גם אם זה לא ממש מורגש, החורף כבר התחיל, ואיתו גם השפעת הידועה לשמצה שפוקדת אותנו מדי שנה בעונה הקרירה. אלא שהפעם, השילוב של המחלה יחד עם הקורונה עלול להיות קטלני עוד יותר.
על מנת להוריד את מפלס הלחץ ובמטרה להקטין את התחלואה הודיעו אתמול (ה') קופות החולים שהחל משבוע הבא יוכלו כל מבוטחיהן להתחסן נגד השפעת – גם אם הם אינם משתייכים לקבוצות הסיכון שקבע משרד הבריאות בחודש ספטמבר.
אלא שנראה כי עוד מוקדם מדי לרוץ לקבל את הזריקה. לא חלפו 24 שעות מאז הכריזו הקופות על חיסון לכל אזרח, ובמשרד הבריאות התכחשו להודעה. "נכון לעכשיו חיסונים נגד שפעת ניתנים לקבוצות מוגדרות לפי תעדוף", כך לדבריהם.
2 צפייה בגלריה
חיסוני שפעת. יינתנו לקבוצות מוגדרות תעדוף
חיסוני שפעת. יינתנו לקבוצות מוגדרות תעדוף
חיסוני שפעת. יינתנו לקבוצות מוגדרות תעדוף
(צילום: shutterstock)
עוד טענו במשרד כי הגיעו לישראל כבר כשלושה מיליון חיסונים מתוך 4.2 מיליון החיסונים שנרכשו מראש. אולם מבדיקת "ידיעות אחרונות" עולה כי לידי קופות החולים הגיעו עד כה רק כ-1.8 מיליון חיסונים, רובם כבר ניתנו. גם גורמים בכירים מתוך משרד הבריאות הודו כי עד כה הגיעו לישראל פחות משני מיליון חיסונים.
בסדרת ישיבות שנערכה אתמול (ה') בין קופות החולים לנציגי משרד הבריאות התקבלה ההחלטה לצאת למבצע חיסון בכלל האוכלוסייה, וזאת גם הסיבה להודעה המוקדמת של הקופות. אולם כעת המהלך עומד בסימן שאלה והחשש המרכזי במערכת הבריאות הוא כי אין מספיק מנות חיסון בשלב הזה על מנת לעמוד בביקושים האדירים.
בקופות החולים מזהירים כעת מפני מחסור חמור בחיסונים בתקופה הקרובה וחוששים שהתנפלות של האוכלוסייה הכללית תגרע מקבוצות הסיכון לקבל את הזריקה. מנגד, חיסונים רק של אוכלוסיות הסיכון עלולים להוביל לכך שאנשים פשוט לא יגיעו להתחסן.
כאמור, בחודש ספטמבר קבע משרד הבריאות את קבוצות הסיכון שיקבלו קודם את החיסון, וזאת בשל החשש למחסור במנות.
יש לציין כי בשבוע הבא צפוי להגיע משלוח משמעותי של מנות חיסון לישראל לכל הקופות, ואולם תהליך העברתו לידי הקופות עלול לארוך מספר ימים. במערכת העריכו כי הבעיה המורכבת ביותר צפויה בכללית, הקופה הגדולה ביותר בישראל, ואולם בקופה מספרים כי ישנה היערכות לקליטת 300 אלף מנות חיסון נוספות כבר בשבוע הבא. יש לציין כי מבוטחי הקופה שניסו אתמול להשיג תור לחיסון נגד שפעת – לא הצליחו.
בכללית הביעו אתמול התנגדות לאישור האפשרות שכלל האוכלוסייה תתחסן, אבל הכריזו כי החל מיום ראשון הקרוב תיפתח האופציה לקבוע תור לחיסון. ניכר כי הרקע להודעה היה התחרות בין הקופות השונות.
"אנחנו כל הזמן מקבלים חיסונים ומפיצים אותן למרפאות", אומרת כלנית קיי, ראש אגף סיעוד בכללית ומנהלת חיסוני השפעת בקופה. "בלתי אפשרי שבכל הסניפים שלנו יהיו חיסונים כל הזמן. כל מי שרוצה יקבל חיסון השנה, גם אם יצטרך להמתין יום או יומיים. אוכלוסיות היעד ימשיכו להיות בתעדוף גבוה".
ממשרד הבריאות נמסר בתגובה: "המשרד עוקב אחר קצב ההתחסנות ומלאי החיסונים ובהתאם לנתונים ינחה את קופות החולים להרחיב מתן החיסון לקבוצות נוספות בהמשך. עד כה הגיעו כשלושה מיליון חיסונים, וצפויים להגיע עוד כמיליון חיסונים".