השבוע הכלכלי הרביעי של מלחמת "חרבות הברזל" יתחיל מחר (ראשון) בבוקר במסחר בבורסה, לאחר ירידות השערים הניכרות בשבוע האחרון, כאשר ברקע העלייה המשמעותית בשערי המטבעות הזרים בימים האחרונים. לאלה נוספו מחד אי-השינוי בריבית בנק ישראל ומאידך הורדת תחזית דירוג האשראי של ישראל ו"מעקב הורדת הדירוג" על ידי שלוש חברות הדירוג הגדולות בעולם.
אולם, גולת הכותרת מבחינת האזרחים והעסקים בשבוע הקרוב תהיה תוכנית הסיוע החדשה שמגבשים במשרד האוצר בשל המלחמה, לאחר שעל התוכנית הראשונית נמתחה ביקורת קשה מכל בכירי המשק והמגזר העסקי. לכן, התוכנית החדשה תוגדל באופן משמעותי ביותר לקראת חודש נובמבר.
1 צפייה בגלריה
מסיבת עיתונאים סיוע ופיצוי לעסקים במלחמת חרבות ברזל
מסיבת עיתונאים סיוע ופיצוי לעסקים במלחמת חרבות ברזל
מסיבת עיתונאים סיוע ופיצוי לעסקים במלחמת חרבות ברזל
(צילום: מירי שמעונוביץ לע"מ)
היקף התוכנית שעליה הכריזו שר האוצר בצלאל סמוטריץ' וראשי משרד האוצר ב-19 בחודש, הסתכם ב-4.5 מיליארד שקל והתוכנית הייתה מצומצמת במיוחד, שלא ענתה לדעת כל המבקרים, כולל שרים וחברי כנסת מהקואליציה, למצב של מלחמה, אלא למבצע צבאי קצר מועד.
בכירי האוצר, בראשות ראש אגף התקציבים, יוגב גרדוס, עסקו בסוף השבוע בגיבוש תוכנית רחבה הרבה יותר לחודש נובמבר, עם אפשרות הארכה אף עד לסוף שנת התקציב 2023, וכעת היקפה המשוער יהיה כ-8 מיליארד שקל וייתכן שגם מעבר לכך.
בעלי העסקים בעוטף שנסגרו: עד עכשיו לא קיבלנו סיוע מהמדינה
(צילום: ירון ברנר)

ההחזר יוגדל, אך הפיצוי עדיין יינתן מפגיעה של 25%

לפי הפרטים שנודעו על התוכנית המתגבשת, היא צפויה להרחבה כמעט בכל אחד מסעיפיה. כך יוכלו עסקים עד להיקף מחזור שנתי של 100 מיליון שקל בכל רחבי הארץ לדרוש החזרי הוצאות ותשלום עבור עובדיהם שהוצאו לחופשה עד לסכום של 600 אלף שקל בנובמבר, לעומת תקרה של 300 אלף שקל בתוכנית הראשונית שפורסמה לחודש אוקטובר. זאת, לעסקים עד 100 מיליון שקל, בעוד שלעסקים עם מחזורים מ-100 מיליון שקל ועד ל-400 מיליון שקל תקרת סכום הפיצוי תועלה בצורה ליניארית,לפי גודל העסק, עד לסכום של 1.6 מיליון שקל.
אחת ההצעות שנבחנה ונפסלה באוצר היא זאת של בכירים במשק, שאותה תבע שר הכלכלה והתעשייה, ניר ברקת, לפיה יפוצו עסקים החל מירידה במחזורם ב-20% ולא ב-25% כמו בתוכנית הראשונית, וזאת בהשוואה לחודש המקביל בשנת 2022. באוצר החליטו לפי שעה שתביעה לפיצוי יוכלו להגיש גם בנובמבר רק מי שהפסידו לפחות 25% מהמחזור לעומת החודש המקביל אשתקד.
המענק לעסקים עד להיקף מחזור של 400 מיליון שקל כולל כיום השתתפות בהוצאות קבועות כמכפיל של כלל ממוצע ההוצאות בשנת 2022 כפול 18% לעסקים שמחזורם נפגע ב-80% לפחות בתקופת המלחמה, 12% לירידה של 60%-80%, 9% לירידה של 40%-60% ו-6% לירידה של 25%-40%.
במתווה המעודכן שיעור השתתפות יועלה באופן אחיד ויעמוד מעתה על 22% לכל הקבוצות השונות של פגיעה במחזור ולא תהיה עוד חלוקה שונה לפי גודל ההפסד במחזור. לפיכך ייתכן שכן תהיה הדרגתיות גם בנובמבר והעניין עדיין נבחן. הדבר נועד בין השאר לפשט את הליך ההחזרים. גם עסק קטן הפטור מהגשת חשבוניות ייכלל בהסדר.
המענק להשתתפות בהוצאות השכר של עובדים הוגבל באוקטובר ל-60% בהשתתפות הממשלה בשכר. במתווה המתוקן יועמד שיעור ההשתתפות של המדינה, עד לתקרת ההחזרים החדשה שתיקבע, על 75%. המדובר בשיפור משמעותי של התוכנית, שנועדה למנוע פטורים נרחבים בעסקים שהושבתו כמעט כליל בפעילותם.
עוד נודע, כי בתוכנית החדשה ההצעה היא לכלול בהחזר מלא של ההוצאות ופיצוי מלא לירידה במחזורים את כל היישובים הרחוקים מרצועת עזה עד 20 ק"מ, במקום המצב הנוכחי של 0 עד 7 ק"מ.
בנוסף לאשקלון ומבקיעים שהוחלט לצרף למתן פיצוי מלא כבר רטרואקטיבית באוקטובר, יתווספו לפיכך גם הערים אופקים (אף שהיא מרוחקת 22 ק"מ מהרצועה) ונתיבות, שהותקפו באופן קשה ב-7 באוקטובר וממשיכות לספוג מנות גדולות של ירי טילים מאז. כמו כן יתווספו עוד כעשרה ישובים קטנים בטווח הזה לפיצוי המלא.
לפי שעה, יותר משלושה שבועות לאחר פרוץ המלחמה עדיין לא אושרו בחקיקה בכנסת סעיפי התוכנית הראשונה וסביב חלקם קיימת עדיין מחלוקת, כאשר התביעה של חברי כנסת היא לשפר את התוכנית לתנאים המשופרים שייקבעו לנובמבר.
גם הודעת השר סמוטריץ על הוספת הערים אשקלון ואופקים כבר לפיצוי לחודש אוקטובר לתוכנית ההטבות הראשונית של 0-7 ק"מ מהרצועה, טרם אושרה בחקיקה בכנסת. השבוע צפויה עם זאת הכנסת לאשר בוועדת הכספים ובמליאה בשלוש קריאות את רוב סעיפי התוכנית הראשונית הטעונים חקיקה.
התוכנית החדשה לחודש נובמבר צפויה להתפרסם במהלך השבוע על ידי ראשי משרד האוצר. יצוין שלפי שעה עדיין לא קויימה ההבטחה להסיט את כספי ההסכמים הקואליציוניים למטרות המלחמה ויו"ר ועדת הכספים, ח"כ משה גפני, מנהל בעניין הזה שיחות עם בכירי משרד האוצר.

מקדמות לחלקאים בעוטף ובצפון

בעניין אחר נודע, כי ביוזמת נשיא המגזר העסקי, דובי אמיתי הוחלט בסוף השבוע, כי החקלאים באיזור עוטף עזה שניזוקו קשות מאז פרוץ המלחמה, יקבלו מקדמה מיידית בהיקף של חודש וחצי מהמחזור שהיה להם בשנת 2022.
גם החקלאים ביישובי קו העימות שפונו בצפון, בהוראת פיקוד העורף, יקבלו מקדמה שהיקפה יהיה בסכום שווה לחצי חודש עד לחודשיים מהמחזור. כמו כן יכוסה במסגרת מסלול אדום כל ההפסד שיצטבר לחקלאי הצפון גם בחודשים הקרובים.