עדותו של א' נגד איתי פנקס: מההערצה אליו - קפאתי
(צילום: אבי חי, שחר גולדשטיין)

חבר מועצת העיר תל אביב-יפו, הפעיל החברתי איתי פנקס-ארד, הודיע כי החליט להשעות את עצמו מתפקידו כמחזיק תיק הלהט"ב בעירייה בעקבות חשיפת ynet ו"ידיעות אחרונות" על העדויות של שני נערים שקיימו איתו יחסי מין בגיל 17.

עדויות Me Too גם בקהילה הגאה

בפוסט שפרסם היום (רביעי) בחשבון הפייסבוק שלו כתב פנקס-ארד כי "כמי שנלחם כל חייו עבור זכויות הקהילה היקרה לי כל כך, אלה שעות קשות עבורי ועבור משפחתי. אבל אני לא הסיפור כאן, אלא מי שנפגעו ממני. לפני 15 שנים ראיתי את הדברים אחרת, בתרבות שהיתה רווחת בקהילה, והיום ברור לי שאלה מעשים שאסור היה שיקרו.
"טוב שאנחנו חיים בתקופה בה הדברים האלה עולים על סדר היום ללא חשש. אני, שנפגעתי מינית בעצמי בגיל צעיר, מחויב היום לחלוטין למאבק נגד פגיעה מינית בקהילה", כתב. "יחד עם שותפות ושותפים לדרך, המנהיגות הקהילתית ואנשי מקצוע אפעל לביסוס מרחב בטוח שבו חברות וחברי הקהילה יוכלו להציף בלי חשש ובלי שיפוטיות את החוויה האישית שלהם ולבסס צדק מאחה. זו משימה שאני לוקח על עצמי וזו הדרך שלי להמשיך וללמוד. ללמוד, ולתקן. אין ביכולתי לשנות את העבר אבל אעשה הכל כדי לשנות את העתיד.
"לקיחת אחריות פירושה גם מסקנות אישיות. לאור הטענות שעלו הודעתי היום לראש העיר רון חולדאי, ליו"ר מרצ השר ניצן הורוביץ וליו״ר סיעתי בעירייה מיטל להבי על החלטתי להשעות את עצמי מכהונתי כמחזיק תיק הלהט"ב בעיריית תל אביב יפו, חלק מרכזי במפעל חיי שהתחיל לפני 24 שנים. מצטער. מצטער מאוד, ומתנצל בפני כולכם ובמיוחד בפני מי שנפגע".
1 צפייה בגלריה
איתי פנקס
איתי פנקס
איתי פנקס-ארד
(צילום: אפי שריר)
על אף פניית ynet לעיריית תל אביב-יפו, חלפו שעות ארוכות לפני שחברי המועצה וראש העיר הגיבו על הפרשה. חלקם החליטו "לחכות וללמוד את הנושא", בעוד שאחרים בחרו ביום שכזה לא להשיב לפניות עיתונאים.
ראש העין רון חולדאי כתב בטוויטר כי "אנו חיים בתקופה שבה הנורמות החברתיות מתעצבות מחדש, וטוב שכך. החלטתו של איתי היא נכונה ומתבקשת", וסגניתו מיטל להבי, שהיא גם יו"ר סיעת מרצ בעירייה, הוסיפה: "כאב לי עמוקות לקרוא ולהיחשף לעדויות נגד חברי לסיעה איתי פנקס. לאיתי זכויות רבות על עשייתו למען הקהילה, יחד עם זאת אסור להקל ראש בדברים שפורסמו. טוב שלקח אחריות על מעשיו והשעה עצמו מתיק הגאווה במועצה.
"כמי שנולדה לדור שבו אמרו לנו 'לשבת בצד ולשתוק' על פגיעות מיניות שחווינו, אני מחזקת את המתלוננים. אסור להחריש מול פגיעות מיניות. הצפת הסוגיה גם בקהילה הגאה, כחלק מגל המי טו, חשובה וקריטית ליצירת מציאות טובה יותר לכולנו".
סגנית ראש העיר חן אריאלי הוסיפה: "אני מאמינה ותומכת בכל מי שעומדות ועומדים באור וחושפים אלימות מינית. האחריות הקהילתית שלנו היא להגדיר מחדש את הקודים והגבולות האדומים ולפתוח את הנושא באומץ. מי שהתלוננו עכשיו ובעבר ופרצו את הדרך לא עשו זאת לחינם. זהו רגע בזמן שבו אנחנו מוכרחים להפסיק את ההשתקה ולהוביל שיח חדש שיאפשר לכל אחד ואחת בקהילה שלנו להרגיש בטוח. הפרסומים על גל אוחובסקי ועל איתי פנקס עשויים לעורר קושי ועלינו לגלות עירנות ולהושיט יד ותמיכה. אתם ואתן לא לבד. אני סומכת על רשויות החוק שיבררו את המקרים לעומקם ומקווה שהטענות יתבררו כראוי. הקהילה צריכה ויכולה להתמודד עם אלימות מינית בתוכה וכולנו צריכים לעשות כל שביכולתנו לטובת כך".
עדויות: איתי פנקס קיים איתנו מפגשים מיניים כשהיינו בני 17 | מנכ"ל האגודה למען הלהט"ב מגיב
(צילום: שחר גולדשטיין)

יו"ר מרצ ניצן הורוביץ אמר כי "כך ראוי לנהוג בנסיבות האלה", והוסיף: "עלינו להגיד שוב ושוב בצורה ברורה - אין מקום לפגיעה מינית. לא בקהילה הגאה, ולא בשום מקום אחר. מרצ מובילה שנים רבות את המאבק באלימות, בהטרדות ובניצול מיני, ללא פשרות, כדי לאפשר מרחב בטוח לנשים ולגברים בישראל, וכדי לשבור את קשר השתיקה ארוך השנים סביב הנושא הכאוב הזה. נמשיך להיאבק יחד כדי לוודא שכל מי נפגע ירגיש שיש לו את הגב שלנו, שיש לו אוזן קשבת ותמיכה מלאה של הקהילה הגאה ושל נציגי הציבור שלה".
לפני כן קראה חברת הכנסת מיכל רוזין (מרצ) לפנקס-ארד "לקחת אחריות" - ואמרה כי מהיכרותה עימו כך הוא יעשה. "על פי הפרסומים נראה כי פנקס השתמש במעמדו ותפקידו להיכרות עם קטינים חניכי תנועת איגי לצורך ניצול מיני. אנו במרצ מובילים את המאבק באלימות המינית לאורך שנים ורואים בחומרה ניצול מיני מכל צורה ואופן. בקהילה הגאה, כמו בקהילות אחרות, קיים קשר שתיקה סביב האלימות המינית וטוב שהוא נשבר. אין מקום לאלימות מינית או להתנהלות מינית פוגענית, לא בקהילה ולא בשום מקום", אמרה רוזין.