3 צפייה בגלריה
 מכלית נפט איראנית
 מכלית נפט איראנית
מכלית נפט איראנית
(צילום: רויטרס)
נחשפים פרטים חדשים על החזית הימית: ישראל תקפה משנת 2019 לפחות 12 ספינות שהיו בדרכן לסוריה ונשאו ברובן נפט איראני. כך אמרו ל"וול סטריט ג'ורנל" גורמים בארצות הברית ובמזרח התיכון. כל זאת, על רקע אסון הזפת שהשרה גילה גמליאל כינתה אותו "טרור סביבתי איראני", והפגיעה בספינה בבעלות ישראלית, לא הרחק מחופי איראן.
לפי הדיווח, ישראל השתמשה בין היתר במוקשים ימיים כדי לתקוף בים סוף ובאזורים אחרים כלי שיט איראניים או כאלה שנשאו מטען איראני, בעת שהיו בדרכם לסוריה. לפי גורמים אמריקניים, חלק מהתקיפות הימיות נועדו לפגוע במאמצים האיראניים להעביר כלי נשק לאזור ואחרות נעשו מחשש שהנפט מממן את הטרור נגד ישראל.
חשיפת זהות הספינה שגרמה לזיהום הזפת

המתקפות על המכליות שנושאות נפט איראני לא נחשפו עד עתה. גורמים איראניים דיווחו על מתקפות אחרות בעבר ואמרו כי הם חושדים במעורבות ישראלית. איראן ממשיכה לסחור בנפט עם סוריה ולהעביר אליה מיליוני חביות נפט, על אף הסנקציות האמריקניות נגדה והסנקציות הבינלאומיות נגד סוריה.
בין היתר, הדיווח ייחס לישראל שלוש תקיפות ימיות בשנת 2019. בשנה שעברה היו לכאורה שש תקיפות ימיות. היום ערוץ טלגרם המקורב לצי האיראני פרסם תמונות שמראות לכאורה ספינה איראנית עולה באש ליד הנמל הסורי לטקיה. לפי הטענות, הספינה הותקפה בטילים - אך מהימנות מידע זה אינה ברורה.
3 צפייה בגלריה
 מכלת מכלית נפט איראנית איראן סעודיה
 מכלת מכלית נפט איראנית איראן סעודיה
מכלית נפט איראנית. אף אחד מכלי השיט לא הוטבע, אך גם לא הגיע ליעד בסוריה
ב"וול סטריט ג'ורנל" נכתב כי אף ספינה לא הוטבעה בתקיפות שיוחסו לישראל, אבל שתיים נאלצו לחזור לנמל באיראן, ובכולן נדחתה העברת המשלוח לסוריה. גורם המעורה בנושא אמר כי בתקופת ממשל טראמפ גורמים אמריקניים סיפקו סיוע בשתיקה לתקיפות.
בעבר אמרו בארצות הברית כי המכליות שנושאות נפט לסוריה נמצאות באחריות של בכירים ממשמרות המהפכה. לפי מסמכים שהובאו בפני בית המשפט, מטרת הפעולות האיראניות היא לעקוף את הסנקציות המוטלות הן על האיראנים והן על הסורים, ולממן את משמרות המהפכה. מכליות אלו נושאות לעתים נפט בשווי מאות מיליונים.
לא פעם, הקפטנים של אותן ספינות מכריזים על יעדים שקריים, משתמשים במכליות ישנות כדי לא להתגלות ואף מעבירים נפט מספינה לספינה בים כדי שלא יאותרו. כך אמרו גורמי צבא במזרח התיכון, בציטוטים שמזכירים מאוד את התחקיר שהתבצע בארץ לאחר אסון הזפת, שבו אמרו במשרד להגנת הסביבה כי קיימת סבירות גבוהה שהנפט נשפך ממכלית איראנית שהייתה בדרכה לסוריה.
גם איראן מואשמת בפגיעה בספינות. ראיון עם אלוף במיל' ידלין
(צילום: ירון ברנר)

הדיווח על התקיפות הישראליות מגיע כשברקע גם איראן מואשמת באחריות לשורה של מתקפות נגד מכליות וכלי שיט באזור המפרץ הפרסי ומפרץ עומאן. האחרונה שבהן התרחשה בחודש שעבר, אז פיצוץ פגע במכלית "הליוס ריי" שבבעלותו של איש העסקים ישראלי. גם במקרה הזה הספינה לא טבעה ואיש לא נפגע. בישראל האשימו ישירות את איראן באחריות לפיצוץ הזה, האשמה שאותה טהרן הכחישה נמרצות, והעלו את האפשרות שהוא בוצע בעזרת חיבור מוקשים לדופן הספינה.
גם ב-2019, אז נטען לפי הדיווח הערב שישראל החלה במתקפות לכאורה נגד המכליות האיראניות, התרחשה סדרה של פיצוצים "מסתוריים" באזור המפרץ, שמהם נפגעו כמה מכליות נפט - בהן שתי מכליות סעודיות. איראן הכחישה שהייתה מעורבת במתקפות הללו, אך צבא ארה"ב טען שהיא אחראית ובאחד המקרים אף פרסם תיעוד שבו נראים אנשי משמרות המהפכה מסירים מוקש שלא התפוצץ מדופן של מכלית.
הדיווח הערב התפרסם גם על רקע תחילת הדיאלוג האסטרטגי בין ישראל לארצות הברית בממשל ביידן - כשבראשו סוגיית האיום האיראני. ראש המועצה לביטחון לאומי מאיר בן שבת והיועץ לביטחון לאומי של ארצות הברית ג'ייק סאליבן הובילו היום את אותו דיאלוג אסטרטגי בין-סוכנותי בין שתי המדינות, הראשון בכהונת הממשל האמריקני הנוכחי.
3 צפייה בגלריה
מכלית מכליות נפט הים הערבי מפרץ עומאן המפרץ הפרסי Front Altair מתקפה איראן
מכלית מכליות נפט הים הערבי מפרץ עומאן המפרץ הפרסי Front Altair מתקפה איראן
פעולות כיבוי של מכלית שנפגעה בפיצוץ "מסתורי" ב-2019. גם איראן מואשמת במתקפות על כלי שיט
(צילום: AP)
בדיון השתתפו נציגים בכירים ממערכות החוץ והביטחון של שתי המדינות, כאשר הדיון התרכז באתגרים האזוריים ובראשם האיום האיראני. במסגרת הדיון הוצגו סקירות מודיעין והערכות מצב של שני הצדדים ביחס למהלכיה של איראן, בדגש על סוגיית הגרעין.
היועצים לביטחון לאומי סיכמו בתום הדיון להמשיך את השיח המועיל בין שתי המדינות בנושאים אלה ובנושאים נוספים, במסגרת השותפות האמיצה והמעמיקה בין שתי המדינות. ראש המל"ל הדגיש בדיון כי יש למנוע לצמיתות יכולת גרעינית צבאית מאיראן ולבלום את תוקפנותה באזור.