החברות לא מוותרות למדינה: היום (רביעי) הוגשה בבית המשפט המחוזי בתל אביב תביעת הנזיקין הראשונה של למעלה מ-20 חברות ידועות, ביניהן רמי לוי, הום סנטר, מזרני עמינח ועוד, המעסיקות יחד אלפי עובדים ואשר תובעות מהמדינה פיצוי של כ-3.3 מיליון שקל על כך שחויבו שלא כדין לטענתן במשך חודשים ארוכים לשלם את ימי הבידוד לעובדיהן על חשבון מכסת ימי המחלה.
>> לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים בכלכלה - הצטרפו לערוץ הטלגרם שלנו
לדברי עו"ד יבגני רובין, ממובילי התביעה, מדובר בתביעת נזיקין שעתידה להתפתח לאחת מתביעות הנזיקין הגדולות ביותר נגד המדינה על רקע משבר הקורונה, זאת על רקע זה שהתובעים אומדים את סך עלות דמי הבידוד שהוצאו מהמעסיקים שלא כדין בלמעלה משלושה מיליארד שקל.
2 צפייה בגלריה
בדיקות קורונה ברמת השרון
בדיקות קורונה ברמת השרון
בדיקות קורונה ברמת השרון
(צילום: AFP)
בתביעה טוענים המעסיקים לרשלנות בהתנהלות המדינה בכלל ומשרד הבריאות. לטענת המעסיקים, אי-חוקיותה של "תעודת המחלה הגורפת", הובאה לתשומת לב המדינה כבר בסוף פברואר 2020, בתוך שלושה שבועות מאז הוצאתה של תעודת המחלה הבלתי חוקית. למרות זאת, המדינה המשיכה בשלה ולא קידמה אף הסדר מול המעסיקים, אשר קרסו גם כך תחת הנטל הכבד של משבר הקורונה.
הסדר זה קודם לבסוף אך ורק לאחר פסיקת בג"ץ, באוקטובר 2020, תשעה חודשים שלמים מאז חוייבו המעסיקים לשאת בהוצאת ימי הבידוד. לטענת המעסיקים תעודת המחלה הגורפת מהווה למעשה צו שעניינו תשלום ימי בידוד על-ידי המעסיקים והיא הוצאה ללא סמכות חוקית כלשהי ובניגוד להוראות הדין וגרמה לפגיעה חמורה בזכויות המעסיקים. תעודת המחלה הגורפת הוצאה ביום 04.02.2020, על-ידי פרופ' סיגל סדצקי.
2 צפייה בגלריה
עורכי הדין יבגני רובין וענבר אפק נכט, מובילי העתירה
עורכי הדין יבגני רובין וענבר אפק נכט, מובילי העתירה
עורכי הדין יבגני רובין וענבר אפק נכט, מובילי העתירה
(צילום: אייל נבו)
עוד נטען באשר לקביעת בג"ץ, כי "תעודת המחלה הגורפת" תבוטל מכאן ואילך ולא למפרע, טוענים העותרים, כי הדבר נעשה, כדברי השופט אלכס שטיין בפסק הדין בעצמו, אך ורק כדי לא להותיר את העובדים במצב בלתי אפשרי המחייבם להשיב למפרע למעסיקים את עלות ימי הבידוד שלהם וללא כל כיסוי כלכלי. לאור זה, לטענת העותרים, בג"ץ לא חסם את הדרך בפני שיפויים של המעסיקים בגין מיליארדי שקלים שהוצאו מהם בידי המדינה שלא כדין, עד לתיקון המצב בסוף אוקטובר של שנה שעברה.
בתביעה נטען כי "תביעה זו עניינה בהתנהלותם הרשלנית, הבלתי סבירה, הבלתי אחראית והבלתי חוקית של מדינת ישראל ומשרד הבריאות אשר באה לידי ביטוי בהוצאת 'תעודת מחלה גורפת'. תעודה זו, המהווה למעשה צו שעניינו תשלום ימי בידוד על ידי המעסיקים, הוצאה ללא סמכות חוקית כלשהי ובניגוד להוראות הדין וגרמה לפגיעה חמורה בזכויות המעסיקים".
בין 22 החברות בשמן הוגשה התביעה הנוכחית: סל שירותי סיעוד (אשר בשמה אף הוגשה העתירה המקורית לבג"ץ), אחוזת רובישנטיין, חוליות, מזרני עמינח, מלונות ישראל קנדה, הום סנטר, חי מעדני גורמה, יישוב חבל מעון, עלבד משואות יצחק, פוליגל, גלש"ן, רמי לוי, תעשיות פולירז, תפן טכנולוגיות ומוצרי מעברות.
התובעים מציינים כי בסוף יולי 2020, פסק בג"ץ פה אחד כי ימי בידוד לא ייחשבו עוד כימי מחלה וכי המדינה השיתה את הנטל הכלכלי הכבד של ימי הבידוד על כתפי המעסיקים - בחוסר סמכות ובניגוד לחוק. השופטים אלכס שטיין, עוזי פוגלמן והנשיאה אסתר חיות קבעו אז פה אחד כי לשון חוק דמי מחלה (התשל"ו-1976) איננה סובלת את הפרשנות המרחיבה שהמדינה מנסה להלביש על המושג "מחלה" כדי שתכלול גם את מי שאינם חולים אך נמצאים בבידוד עקב בואם במגע עם חולה.
העותרים טוענים כי השופט שטיין כתב בפסק הדין כי "'חולים סטטיסטיים' השוהים בבידוד מניעתי, בעודם נקיים מתסמיני מחלה ומהנגיף, אינם חולים בשום מחלה אשר שוללת את יכולתם לעבוד; כי אי-כושרם לבצע את עבודתם נכפה עליהם על ידי צו-בידוד שלטוני, ולא על ידי מחלה; וכי תעודת המחלה הגורפת, אשר ניתנה בעניינם על ידי ראש שרותי בריאות הציבור במשרד הבריאות אז (רשב"צ) פרופ' סיגל סדצקי, איננה בגדר 'תעודת מחלה' כהגדרתה בתקנות דמי מחלה, שהצגתה מזכה את העובד החולה בדמי מחלה בהתאם לחוק דמי מחלה".
את התביעה מוביל עו"ד יבגני רובין, ממשרד Mei law ועו"ד ענבר אפק נכט מהמשרד, המשרד אשר יזם את העתירה המקורית לבג"ץ נגד המדינה בגין העמסת הנטל הכלכלי של ימי הבידוד על כתפי המעסיקים וכן עו"ד אביתר קנולר ממשרד קנולר ושות'.
מדוברות משרד הבריאות נמסר בתגובה: "תגובת משרד הבריאות תינתן בבית המשפט כמקובל".
טרם הוגשה תגובת המדינה ומשרד הבריאות במסגרת כתב הגנה לבית המשפט.