טראמפ בריאיון ל"פוקס ניוז", מסרב להשתתף בעימות המקוון
(צילום: רויטרס)

ועדת העימותים בארצות הברית הודיעה הלילה (בין שישי לשבת) על ביטולו של העימות השני בין נשיא ארה"ב דונלד טראמפ לבין יריבו הדמוקרטי ג'ו ביידן - שתוכנן להיערך ביום חמישי הקרוב באופן מקוון בשל הידבקותו של הנשיא בנגיף הקורונה. זאת ככל הנראה בשל סירובו של הנשיא להשתתף באירוע הווירטואלי.
בהודעת הוועדה נמסר כי הצדדים הכריזו על "תוכניות חלופיות במועד זה". ביידן, יצוין, הכריז אחרי שטראמפ סירב להשתתף בעימות השני - שאמור היה להיערך בסגנון של אסיפת בוחרים שבה המועמדים עונים לשאלותיהם ולא לשאלות של מנחה - שבכוונתו להשתתף ביום חמישי באירוע אסיפת בוחרים טלוויזיוני ברשת ABC. לפי "ניו יורק טיימס", טראמפ נמצא במגעים לקיים באותו זמן משדר דומה עם רשת NBC. לפי הדיווח, הרשת דורשת מהנשיא שורת תנאים לקיום האירוע, ובהם בדיקת קורונה שתוצאתה שלילית. יצוין כי בראיון הלילה לרשת "פוקס ניוז" הציע טראמפ לקיים בכל זאת את העימות, "באוויר הפתוח".
1 צפייה בגלריה
דונלד טראמפ ג'ו ביידן
דונלד טראמפ ג'ו ביידן
בוטל העימות המקוון. טראמפ: "זה מגוחך, אני מרגיש ממש טוב"
(צילום: AFP, gettyimages)
בריאיון ל"פוקס ניוז" הוסיף טראמפ שבבדיקת קורונה שנערכה לו אתמול התוצאות היו ב"תחתית הסקאלה או לחלוטין נקיות" מהנגיף. הוא סיפר עוד כי הפסיק ליטול את התרופות שקיבל נגד הנגיף "לפני שמונה שעות".
בין ביידן לטראמפ צפוי להתקיים עימות שלישי, שכעת יהפוך לשני ואחרון, ב-22 באוקטובר - זמן קצר לפני הבחירות עצמן ב-3 בנובמבר. העימות הראשון ביניהם נערך בסוף ספטמבר, והפך לכאוטי ולמכוער במיוחד, בין היתר על רקע ההתפרצויות החוזרות ונשנות של הנשיא לדבריו של ביידן, שבשלב מסוים אף קרא לו: "אולי תשתוק, בן אדם?".
נזכיר כי ביום חמישי האחרון הכריזה הוועדה על קיום העימות השני בין טראמפ לבין ביידן במתכונת מקוונת, כלומר ללא נוכחותם באותו האולם. "לצורך ההגנה על בריאותם ושלומם של כולם, העימות הנשיאותי השני ייערך בפורמט שונה, כאשר המתמודדים יימצאו במיקומים שונים", נמסר בהודעת הוועדה, אך צוין כי השניים יתבקשו להגיע לצורך העימות ב-15 באוקטובר למיאמי כמתוכנן.
טראמפ הגיב לכך במהרה והצהיר שהוא לא מתכוון להשתתף בעימות מקוון. "הוועדה שינתה את הפורמט וזה לא מקובל עלינו, זה מגוחך. אני מרגיש ממש טוב", הוא אמר בריאיון טלפוני ל"פוקס ניוז", והוסיף כי הוא סבור שהוא גם כשיר לקיים עצרות בחירות: "אני חושב שאני בכלל לא מידבק", הוא אמר.
בהתייחסו אז לאופן קיום העימות הוא הדגיש: "אני לא מתכוון להשתתף בעימות מקוון, לא אבזבז את הזמן שלי על עימות מקוון. אני לא הולך לשבת מול מחשב כדי להתעמת".
"אולי תשתוק, בן אדם?". העימות הראשון בין טראמפ לביידו
(צילום: רויטרס)

עוד טען טראמפ בריאיון כי מטרת העימות המקוון היא לתת ליריבו הדמוקרטי יתרון: "הם מנסים להגן על ביידן, כולם מנסים", הוא אמר, "הבסתי אותו בעימות הראשון, הבסתי אותו בקלות. אני אביס אותו גם בעימות השני".
בתגובה לדבריו של טראמפ, ראש ועדת העימותים אמר ל-CNN כי הוועדה הודיעה לשני צוותי הקמפיינים על החלטתה לפני שזו פורסמה רשמית. הוא הוסיף כי ההחלטה התקבלה ללא התייעצות עם אנשי שני המועמדים, וכי לכל מועמד עומדת הזכות לסרב להתייצב לעימות.
כזכור, יומיים בלבד לאחר העימות הנשיאותי הראשון, נודע כי טראמפ נדבק בקורונה. לא היה ברור אם בעימות זה ביידן שהה רחוק מספיק מטראמפ, ואם באותה עת הנשיא כבר היה חולה. כך או אחרת, ביידן נבדק ונמצא שלילי לנגיף.
טראמפ, שחזר לבית הלבן ביום שלישי האחרון אחרי שלושה ימי אשפוז בבית החולים וולטר ריד הסמוך לוושינגטון, כבר הודיע הלילה כי בכוונתו לערוך עצרת בחירות במיאמי שבפלורידה ביום שני הקרוב. הנרשמים לאירוע באתר של קמפיין טראמפ נדרשים לחתום על הצהרה שבה נכתב כי הם "לוקחים על עצמם מידיעתם כל סיכון הנוגע לחשיפה לנגיף הקורונה".
אמש פורסם גם שהנשיא ישתתף במהלך היום באירוע פומבי במדשאה הדרומית של הבית הלבן, שבו הוא צפוי לנאום בפני קהל ממרפסת המבנה. ב"ניו יורק טיימס" דווח הבוקר כי אל האירוע הוזמנו 2,000 איש. על רקע ההפרות הקודמות של הנחיות עטיית המסכה ושמירת המרחק באירועים קודמים בבית הלבן, המוזמנים לאירוע היום נקראו לעטות מסכות, לעבור בדיקת חום ולענות על שאלון.
לפי ה"טיימס", גורמים מסוימים בבית הלבן חוששים שאירוע המוני שכזה עלול לחזק את הביקורת המושמעת נגד הנשיא ואנשיו, בין היתר אחרי טקס ההכרזה על המועמדות של השופטת איימי קוני בארט לבית המשפט העליון ב-26 בספטמבר, טקס שנחשב לאירוע הדבקה המוני. הלילה אמר ד"ר אנתוני פאוצ'י, המומחה של הממשל למחלות מידבקות, כי הטקס ההוא היה "אירוע הדבקת-על בבית הלבן". לפי ה"טיימס", כ-20 אנשים בבית הלבן נדבקו עד כה בנגיף, בהם גם הגברת הראשונה מלניה טראמפ והדוברת קיילי מקנאני.
פורסם לראשונה: 02:07, 10.10.20