מנכ"לית חטיבת הממתקים בשטראוס בריאיון לאולפן ynet על סערת הריקול
(צילום: משי בן עמי, נויל האריס)

משרד הבריאות הודיע הערב (שלישי) כי חברת שטראוס עדכנה כי נמצא חיידק סלמונלה גם במוצרים מוגמרים, ולא רק בפס ייצור השוקולד הנוזלי במפעל. בהודעה הובהר כי מדובר במוצרים שנמצאים במפעל החברה, הוכרזו במסגרת ריקול הענק וטרם יצאו לצרכנים. "משרד הבריאות ביצע לאורך היום ביקורת שבמסגרתה נעשו מספר פעולות בדיקה נוספות שלאחריהן יוחלט על הצעדים הבאים", נמסר עוד.
1 צפייה בגלריה
מתוקים בתחנת דלק
מתוקים בתחנת דלק
(צילום: איתן גליקמן)
לפי שעה, התקבלו דיווחים על חשד לשלושה מקרי סלמונלה בימים האחרונים. שני ילדים שנבדקו היום בבית החולים אסותא באשדוד בחשד שחלו, נמצאו שליליים. הוריהם של הילדים אמרו לרופאים כי הם נחשפו למוצרים שברשימה, ועל כן חשדו.
הבוקר פירט משרד הבריאות את שרשרת האירועים, והודה כי כבר לפני שבוע התקבלו ממצאים ראשוניים על נוכחות סלמונלה באזור הייצור. עם זאת, ולפי הנהלים, העדיפו שם לחכות לתוצאות הסופיות, ולכן רק אתמול הודיעה שטראוס-עלית על הריקול הגדול בתולדות המדינה.
מנכל שטראוס מבטיח פיצוי כפול לצרכנים

מנכ"לית חטיבת הממתקים של שטראוס, טל בן פורת, אמרה הבוקר לאולפן ynet כי ייתכן שפריטים נוספים ייכנסו לרשימת הריקול בימים הקרובים. על הטענות לפיהן החברה ידעה על החשש להימצאות הסלמונלה שישה ימים לפני ההכרזה על החזרת המוצרים, אמרה בן פורת: "ביום שלישי קיבלנו בדיקה שבחומר הגלם שלנו יש סלמונלה. קודם כל עצרנו את השימוש בחומר הזה, חסמנו מיידית את כל המוצרים שלנו לשיווק ולייצור ומיד הודענו למשרד הבריאות".
לדברי בן פורת, "חשוב להבין שיש פרק זמן בין בדיקת אינדיקציה ועד תשובה וודאית. באמצע יש חג, בו אנחנו לא מוכרים ולא משווקים. לא הייתה שום אינדיקציה או עלייה בתלונות ואני חושבת שעשינו את כל הצעדים הנדרשים". הערב הבטיח מנכ"ל שטראוס אייל דרור כי פיצוי כפול יוענק לכל הלקוחות שרכשו את המוצרים. "לצד כל הפעילות שאנחנו עושים בימים האחרונים בהתמודדות עם האירוע, כל לקוחה או לקוח שיפנו אלינו יקבלו פיצוי כפול עבור מוצרי השוקולד של עלית שנרכשו", הוא אמר.

אתמול הודיעה שטראוס על ריקול לעשרות מוצרים בעקבות זיהום חיידקי שהתגלה בקו שמייצר את השוקולד הנוזלי של כל מוצרי השוקולד של שטראוס עלית. הגילוי של הזיהום היה בסוף השבוע האחרון והחברה יצאה בריקול לכל מוצרי השוקולד שלה שיוצרו בחודשיים האחרונים, בהם שוקולד פרה, עד חצות, פסק זמן, רבע לשבע ועוד מוצרים שיוצרו בחודשיים האחרונים כאמור.
אמש התרחב הריקול. בעקבות החששות מסלמונלה בפס ייצור השוקולד הנוזלי במפעל בנוף הגליל, יוניליוור ישראל הודיעה על איסוף יזום של מספר רב ממוצרי גלידת שטראוס, בהם מגנום, טילון, גילודנית ושוקובו. יוניליוור מסרה כי "בעקבות אירוע במפעל שטראוס-עלית, בתיאום עם שירות המזון במשרד הבריאות, ועל אף ששטראוס-עלית אישרה בפנינו כי השוקולד שסיפקה לנו כחומר גלם נבדק ונמצא תקין ולמרות שהבדיקות שאנו ערכנו הראו כי מוצרינו תקינים, גלידת שטראוס מבית יוניליוור ישראל מודיעה על ביצוע 'ריקול' (החזרה) של מספר ממוצריה. זאת, כאמצעי של משנה זהירות".

במשרד הבריאות ציינו כי חיידק הסלמונלה גורם לרוב תסמינים קלים וחולפים וברוב המקרים לאחר מספר ימים יש החלמה מלאה. לצד זאת, ציינו, נדרשת תשומת לב מיוחדת באוכלוסיות מדוכאות חיסון וקשישים. במשרד אמרו כי אם באוכלוסייה בריאה נעשה שימוש במוצר וקיימת עדות לתופעות משמעותיות של מערכת העיכול - שלשולים דמיים או שלשולים המלווים בחום - יש לפנות לרופא לצורך בדיקה. בחולים מדוכאי חיסון וקשישים יש להיבדק גם אם מופיעות תופעות קלות יותר.