(צילום: אבי חי, נוויל האריס)

המערכת הפוליטית סערה אתמול (ראשון), לאחר שהיועץ המשפטי של מערכת הביטחון הגיש ליועמ"שית גלי בהרב-מיארה חוות דעת מקצועית ולפיה ניתן למנות רמטכ"ל גם בתקופת הבחירות. בתגובה, ח"כ יואב קיש מהליכוד איים על היועמ"שית בטוויטר: "אם היא תאשר מינוי רמטכ"ל לממשלת מעבר- היא תוחלף מיידית כשנחזור לשלטון". הבוקר, קיש התראיין לאולפן ynet, והבהיר: "לא התכוונתי לאיים, אבל מאמין שלממשלה יש סמכות לפטר יועמ"ש".
קיש הוסיף כי לדעתו, "אם היועמ"שית תחליט לתת לממשלת מעבר למנות רמטכ"ל, זו תהיה החלטה שערורייתית ופוליטית שבחיים לא הייתה מתקבלת אם הייתה פה ממשלת ימין. אני חושב שמן הראוי ששר הביטחון הבא הוא זה שימנה את הרמטכ"ל שאיתו הוא הולך לעבוד מספר שנים קדימה. אין שום סיבה לא להאריך את כהונת הרמטכ"ל הנוכחי בכמה חודשים".
6 צפייה בגלריה
יואב קיש
יואב קיש
"אני אמרתי את דעתי, וגם נתניהו זכאי לדעתו". קיש ונתניהו
(צילום: אבי מועלם , יואב דודקביץ' )
6 צפייה בגלריה
גלי בהרב-מיארה
גלי בהרב-מיארה
"לתת לממשלת מעבר למנות רמטכ"ל - שערוריית ופוליטי". גלי בהרב-מיארה
(צילום: יואב דודקביץ)
הציוץ של קיש גרר אתמול ביקורות רבות מחברי הקואליציה, ואף הוביל להתנערות של גורמים בסביבת ראש האופוזיציה ויו"ר הליכוד בנימין נתניהו, שציינו כי "הדברים של קיש לא נאמרו על דעתו". לאחר ההתנערות של נתניהו, הבהיר קיש בטוויטר: "לא מדובר באיום, זו לא דרכי. התייחסתי לכך שתפקיד היועמ"ש הוא תפקיד מקצועי. החלטת יועמ"ש על מינוי בכיר לממשלת מעבר מנוגדת להחלטות בג"ץ ולמעשה משמעותה החלטה פוליטית".
קיש התייחס גם היום לתקרית מול נתניהו, וציין: "אני לא שמעתי אותו מתנער, רק שמעתי כל מיני אמירות של מקורבים. איתי אף אחד לא דיבר. בכל מקרה, אני לא מאוכזב ממנו. אני אמרתי את דעתי, ומותר לכל אחד שתהיה לו דעה משלו, במיוחד לנתניהו".
כאמור, הביקורות על הציוץ של קיש אתמול לא איחרו להגיע. חברת הכנסת אמילי מואטי ממפלגת העבודה הגיבה על הדברים הבוקר באולפן ynet, ואמרה: "ממשלת מעבר היא ממשלה לכל דבר ועניין. אני לא מתגעגעת לשלטון הליכוד ולהסתה נגד מערכת המשפט. אני לא מתגעגעת לכל הרעשים האלו".
6 צפייה בגלריה
ישיבת סיעה העבודה
ישיבת סיעה העבודה
"לא מתגעגעת לשלטון הליכוד ולהסתה נגד מערכת המשפט". ח"כ אמילי מואטי
(צילום: יואב דודקביץ')
השר לביטחון פנים עמר בר-לב שיתף בטוויטר את דבריו של קיש, וכתב: "סחיטה באיומים - המאיים על אדם בכתב, בע"פ או בהתנהגות, בפגיעה שלא כדין בגופו או בגוף אדם אחר, בחירותם, ברכושם, בפרנסתם... או מאיים על אדם לפרסם או להימנע מלפרסם דבר הנוגע לו או לאדם אחר, או מטיל אימה על אדם בדרך אחרת, הכל כדי להניע את האדם לעשות מעשה או להימנע ממעשה שהוא רשאי לעשותו".
יו"ר ועדת החוקה, חוק ומשפט, ח"כ גלעד קריב, מסר בתגובה לאיום של קיש: "האיומים המפורשים על היועצת המשפטית לממשלה הם חציית קו אדום ועליית מדרגה של ממש במתקפה של נתניהו ואנשיו על שלטון החוק. קיש מתייחס אמנם לסוגיית מינוי הרמטכ"ל, אך בתוך דבריו מובלעת רמיזה ברורה שאם היועמ"שית לא תיישר קו עם נתניהו וצרכיו, היא תודח לאחר הבחירות".
6 צפייה בגלריה
יואב קיש
יואב קיש
"בעיניי סער הוא אכזבה גדולה". קיש במטה הבחירות של סער לראשות הליכוד, 2019
(צילום: מוטי קמחי)
הביקורות התמציתית ביותר הגיעה מכיוון שר המשפטים גדעון סער, שהגדיר את הציוץ במילה אחת: "גנגסטריזם". קיש לא נשאר חייב והגיב לו "ברור, לכם הכול מותר". על העימות עם סער, שבו קיש תמך בפריימריז לראשות הליכוד בסוף 2019, קיש אמר: "בעיניי סער הוא אכזבה גדולה. גיליתי ששנאתו לנתניהו גדולה יותר מכל אידאולוגיית הימין שלו".
חברת מפלגתו של סער, ח"כ שרן השכל, הצטרפה הבוקר באולפן ynet לביקורת שלו על קיש, ואמרה: "אני יודעת שהוא ניסה לחזור בו מדבריו, אבל את האיומים האלה, בשפה בוטה שתוקפת ומנסה לרמוס - עם דבר כזה אנחנו לא מסוגלים להשלים". היא הוסיפה כי "אלו האנשים בסביבה הקרובה של נתניהו".

קיש: "שקד? הפוליטיקאית הכי מסוכנת במדינה"

גדעון סער נקלע היום לעוד עימות סוער, והפעם עם חברתו לקואליציה שרת הפנים ויו"ר ימינה איילת שקד. בריאיון לגלי צה"ל אמר סער כי "כל מי שיצביע לאיילת שקד יודע שהיא תלך עם נתניהו". שקד הגיבה על כך: "אם זה מפריע לך, למה ניהלת משא ומתן עם אנשי נתניהו במשך שבועות?". גם במקרה הזה, קיש לא ראה עין בעין עם סער, ואמר היום: "אני בטוח ששקד תרצה להקים שוב ממשלת שמאל".
העימות בין סער ושקד התנהל על רקע סקרים שונים שנערכו בימים האחרונים ומראים כי המפלגות שבראשן הם עומדים מקבלות ארבעה מנדטים - רק מעט מעל אחוז החסימה. אם שקד אכן תצטרף לממשלה בראשות נתניהו, לגוש שבו הוא עומד יש - לפחות לפי הסקרים כיום - יותר מ-61 מנדטים. ח"כ מואטי אמרה היום על שקד: "במערכת הבחירות הזאת שקד לחלוטין שייכת לימין. היא הגורם הכי ימני בממשלה שלנו".
6 צפייה בגלריה
גדעון סער ואיילת שקד
גדעון סער ואיילת שקד
"כל מי שיצביע לה - יודע שהיא תלך עם נתניהו". סער ושקד
(צילום: יואב דודקביץ', מוטי קמחי)
ח"כ מואטי מהעבודה: "שקד שייכת לימין"
(צילום: נוויל האריס)

עם זאת, קיש אמר שהליכוד לא צריך לעזור לשקד לעבור את אחוז החסימה, ואף כינה אותה "הפוליטיקאית הכי צינית, אגואיסטית ומסוכנת שיש במדינת ישראל". הוא הגדיל ואמר: "אני לא רוצה לראות אותה אפילו בשיח על קואליציה. אני מתרחק ממנה, לא סומך עליה ועל אמירות הסרק שלה. אסור לאף איש ימין להצביע עבורה".
השכל, שמשמשת גם כיו"ר סיעת תקווה חדשה, תקפה הבוקר את שקד מהכיוון ההפוך: "היא הופכת את ימינה למפלגת לוויון של הליכוד. לא נוכל לסמוך עליה בהרכבה של ממשלת אחדות חדשה, אם תהיה לה ברירה אחרת".
6 צפייה בגלריה
איילת שקד
איילת שקד
"הופכת את ימינה למפלגת הלוויון של הליכוד". איילת שקד
(צילום: עמית שאבי)
כשהשכל נשאלה אם העימות האחרון בין ראש מפלגתה לשקד סותם את הגולל על איחוד בין תקווה חדשה לימינה, היא אמרה: "כשיש כזה פער, אז באמת שאין סיכוי". השכל הוסיפה כי "אנחנו לא רוצים לקחת את מדינת ישראל אחורה ואנחנו מתכננים להמשיך באותו קו, אבל זה היה ברור שמרגע שבנט פרש, ימינה נמצאת בכיוון אחר".
בריאיון הבוקר נשאל שר המשפטים אם שקד פוסלת ישיבה בקואליציה עתידית עם נתניהו. "היא לא, ולא רק שהיא לא פוסלת - היא גם חתרה גם עד היום האחרון לפני פיזור הכנסת להקמת ממשלה בראשות נתניהו. מטרתה הייתה גלויה, וזו דעתה. זו דעה לגיטימית, אבל שגויה לדעתי. לכן, כל מצביע שהולך לבחירות וחושב שהוא רוצה בחזרתו של נתניהו יכול להצביע לה. אני חושב שמי שחושב אחרת ייזהר מלהצביע לה".
ריאיון עם ח"כ שרן השכל: "לא נתאחד עם ימינה"
(צילום: ניצן דרור, נוויל האריס)

שקד, שהפכה ליו"ר ימינה לאחר הודעת הפרישה של ראש הממשלה לשעבר נפתלי בנט, הגיבה בציוץ: "גדעון, אם אתה מאשים אותי בכך שהפכתי עולם למנוע הליכה לבחירות - אני מודה באשמה. אני תמיד מתנהלת באחריות כלפי המדינה שלי. הנה הכלל: בכל מצב, עם ה'קלפים' שיש, אעשה מה שהכי טוב למדינה. רק יש לי שאלה: למה אתה ניהלת משא ומתן עם אנשי נתניהו במשך מספר שבועות, אם זה כל כך מפריע לך?".
ההתגוששות בין השניים נמשכה, כשסער הגיב לשקד בציוץ דקות ספורות אחר כך: "גברת שקד, אני עמדתי במבחן שאף פוליטיקאי לא עמד בו. את יודעת היטב, כמי שפעלה לשכנע אותי, שסירבתי לפני כשנה להצעת גוש נתניהו לכהן כראש ממשלה ראשון ברוטציה. הכול - בשביל להקים את הממשלה שאת יושבת בה. גם עתה קיבלתי הצעות מפתות - וסירבתי. האם יש אדם אחד שמאמין שאת היית עומדת במבחן כזה?".