תיעוד הפיגוע בחדרה
ניתוח התיעודים מזירת הפיגוע אמש (א') בחדרה, לצד החשדות שעולים בחקירה, מעידים כי חלפו דקה וחצי מהכדור הראשון שירו המחבלים בנשק שהביאו עמם, ועד לכדור האחרון של לוחמי יחידת המסתערבים שנקלעו במקרה לזירה וסיכלו פיגוע גדול בהרבה.

הפיגוע בחדרה - כתבות נוספות

בשעה 20:40 הגיעו שני המחבלים לרחוב הרברט סמואל בחדרה, החנו את רכבם הפרטי בקרבת מקום ויצאו לתחנת האוטובוס במטרה לנסות וללכוד את יעדם – ריכוז של ישראלים יחד, כדי למקסם את מספר הקורבנות. שניות לאחר שנוסעים ירדו מהאוטובוס הציבורי של חברת קווים נפתחה אש מצד המחבלים, ומטווח קרוב, לעבר קבוצת ישראלים שעמדה בתחנה. שניים נהרגו במקום ושניים נוספים נפצעו באורח קשה.
לב, נהג האוטובוס שסמוך אליו החל הפיגוע, סיפר ל-ynet ששמע את רעש הירי - ומיד סגר את הדלתות והחל לנסוע. "רציתי לשמור על הנוסעים שלי. העלתי שני נוסעים בתחנה, שאולי כך הם ניצלו. אנשים בתוך האוטובוס לא נבהלו בהתחלה, ורק אחרי שהבנו מה קרה התחיל הבלגן".
7 צפייה בגלריה
זירת הירי
זירת הירי
זירת אחד המחבלים יורה, האוטובוס ממנו ירדו הנוסעים
לפי הסרטון המרכזי ממצלמת האבטחה שתיעדה את כל הפיגוע, שוטרים שהיו במקום השיבו באש לכיוון שני המחבלים תוך כדי ריצה מהמקום, עד שנסו מהזירה. לא ברור אם גם הם נפגעו מירי המחבלים, אך הדבר לא מנע מהמפגעים לקחת את הנשק של אחד הקורבנות שהוטל לצידם, רובה M-16, ולהשתמש בו להמשך הפיגוע.
הם ירו אש אוטומטית לעבר עוברי אורח נוספים, בהם רוכב אופניים שחלף במקום ולא ברור אם נפגע. נהגי מכוניות ששמעו את הצרורות בלמו את נסיעתם וחלקם ביצעו פניית פרסה – אלמנט נוסף שמנע כנראה תוצאה קשה יותר.
תיעוד נוסף של הפיגוע בחדרה

"ראינו שהם חיכו להם בתחנת האוטובוס, ואיך שהם התקרבו ישר ירו בהם ולקחו להם את הנשקים", תיאר בריאיון ל-ynet נועם, עובד בחנות סמוך לזירת הפיגוע. "זו הייתה ירייה אחת ופתאום שמענו צרורות. בדיוק אחרי שתי יריות רגילות שמענו רק צרורות, במשך דקה-שתיים רק צרורות".
בסרטונים נראה גם אדם נוסף, אזרח מבוגר ותמים, שנקלע למיקום המרכזי בלב ההתרחשות, והמחבלים פשוט התעלמו מקיומו ולא פגעו בו או ירו לעברו, למרות שבינם לבינו הפרידו סנטימטרים בודדים, גם אחרי מכת האש הראשונה.
7 צפייה בגלריה
זירת הפיגוע
זירת הפיגוע
המחבל מימין והאדם המבוגר בלבן. המחבלים לא ירו לעברו או פגעו בו
7 צפייה בגלריה
רש"ט שיראל אבוקרט ורש"ט יזן פלאח, הנרצחים בפיגוע בחדרה
רש"ט שיראל אבוקרט ורש"ט יזן פלאח, הנרצחים בפיגוע בחדרה
שיראל אבוקרט ויזן פלאח, הנרצחים בפיגוע בחדרה
דקה לאחר הירי הראשון והקטלני, בעודם מחפשים קורבנות נוספים ומתארגנים להמשך מסע הקטל, משך את תשומת ליבם של המחבלים רעש של ירי, וייתכן שגם צעקות, שנשמעו ממסעדה סמוכה, ממנה זינקו המסתערבים שסיימו במקרה ארוחת ערב במקום. "ראינו את השוטרים בצד השני", סיפר נועם. "שוטר אחד פשוט רץ, עזב את האוכל שלו, ורץ לשם כדי לנטרל את המחבלים".
7 צפייה בגלריה
בנט בתחנת המשטרה בחדרה עם המפכ"ל
בנט בתחנת המשטרה בחדרה עם המפכ"ל
ראש הממשלה והמפכ"ל משוחחים עם אחד המסתערבים שחיסלו את המחבלים
(צילום: דוברות המשטרה)
המרחק הקרוב יחסית של מיקום המסתערבים מהזירה המרכזית, 50-40 מטרים, מנע גם הוא תוצאה קשה יותר. המחבלים מיקדו בשלב זה את תשומת ליבם בשני הלוחמים המיומנים, ובתום קרב יריות קצר על המדרכה הכניעו לוחמי הימ"ס את שני המחבלים המזוקנים, בחיסול מדויק שסיים פיגוע שהיה אמור להיות המוני.

מג"ב קיבל אחריות על ואדי ערה

במשטרה ובשב"כ החלו במעצרים ראשוניים של קרובי המחבלים מאום אל פחם, במטרה לבדוק את החשד שידעו על כוונתם או סייעו להם לבצע את הפיגוע הרצחני. המחבלים שביצעו את הפיגוע הם איברהים ואיימן אגרביה, בני דודים מאום אל פחם, שאחד מהם הואשם ב-2016 בניסיון הצטרפות לדאעש.
אחרי הערכת המצב שקיים, המפכ"ל קובי שבתאי הורה על העלאת כוןננות לרמה המקסימלית, ואת רמת הפעילות המבצעית לדרגה השלישית הכי גבוהה. במשטרה אמרו כי החל מהיום צפויים מחסומי ביקורת בצירי נסיעה המרכזיים, וכי הציבור מתבקש להישמע להנחיות השוטרים ולגלות סבלנות.
כמו כן, במערכת הביטחון שוקלים לבצע גם מעצרים מנהליים בעקבות שני הפיגועים הקטלניים בשבוע האחרון, ובשב"כ מתחקרים כיצד מגה-פיגוע שתוכנן על ידי שני מחבלים מאום אל פחם, שלפחות אחד מהם היו מוכר למערכת הביטחון, לא זוהה מראש ויצר התרעה שתוביל לסיכול מקדים.
מהערכות ראשוניות של גופי הביטחון, לא נמצא קשר ישיר או ארגוני, דוגמת "מפקדה משלחת", בין המפגעים בשני הפיגועים - ושניהם בוצעו כנראה לאחר התארגנות מקומית. הסימנים בזירת הפיגוע ליד תחנת האוטובוס, ברחוב מרכזי בחדרה, הפתיעו גם את המפכ"ל והשר לביטחון פנים שהגיעו הלילה למקום. לצד השכפ"צים המעוטרים בסמל המזוהה עם דמות הקומיקס "המעניש", שני המחבלים הצטיידו באמצעי לחימה רבים ושונים לפיגוע ארוך ומשולב, שלא מן הנמנע אמור היה לכלול גם חטיפת בני ערובה.
7 צפייה בגלריה
המחבלים
המחבלים
שני המחבלים
שני המחבלים הגיעו עם כלי נשק תקניים, בהם רובים אוטומטיים, סכינים, מחסניות מלאות, כפפות ואף ארגז תחמושת עם מאות כדורי 5.56 צה"ליים גנובים. התגובה המהירה והחדה של המסתערבים שהיו באזור במקרה סיימה את האירוע ללא מסע קטל המוני.
החשד המרכזי שנבדק הוא כי השניים פעלו בהשראת דאעש, בדומה למחבל הבדואי מחורה שרצח ארבעה אזרחים בשבוע שעבר בבאר שבע. אלא שהפעם הפיגוע היה מתוכנן יותר, כלל שימוש ברכב ובנשק חם על ידי שני אנשים, ולמרות זאת לא סוכל על ידי שב"כ.
במקביל, בתום הערכת מצב של ראשי המערכת הביטחון, הוחלט להקפיץ מחר לאוגדת איו"ש ארבעה גדודי תגבור מאימונים - גדוד שקד מחטיבת גבעתי, גדוד נצח יהודה מחטיבת כפיר, גדוד קדם מחטיבת החילוץ ואת גדוד 50 של הנח"ל, כדי לעבות את הנוכחות והפעילות הצבאית במוקדי החיכוך הרגישים, ולמנוע פיגועי השראה גם מפעילים רדומים של המדינה האסלאמית בגדה.
7 צפייה בגלריה
זירת הפיגוע
זירת הפיגוע
אחד המחבלים בזירת הפיגוע
7 צפייה בגלריה
הנשקים של המחבלים
הנשקים של המחבלים
אמצעי הלחימה שאותרו אצל המחבלים
(צילום: דוברות המשטרה)
בנוסף, ולאור העובדה שגם בפיגוע בבאר שבע היה מחבל מורשע בחברות בדאעש, שוקלים במערכת הביטחון לנקוט צעד מנע חריג לאור החשש מהמשך פיגועי החקיינים: מעצרים מנהליים שבדרך כלל מופעלים על חשודים פלסטינים, הפעם גם כלפי ערבים-ישראלים שבעבר נחשדו או ריצו עונשי מאסר על פעילות או תמיכה בדאעש. בישראל, לפי הערכות, ישנם בין כמה עשרות למאות בודדות כאלה, אך לאור הצלחת שני הפיגועים, חלקם עלולים "להתעורר" ולהקים תאים רדומים. אותם אסירים משוחררים נמצאים תחת ניטור ומעקב אך הוא אינו הרמטי וצפוי להשתנות כעת בעקבות ההסלמה הייחודית.
באוגדת איו"ש, על אף השקט היחסי (על 8 מתוך 9 הפיגועים בחודש האחרון, בהם במזרח ירושלים, בחדרה ובבאר שבע, היו אחראיים מחבלים נושאי תעודת זהות כחולה) סימנו כבר בחודש ינואר את 1 באפריל כתאריך מועד לפורענות. הסיבה: הצטלבות הרמדאן הנפיץ עם חג הפסח, יחד עם התרעות מודיעיניות שהתגבשו לאחרונה להוצאת פיגועים על ידי מחבלים פלסטינים. כחלק מהמאמצים של אוגדת איו"ש למנוע את זליגת המתיחות לגדה, בוצעו בשבועות האחרונים מאות מעצרים של חשודים בטרור בערים ובכפרים הפלסטיניים, עם ממוצע חריג של כ-200 עצורים מדי שבוע. "1 באפריל נבחר לתאריך היעד למוכנות של אוגדת איו"ש על יחידותיה להסלמה", העריך כבר לפני שלושה חודשים מפקד האוגדה, תת-אלוף אבי בלוט, במסר ששלח למפקדים תחתיו. "החמצן וחומר הבערה כבר קיימים בשטח, רק חסר גפרור שיצית את כל המרחב. עלינו להיות מוכנים ונכונים ליום פקודה".
מפכ"ל המשטרה רב-ניצב קובי שבתאי הטיל על משמר הגבול את האחריות המבצעית על ואדי ערה, בכפוף לפיקוד מחוז חוף של המשטרה. במקביל, המשטרה נערכת להגברה של הפעילות המבצעית בכל רחבי הארץ ובימים הקרובים תיראה נוכחות גבוהה של שוטרים ורכבי ביטחון ומשטרה.

"הפצועים מדברים ומתקשרים"

שני ישראלים נרצחו בפיגוע הירי בחדרה, ונוספים נפצעו, בהם שניים במצב קשה. "הגיעו אלינו עשרה: שניים עם פציעות חודרות בחזה, שאחד מהם נמצא בחדר ניתוח, והשני בהתאוששות", סיפר ד"ר אשקר ג'לאל, מנהל המחלקה לרפואה דחופה בבית החולים הלל יפה בעיר. "שלושה פצועים עם פציעות חודרות בגפיים עליונות ותחתונות, וארבעה נפגעי חרדה".
לדבריו, "דיברנו עם כולם, הם מדברים, מתקשרים. שאלנו אם הם ירצו משהו, אם למישהו כואב. אנחנו כל הזמן נמצאים שם בסבבים. אנחנו צוות מנוסה ומשופשף ויודעים לתת את המענה לכלל המטופלים כמו באירועי אר"ן (אירוע רב נפגעים - רב"צ) בעבר, זה לא אר"ן ראשון".
צוותי רפואה מעדכנים על מצב הפצועים בהלל יפה
(צילום: נדב אבס)

אמו של אחד הפצועים סיפרה על הרגע שבו שמעה על הפיגוע: "ישבתי בסלון והבן שלי התקשר אליי ופשוט אמר לי 'אמא, ירו בי'. שאלתי אותו מה זאת אומרת ירו בך? איפה אתה? הוא אמר לי 'אני בשווארמה שאולי, עצרנו פשוט לאכול פה'. הם היו רעבים אחרי יום עיון.
"הוא סיפר לי 'את לא מבינה אמא, הם הלכו לידי אנשים רגילים, פתאום הם שלפו אקדחים והתחילו לירות'", שחזרה את השיחה ביניהם. "פגע לבן שלי כדור באגן ויצא החוצה, ברוך השם הוא לא יצטרך ניתוח. הוא נפל לרצפה, הבין שהוא התעשת בתוך שנייה, לקח את הנשק ופשוט ירה באחד המחבלים. אחר כך הוא כבר לא זוכר".
כשפינו אותו לבית החולים הוא התקשר לאמו. "לפני שניתק הוא אמר לי 'ירו בי, נפגעתי מכדור. אמר, אל תדאגי, אני בסדר, מפנים אותי' וניתק. ראיתי אותו, הוא מרגיש בסדר, ואני מרגישה שהוא קצת מבולבל, בכל זאת הוא עבר טראומה קטנה".
פורסם לראשונה: 23:57, 27.03.22