משטרת צרפת הודיעה הערב (יום ג') כי הפארק הסמוך למגדל אייפל בפריז פונה בעקבות מציאת תיק ובתוכו תחמושת. ממש במקביל דווח כי האזור שסביב שער הניצחון בעיר פונה אף הוא, בעקבות התרעה על פצצה. לא ברור אם מדובר באותו האירוע, אבל בדיווח על ההתרחשות בסמוך לשער הניצחון נמסר כי גם נוסעי קווים ברכבת התחתית שם התבקשו לעזוב את המקום.
גבר טיפס על מגדל אייפל ב פריז צרפת האתר נסגרגבר טיפס על מגדל אייפל ב פריז צרפת האתר נסגר
מגדל אייפל בפריז. תיק עם נשק
(צילום: AP)
נשיא צרפת עמנואל מקרון ונשיא טורקיה רג'פ טאיפ ארדואןנשיא צרפת עמנואל מקרון ונשיא טורקיה רג'פ טאיפ ארדואן
מקרון וארדואן. "נשיא צרפת צריך טיפול נפשי"
(צילום: מארק ישראל סלם, AP)
צרפת נמצאת בימים אלה בכוננות גבוהה מחשש לפיגועים, בעקבות הפיגוע האיסלאמיסטי מוקדם יותר החודש, שבו צעיר מוסלמי בן 18 רצח את המורה סמואל פאטי וערף את ראשו משום שהציג בכיתה קריקטורות הלועגות לנביא מוחמד. מדובר בקריקטורות שפורסמו בעבר במגזין הסאטירי "שרלי הבדו" ושהובילו מחבלים מוסלמים לבצע טבח במשרדי המגזין ב-2015.
לאחרונה נרשמו כמה התרעות שווא על פצצות בצרפת, האחרונה שבהן בשבוע שעבר בתחנת רכבת בליון. בחודש שעבר הוגברה הכוננות בעקבות התרעה על פצצה במגדל אייפל.
סמואל פאטי המורה שנרצח בפיגוע בצרפתסמואל פאטי המורה שנרצח בפיגוע בצרפת
סמואל פאטי, המורה שנרצח בפיגוע
שער הניצחון. התרעה על פצצהשער הניצחון. התרעה על פצצה
שער הניצחון. התרעה על פצצה
(צילום: רויטרס)
בין ממשלת צרפת לבין העולם המוסלמי, ובראשם נשיא טורקיה רג'פ טאיפ ארדואן, מתנהל בימים אלה עימות חריף. אחרי שנשיא צרפת עמנואל מקרון קבע כי האיסלאם היא דת במשבר, ואז דיבר בזכות חופש הביטוי המגן על פרסום הקריקטורות של הנביא מוחמד והודיע כי ארצו תנקוט צעדים חריפים נגד פעילי איסלאם קיצוני, אמר ארדואן שהנשיא הצרפתי זקוק לטיפול נפשי וקרא לטורקים להחרים תוצרת צרפתית.
ברחבי העולם המוסלמי נרשמו בימים האחרונים שלל הפגנות נגד צרפת ומנהיגה, וגורמים מוסלמים הזהירו – ספק איימו – שבשל דבריו של מקרון צרפת עלולה למצוא עצמה סופגת שוב פיגועים.
בעשור האחרון אירעו בצרפת כמה פיגועי טרור איסלאמיסטיים קשים ביותר. השניים הקטלניים ביותר היו מתקפת הטרור בפריז ב-2015, שבה נרצחו לפחות 127 בני אדם ועוד מאות נפצעו, ופיגוע הדריסה בניס ב-2016, שבו נרצחו 86 איש.