ליברליים ושמרנים מתאגדים נגד האנטישמיות: חברי פרלמנט ממגוון מפלגות - בהן אוסטרליה, קנדה, בריטניה ארה"ב וישראל - התאספו על מנת להקים כוח משימה בין-פרלמנטרי למאבק באנטישמיות ברשתות החברתיות. זאת לנוכח העלייה המדאיגה באירועים האנטישמים, שרבים מהם מתחוללים ומהדהדים ברשתות.
<< הכול על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. היכנסו >>
הרעיון להשקת כוח המשימה נולד בעקבות מספר קמפיינים לחשיפת האנטישמיות ברשת, כולל קמפיין NoSafeSpaceforJewHate# ("אין מקום בטוח לשנאת יהודים"), אשר היוו קריאת פעולה למאבק באנטישמיות הבוטה ברשתות החברתיות, שאינה זוכה להתייחסות מספקת – אם בכלל. קראו עוד בערוץ היהדות: פרופ' גרוטו: לא הצלחנו לבדוק את כל תלמידי הישיבות בצל הסגר: בונים סוכות ברחבי הארץ - ומצטיידים בארבעת המינים השיבנו: מסע ישראלי ועולמי בין בתי הכנסת הנטושים | פרויקט מיוחד
בשנים האחרונות חל זינוק חד באירועים אנטישמיים ברחבי העולם, שרבים מהם מתחוללים ומהדהדים ברשתות החברתיות. נוכח העובדה כי תוכן זה אינו עוצר בגבולות בינלאומיים, התאספו חברי הפרלמנטים של אוסטרליה, קנדה, ישראל, בריטניה וארצות הברית, ממגוון המפלגות, על מנת להקים יחד כוח משימה בין-פרלמנטרי.
4 צפייה בגלריה
 שובן של עלילות הדם - הפעם באינטרנט
 שובן של עלילות הדם - הפעם באינטרנט
שובן של עלילות הדם - הפעם באינטרנט
מאחורי היוזמה עומדים חברי פרלמנט מהצד הימני של המפה ומצידה השמאלי; כך לדוגמה, ח"כ מיכל קוטלר-וונש ("כחול לבן"), חבר הפרלמנט אנתוני האוספת'ר ("המפלגה הליברלית", קנדה), חבר הפרלמנט מרטי מורנץ ("המפלגה השמרנית", קנדה) הינם חלק מכוח המשימה המיוחד.
חברת הקונגרס דבי ווסרמן-שולץ ("המפלגה הדמוקרטית", ארה"ב), חבר הקונגרס טד דויטש ("המפלגה הדמוקרטית", ארה"ב), וחבר הקונגרס כריס סמית' ("המפלגה הרפובליקנית", ארה"ב) משתתפים אף הם בפעילות זו; כמותם, חבר הפרלמנט ג'וש ברנס ("מפלגת הלייבור", אוסטרליה), חבר הפרלמנט דייב שארמה ("המפלגה הליברלית", אוסטרליה), אנדרו פרסי ("המפלגה השמרנית", בריטניה), וחבר הפרלמנט אלכס סובל ("מפלגת הלייבור" ו"השיתוף", בבריטניה).

קריאה לשקיפות במדיניות הפרסום

כוח המשימה הציב לעצמו שורה של מטרות שעיקרן קביעת מסרים ומדיניות עקביים מטעם פרלמנטים ורשויות מחוקקות ברחבי העולם, זאת על מנת לדרוש מחויבות ואחריות מרשתות חברתיות וענקי רשת כמו "טוויטר", "טיק-טוק", "פייסבוק" ו"גוגל"; אימוץ ופרסום של מדיניות ברורה ושקופה בנוגע לדברי שטנה; העלאת המודעות לתופעת האנטישמיות ברשתות והשלכותיה; שמירה על כל קבוצות המיעוט ממופעי שנאה ברשת והצגת המאבק נגד האנטישמיות כנושא על-פוליטי אשר נמצא בקונצנזוס במדינות רבות.
4 צפייה בגלריה
"הרשתות החברתיות נכשלו בטיפול עצמאי בשנאה ברשת"
"הרשתות החברתיות נכשלו בטיפול עצמאי בשנאה ברשת"
"הרשתות החברתיות נכשלו בטיפול עצמאי בשנאה ברשת"
ח"כ קוטלר-וונש אמרה כי "תמיד, ובעת הזו בפרט, כאשר אנו עומדים מאוחדים במאבק נגד מגפה עולמית, ישנו נגיף נוסף המשתולל והדורש מענה המבוסס על שיתוף פעולה בינלאומי".
עוד הוסיפה, "עבודה עם בעלי ברית ממפלגות רבות בפרלמנטים ברחבי העולם תאפשר לזהות, לייצר ולאמץ תובנות ומנגנונים חיוניים, בתקוה שיובילו לשינוי אמיתי ולהגברת האחריות של ענקי הרשתות החברתיות כלפי השנאה המשתוללת בפלטפורמות שלהם. המצב הנוכחי מחייב אותנו לשלב ידיים ולפעול יחד, על מנת לחשוף את המוסר הכפול המאפשר ומעודד את 'תרבות החסינות'".

"למצוא פתרונות לסובלים מהשנאה והאפליה ברשת"

אנתוני האוספת'ר מהמפלגה הליברלית בקנדה, הוסיף: "גילויי השנאה ברשת, כולל השנאה האנטישמית, גדלים באופן אקספוננציאלי. הפוסטים נראים על ידי אנשים מעבר לגבולות לאומיים, והם משפיעים על אזרחים ממחוזות רבים. הרשתות החברתיות נכשלו בטיפול בשנאה באופן עצמאי. אך אי אפשר לצפות מהן שייצרו מדיניות נפרדת בכל מדינה ומדינה. תוך עבודה משותפת, נוכל לייצר הגדרות בינלאומיות והמלצות לפיקוח על פלטפורמות התקשורת החברתית, בתקווה שכל מדינה תוכל לבחון וליישם אותן בהמשך".
4 צפייה בגלריה
מיכל קוטלר וונש כחול לבן חוק נורבגי
מיכל קוטלר וונש כחול לבן חוק נורבגי
חברת הכנסת ממפלגת "כחול לבן", מיכל קוטלר וונש
(צילום: קמפיין כחול לבן )
מרטי מורנץ, חבר הפרלמנט מהמפלגה השמרנית בקנדה, אמר, "השנאה ברשת הינה מציאות מתועבת ברשתות החברתיות. כבוד עבורי לעבוד באופן על-מפלגתי עם העמיתים הקנדיים שלי, כמו גם עם עמיתיי מהעולם, כדי למצוא פתרונות שישמרו על כל אלה שסובלים מהשנאה, האנטישמיות והאפליה ברשת".
דבי ווסרמן-שולץ, חברת הקונגרס מהמפלגה הדמוקרטית בארה"ב טענה כי, "מכת האנטישמיות הגואה לא יודעת גבולות, והפצתה הרעילה ברשת מתדלקת את השנאה המדבקת הזו". ווסרמן-שולץ קראה, "לייצר אסטרטגיה בינלאומית, עם בעלי ברית מחויבים מהעולם, על מנת להתמודד עמה, לדרוש אחריות אמיתית ועולמית, וכן מנגנוני הגנה חזקים ברשתות החברתיות".
עוד אמרה כי, "ההתכנסות הבינלאומית וההתאחדות כנגד השנאה שולחת אות עוצמתי על פיו ההסכמה שבשתיקה - חייבת להסתיים עכשיו".

אוסטרליה וארה"ב: "מעולם לא היה קל יותר לאנטישמיים"

טד דויטש, חבר הקונגרס מהמפלגה הדמוקרטית בארה"ב טען כי, "מעולם לא היה קל יותר מעכשיו לאנטישמים להתחבר ולהפיץ תעמולה של שנאה באמצעות המדיה החברתית. על הפלטפורמות הללו מוטלת האחריות להבטיח כי הן אינן מנוצלות באופן חופשי על ידי מפיצי השנאה".
4 צפייה בגלריה
ציוצים שאספה הליגה נגד השמצה בנוגע ל אנטישמיות בתתנועת QAnon תנועת Q קונספירציה ארה"ב
ציוצים שאספה הליגה נגד השמצה בנוגע ל אנטישמיות בתתנועת QAnon תנועת Q קונספירציה ארה"ב
ציוצים שאספה הליגה נגד השמצה בנוגע לאנטישמיות בתנועת "QAnon". תנועת קונספירציה בארה"ב
דויטש הוסיף כי "האנטישמיות ברשת הינה בעיה עולמית. לכן אני שמח להיות חלק מכוח המשימה הזה, אשר מורכב ממחוקקים ממדינות ומפלגות שונות. מטרתנו הינה להגביר את תשומת הלב ולפעול בנוגע לבעיה הקריטית של האנטישמיות ברשת".
כריס סמית', חבר הקונגרס מהמפלגה הרפובליקנית בארה"ב, טען כי לכוח המשימה המשותף חשיבות עצומה, כיוון שלדבריו "אנו חיים בתקופה שבה האנטישמיות מתפשטת יותר ויותר דרך האינטרנט ובתקשורת האלקטרונית. קבוצות 'Alt-Right' (ימין קיצוני) כמו 'הבסיס' ו-'חטיבת אטומוואפן', יחד עם סוכנות המחקר האינטרנטי של רוסיה, מפיצים אנטישמיות ברשת ובאפליקציות כמו טלגרם".
עוד הוסיף סמית', כי "עלינו להיות ערניים תמיד בנוגע לכל גילויי השנאה האנטישמית, בין אם היא מגיעה מקבוצות ימין קיצוני, השמאל הפוליטי או קבוצות איסלמיסטיות".
ג'וש ברנס, חבר הפרלמנט ממפלגת הלייבור באוסטרליה, שם אירעה תקרית אנטישמית, כשנוסע סירב לנסוע עם נהג אובר יהודי - ותיעד זאת, מסר כי , "עליית הקיצוניות והאנטישמיות מתרחשת ברחבי העולם. לאורך ההיסטוריה, בתקופות של טלטלות חברתיות ולחץ כלכלי, תמיד היו מי שביקשו להאשים את המיעוטים במחלות כביכול של חברותיהם - והעם היהודי היה לעתים קרובות המטרה. זהו צעד חשוב לגייס בעלי ברית למאבק בקנאות המתרחשת בפינות החשוכות של החברה, ובמיוחד ברשת".

"לא נסבול אנטישמיות - לא ברשת ולא בשום מקום אחר"

דייב שארמה, חבר הפרלמנט מהמפלגה הליברלית באוסטרליה, חיזק וטען כי, "בשנים האחרונות ניכרת מגמה מטרידה של אנטישמיות גוברת ברחבי העולם, והדבר בולט במיוחד בפלטפורמות המדיה החברתית. כוח משימה זה יאפשר לנו לחלוק חוויות ושיטות עבודה מומלצות למאבק במגמה מטרידה זו. אנו נאגד את מאמצינו על מנת להבטיח כי חוסר הסובלנות, שאין לה מקום בחברות שלנו, לא תמצא דריסת רגל בעולם הדיגיטלי".
אנדרו פרסי, חבר הפרלמנט מהמפלגה השמרנית בבריטניה, הוסיף: "בשנים האחרונות אנו רואים עלייה מטרידה בשנאה אנטישמית ברשת. המגמה המדאיגה הזו נראתה כאן בבריטניה ובכל רחבי העולם. לכן חשוב שנעבוד יחד עם בעלי ברית ברחבי העולם בכדי להתמודד עם העלייה בשנאה הנבזית הזו. אני שמח להיות חלק מכוח המשימה ומצפה לעבוד עם עמיתיי כדי להעביר מסר עז כי לא נסבול אנטישמיות, לא ברשת ולא בשום מקום אחר בחברה".
אלכס סובל, חבר הפרלמנט ממפלגת הלייבור והשיתוף בבריטניה, אמר: "ככל שהשנאה ברשת גוברת, עלינו לוודא שכל קבוצות המיעוט הינן מוגנות. כפוליטיקאי יהודי, השנאה האנטישמית איתה התמודדתי הינה בעלת אופי רחב ומגוון. קל יותר לזהות ולדווח על השמצות גלויות, אך לרוב האנטישמיות היא חתרנית ולכן קשה יותר לעקור אותה. תיאוריות קונספירציה אנטישמיות נפוצות ברשתות החברתיות, כאשר מנויים רבים אינם מבינים את השורשים וההשלכות האנטישמיות של 'QAnon' ותיאוריות קונספירציה ימניות אחרות".