קטע מההקלטה שפרסם "וושינגטון פוסט"
(צילום סטילס: AP)

"וושינגטון פוסט" חשף אמש (יום א') הקלטה שבה נשמע הנשיא היוצא של ארה"ב, דונלד טראמפ, מנסה לשכנע את מזכיר המדינה של ג'ורג'יה "למצוא" מספיק קולות כדי להפוך את ההפסד שלו במדינה זו לג'ו ביידן – לניצחון.
6 צפייה בגלריה
רה"ב ג'ורג'יה בחירות נשיא דונלד טראמפ מזכיר מדינה מקומי בראד רפנספרגר
רה"ב ג'ורג'יה בחירות נשיא דונלד טראמפ מזכיר מדינה מקומי בראד רפנספרגר
טראמפ ומזכיר המדינה של ג'ורג'יה רפנספרגר. "יש לנו בחירות מדויקות"
(צילום: MCT, AFP)
בשיחה, שנמשכה כשעה ושבאתר העיתון מובאים קטעים ממנה, שוחח טראמפ עם מזכיר המדינה המקומי בראד רפנספרגר, שגם הוא, כמו הנשיא, רפובליקני. לפי הכתוב בעיתון, במהלך השיחה המלאה טראמפ נשמע מעת לעת מחמיא לרפנספרגר ואף מתחנן לפניו בניסיון לגרום לו לשנות את תוצאות הבחירות בג'ורג'יה ולקבוע שהוא, טראמפ, ניצח שם, ולא ביידן. ברגעים אחרים בשיחה, שלפחות חלקם מובאים בהקלטה שפורסמה ב"פוסט", נשמע טראמפ מאיים על רפנספרגר במרומז בהשלכות פליליות שמהן מזכיר המדינה יסבול אם לא ייענה לו.
בבחירות בנובמבר, נזכיר, ניצח ביידן את טראמפ במניין האלקטורים – השיטה שבה מוכרעות הבחירות – בתוצאה 232-306. 16 מהאלקטורים האלה קיבל ביידן מג'ורג'יה, שם ניצח את טראמפ בפער קטן מאוד – של 11,779 קולות (0.2%). בכך היה ביידן למועמד הדמוקרטי הראשון שמנצח בבחירות לנשיאות בג'ורג'יה מאז ביל קלינטון ב-1992. טראמפ, מצדו, טען שבג'ורג'יה, וכך גם בשורה של מדינות מפתח אחרות, בהן פנסילבניה ואריזונה, הושג ניצחונו של ביידן באמצעות הונאה וזיוף קולות. הוא לא הציג שום ביסוס ממשי לכך, וכל העתירות המשמעותיות שהגיש לבתי המשפט בעניין זה נדחו, בכלל זה על-ידי שופטים שמרנים. טראמפ קיווה ששופטים אלה יתייצבו לימינו, אבל בפועל גם הם קבעו כי אין יסוד לטענותיו.
בשבועות האחרונים מפעיל טראמפ לחץ עצום על בכירי הרפובליקנים בג'ורג'יה, ובראשם המושל בראיין קמפ ומזכיר המדינה המקומי רפנספרגר, שמתוקף תפקידו אחראי על ניהול מערכות הבחירות במדינה. בפני תומכיו הוא מציג את ההתעקשות שלהם לאשר את התוצאות כבגידה במפלגה הרפובליקנית וכפעילות בשירות הדמוקרטים.
בתקציר ההקלטה שפרסם אמש "וושינגטון פוסט" נשמעים מזכיר המדינה רפנספרגר והתובע הכללי של משרדו דוחים את טענותיו של טראמפ ומבהירים לנשיא כי בהאשמות שלו שהבחירות זויפו הוא נשען על תיאוריות קונספירציה חסרות יסוד. "תושבי ג'ורג'יה כועסים, תושבי ארה"ב כועסים", נשמע טראמפ אומר לרפנספרגר בהקלטה, "ואין שום דבר לא בסדר בלהגיד, אתה יודע, אה, שחישבתם (את הנתונים) מחדש".
6 צפייה בגלריה
ארה"ב בחירות ג'ו ביידן עצרת כנס וורם ספרינגס ג'ורג'יה
ארה"ב בחירות ג'ו ביידן עצרת כנס וורם ספרינגס ג'ורג'יה
ביידן בג'ורג'יה. הדמוקרט הראשון זה 28 שנה שניצח שם במרוץ לנשיאות
(צילום: AFP)
מזכיר המדינה רפנספרגר, שמדגיש כבר שבועות, למרות השתייכותו למפלגה הרפובליקנית, כי הבחירות בג'ורג'יה התנהלו באופן הגון וצודק, נשמע בהקלטה אומר לטראמפ: "ובכן, אדוני הנשיא, האתגר שיש לך הוא, המידע שיש לך שגוי". בהמשך מתעקש טראמפ: "תראה, כל מה שאני רוצה לעשות זה דבר כזה: אני רק רוצה למצוא 11,780 קולות, שזה קול אחד יותר ממה שיש לנו. כי ניצחנו במדינה".

טראמפ למזכיר: אתם מסכנים את עצמכם

בשיחה נשמע טראמפ מאיים על רפנספרגר שהוא, מזכיר המדינה, יישא באחריות לכך שהרפובליקנים יפסידו בשני המרוצים לסנאט שיוכרעו השבוע בג'ורג'יה ושיקבעו איזו מפלגה תשלוט בסנאט האמריקני בשנתיים הקרובות. "לג'ורג'יה יש בחירות גדולות, ובגלל מה שעשית לנשיא – אתה יודע, אנשי ג'ורג'יה יודעים שזאת הונאה. בגלל מה שעשית לנשיא, הרבה אנשים לא הולכים להצביע, והרבה רפובליקנים הולכים להצביע באופן שלילי, כי הם שונאים את מה שעשית לנשיא, אוקיי? הם שונאים את זה. והם הולכים להצביע. ואתה תזכה לכבוד, הרבה כבוד, אם אפשר יהיה לסדר את זה לפני הבחירות".
6 צפייה בגלריה
ארה"ב בחירות סנאט ג'ורג'יה ג'ון אוסוף ו דייוויד פרדו
ארה"ב בחירות סנאט ג'ורג'יה ג'ון אוסוף ו דייוויד פרדו
ג'ון אוסוף הדמוקרטי ודייוויד פרדו הרפובליקני, שניים מהמועמדים בבחירות של ג'ורג'יה לסנאט השבוע
(צילום: AP, AFP)
6 צפייה בגלריה
ארה"ב בחירות סנאט מצביעים ג'ורג'יה אטלנטה
ארה"ב בחירות סנאט מצביעים ג'ורג'יה אטלנטה
תור לקלפי בג'ורג'יה בחודש שעבר, בבחירות לסנאט. טראמפ הזהיר: "הרפובליקנים לא יבואו"
(צילום: AFP)
במהלך השיחה נשמע טראמפ מציג לרפנספרגר ולתובע במשרדו ראיין ג'רמני גם את הטענה שחברת "דומיניון" האחראית למכשירי הצבעה בבחירות החליפה חלקים במכונות באופן שפגע בטראמפ, ושואל אותם אם הם יודעים משהו על כך. התובע משיב בפשטות: "לא". טראמפ שואל: "אתה בטוח, ראיין?". הוא משיב: "אני בטוח".
בשיחה אומר טראמפ למזכיר המדינה: "אתה צריך לרצות שיהיו לכם בחירות מדויקות. ואתה רפובליקני". רפנספרגר משיב: "אנחנו מאמינים שאכן יש לנו בחירות מדויקות". טראמפ עונה לו: "לא, אין לכם. לא, לא, אין לכם. אין לכם. אין לכם. אפילו לא קרוב". בשלב האיומים המרומזים אומר טראמפ לרפנספרגר: "אתם יודעים מה הם עשו ואתם לא מדווחים על זה. זאת עבירה פלילית, ואתם לא יכולים לתת לזה לקרות. זה סיכון גדול לך ולראיין, עורך הדין שלך. אסור לכם לאפשר לזה לקרות, ואני מיידע אותך שאתם נותנים לזה לקרות".

מחאה: רפובליקנים נגד ביידן בקונגרס

בהקלטה נשמע טראמפ אומר עוד לרפנספרגר שהבחירות נגנבו ממנו וש"זה הולך לעלות ביוקר, מהרבה בחינות, ואני חושב שאתה צריך להגיד שאתה תבחן את זה מחדש, ואתה יכול לבחון את זה מחדש, אבל לבחון את זה מחדש עם אנשים שרוצים למצוא תשובות, לא עם אנשים שלא רוצים למצוא תשובות". רפנספרגר עונה: "אדוני הנשיא, לך יש אנשים ששולחים מידע ולנו יש את האנשים שלנו ששולחים מידע, ואז הוא מובא בפני בית המשפט, ואז בית המשפט צריך להכריע. אנחנו צריכים לדבוק במספרים שלנו. אנחנו מאמינים שהמספרים שלנו נכונים".
יצוין כי גם אילו היה טראמפ מצליח להפוך מסיבה כלשהי את הפסדו בג'ורג'יה לניצחון, לא היה לו די בכך כדי לנצח בבחירות, משום שעדיין היו חסרים לו 22 אלקטורים כדי להגיע לרף הדרוש, 270. חבר האלקטורים, נזכיר, כבר התכנס בחודש שעבר ואישר את ניצחון ביידן.
6 צפייה בגלריה
אלקטורים ב ארה"ב מאשרים את תוצאות הבחירות
אלקטורים ב ארה"ב מאשרים את תוצאות הבחירות
אישור ניצחון ביידן בחבר האלקטורים בחודש שעבר
(צילום: AP)
השלב האחרון באישור הפורמלי של ניצחון המועמד הדמוקרטי לנשיאות יגיע ביום רביעי, כששני בתי הקונגרס יתכנסו לישיבה שבה יימסרו התוצאות הרשמיות לסגן הנשיא מייק פנס, בעל בריתו של טראמפ, וזה ייאלץ, ברגע מביך עבורו, להכריז על ביידן כמנצח בעוד הבוס שלו, טראמפ, מערער על כך נחרצות.
חברים רפובליקנים בסנאט ובבית הנבחרים מתכוונים לנקוט במהלך הישיבה הזו צעד חריג ולהביע התנגדות לאישור תוצאות הצבעת האלקטורים. הצעד הזה יאלץ את הקונגרס לקיים שעות של דיונים ובסופו של דבר גם הצבעה על אישור התוצאות, אבל בהצבעה הזו אין לרפובליקנים סיכוי ממשי להביא לביטול ניצחונו של ביידן. הנשיא החדש יושבע בעוד שבועיים וחצי, ב-20 בינואר, וייכנס מיד לתפקיד.

שרי ההגנה בעבר נגד טראמפ

כל שרי ההגנה לשעבר של ארה"ב שעודם בחיים פרסמו הלילה מאמר דעה חריג ומיוחד ב"וושינגטון פוסט" ובו הם הזהירו מהתערבות צבאית בתוצאות הבחירות. "הבחירות התקיימו, נערכה ביקורת על התוצאות והערעורים טופלו ונדחו על ידי בית המשפט. המושלים והאלקטורים אישרו את התוצאות – חלף הזמן להטיל ספק בהן", כתבו העשרה – דמוקרטים ורפובליקנים כאחד.
קבוצת השרים לשעבר כללה גם שני שרי הגנה לשעבר בממשל טראמפ – מארק אספר, שאותו הדיח הנשיא היוצא לאחר הבחירות, וג'יימס מאטיס, שכיהן בתפקיד כשנתיים עד שהתפטר על רקע מחלוקות עם טראמפ.
6 צפייה בגלריה
מרק אספר מזכיר ההגנה של ארה"ב
מרק אספר מזכיר ההגנה של ארה"ב
גם הוא חתם על המאמר, חודשיים לאחר שפוטר. אספר
(צילום: MCT)
העשרה קראו לשר ההגנה הנוכחי, כריסטופר מילר, להימנע משיתוף פעולה עם מאמציו של טראמפ להישאר בבית הלבן, ולסייע לממשל הנכנס בהעברת המידע הנחוץ. בשבוע שעבר אמר ביידן כי צוות המעבר שלו לא מקבל את המידע הדרוש מסוכנויות הביטחון הלאומיות, כולל מהפנטגון. "נתקלנו בחסימה מצד ההנהגה הפוליטית של הפנטגון", אמר. לדבריו, "נגרם נזק עצום לרבות מהסוכנויות הקריטיות לביטחוננו בשל כהונת טראמפ".
בין הבכירים החתומים על המאמר נמצאים דיק צ'ייני, שכיהן כסגן נשיא ארה"ב בתקופת ג'ורג' בוש הבן, ודונלד רמספלד, שכיהן כשר ההגנה תחת שני נשיאים רפובליקנים – ג'ראלד פורד בשנות ה-70 ובוש הבן בתחילת שנות ה-2000.
"המאמצים לשתף את הצבא של ארה"ב בפתרון מאבקי הבחירות יביאו אותנו לשטח מסוכן, בלתי חוקי ולא חוקתי", כתבו. "פקידים אזרחיים וצבאיים המנהלים או מבצעים צעדים כאלה יהיו אחראים לכך, ויסתכנו בעונשים פליליים".
בכירים אחרים שחתמו על המכתב וכיהנו תחת נשיאים דמוקרטים הם רוברט גייטס, ליאון פאנטה, צ'אק הייגל ואשטון קרטר, שהיו שרי ההגנה בתקופת ברק אובמה, וכן וויליאם כהן והשר לשעבר וויליאם פרי, שכיהנו בתפקיד בתקופת כהונתו של ביל קלינטון. העשרה ציינו כי חשוב להעביר את הנשיאות בצורה חלקה, בהתחשב בכך שכוחות ארה"ב ממשיכים בפעולות אקטיביות מעבר לים בכל זמן ובכל שעה.
פורסם לראשונה: 22:49, 03.01.21