לפיד לגנץ: "בוא נשלים את מה שהתחלנו"
(צילום: אורי דוידוביץ)

יו"ר האופוזיציה יאיר לפיד קרא לשותפו לשעבר, ראש הממשלה החליפי ויו"ר כחול לבן בני גנץ, לתמוך בהצעתו לפזר את הכנסת ולהקדים את הבחירות. "אני קורא מכאן לבני גנץ, בוא נשלים את מה שהתחלנו ונוציא את נתניהו מבלפור. יש לנו אפשרות מחר להיכנס למליאה, להצביע על פיזור הכנסת - ולהתחיל את הדרך שתוציא את נתניהו מבלפור", אמר לפיד בראיון היום (ג') באולפן ynet.
המערכת הפוליטית נמצאת כעת בטלטלה בעקבות המשבר בין כחול לבן והליכוד, שנובע בין היתר מהחשש של גנץ כי נתניהו אינו מעוניין לקיים את הסכם הרוטציה ולנצל את המחלוקת על סוגיית התקציב כדי להקדים את הבחירות, בהמשך הדרך, מבלי שיצטרך לוותר על השלטון (להסבר מפורט - ראו כאן).
3 צפייה בגלריה
יאיר לפיד באולפן ynet
יאיר לפיד באולפן ynet
לפיד באולפן ynet, הבוקר. בעד חיבורים, אבל תחת יש עתיד
(צילום: קובי קואנקס)
בצל המשבר הזה הכריז יו"ר יש עתיד-תל"ם, יאיר לפיד, כי יעלה מחר הצעה לפיזור הכנסת, הצעה שאם תאושר תביא אותנו למערכת בחירות רביעית בתוך פחות משנתיים. בקרב רבים בכחול לבן יש אמנם תמיכה בפיזור הכנסת, ושרי העבודה כבר הודיעו שיתמכו בה, אך גנץ עצמו עדיין מתלבט וטרם הכריע בסוגיה. גם אם יחליט לתמוך, ההצבעה מחר היא רק קריאה טרומית, ולכן לא מדובר בסופה של הסאגה הפוליטית הנוכחית.
בריאיון הבוקר באולפן נשאל לפיד על האפשרות של חבירה פוליטית לגנץ, כפי שעשו במערכות הקודמות. הוא סירב לענות על השאלה הזו, ואמר רק כי "בשלב זה" הוא קורא לו לשתף פעולה בהקדמת הבחירות, מהלך שלטענתו יאפשר להפיל את שלטון הליכוד ונתניהו, חרף הסקרים שמראים כי הללו ממשיכים להוביל. "אני מניח שזה יתפרש בתור שיתוף פעולה או דיון על שיתוף פעולה, אבל כרגע יש לנו מטרה מאוד ספציפית", הבהיר לפיד.
3 צפייה בגלריה
בני גנץ יאיר לפיד
בני גנץ יאיר לפיד
בני גנץ ויאיר לפיד בימים שעוד דיברו. "
(צילום: אלכס קולומויסקי)
הוא נשאל מה התמורה הפוליטית שעשויה להיות לגנץ מתמיכה בפיזור הכנסת, והתעקש שמדובר בסוגיה ערכית. "אני לא נותן שום דבר בתמורה, זו מדינת ישראל", אמר כשנשאל אם ייתן לגנץ את המקום השני ברשימתו. כשנשאל שוב, השיב: "אני לא מנהל מקח פוליטי על טובתה של ישראל". בהמשך הראיון שוב נשאל לפיד על חיבור אפשרי עם כחול לבן, במקרה של הקדמת הבחירות, ואמר כי הוא קורא "לכולם להתכנס מתחת ליש עתיד", אך סירב להתייחס לפרטי משא ומתן אפשרי בעתיד מול גנץ וכחול לבן. "אני לא מנהל את המו"מ הזה פה באולפן", אמר.
-למה שהוא יבוא איתך? בשביל שאתה תהיה רה"מ? "אני אסביר לך למה. הממשלה הזו לא מטפלת בכלכלה מפני שהממשלה הזו נכשלה לגמרי בטיפול בקורונה. מפני שתהליכי קבלת ההחלטות הם פשוט כל מי שמשתתף בהם, ומפני שאף אחד לא סופר אותם ממטר בממשלה הזו. זו ממשלה שאינה מתפקדת ואיבדה את אמון הציבור ואת יכולתה לטפל במגפה וצריך ממשלה אחרת. זה לא עניין פוליטי, זה לא מקח וממכר פוליטי, כל העניין הפוליטי שולי. אתה יודע מה? הבעיה בממשלה הזו שהיא מתעסקת בפוליטיקה במקום להתעסק בזה שאנו בתוך משבר שלא היה כמותו. בריאותי, כלכלי, אנו בגירעון של 137 מיליארד שקלים ואתה שואל אותי מה אני נותן לו בתמורה?".
-כן, כי זו פוליטיקה. "אני נותן לו בתמורה לעשות משהו שהוא נכון לאזרחי מדינת ישראל. זו לא פוליטיקה, פוליטיקה היא כלי להפוך את החיים של אנשים טובים יותר ולטפל בבעיות שלהם. זו המטרה היחידה שיש לפוליטיקה. כל מי שחושב שפוליטיקה היא משחק, לא צריך להיות על המגרש הזה. פוליטיקה מטרתה לוודא שאנשים יפתחו להם את החנויות, שבתי ספר יעבדו, שהחיים שלנו ישתנו".
-יכול להיות שמה שטוב לאזרחי ישראל זה שיהיה תקציב, שיגיעו לסיכום. "כן, אבל זה לא יקרה בממשלה הזאת. כי הממשלה הזו לא מטפלת לא בתקציב, זה לא רק התקציב, כולם אומרים 'זה בגלל התקציב, זה בגלל התקציב'. אני לא אומר שזה בגלל התקציב, זה בגלל הדרך שבה טופלה המגפה מהיום הראשון. זה בגלל פיילוט הקניונים הכושל לגמרי הזה שהם עשו בימים האחרונים. זה בגלל העובדה שהם הצליחו להגיע למצב ש-80 אלף עסקים נסגרו השנה. כל יום נסגרים 200 עסקים, 200 חלומות של אנשים נזרקים לפח. אנשים שעבדו בלילות, שהקימו את עסק חלומותיהם, סוגרים 200 ביום כי הממשלה הזו לא הצליחה לטפל בעסקים. ויושבים מיליון ישראלים בבית מובטלים".
"כל מי שחושב שפוליטיקה היא משחק, לא צריך להיות על המגרש הזה. פוליטיקה מטרתה לוודא שיפתחו לאנשים את החנויות, שבתי ספר יעבדו, שחיינו ישתנו"
לפיד נשאל גם האם יהיה מוכן לשתף פעולה עם יו"ר ימינה נפתלי בנט, חרף העובדה ששותפו בצלאל סמוטריץ' פסל אפשרות שכזו. הוא השיב שאינו יודע "מה יקרה אחרי הבחירות" ואף כינה את בנט "איש נחמד ומוכשר", אך הזהיר שיחבור לנתניהו. הוא פנה למצביעים ששוקלים לתמוך בו, ואמר: "אם הם רוצים את ממשלת נתניהו השישית, שיצביעו בשביל בנט, אין בעיה. רק שידעו שהם מצביעים לממשלת נתניהו השישית כי הם ילכו עם נתניהו".
3 צפייה בגלריה
יאיר לפיד באולפן ynet
יאיר לפיד באולפן ynet
אוהב יותר מדי את ילדיו מכדי לומר עליו "מילה רעה". על עפר שלח
(צילום: קובי קואנקס)
הוא התייחס לפירוק השותפות עם גנץ, כשזה החליט לחבור לנתניהו, ואמר: "עלינו אפשר לסמוך. כי כשאנו אומרים משהו, אתם יכולים להאמין שזה מה שיקרה, כי הוכחנו את זה". לפיד הוסיף כי "אני היום אולי האיש הכי מנוסה באופוזיציה, צריכים לדעת איך לקחת את הניצחון ולהפוך אותו לשלטון. את זה אני יודע לעשות, את זה למרבה הצער בני גנץ לא ידע לעשות".
יו"ר האופוזיציה נשאל בנוסף על אפשרות של חיבורים פוליטיים עם גורמים שכעת נמצאים מחוץ למערכת הפוליטית, כמו ראש העיר תל אביב רון חולדאי, הרמטכ"ל לשעבר גדי איזנקוט או השרה לשעבר ציפי לבני. "אני מדבר כמובן עם כל האנשים שהזכרת, לא מעט", אמר. הוא סירב לפרט את תוכן השיחות, אך אמר: "אני חושב שצריך חיבורים לקראת הבחירות הבאות".
-יש בכלל איזה שיח בינך לבין גנץ ואשכנזי? "לא, לא דיברתי עם שניהם, מאז שבעצם הוקמה הממשלה. אני מדבר עם כל אנשי כחול לבן אבל עם שניהם לא דיברתי".
-כי יש שם משקעים אישיים? "כן בטח. אני לא יודע אם זה אישי, בסוף לא גדלתי איתם יחד. אבל זה משהו, טוב, בעצם עוד לא פתור אז אין לי תשובה על זה. אבל התשובה היא שלא דיברנו".
לפיד ניסה להתחמק מהתייחסות למשבר ביחסים עם מי שהיה עד לאחרונה בעל בריתו, ח"כ עפר שלח, שיצא נגד מנהיגותו ביש עתיד ודרש לקיים בחירות מקדימות. לדברי לפיד, הוא לא יודע אם שלח ירוץ כחלק מיש עתיד בעתיד. "עופר נראה לי במקום אחר, אבל אתם צריכים לשאול אותו".
-לא, ככל שזה תלוי בך? "אני עשיתי עם עצמי החלטה, אני לא אומר מילה רעה על עופר שלח. אני מכיר אותו שנים ואני יותר מדי אוהב את הילדים שלו".
לפיד לא שלל בראיון שיתוף פעולה אפשרי עם הרשימה המשותפת, ואמר שצריך "לעבוד איתה". לדבריו, "יש שם אנשים כמו יזבק שבאמת מדברים בשפה שאי-אפשר לשאת אותה. אבל אפשר וצריך לעבוד עם אזרחי ישראל הערבים, כי הם חיים פה, הם לא הולכים לשום מקום ואנחנו צריכים להתמודד יחד איתם נגד הקורונה ועל שיקום הכלכלה הישראלית". לפיד עקץ גם את נתניהו על רקע ההערכות שהוא ורשימת רע"ם בראשות ח"כ מנסור עבאס משתפים פעולה בנושאים מסוימים, ואמר: "הייתי שמח אם היה לי איתם שיתופי פעולה כמו שלנתניהו יש עם מנסור עבאס ואחרים במשותפת".