אבקת החלב הגיע לשמונה מפעלים ומפיצים מירב קריסטל מדווחת
(צילום: אסף חן)
משרד הבריאות הודיע לפני זמן קצר כי הבוקר (ו') נמצאה בדיקה שנעשתה בקו הייצור של אבקת חלב של תנובה חיובית לסלמונלה. הבדיקה נעשתה במסגרת חקירת הזיהום במפעל שטראוס, שהעלתה חשד לזיהום בקו הייצור.
במשרד מבהירים, כי מדובר במוצר שאינו משווק לציבור הרחב אלא למפעלים ומוסדות שממשיכים בעיבוד של המוצר. לפי המשרד, "בדיקות של מוצרים סופיים שהשתמשו באבקת החלב כחומר גלם יצאו עד כה תקינים וללא זיהום".
1 צפייה בגלריה
תנובה
תנובה
תנובה
(צילום: רויטרס)
במשרד הבריאות מדווחים, כי "כרגע יש עדות לזיהום באצווה אחת שיוצרה ב-9 באוגוסט 2021".
משרד הבריאות ציין כי הוא ביצע עשרות רבות של בדיקות במעבדות שונות על מנת לוודא את היקף הזיהום. "בדיקות סביבתיות עדכניות במפעל תנובה נמצאו תקינות", נמסר בהודעה.
משרד הבריאות הנחה את תנובה לבצע החזרה יזומה לאבקות חלב מתאריכים 9 באוגוסט ועד 25 באוגוסט 2021. "בתאריכים אלו האבקות שווקו רק למפעלים ללא שיווק למוסדות", מסר המשרד. "שירות המזון הארצי ממשיך חקירה מול מפעלים שקיבלו את האצוות בתקופה זו".
בנוסף הנחה משרד הבריאות את המוסדות המקבלים אבקת חלב לא להשתמש במוצר כמקדם בטחון עד לסיום התחקיר. "משרד הבריאות ממשיך בבדיקות ובתחקיר האירוע ויעדכן את הציבור בממצאים", נמסר בהודעה.
תזכורת: "חברה שמוכרת מזון צריכה להבטיח את מוצריה"
(צילום: גיל יוחנן, משי בן עמי)
אבקת החלב במפעל תנובה, משמשת חומר גלם למוצרים רבים בשוק, כולל מוצרי שטראוס. האבקה משמשת בין השאר לייצור גלידות וממתקים. יש לציין כי תנובה היא היחידה בישראל בעלת מפעל לייצור אבקת חלב מחלב גולמי, ולמעשה היא ספקית אבקת החלב הבלעדית לכל התעשייה.
אתמול, מסר משרד הבריאות כי "במסגרת חקירת הזיהום בשטראוס אנחנו דוגמים עוד מפעלים. במסגרת הבדיקות במפעל שטראוס, היה גם דיגום של אבקת חלב מתוצרת תנובה שהגיעה למפעל בשטראוס. בדיגום ראשוני משקיות שנדגמו במפעל המזוהם יצאה תוצאה חיובית שלא הייתה לה משמעות כי שהתה במפעל שהיה בו כבר זיהום. לכן דגמנו גם שקיות ישירות מהמפעל בתנובה ומצאנו אצווה אחת שיש בה חשד לזיהום.
"לכן אנחנו בודקים חשד שיש סלמונלה בפס הייצור של אבקת החלב. אין סכנה לבריאות הציבור כי בייצור של המוצרים נעשה טיפול תרמי מחממים את אבקת החלב והחימום הורג את החיידקים. עד כה לא מצאנו סלמונלה במוצרים סופיים שעושים שימוש באבקת החלב של תנובה". היום כאמור החשד התאמת.
יש לציין כי תנובה ידעה על החשד לזיהום בשקים מהתוצרת שלה שנמצאו בשטראוס כבר מספר ימים, והתוצאה החיובית מהתרבית במפעל שלה הגיעה אתמול. במשרד הבריאות הסבירו אתמול כי לא הנחו עד כה על ריקול מכיוון שמדובר עדיין בחשד ולא בתוצאה ודאית, זאת בניגוד למה שקרה בשטראוס. בהודעה היום כאמור הוציא המשרד הנחיה לביצוע ריקול של אבקות חלב.
במשרד הבריאות אמרו אתמול שאם יגלו בוודאות שיש זיהום בקו, יתכן שיידרשו להיבדק מוצרים גם של מחלבות אחרות ומפעלים נוספים, למרות שרוב המוצרים שעושים שימוש באבקת חלב מפסטרים אותה, ועל כן הסיכוי לזיהום חיידקי שם נמוך.