נשיא רוסיה ולדימיר פוטין הכחיש את הדיווח שלפיו מוסקבה תספק לאיראן לוויין מתקדם. בריאיון לרשת NBC האמריקנית שפורסם הלילה (שבת) נשאל הנשיא הרוסי על הדיווח, ואמר כי "אלה שטויות, פייק ניוז". לקראת הפסגה הראשונה שלו עם נשיא ארה"ב ג'ו ביידן בשבוע הבא הוסיף פוטין כי יחסי רוסיה וארה"ב הידרדרו בשנים האחרונות "לשפל הנמוך ביותר".
3 צפייה בגלריה
נשיא רוסיה ולדימיר פוטין
נשיא רוסיה ולדימיר פוטין
פוטין. "לא יודע כלום על דבר כזה"
(צילום: EPA)
אתמול דיווח ה"וושינגטון פוסט" כי רוסיה נערכת לקראת שיגור לוויין מתקדם שישמש את איראן ויאפשר לה לעקוב אחר מטרות צבאיות ברחבי המזרח התיכון, כולל בסיסים ישראליים והכוחות האמריקניים שנותרו בעיראק, ואף מעבר לכך. הדיווח התבסס על גורמים אמריקנים וגורמים במזרח התיכון.
"יש לנו תוכניות שיתוף פעולה עם איראן, כולל שיתוף פעולה צבאי וטכני", אמר פוטין. "אני לא יודע כלום על דבר כזה, מי שמדבר על זה אולי יידע יותר בנושא. אלה פשוט שטויות".
3 צפייה בגלריה
לפי הדיווח, איראן תוכל לכוון את הלוויין לכל נקודה שבה תבחר. שיגור הלוויין האיראני "נור-1", בשנה שעברה
לפי הדיווח, איראן תוכל לכוון את הלוויין לכל נקודה שבה תבחר. שיגור הלוויין האיראני "נור-1", בשנה שעברה
לפי הדיווח, איראן תוכל לכוון את הלוויין לכל נקודה שבה תבחר. שיגור הלוויין האיראני "נור-1", בשנה שעברה
(צילום: MCT)
לפי ה"וושינגטון פוסט", ברוסיה מתכננים להעביר לידי איראן לוויין מדגם קנופוס-V, שעליו מותקנת מצלמה ברזולוציה גבוהה שתספק לטהרן אפשרות לעקוב אחר מתקנים במפרץ הפרסי, בסיסים צבאיים ישראליים וגם בסיסים צבאיים בעיראק שבהם שוהים חיילים אמריקנים. שיגור הלוויין, כך אמרו הגורמים לעיתון, צפוי להתבצע בתוך חודשים ספורים.
הגורמים סיפרו ל"פוסט" כי איראן תוכל לכוון את הלוויין לכל נקודה שבה תבחר. "הוא לא הכי טוב בעולם, אבל יש לו רזולוציה גבוהה והוא טוב מאוד עבור מטרות צבאיות", אמר אחד הגורמים. "היכולת הזו תאפשר לאיראן לשמור על בנק מטרות מדויק ולעדכן אותו בתוך שעות ספורות בכל יום". הגורם הוסיף כי חשש נוסף הוא שהאיראנים יחלקו את תמונות הלוויין עם חיזבאללה, עם המיליציות השיעיות הפרו-איראניות בעיראק ואף עם המורדים החות'ים בתימן.
ביידן מכנה את פוטין "רוצח"
(צילום: ABC News)

לקראת פגישתו עם ביידן בז'נבה ביום רביעי, התייחס פוטין גם ליחסי רוסיה עם ארה"ב, שלדבריו הגיעו לשפל. "יש לנו מערכת יחסים דו-צדדית שהידרדרה לנקודת השפל הנמוכה ביותר בשנים האחרונות", אמר פוטין, אך ציין כי הוא מעריך שיוכל לעבוד עם ביידן.
בריאיון שיבח פוטין את נשיא ארה"ב לשעבר דונלד טראמפ, ואמר שהוא "אדם יוצא דופן, מוכשר וצבעוני. אם לא היה כזה, לא היה הופך לנשיא". לדבריו, ביידן, שבניגוד לקודמו היה פוליטיקאי שנים לפני שהגיע לבית הלבן, "שונה בתכלית" מטראמפ. כאשר נשאל על הריאיון במרץ שבו כינה אותו ביידן רוצח, אמר פוטין כי שמע עשרות האשמות כאלה. "זה לא משהו שמדאיג אותי", אמר פוטין.
3 צפייה בגלריה
ארכיון 2011 סגן נשיא ארה"ב ג'ו ביידן עם נשיא רוסיה ולדימיר פוטין
ארכיון 2011 סגן נשיא ארה"ב ג'ו ביידן עם נשיא רוסיה ולדימיר פוטין
"הוא יודע שלא אהסס להגיב". פוטין וביידן בפגישה ב-2011, כשביידן היה הסגן של אובמה
(צילום: AP)
הריאיון פורסם בזמן שביידן שוהה באירופה, בנסיעת העבודה הראשונה שלו מאז שנכנס לבית הלבן ב-20 בינואר. ביידן יגיע לז'נבה לאחר ועידת ה-G7 שהחלה אתמול באנגליה ופסגת נאט"ו שתחל ביום שני בבריסל.
הפסגה בז'נבה תהיה הזדמנות עבור ביידן לדרוש מפוטין תשובות על הדברים שמטרידים את ארה"ב – בין השאר מתקפת הסייבר הגדולה נגד ארה"ב שמיוחסת לרוסים, כליאתו של פעיל האופוזיציה הרוסי אלכסיי נבלני, התוקפנות של מוסקבה כלפי אוקראינה ושלל נושאים אחרים. ג'ייק סליבאן, היועץ של ביידן לביטחון לאומי, אמר שביידן ילחץ על פוטין בנושאים שחשובים לארה"ב. "הנשיא פוטין יודע שלא אהסס להגיב לפעולות מזיקות עתידיות", הצהיר ביידן לקראת הפסגה.