הבלגן ביונט קרדיט: איש העסקים שלמה אייזיק, אחד מבעלי השליטה בחברת יונט קרדיט שהוצא נגדו צו עיכוב יציאה מהארץ בעקבות הפרשה, החליט להתפטר מתפקידו כדירקטור בחברה. כך הודיע היום (ד') לדירקטוריון באמצעות יועציו המשפטיים.
במכתב שנשלח על ידי עו"ד גיא גיסין, מתאר אייזיק כיצד במהלך החודשיים האחרונים, כאשר סביב החברה מתרחשים אירועים קריטיים המשפיעים על התנהלותה ותפקודה, הוא מודר ממידע הכרחי לתפקודו כדירקטור. בנוסף, טוען אייזיק כי קיים חשש שהדירקטוריון מסתיר ממנו מידע מאחר ובעבר הוא התריע על מחדלים וכשלים המתרחשים בחברה. אייזיק אף דרש לכנס אסיפה כללית על מנת למנות דירקטורים חדשים לחברה.
מטעמו של אייזיק נמסר כי "שלמה פעל כאיש עסקים אחראי והתריע בפני כלל הגורמים המעורבים בניהול השוטף של יונט קרדיט על שורה של אירועים שפגעו בחברה. התרעות אלו לא זכו למענה הולם ולא נבדקו ותוחקרו על ידי הדירקטוריון, היועצים המשפטיים ורואי החשבון. מבחינתו של שלמה לא נותרה לו ברירה אלא להתפטר מכהונתו, למרות שהוא מאמין בעסקיה של החברה וביכולתה לחזור למסלול במידה ויבוצעו שורה של פעולות למינוי האנשים הנכונים לניהול החברה והובלת הדירקטוריון".
>> לסיפורים החשובים והמעניינים בכלכלה ובצרכנות - הצטרפו לערוץ הטלגרם שלנו
3 צפייה בגלריה
שלמה אייזיק
שלמה אייזיק
שלמה אייזיק, מבעלי יונט קרדיט
(צילום: עוז מועלם)
אתמול פורסם כי גם שר האוצר לשעבר משה כחלון, אשר התפטר לאחרונה מתפקידו כיו"ר החברה בצל הפרשייה, נחקר שלשום באזהרה במשך כשעתיים במשרדי הרשות לניירות ערך, בראשה עומדת ענת גואטה - אותה מינה כחלון בעצמו. בחקירה טען כחלון כי לא היה מודע לחשדות הנחקרים בפרשה.
ברשות הוציאו בשבוע שעבר את הצו לבעלי החברה בין היתר בשל חשד לעבירות דיווח, שימוש במידע פנים, זיוף, קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות ועבירות הלבנת הון. גם יצחק אביתר, אשר על פי החשד ניהל בפועל את סניף החברה בנצרת ממנו "נעלמו" צ'קים בסך למעלה מ-10 מיליון שקל, נכלל בבקשת הרשות. חוץ מאייזיק, צו עיכוב יציאה מהארץ הוצא גם עבור צחי אזר ושי פנסו, בעלי חברת האשראי החוץ בנקאי.
3 צפייה בגלריה
משה כחלון
משה כחלון
עשוי להיחקר גם. שר האוצר לשעבר, משה כחלון
(צילום: יואב דודקביץ)
בבקשה נגד בעלי החברה נכתב כי "על פי החשד, מעורבים החשודים בגניבת כספים בסך כולל של עשרות מיליוני שקלים מהחברה הציבורית, אשר הועברו לחברה הפרטית אשר אזר, אייזיק ופנסו הינם חלק מבעלי השליטה בה, ו/או לטובת שימושיו של אזר".
לפני כשלושה שבועות הודיעה החברה על פיטוריו של המנכ"ל לשעבר אזר בגין "הפרת אמונים כלפי החברה", כך לטענתה. יחד עם זאת, אזר ממשיך להיות חלק מבעלי החברה (כ-12.5%) ולכהן כדירקטור בה.
ברשות טענו עוד כי "על פי החשד, פעלו המעורבים במרמה תוך הסתרת פעילותם מהחברה ומציבור המשקיעים וגרמו להצגת פרטים מטעים בדיווחי החברה, בין היתר בנוגע לנכסים שלכאורה נמצאים בבעלותה ובנוגע לעסקאות מהותיות שביצעה החברה, במסגרתן הוצאו כספים מהחברה הציבורית שלא כדין וללא האישורים הנדרשים. פעילות זאת נעשתה בין היתר תוך רישום כוזב במסמכי החברה וזיוף מסמכים.
3 צפייה בגלריה
לנציאנו, אזר והחולצה החדשה
לנציאנו, אזר והחולצה החדשה
"נטל מהחברה כספים לצרכיו האישיים". צחי אזר, לשעבר מנכ"ל יונט קרדיט ומבעליה
(צילום: יח"צ)
"בנוסף, על פי החשד, במהלך התקופה הרלוונטית ביצע אזר עסקאות במניות החברה באמצעות חשבונו הפרטי וביחד עם אייזיק ופנסו גם בחשבון החברה הפרטית בה הם בעלי השליטה, וזאת תוך שימוש במידע פנים שהחזיקו באותו מועד בנוגע להתנהלות החשודה האמורה שכללה אירועים מהותיים וחמורים שהתרחשו בחברה".
בתוך כך, סיכמו ברשות כי "בשל חומרת העבירות והסנקציה החמורה הקבועה בגינן, מתקיים במקרה דנן חשש ממשי לשיבוש הליכי חקירה וכן חשש ממשי להימלטות מאימת הדין. לכן נבקש מבית המשפט לשחרר את החשודים בתנאים מגבילים". הבקשה אושרה כאמור ונאסר על כל החשודים לצאת מהארץ למשך 180 יום, לצד ערבויות שעליהם להפקיד בסך של 650 אלף עד 1.35 מיליון שקל כל אחד.

עוד 50 מיליון שקל "נעלמו"

במקביל, בהמשך לדיווחי החברה בשבועות האחרונים על "אי-התאמות כספיות" ובצל חשדות הרשות, יונט קרדיט דיווחה לבורסה כי "מבדיקות שבוצעו לבקשת הדירקטורים הבלתי תלויים בחברה עולה, לכאורה, כי במקביל לביצוע עסקת ההקצאה לבעלי השליטה, ביצעה החברה עסקאות במסגרתן הועברו מהחברה ל'יונט הפרטית' (חברה פרטית בבעלות פנסו, אייזיק ואזר - ד.ר.) כ-50 מיליון שקל במסווה של עסקאות הלוואה לצדדים שלישיים, אשר, כפי הנראה, לא אושרו כנדרש על פי הדין ולא דווחו לציבור".
בחודש שעבר דיווחה החברה כי הגיעה להסכמה עם בעלי השליטה לכיסוי חשיפות שנגרמו בשל הלוואה שנתנה החברה בסך 37.2 מיליון שקל ולא הוחזרה לה ובשל המחאות (צ'קים) בסך מיליוני שקלים נוספים ש"נעלמו" מסניף נצרת. אולם, כמה ימים לאחר מכן הודיע אייזיק כי הוא חוזר בו מההתחייבות.
בצל הפרשייה, הודיעה הבורסה בתל אביב על השעיית המסחר במניית החברה ואף על גריעתה מהמדדים ת"א פיננסים, ת"א ביטוח ושירותים פיננסים, ת"א AllShare ות"א צמיחה.
מחברת יונט קרדיט נמסר בתגובה: "טענותיו של שלמה אייזיק מופרכות ואין להן שום אחיזה במציאות. החברה מצפה מבעלי השליטה לעמוד לצידה ולמלא את מחויבותם כלפיה, ובכלל זה להעמיד לטובתה את הכספים עליהם התחייבו בהסכם. ההתפטרות היא ניסיון לברוח מאחריות ואנו מצרים על כך".