איש העסקים והמיליארדר יוסי מימן הלך היום (שבת) לעולמו. לפני כשבוע הוטס מימן בהטסת חירום מיוון בעקבות הידרדרות במצבו הבריאותי. הוא נאבק עוד כמה ימים במחלתו, והיום נפטר בביתו, כשלצדו רעייתו הלית ובני משפחתו. מימן, שהיה נשוי שנית והתגורר בהרצליה פיתוח, הותיר אחריו 3 ילדים מנישואיו הראשונים.
>> לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים בכלכלה - הצטרפו לערוץ הטלגרם שלנו
מימן, 75, נולד בגרמניה ב-1946 להורים ניצולי שואה מפולין, גדל בפרו ולמד לתואר ראשון ושני באוניברסיטאות בארה"ב. לאחר לימודיו, עבד בחברת הנפט אקסון מוביל ובסיטי בנק, ובשנת 1971 עלה לישראל.
3 צפייה בגלריה
יוסי מימן
יוסי מימן
יוסי מימן
(צילום: אוראל כהן)
בשנת 1975 ייסד מימן את חברת מרחב, העוסקת בפיתוח, מימון וניהול פרויקטים בחקלאות, תקשורת, תחבורה, גז ונפט. בנוסף, כיהן כיו”ר מועצת המנהלים, נשיא ומנכ”ל חברת אמפל. באמצעות מרחב ואמפל שלט מימן בכ-20.5% מספקית הגז המצרי EMG.

שיתוף פעולה ישראלי-מצרי

"זה היה מטורף, גורם ישראלי ומצרי מקימים לראשונה במצרים פרויקט בתחום הכי אסטרטגי", אמר מילצ'ן ב-2019 בריאיון לכלכליסט, כשהתייחס למיזם שהקים עם איש העסקים המצרי חוסיין סאלם ועם החברה הממשלתית לנפט של מצרים את EMG (East Mediterranean Gas Company).
"זה היה קשה, תחרות עם כל מדינות ערב ובמערכת אנרגיה שלא היתה מעוניינת במגזר פרטי, אבל הצלחנו. רק בהמשך הבנתי שלא הגיוני שגורם ישראלי יהיה הבעלים של בית זיקוק במצרים, שמשרת את השוק המצרי, כי זה לא פרויקט של תלות הדדית. חשבתי שאני צריך לצאת משם וקנו אותי החוצה. כתבו שקיבלתי בעיטה בישבן, אבל אני חותם על בעיטה כזאת פעם בחמש שנים".
3 צפייה בגלריה
יוסי מימן
יוסי מימן
יוסי מימן. "בהמשך הבנתי שלא הגיוני שגורם ישראלי יהיה הבעלים של בית זיקוק במצרים"
(צילום: אוראל כהן)
מימן לא היסס לחלוק בדעותיו, גם כשהן נוגעות להיבט הפוליטי. "אני לא שמאלני, או ימני. לא חושב שחלוקה כזאת עוד בכלל קיימת. שתי מדינות לשני עמים זה שמאל או ימין? אני פשוט פרגמטי. מדינה דו-לאומית היא סכנה. לחשוב שלכלול בישראל מיליוני ערבים ייתן לנו ביטחון זה היגיון חולני. ואני לא צריך איזושהי גבעונת בשטחים אם היא מסכנת חיי ישראלים. אני רוצה הפרדה מוחלטת. יש פה נישואים לא טובים ומתעקשים לשמור אותם במחיר של סבל לשני הצדדים. ואגב, אין גם שמאל-ימין כלכלי בישראל, אבל כשהחליטו שאני שמאלני, זה השפיע על ההתנהלות כלפיי".

"קרב מטורף נגד המערכות הרגולטוריות"

מימן היה בעל השליטה בערוץ 10 מעלייתו לאוויר ב-2002 ונשאר עם היקף משתנה של אחזקות עד לסגירת הערוץ. "זה התחיל כמעין הובי, שיהיה לי מה לעשות פה ושם כמה ערבים", סיפר באותו הריאיון. "כל השנים זה היה קרב מטורף נגד כל המערכות הרגולטוריות. אי-שפיות זמנית ממושכת. הייתי תקופה ארוכה לבד, עד שב-2004 רון לאודר נכנס. היינו בערך חצי-חצי, כשארנון מילצ'ן נכנס ירדתי לשליש, כשלאודר הלך עליתי לחצי, ובפועל היו תקופות שהייתי לבד. ב-2015 הגיעו לן בלווטניק, אביב גלעדי ומשפחת רקנאטי (קבוצת RGE), ומאז פורמלית נשארו לי המניות, אבל בפועל די יצאתי מהסיפור".
לדברי מימן, ראש הממשלה לשעבר בנימין נתניהו אמר פעם "אני פעלתי לסגור את ערוץ 10". על כך תהה מימן, "למה לסגור? עברנו עבירות ביטחוניות? הבנתי שאני תחת התקפה מהדרג הכי גבוה שיש. להגיד 'פעלתי לסגור' זאת למעשה פגיעה בדמוקרטיה. זה מאוד מתסכל. כל כך הרבה מאמץ, עובדים, קבלנים וקבלני משנה, וכל מפעל החיים שלהם עלול לרדת לטמיון. בוועדת הכלכלה של הכנסת ח"כ מכובד אמר: 'כולם מיליונרים, מימן, מילצ'ן, לאודר, לא נורא אם יפסידו פעם'. זה היה קו המחשבה: שיפסידו, מה רע בזה".
ב-2017 נקשר שמו של מימן לפרשת שחיתות ושוחד בפרו, והוא הואשם בעיתונות הפרואנית כי שיחד את הנשיא הפרואני אלחנדרו טולדו.

"ירדתי ל-48 קילו, חצי מת"

ב-2019 שיתף מימן גם במצבו הבריאותי. "ב-2014 גילו שאני חולה בשחמת הכבד. היו לי שתי אפשרויות: לחיות עם זה 6-9 חודשים, עד הסוף, או לחפש כבד להשתלה", סיפר לכלכליסט. "היה לי פרופיל בריאותי בעייתי, והייתי בגבול הגיל, לא רצו להשתיל לי. יותר משנה חיפשתי מי שיסכים, והרי אין מספיק תורמים. ירדתי ל-48 קילו, חצי מת. בבית חולים בפריז הצוות כבר לא רצה לנתח אותי, אבל הגעתי לרופא יהודי שהתעקש, וב-2016 השתילו לי כבד. ניתוח של 14 שעות, שאחריו שכבתי 17 יום מורדם לגמרי ונכנסתי לתהליך שיקום אטי".
3 צפייה בגלריה
יוסי מימן ורעייתו השנייה הלית
יוסי מימן ורעייתו השנייה הלית
יוסי מימן ורעייתו השנייה הלית. "היא אחד הדברים שעזרו לי לעבור את המחלה"
(צילום: אוראל כהן)
ב-17 השנים האחרונות מימן היה נשוי לעו"ד הלית בן ישראל, הצעירה ממנו ב-25 שנה. "אצלי זה סיבוב שני, בשבילה ראשון, אבל זה בסדר, אחריי יהיה לה סיבוב שני. ובלי ציניות, היא אחד הדברים שעזרו לי לעבור את העשור הזה. בטח את המחלה".
מאשתו הראשונה, מרים, אדריכלית, הוא אב לאוהד (44), יואב (37) ונועה (40) - שחקנית ויוצרת קולנוע וטלוויזיה, אשר ידועה גם כפעילה חברתית (למען ילדי עובדים זרים וקידום היחסים עם הפלסטינים), וגם כמי שנישאה לתומר דביר, ממייסדי סולוטו, שנמכרה ב-2013 תמורת 100 מיליון דולר (חברת הסטארט-אפ שנפתלי בנט ניהל).
"היו דברים שהייתי עושה אחרת אבל בסך הכל הייתי בן אדם בסדר", אמר מימן באותו הריאיון. "אני שקט עם מה שעשיתי. אני מעדיף להיות הפראייר ולא המנוול", הוסיף וציין כי "לאורך כל הדרך לא דפקתי אף אחד".
וממש באותו המעמד, אמר עוד דבר אחרון, שהוא רוצה להיזכר "כמי שמאוד אוהב את המדינה ואת העם היהודי. כל היתר פחות רלוונטי".