3 צפייה בגלריה
ספינת Helios Ray
ספינת Helios Ray
ההערכה היא שהאיראנים אחראים לפעולה. ספינת Helios Ray
(צילום: Katsumi Yamamoto, MarineTraffic.com)
גורמים בכירים בישראל אומרים לראשונה באופן מפורש כי איראן עומדת מאחורי הפיצוץ בספינת המשא שבבעלותו של איש העסקים הישראלי רמי אונגר. הפיצוץ אירע כבר ביום חמישי, אך דווח עליו רק אתמול (יום שישי). הספינה נפגעה מפיצוץ במהלך השיט באזור מפרץ עומאן, ולמרות שאיש לא נפגע - היא נאלצה לחזור על עקבותיה.
הספינה הובילה מכוניות לסינגפור מהעיר דמאם שבסעודיה. כתוצאה מהפיצוץ נפערו שני חורים בקוטר של כמטר וחצי בדופן הספינה, אולם המנוע שלה לא נפגע. האונייה עשתה את דרכה לנמל בדובאי, שם יתקנו את הנזק. גורם ביטחוני בארה"ב אמר לסוכנות הידיעות רויטרס כי הפיצוץ התרחש מעל קו המים ולא מתחתיו, וכי החורים נפערו בשני הצדדים של הספינה.
3 צפייה בגלריה
הרמטכ"ל אביב כוכבי
הרמטכ"ל אביב כוכבי
איראן האשימה את ישראל בתקיפת מכלית נפט בים האדום. כוכבי
(צילום: המכון למחקרי ביטחון לאומי)
במערכת הביטחון הישראלית עוקבים אחר הנעשה ומנהלים דיונים חשאיים בנושא, שעיקרם איסוף מודיעין כדי לגבש תמונת מצב. נכון להבוקר, ההערכה היא שהאיראנים אחראים לפעולה.
בשנת 2019 האשימו באיראן את ישראל, ארה"ב וסעודיה בחבלה במכלית נפט בים האדום - אך ישראל מעולם לא לקחה אחריות על כך. הרמטכ"ל, רב-אלוף אביב כוכבי, העניק בעבר ציון לשבח, אות הערכה ותעודות הערכה ליחידות המבצעיות בזרום הים בעקבות "פעילויות מבצעיות ייחודיות שבהן הפגינו עוז, נחישות, מקצועיות וקור רוח מבצעי".
כמו כן, נמסר אז כי "הציון לשבח, אות ההערכה ותעודות ההערכה יוענקו ליחידות בשל פעילויות מבצעיות יצירתיות ופורצות דרך, שתרמו באופן משמעותי לביטחונה של מדינת ישראל" - ובכך נשארו אנשי חיל הים בצללים.
משמרות המהפכה מסירים מוקש ממכלית במפרץ עומאן, 2019
(צילום: רוטירס)

בשנה שעברה בוצעה תקיפת סייבר כנגד נמל איראני בבנדר עבאס. בתקשורת האמריקאית דווח כי ישראל עומדת מאחורי המתקפה על הנמל. לפי הדיווח, התקיפה התרחשה ב-9 במאי וגרמה לשיבוש התנועה בנמל במשך ימים ארוכים. גורמים רשמיים בארצות הברית אמרו אז לוושינגטון פוסט כי הם משערים שהמתקפה על הנמל בוצעה כפעולת תגמול על ניסיונה של איראן לבצע מתקפת סייבר במתקני המים בישראל, שנחשפה ב-ynet. ניתן להעריך שגם תקיפת האונייה הישראלית לא תעבור ללא תגובה.
לפי רויטרס הפיצוץ התרחש אמש בשעה 22:40 (שעון ישראל). הספינה, MV HELIOS RAY, נושאת את דגל איי בהאמה ושייכת לחברה הישראלית Helios Ray Ltd.

"אפשרות ממשית שזו פעילות איראנית"

החברה נמצאת בבעלותו של איל הספנות רמי אונגר, אחד מיבואני הרכב הגדולים בישראל. בשיחה עם כתבנו איתמר אייכנר אמר אונגר: "אנחנו לא יכולים לדעת מה בדיוק קרה עד שהאונייה תחזור לנמל. זה או טילים או מוקשים ששמו על הדופן". הוא ציין כי הוא מצפה שהסוגיה תיבדק יחד עם גורמים בישראל. "אני לא חושב שזו פגיעה מכוונת באוניה בבעלות ישראלית", הוסיף אונגר. "זה עוד לא קרה לי ואני בן 74 אבל היו מקרים כאלה במפרץ. אני חושב שזה משחק בין איראן לארה"ב ושבגלל זה הם פוגעים באוניות מערביות".
ביידן: "להתכונן למו"מ על תוכנית גרעין מסודרת"
(צילום: רויטרס )

חברת האבטחה הימית Dryad Global, שדיווחה על התקרית, מסרה כי אף שנסיבותיה אינן ברורות, קיימת "אפשרות ממשית" שמדובר בפעילות צבאית-איראנית. הארגון הימי UKMTO, השייך לצי המלכותי של בריטניה ומנטר אחר בטיחות נתיבי סחר ימיים, מסר כי חקירה בנוגע לפיצוץ נערכת כעת וכי הספינה וצוותה "בטוחים". הארגון פרסם אזהרה לכלי שיט הנעים באזור וביקש מהם לשמור על ערנות.
אם איראן אכן עומדת מאחורי הפיצוץ, לא תהיה זו הפעם הראשונה שהיא מואשמת באחריות לתקיפות "מסתוריות" שכאלו באזור המפרץ. ב-2019 התרחשה סדרה של פיצוצים דומים, שבהם נפגעו כמה מכליות נפט, בהן שתי מכליות סעודיות. איראן הכחישה שהיא מעורבת, אך צבא ארה"ב טען שהיא אחראית ובאחד המקרים אף פרסם תיעוד שבו נראים אנשי משמרות המהפכה מסירים מוקש שלא התפוצץ מדופן של מכלית.
התקיפות הללו הגיעו על רקע המתיחות הגוברת בין הממשל האמריקני הקודם לאיראן, בעקבות החלטתו של הנשיא לשעבר דונלד טראמפ לפרוש מהסכם הגרעין ולהטיל מחדש את הסנקציות האמריקניות על איראן. גם כעת המתיחות באזור גוברת, בשעה שהאיראנים מנסים להפעיל לחץ על הממשל החדש של ג'ו ביידן, שאותת שהוא מוכן לחזור להסכם הגרעין - אך דורש מטהרן לחזור לציית להסכם. ביטוי למתיחות הזו הגיע שלשום בתקיפה האמריקנית נגד מיליציות פרו-איראניות במזרח סוריה, ההפצצה הראשונה באזור שאותה אישר באופן אישי ביידן.
בחודש שעבר משמרות המהפכה השתלטו על מכלית דרום קוריאנית במי המפרץ, ועצרו את צוותה. המהלך הזה נעשה על רקע זעם באיראן על כך שסיאול הקפיאה בבנקים בשטחה כספים איראניים בשווי מיליארדי דולרים, בעקבות הסנקציות האמריקניות.