עודה: "עשינו לנתניהו בעיות גדולות, מגיע לו"
(צילום: גיל יוחנן, שחר גולדשטיין)

יו"ר חד"ש והרשימה המשותפת איימן עודה לא חושש מהסקרים החוזים שמפלגתו תתכווץ במערכת הבחירות המסתמנת, שתיפתח ככל הנראה הלילה בחצות, עם פיזורה של הכנסת ה-23. הוא בטוח שניתן לשחזר את ההישג של הרשימה הערבית המשותפת גם הפעם, אולם לשם כך קורא להתאחד מחדש – ולהתנצל בפני הציבור הערבי. צפו בראיון המלא מאולפן ynet.
"הציבור שלנו כעס בצדק", אמר היום (שלישי) ח"כ עודה, בהתייחסות לחיכוכים הפנימיים ברשימה המשותפת, בין היתר בעקבות הסתייגותו מפיזור הכנסת של ח"כ מנסור עבאס, שעומד בראש מפלגת רע"ם. עבאס התקרב לראש הממשלה בנימין נתניהו וטען שמטרתו היא להיאבק על פתרון הבעיות הדחופות ביותר שעמן מתמודד הציבור הערבי, בעיקר האלימות המשתוללת. שותפיו של עבאס מתחו עליו ביקורת והזהירו כי התנהלותו עלולה להביא לפירוק הרשימה המשותפת.
2 צפייה בגלריה
עודה ונתניהו. "הסית נגדנו יותר מכל ראש ממשלה אחר"
עודה ונתניהו. "הסית נגדנו יותר מכל ראש ממשלה אחר"
עודה ונתניהו. "הסית נגדנו יותר מכל ראש ממשלה אחר"
(צילום: אבי מועלם, AFP)
"הציבור שלנו נתן לנו 15 מנדטים וההוכחה חלה עלינו, חברי הרשימה המשותפת. אני מקווה שבקרוב לא רק נתאחד אלא נתנצל בפני הציבור שלנו על כל הוויכוחים המיותרים שהיו בחודשיים האחרונים ונרוץ ביחד. אני מאמין שאנחנו יכולים לשחזר את ההישג האחרון", הוסיף.
עודה בטוח שמפלגתו תוכל לחזר אחרי קולותיהם של יהודים רבים: "אני מאמין שיש לפחות מיליון וחצי יהודים ישראלים שהכיוון שלהם אחר לגמרי, לא נתניהו, לא בנט, לא סער. אבל אין מנהיג, אין מפלגה, הכל קרס. אם ייבנה משהו יש סיכוי שהחלק הזה בהחלט ילך בכיוון שלנו. הרשימה המשותפת היא הבית של כולם, יהודים וערבים – ואנחנו מזמינים אותם".
עם זאת, כאשר נשאל על אפשרות של מהלך נרחב יותר לשותפות ערבית-יהודית, אמר עודה שבבחירות הנוכחיות דבר שכזה לא צפוי לקרות. "אין היתכנות בחודשים הקרובים לריצה יותר יהודית-ערבית מהרשימה המשותפת. אבל אין ספק שזה הדבר החשוב ביותר. אי-אפשר לעשות שינוי אמיתי ללא שיתוף פעולה ערבי-יהודי".
2 צפייה בגלריה
ח"כ זמיר, חיימוביץ' ושפע בדרך למליאה
ח"כ זמיר, חיימוביץ' ושפע בדרך למליאה
הח"כים "המורדים" של כחול לבן, זמיר, חיימוביץ' ושפע. עודה בירך: "יישר כוח"
יו"ר הרשימה המשותפת נשאל גם אם ייתכנו עדיין הפתעות בשעות הספורות שנותרו עד חצות, והשיב בבירור: "לא". הוא הזכיר כי שלושה חברי כנסת מכחול לבן, מיקי חיימוביץ', אסף זמיר ורם שפע, הצטרפו לאופוזיציה, בניגוד לעמדת הנהגת מפלגתם, והצביעו נגד דחיית מועד אישור התקציב – מהלך שהיה מספק עוד כמה ימים למציאת פשרה שהייתה מונעת בחירות. לטענת עודה, מאחורי הח"כים הללו יש עוד אחרים במפלגתו של בני גנץ שמתנגדים לפשרה כלשהי שתמנע בחירות. "יישר כוח", שיבח אותם, "יש לנו הרבה הערכה".
"אני חושב שגנץ מבין עכשיו היטב שנתניהו פשוט מאוד עבד עליו לאורך כל הדרך, ושגם כחול לבן לא תשרוד אם תישאר בממשלת נתניהו גם עוד שבועיים. היום אנחנו נלך לבחירות", הוסיף. "אנחנו בעד להפיל את ממשלת נתניהו. לא צריך לשכוח שמזה שנתיים אנחנו מצליחים לעשות לו בעיות גדולות, מגיע לו, ואנחנו נמשיך".
עודה נשאל גם על תרחיש שבו ראש הממשלה הבא יהיה גדעון סער, שטוען כי הוא ימני אפילו יותר מנתניהו, ובתשובתו בחר לתקוף שוב את ראש הממשלה הנוכחי: "מי שקידם את חוק הלאום ומי שהסית נגדנו יותר מכל ראש ממשלה אחר, מי שהעמיק את הכיבוש, מי שפוגע במרחב הדמוקרטי, מי שנכשל בטיפול בקורונה – כל הסוגיות הללו אומרות דבר אחד ויחיד: צריך לעשות הכל בשביל להפיל אותו".