זליכה מודיע על הקמת מפלגה חדשה: "הכלכלית"
(צילום: נדב אבס)

פרופ' ירון זליכה, לשעבר החשב הכללי במשרד האוצר, מסר היום אחר הצהריים (רביעי) הצהרה והודיע על הקמת מפלגה חברתית-כלכלית בראשותו. שם המפלגה: "הכלכלית". ynet העביר את דבריו בשידור חי.
"כמי שהיה החשב הכלכלי של ישראל בעת המשבר הכלכלי הנורא של 2003, לצד בנימין נתניהו, אני קובע באחריות מלאה: ישראל בדרך לפשיטת דרך כלכלית", אמר זליכה בפתח ההצהרה".
4 צפייה בגלריה
פרופ' ירון זליכה
פרופ' ירון זליכה
פרופ' ירון זליכה. תוקף את סער, בנט ולפיד - "איפה היו?"
(צילום: מוטי קמחי)
"זו תוצאה של 10 שנים של מנהיגות שנכנעה למונופולים, לקבוצות הלחץ. אתם יודעים על חשבון מי? על חשבון הצעירים - השכירים והעצמאים", הוסיף. "בעקבות המשבר, שמתי לב, התפתח ספורט לאומי חדש: להיכנס ב-180 קמ"ש בבנימין נתניהו. לא שזה לא מגיע לו, אבל מה שלא ברור לי זה איפה היו כל אותן תקוות חדשות שכעת נזכרו לחבוט בנתניהו.
"איפה היה נפתלי בנט כשר הכלכלה תחת נתניהו? למה הוא לא העז לפרק אז אפילו מונופול אחד מתוך מאה מונופולים שבזזו את מעמד הביניים במשמרת שלו? מי הפריע לו אז לחתוך את הביורוקרטיה לעסקים הקטנים?".
4 צפייה בגלריה
נפתלי בנט גדעון סער יאיר לפיד
נפתלי בנט גדעון סער יאיר לפיד
"איפה היו כשנתניהו רקם מזימות מלוכלכות?"
(צילום: שאול גולן, עמית שאבי, קובי קואנקס)
זליכה תקף גם את סער: "תזכירו לי - איפה היה גדעון סער כשר החינוך תחת נתניהו? למה הוא לא חתך את שכבות השומן במשרד החינוך לטובת המנהלים והמורים ובעיקר לטובת התלמידים? למה כשר הפנים הוא בחר לסגור עסקים בשבת במקום להפחית את הארנונה המטורפת שהם משלמים?
"ועוד מעט יצטרף גם יאיר לפיד לחגיגה. איפה הוא היה כשר האוצר תחת נתניהו? למה הוא לא ביטל את הטבות המס לטייקונים? איפה היו שלושת המוסקטרים הללו כשבנימין נתניהו רקם מזימות מלוכלכות?".
4 צפייה בגלריה
בנימין נתניהו
בנימין נתניהו
זליכה תוקף: "איפה היו התקוות שעכשיו נזכרו לחבוט בנתניהו?"
(צילום: אלכס קולומויסקי)

"יודע לייצר מנועי צמיחה ולהוריד את יוקר הדיור"

זליכה הכריז על המפלגה הנקראת "כלכלית", ולדבריו "מטרתו היא להציל את מדינת ישראל מחורבן כלכלי ולהוביל אותה, כשר אוצר, לתקופה חדשה של שגשוג ופריחה".
בהצהרתו הוא ביקש את אמון הציבור: "אני יודע בדיוק מה נדרש כדי לחלץ את המדינה מהחורבן הכלכלי שאליו היא גולשת. עשיתי את זה פעם אחת ואדע לעשות זאת שוב. אני יודע איך לייצר מנועי צמיחה חזקים, שיניעו את הכלכלה שלנו קדימה, ומהר. אני יודע להוריד את מחירי המשק ואת יוקר הדיור.
"אני יודע מי הם המונופולים, הטייקונים וקבוצות הלחץ שחונקים את המשק, וסוחטים אותו על חשבון כולנו", הוא המשיך, "אני מכיר את הגזלנים האלה בשמם הפרטי. הם היו כאן לפני הקורונה, והם המשיכו להתעשר עם הקורונה".
4 צפייה בגלריה
ירון זליכה
ירון זליכה
זליכה בהפגנת הדגלים השחורים ברעננה
(צילום: דנה קופל )
עם זאת, הוא הודה: "אין לי שום אשליות - מונופול יישאר מונופול, טייקון יישאר טייקון. הם לא ישתנו, אבל המנהיגות הכלכלית שלנו חייבת להשתנות. אנחנו חייבים מנהיגות כלכלית נחושה, אמיצה, שיודעת מה היא רוצה. לא מתקפלת, לא מגמגמת, לא מתקרנפת. לא מנהיגות שמתעוררת דקה לפני בחירות ונרדמת דקה אחריהן. אם נמשיך לבחור את אותם אנשים, נקבל בדיוק את אותן תוצאות", אמר.
זליכה ציין כי בכוונתו להציג בימים הקרובים את תוכניתו הכלכלית: "אני מתחייב שמימוש התוכנית יהיה תנאי לכניסה לממשלה יחד עם תנאי שלא יעמוד בראשה מואשם בפלילים. אני לא אתן יד לשחיתות", אמר.
לקראת סוף ההצהרה הוסיף החשב לשעבר כי "כולם היום רוצים להיות ראשי ממשלה - ואני רוצה להיות שר אוצר. יש לי ידע, יכולת ותשוקה להוביל את ישראל לצמיחה ולשגשוג. ישראל היא האוצר שלנו וכשר האוצר אתחייב לשמור על האוצר הזה מכל משמר".
הצהרתו של זליכה מגיעה בימים פוליטיים סוערים, לקראת מערכת הבחירות הרביעית בישראל. עד אז, השינויים תכופים: שר המשפטים אבי ניסנקורן התפטר מתפקידו והודיע על הצטרפות למפלגתו החדשה של ראש העיר תל אביב רון חולדאי.
שר החוץ גבי אשכנזי הודיע כי אין בכוונתו להמשיך בשלב זה במפלגת כחול לבן וכי הוא "בוחן את דרכו", וכמובן - הקמת מפלגת "תקווה חדשה" בראשות גדעון סער, שאליה הצטרפו עד כה ח"כ יפעת שאשא ביטון וזאב אלקין מהליכוד.