של קובה ואמר שמדובר בתנאי עבודה נצלניים. לפי ארגון זכויות האדם הרופאים שמחליטים לעזוב את תפקידם באמצע לא רשאים לחזור למולדתם למשך שמונה שנים.
ממשלות שמרניות בברזיל, בוליביה ואקוודור ביטלו בשנים האחרונות את ההסכמים עם קובה על רקע טענות שהרופאים מתערבים בענייני הפנים של המדינות. דובר מחלקת המדינה האמריקנית אמר שארה"ב מברכת על החלטת המדינות האלה, וגם על צעד דומה של ברבדוס – שדרשה שהכסף יגיע ישירות לצוותים הקובניים שעובדים במדינה ושהזכויות של הצוותים לא ייפגעו. רופאים קובנים אמרו לרויטרס שהם אמנם היו רוצים שהתנאים שלהם ישתפרו, אך המשימות בחו"ל מאפשרות להם להרוויח הרבה יותר מהשכר שהיו מקבלים בבית – בין 70 ל-100 דולר בלבד בחודש.