בעוד במדינות רבות באירופה נאסרת השחיטה הכשרה, ובית הדין לצדק של האיחוד האירופי מעניק חותמות כשרות להחלטות אלו – יו"ר בית הנבחרים הרומני, מרסל סיאולצ'ו, הכריז אמש (יום ב') כי הפרלמנט הרומני יעגן בחקיקה את נושא השחיטה הכשרה במדינה, ובכך תהיה רומניה המדינה הראשונה לעשות זאת.
<< הכול על העולם היהודי – בדף הפייסבוק של ערוץ היהדות. היכנסו >>
המהלך נועד לבלום מהלכים מוכרים לביטול השחיטה הכשרה בחוק, כפי שקיימים כיום במחוזות הגדולים בבלגיה - ולוניה ופלנדריה, ביוון ובמדינות רבות נוספות באירופה ומחוצה לה. סיאולצ'ו השמיע את ההכרזה באירוע של ועידת רבני אירופה שנערך בבוקרשט, בנוכחות ראש ממשלת רומניה, ניקולאיה איאונל צ'וקה, ויו"ר הסנאט, אלינה גורגיו.

סוגיית הכשרות: חופש הדת בסכנה

סיאולצ'ו אמר כי נציגי הקואליציה בפרלמנט מקדמים בימים אלה חקיקה שתעגן את נושא השחיטה הכשרה במדינה. זוהי החלטה תקדימית מכיוון שכיום נושא השחיטה הכשרה אינו מוסדר בחוק בשום מדינה ברחבי אירופה, מה שמעמיד את חופש הדת של הקהילות היהודיות ביבשת בסכנה.
1 צפייה בגלריה
נשיא ועידת רבני אירופה, הרב פנחס גולדשמידט; יו"ר בית הנבחרים הרומני, מרסל סיאולצ'ו; השר היוצא לענייני דתות, ויקטור אופאצ'י - ונשיא פדרציית הקהילות היהודיות ברומניה, סילביו וקסלר
נשיא ועידת רבני אירופה, הרב פנחס גולדשמידט; יו"ר בית הנבחרים הרומני, מרסל סיאולצ'ו; השר היוצא לענייני דתות, ויקטור אופאצ'י - ונשיא פדרציית הקהילות היהודיות ברומניה, סילביו וקסלר
נשיא ועידת רבני אירופה, הרב פנחס גולדשמידט; יו"ר בית הנבחרים הרומני, מרסל סיאולצ'ו; השר היוצא לענייני דתות, ויקטור אופאצ'י; ונשיא פדרציית הקהילות היהודיות ברומניה, סילביו וקסלר
(צילום: אלי איטקין)
את הדוגמה הבולטת ביותר לכך אפשר לראות במחוזות הגדולים בבלגיה, ולוניה ופלנדריה, שם חל איסור לבצע שחיטה כשרה. ניסיונות ארגוני צער בעלי חיים להוציא את השחיטה הכשרה מחוץ לחוק בבלגיה לא עצרו במחוזות אלה בלבד, ואף הובאו לחקיקה בפרלמנט בחודש יוני האחרון.
בעקבות מאמציה של ועידת רבני אירופה ושל חבר הוועידה, הרב ראשי של בלגיה, אברהם גיגי, ירדה ההצעה מסדר היום ברוב זעום של 42 חברי פרלמנט שהצביעו נגדה (מול 38 שהצביעו בעדה). ניסיונות דומים לאיסור על השחיטה הכשרה נעשו גם בפינלנד, פולין ומדינות נוספות. החלטת הפרלמנט הרומני תבטיח חופש דת מלא לקהילה היהודית במדינה.

"החלטה מבורכת"

במסגרת ערב גאלה חגיגי שנערך במלון מריוט, בעיר בוקרשט, הוענק הפרס היוקרתי ע"ש הרב משה רוזן ז"ל לפרלמנט הרומני לאות הערכה על פעילותם למען שמירה על חופש הדת של הקהילה היהודית במדינה. את הפרס היוקרתי העניקה סגנית יו"ר חבר הנאמנים של הועידה, ג'ואל אפללו, למרסל סיאולצ'ו יו"ר בית הנבחרים. אות הוקרה נוסף הוענק גם לויקטור אופאצ'י, השר היוצא לענייני דתות, ולחבר הפרלמנט אובידיו גאנז, נציג המיעוט האתני הגרמני בפרלמנט הרומני. הפרסים הוענקו על ידי סגן נשיא הוועידה והרב הראשי בפרנקפורט, אביחי אפל.
נשיא ועידת רבני אירופה, הרב פנחס גולדשמידט, אמר כי "החלטת הפרלמנט הרומני לעגן בחוק את נושא השחיטה הכשרה מבורכת, ומהווה מסר ברור לכל מי שמנסה לפגוע בזכויות היהודים באירופה.
"ממשלת רומניה הפגינה סולידריות כלפי הקהילה היהודית, והיא המדינה שקלטה הכי הרבה פליטים יהודים מאוקראינה במהלך הפלישה הרוסית למדינה, כשהדוגמה הבולטת ביותר היא אימוץ הקהילה היהודית מאודסה של הרב בקשט, ששוכנת כעת בעיר נפטון. אני מקווה שמנהיגים נוספים ברחבי אירופה ילכו בעקבות יוזמת הפרלמנט הרומני, המבטיחה את המשך עתידה של הקהילה היהודית ביבשת אירופה".