שתף קטע נבחר

מדד "שלום עכשיו": הסתה אחת בשבוע

לאחר ארבעה חודשים של מעקב בתנועת "שלום עכשיו" אחר "גילויי ההסתה" המתפרסמים בכלי התקשורת, טוענת התנועה לתמונת מצב קשה: לפחות מקרה אחד של "הסתה" בשבוע. מזכ"ל שלום עכשיו, יריב אופנהיימר: "המתנחלים חוזרים על האסטרטגיה מימי הסכם אוסלו"

תנועת "שלום עכשיו" החלה לאחרונה לבצע "מעקב מדד הסתה" בקרב גורמי הימין בארץ. רק בארבעת החודשים האחרונים, טוענים בתנועה, נרשמו 18 מקרים של גילויי הסתה בתקשורת, בממוצע של מקרה הסתה בשבוע. הרשימה המלאה מתפרסמת כאן הלילה (יום א') לראשונה.

 

אמש צוירו בירושלים כתובות נאצה נגד ראש הממשלה, אריאל שרון, וכמו כן צויר "לוח מטרות", ועליו שמותיהם של שרון, נתניהו והנשיא קצב. עדיין לא ברור מי צייר את הכתובות הללו, ואם יש קשר בינן לבין הדברים הקשים שמושמעים מפי גורמי ימין. ייתכן בהחלט שהכתובות צוירו בידי גורמי שמאל קיצוניים, משום שהן לוו בכיתוב בערבית. 

 

בשלום עכשיו טוענים כי מטרת המעקב היא לספק תמונה ברורה ומדויקת על ההסלמה בהתבטאויות של גורמי ימין נגד התוכנית ליציאה מעזה ונגד הגורמים המעורבים בה, החל מראש הממשלה ועד לחיילים בשטח.

 

לדבריהם, המעקב מתבצע באמצעות איסוף של פרסומים בכלי התקשורת הארציים ואלו המשמשים את המתנחלים. את הרשימה שליקטו אנשי הארגון פותח מאמר שפרסם עורך "הצופה" תחת הכותרת: "הפגנתם של מגולחי הראש", בהתייחסו להפגנת מטה הרוב בעד היציאה מעזה. לאחריו מובאות הדוגמאות הבאות, אליהן מתייחסת התנועה כ"גילויי הסתה".

 

14 ביוני - פסק הלכה: "אסור לקבל פיצוי על פינויי יישובים. "רבני פיקוח נפש" מזהירים בחרם מי שיפעל בניגוד לדעת תורה ויקבל פיצויים.

 

17 ביוני - אורי אליצור, לשעבר ראש לשכתו של ראש הממשלה לשעבר, בנימין נתניהו, קורא למתנחלים: "אני מצדיק סירוב פקודה, אלימות בכל דרך שבה יוכל אדם להגן על ביתו שממנו הוא מגורש מסיבות פוליטיות. כל הפעלת כוח, מלבד נשק חם, היא לגיטימית במקרה כזה".

 

30 ביוני - רב העיר העתיקה, הרב נבנצאל, מאיים: "ההלכה היא שמוסר שווה פרוטה של ממון ישראל בידי עובד כוכבים ומזלות, דינו כרודף על כל ההשלכות של זה".

 

4 ביולי - דובר מועצת חוף עזה, ערן שטרנברג, אמר בעקבות החלטת הממשלה להעביר כספים לשדרות: "החלטת הממשלה - הסתה לרצח".

 

23 ביולי - "נרדוף את בשיא לאן אשר יילך", נכתב בעלונים שהפיצו אמנון שפירא וברוך מרזל בבתי הכנסת נגד ראש מינהלת ההתנתקות, יונתן בשיא.

 

17 באוגוסט - פעיל הימין הקיצוני, ברוך מרזל, קורא: "לעצור את שרון הזקן בטירופו ולהביס את כוחות ההרס והחורבן. בכוונתו למוטט בטירופו את כל מדינת ישראל".

 

30 באוגוסט - אנשי חזית יהודית לאומית (שבראשה עומד ברוך מרזל) הפגינו בירושלים וקראו: "מינהלת יודנראט. יונתן בשיא הוא משתף פעולה עלוב".

 

8 בספטמבר - קצין מכרמי צור נאלץ לעזוב את ביתו לאחר שקיבל איומים על חייו בשל פעילותו הצבאית בפינוי מאחז.

 

9 בספטמבר - פרסום גילוי דעת של רבני יש"ע: "פשע נגד האנושות", וקריאה לסירוב פקודה.

 

12 בספטמבר - ראש מועצת קדומים, דניאלה וייס, ואיש מועצת יש"ע, אליקים העצני, אומרים: "שרון צריך לשבת ליד מילושביץ'".

 

12 בספטמבר – ראשי מועצת יש"ע הודיעו שיתמכו בסרבנות, אם לא יהיה משאל עם.

 

12 בספטמבר - ראש מועצת אלפי מנשה, אלעזר חיסדאי, איים לירות על מי שייגע בקבר בתו, איומי מלחמת אחים במפגש ראשי מועצת יש"ע עם שר הביטחון, שאול מופז.

 

12 בספטמבר – ראש המועצה האזורית בנימין, פנחס ולרשטיין, אמר שהוא מוכן לשבת בכלא או להיהרג נגד פינוי.

 

14 בספטמבר - רב מההתנחלות פסגות, יוסף דיין, דיבר על אפשרות להוציא פולסא דנורא.

 

20 בספטמבר – כפי שנחשף ב-ynet, נדיה מטר, יו"ר ארגון נשים בירוק, שלחה מכתב ליונתן בשיא, ובו השוותה בין מנהלת ההתנתקות ליודנראט.

 

21 בספטמבראיומי מלחמת אחים במפגש עם ממלא מקום השר לביטחון פנים, גדעון עזרא. משה יוגב: "אם לשרון מותר להרוס את עצמונה, לי מותר לקחת דחפור ולעלות על חוות השיקמים".

 

22 בספטמברכרוז של נועם פדרמן ואנשיו, שקורא לחיילי צה"ל לעזוב את צה"ל. רב כינה את שרון בוגד.

 

מזכ"ל שלום עכשיו, יריב אופנהיימר: "על פי ניתוח של החודשים האחרונים, המתנחלים חוזרים על האסטרטגיה מימי הסכם אוסלו. מצד אחד, קמפיין ממוסד שמטרתו להתנחל בלבבות (הססמה 'יש לנו אהבה והיא תנצח' והשרשרת האנושית), ומנגד קמפיין תקשורתי מתוזמר היטב של גילויי הסתה, המרדה, והפחדת הציבור מפני מלחמת אחים".

 

עוד אומר אופנהיימר: "מטרתו של הקמפיין לערער את הלגיטימיות של החלטות הממשלה ולהלך אימים על הציבור ומקבלי ההחלטות בדבר התוצאות של מהלך ההתנתקות. במסגרת הקמפיין בכל שבוע עולה וצץ בתקשורת מסיתן תורן אשר עליו לצאת בגלוי כנגד הממשלה ולקרוא קריאות הגובלות בהסתה.

 

לדברי מזכ"ל שלום עכשיו, מועצת יש"ע הולכת בשני הכיוונים, ולעתים במקום לאיים באופן ישיר במלחמת אחים, דובריה 'מזהירים' מפני מלחמת אחים, וטוענים כי הם רק מציבים את המצב 'בשטח'".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום:: רויטרס
תמונות "שרון דיקטטור" בהפגנת הימין
צילום:: רויטרס
צילום: בועז אופנהיים
מפגינים נגד יונתן בשיא
צילום: בועז אופנהיים
מדד שלום עכשיו
צילום: זום 77
הסתה? אורי אליצור
צילום: זום 77
מומלצים