3 צפייה בגלריה
אם לא ייחתם הסכם תושבת פתיחת שנת הלימודים
אם לא ייחתם הסכם תושבת פתיחת שנת הלימודים
אם לא ייחתם הסכם תושבת פתיחת שנת הלימודים
(צילום: הדר יואביאן, קובי קואנקס, יואב דודקביץ')
על רקע הכרזתה של הסתדרות המורים על סכסוך עבודה בדרישה לשפר את תנאי שכרם, ובתגובה לתמיכתה של שרת החינוך יפעת שאשא ביטון בדברים, פרסם שר האוצר אביגדור ליברמן הבוקר (חמישי) ציוץ בחשבון הטוויטר שלו. לדבריו, "העלאת שכר המורים היא צעד מתבקש וחשוב. לצד זאת, היא צריכה לבוא לצד התאמת לוח חופשות התלמידים ללוח החופשות של המורים".
כאמור, מזכ"לית הסתדרות המורים יפה בן דויד הכריזה ביום ראשון על סכסוך עבודה, ואיימה כי בקרוב תודיע על החרפת המאבק - כולל עיצומים ושיבושים קשים. בן דויד הצהירה כי "לשנת הלימודים הבאה חסרים יותר מ-8,000 מורים. יש צפי לצונאמי של פרישות, ולכן ההורים לא צריכים לחשוש משביתה - אלא מכך שלא ניתן לפתוח את שנת הלימודים בשל מחסור במורים ובגננות".
לדבריה, "מערכת החינוך מדממת, ולצערי מנצלים את העובדה שמדובר במגזר מוחלש ש-90% ממנו נשים - גננות, מורות ומנהלות - ומזלזלים בו". בן דויד הבהירה כי אם לא ייחתם הסכם היא תשבית את פתיחת שנת הלימודים, האשימה את פקידי האוצר בהכשלת המשא ומתן וקראה לשר האוצר אביגדור ליברמן להתערב לטובת המורים.
בן דויד טענה כי האוצר הציע שכר של 8,200 שקלים ברוטו למורה מתחיל, בעוד שהיא הציבה רף של 10,000 שקלים. כמו כן, היא ציינה כי האוצר מסרב לתת תוספת שכר למורים ותיקים. "משרד האוצר הציע הצעות מבזות שמשפילות את המורים", תקפה. "אנחנו נערכים כבר כעת לשיבושים ולעיצומים קשים במערכת החינוך". היא קראה לשר האוצר אביגדור ליברמן להתערב לפני שיהיה מאוחר: "הוא אמר לי שכשייפתח המשא ומתן, הוא יהיה עם המורים. אני קוראת לו לקיים את ההבטחה. לצערי, הבשורה של האוצר למורים היא בשורת איוב - ואנחנו לא נסכים לבשורה כזו".
ליברמן השיב לבן דויד ואמר כי "החינוך נמצא בראש סדר העדיפויות שלנו, ולכן אנו מחויבים להשקיע במורים ובמערכת החינוך. הטבת תנאיהם של המורים בדגש על מורים מתחילים ומצטיינים משקף הוקרה וצורך לקלוט ולשמר מורים איכותיים במערכת". הוא הוסיף כי "חשובים לנו גם ההורים וגם הכלכלה, ולכן תוספת שכר צריכה לבוא לצד הוספת סמכויות וגמישות למנהלים".
3 צפייה בגלריה
יפה בן דויד
יפה בן דויד
"הבשורה של האוצר למורים היא בשורת איוב - ואנחנו לא נסכים לה". יפה בן דויד
(צילום: חיים הורנשטיין)
כהבעת תמיכה בדבריה של בן דויד, פרסמה אתמול שרת החינוך יפעת שאשא ביטון פוסט בפייסבוק, שבו תקפה את משרד האוצר וקראה לו להעלות את שכר המורים. לדבריה, "שכר המורים חייב לעלות משמעותית. בלי להעלות את שכר המורים ולחזק את מעמדם - אין עתיד למערכת החינוך, והמשמעות היא שאין עתיד למדינה", כתבה שאשא ביטון בפוסט שפרסמה. "אגף התקציבים חייב להבין את עומק המשבר ולהבין שתוספת מזערית לא תפתור את המשבר, היא תעמיק אותו". היא הוסיפה: "מערכת החינוך בישראל נמצאת במשבר מתמשך שהתעצם בשנתיים האחרונות בשל הקורונה והפך למשבר לאומי. הדבר בא לידי ביטוי ביתר שאת במצוקת כוח האדם שממשיכה להחריף".
שאשא ביטון ציינה כי בעוד כחודש הממשלה צפויה לאשר את תקציב 2023, שבבסיסו אמור להיכלל גם הסכם השכר החדש עם המורים, והבטיחה להילחם כדי שהסכם זה יכלול העלאה משמעותית ומתגמלת לשכרם.
3 צפייה בגלריה
אילת שקד בשרת החינוך יפעת שאשא ביטון תקווה חדשה כנסת  ימינה
אילת שקד בשרת החינוך יפעת שאשא ביטון תקווה חדשה כנסת  ימינה
תקפה את משרד האוצר וקראה לו להעלות את שכר המורים. יפעת שאשא ביטון
(צילום: יואב דודקביץ' )
בן דויד הגיבה על הדברים וחיזקה את ידיה של שאשא ביטון. "אני שמחה על דברי החיזוק של שרת החינוך ומנכ"לית המשרד, ששמעו את הקולות מהשטח ומבינות את עומק המשבר שבו מערכת החינוך נמצאת", אמרה. "זה הזמן של כל הנשים החזקות במערכת החינוך להתאחד למען פתירת המשבר ולעמוד חזית אחת אל מול פקידי האוצר".