נשיא ארצות הברית, ג'ו ביידן, פותח היום (ה') את שנתו השנייה בתפקיד, כשסקרים מלמדים כי יותר מחצי מהאמריקנים אינם מרוצים מתפקודו. קשה לומר שעלייתו של ביידן לשלטון טמנה בחובה הבטחה גדולה – רבים ממצביעיו הודו כי אחרי ארבע שנים סוערות של דונלד טראמפ בבית הלבן יסתפקו בכל דבר שאיננו הנשיא הרפובליקני – ובכל זאת, כיבוש הבית הלבן על-ידי הדמוקרטים לוּוה בשורת הבטחות של ביידן. כעת, בדיוק שנה אחרי השבעתו ב-20 בינואר 2021, זה הזמן לבחון אותן.
19 צפייה בגלריה
נשיא ארה"ב ג'ו ביידן נאום בגבעת הקפיטול וושינגטון שנה למהומות 6 בינואר
נשיא ארה"ב ג'ו ביידן נאום בגבעת הקפיטול וושינגטון שנה למהומות 6 בינואר
נשיא ארה"ב ביידן. מ-69% ל-46% בהערכת הציבור על התפקוד בקורונה
(צילום: רויטרס)

מגפת הקורונה

ההבטחה: להשיג לפחות מראית עין של שגרה עד לחג המולד של 2021. בפועל: לא קרה. זן הדלתא של הנגיף ואחריו זן האומיקרון הביאו לשיאים חדשים בשיעור הנדבקים בארה"ב ובמספר המאושפזים בה. הם גררו גם סגירה של בתי עסק ומחסור במוצרים לאורך עונת החגים.
ההבטחה: לספק 100 מיליון מנות חיסון לאמריקנים ב-100 הימים הראשונים שלו בתפקיד. בפועל: מימש את ההבטחה בקלות, ולמעשה השלים את המשימה חודש לפני המועד שקבע לעצמו. פריסת החיסונים היעילה של ממשל ביידן עמדה בניגוד למדיניות המבולבלת והלא-עקבית לפרקים שנרשמה תחת ממשל טראמפ, אם כי לזכות הנשיא הקודם יש לזקוף את קידום המאמצים לפיתוח מהיר של החיסון. על כל פנים, באזורים שמרניים של ארה"ב ניסיונו של ביידן להטיל הגבלות על לא מחוסנים עורר התנגדות פוליטית עזה, וביום חמישי שעבר ביטל בית המשפט העליון את החלטת ממשלו להטיל חובת חיסונים על העובדים בבתי עסק גדולים. אם בתחילת כהונתו היו 69% מהאמריקנים מרוצים ממדיניות הקורונה של ביידן, כיום עומד שיעורם על 46% בלבד.
19 צפייה בגלריה
ילדים מתחסנים בארה"ב
ילדים מתחסנים בארה"ב
במרכז חיסונים בארה"ב. 100 מיליון מנות בתוך הרבה פחות מ-100 יום
(צילום: AFP)
ההבטחה: לחסן 70% מאוכלוסיית העולם נגד קורונה עד ספטמבר 2022. בפועל: החסינות עוד רחוקה. רק 61% מאוכלוסיית העולם קיבלו עד כה מנה ראשונה של החיסון, ועובדה זו מעכבת מאוד את מיגור המגפה. במדינות העניות התחסנו רק אחוזים בודדים מהתושבים, וחיסון שני ודאי שאינו נראה באופק. עובדה זו מותירה על כנה כל העת את הסכנה שיצוצו זנים חדשים ומסוכנים של הנגיף, שיכו בעולם כולו.
ההבטחה: לאשר בקונגרס חבילת סיוע בסך 1.9 טריליון דולר למאבק בקורונה. בפועל: התקיימה. הצעת החוק אושרה במרץ אשתקד. ביידן קיים גם את הבטחתו לספק לאמריקנים סיוע כספי ישיר באמצעות תשלום 2,000 דולר לרוב אזרחי ארה"ב.
19 צפייה בגלריה
בתור למתחם בדיקות אמריקני. בתי הספר חזרו לפעילות כמעט מלאה
בתור למתחם בדיקות אמריקני. בתי הספר חזרו לפעילות כמעט מלאה
בתור למתחם בדיקות אמריקני. בתי הספר חזרו לפעילות כמעט מלאה
(צילום: AP, רויטרס)
ההבטחה: לספק לאמריקנים מיליארד ערכות בדיקה ביתיות. בפועל: מימושה נמצא בעיצומו. בדצמבר, בעיצומו של גל האומיקרון, הבטיח ביידן לספק לאמריקנים 500 מיליון ערכות לבדיקה מהירה, ובשבוע שעבר הוא הכריז על תוכנית להפיץ עוד 500 מיליון ערכות כאלה. בימים האחרונים הושק אתר האינטרנט שדרכו יכולים האמריקנים להזמין אותן.
ההבטחה: לפתוח באופן בטוח את רוב בתי הספר האמריקניים מסוג K-8 (בתי ספר יסודיים הכוללים גם חטיבות ביניים) ולהשאירם פתוחים. בפועל: התקיימה ברובה. בתי הספר בארה"ב חזרו ברובם ללמידה בכיתות, אם כי גל האומיקרון גרם לאחרונה לסגירות ושיבושים בכמה וכמה מחוזות.

מדיניות הפנים

ההבטחה: לנסות לאחד את אמריקה. בפועל: האם זה בכלל אפשרי? בנאום ההשבעה שלו שלח ביידן מסרים פייסניים לימין השמרני, ובהמשך הדרך ניסה לנקוט סגנון דיבור רך ושונה בתכלית מסגנונו הסוער והמשלהב של טראמפ; אבל בהתחשב בכך שהאידיאולוגיה של טראמפ, המאותת כי בכוונתו להתמודד שוב על הנשיאות ב-2024, שולטת כעת לחלוטין במפלגה הרפובליקנית, ומנגד במפלגה הדמוקרטית מתמודד ביידן עם מחנה שמאל פרוגרסיבי רדיקלי בחלקו, הוא מתקשה מאוד לקרב בין האמריקנים, וגם התמיכה בו בקרב עצמאים (אלה שאינם רואים עצמם משתייכים בהכרח לאחת משתי המפלגות) הולכת ומתמעטת.
19 צפייה בגלריה
דונלד טראמפ וג'ו ביידן
דונלד טראמפ וג'ו ביידן
בין הפרוגרסיבים לטראמפ, איחוד נראה כמו יעד רחוק. ביידן וקודמו
(צילום: ABACAPRESS, AFP)
ההבטחה: להגן על זכות ההצבעה של בני מיעוטים ואוכלוסיות מעוטות-יכולת באמצעות חקיקה בקונגרס. בפועל: לא התקיימה. ממש הלילה, במפלה כואבת עבורו, סוכלה בסנאט תוכניתו של ביידן לחקיקה שתקל על שחורים ובני מיעוטים אחרים, שברובם מצביעים לדמוקרטים, לממש את זכות ההצבעה שלהם בבחירות. הדמוקרטים טוענים כי באמצעות תקנות שונות שמעבירים רפובליקנים במדינות ובמחוזות בארה"ב שבהם הם שולטים, הם מקשים על מצביעים כאלה את הגישה לקלפי ואת מימוש זכותם, למשל על-ידי צמצום מספר הקלפיות ושעות פעילותן או דרישה לאמצעי זיהוי מסוימים שלא תמיד יש ברשותם. בחודשים האחרונים אושרו ברחבי ארה"ב שלל חוקים המגבילים מאוד את זכות ההצבעה, בין השאר במדינת ג'ורג'יה, שם הפתיע ביידן בניצחון על טרמאפ בזכות התגייסות השחורים. לאחר המפלה הלילה אמר ביידן כי הוא "מאוכזב מאוד", אך הדגיש כי הוא "לא נרתע".
ההבטחה: לבטל את האיסור על שירות טרנסג'נדרים בצבא האמריקני. בפועל: קוימה. כבר בשבוע הראשון לכהונתו חתם ביידן על צו המבטל את החלטת טראמפ לאסור את השירות של טרנסג'נדרים בכוחות המזוינים של ארה"ב. "מה שאני עושה כאן עכשיו הוא לאפשר לכל אמריקני בעל יכולות לשרת את ארצו במדים", אמר ביידן במעמד החתימה. "אמריקה חזקה יותר, בבית ובעולם, כשהיא מכילה את כולם, והצבא איננו יוצא דופן בכך".
19 צפייה בגלריה
נשיא ארה"ב ג'ו ביידן חותם ב החדר הסגלגל ב הבית הלבן על צו לביטול איסור על שירות טרנסג'נדר טרנסג'נדרים ב צבא ארה"ב לצד סגנית נשיא קמלה האריס ו שר הגנה לויד אוסטין
נשיא ארה"ב ג'ו ביידן חותם ב החדר הסגלגל ב הבית הלבן על צו לביטול איסור על שירות טרנסג'נדר טרנסג'נדרים ב צבא ארה"ב לצד סגנית נשיא קמלה האריס ו שר הגנה לויד אוסטין
חותם על ביטול האיסור על טרנסג'נדרים לשרת בצבא. "אמריקה חזקה יותר כשהיא מכילה את כולם"
(צילום: Getty Images)
ההבטחה: להקים מחלקה שתפקח על המשטרה בארה"ב מיד עם כניסתו לתפקיד. בפועל: ההבטחה נזנחה. במהלך שנת הבחירות, בצל האירועים החוזרים ונשנים שבהם הואשמו שוטרים אמריקנים בשימוש בכוח מופרז וקטלני נגד אזרחים, בראש ובראשונה בני מיעוטים, הבטיח ביידן להקים מחלקה שתפקח על התנהלות המשטרה כדי להילחם באירועים מהסוג הזה. הבטחתו קיבלה משנה תוקף בעקבות סדרת אירועים קטלניים שבהם הואשמו שוטרים בהרג שחורים חפים מפשע, בראשם רצח העציר השחור ג'ורג' פלויד על-ידי השוטר החונק דרק שובין. עם זאת, אחרי כניסתו לתפקיד זנח ביידן את ההבטחה הזו, בעקבות מחאות מצד איגודי שוטרים וגם מצד ארגונים למען זכויות האזרח. הוא קבע כי במקום זאת יש לטפל לגופו בכל מקרה של שוטר שסרח.
19 צפייה בגלריה
משמאל: השוטר הדורך דרק שובין חונק את ג'ורג' פלויד ב-2020. מימין: במהלך משפטו אשתקד
משמאל: השוטר הדורך דרק שובין חונק את ג'ורג' פלויד ב-2020. מימין: במהלך משפטו אשתקד
משמאל: השוטר הדורך דרק שובין חונק את ג'ורג' פלויד ב-2020. מימין: במהלך משפטו אשתקד
(צילום: רויטרס, AFP)
ההבטחה: לקדם רפורמות במשרד הפנים שיאפשרו לאכוף טוב יותר את חוקי הנשק, ולהנחות את ה-FBI לדווח על עיכובים בבדיקות הרקע לרוכשים כלי נשק – כל זאת בניסיון לצמצם את מסעות הירי הקטלניים הפוקדים את ארה"ב כל העת. בפועל: טרם קוימה. גם בשנה החולפת פקדו את אמריקה, תחת ביידן, מסעות ירי איומים, כגון הטבח במכוני העיסוי בג'ורג'יה שבו נרצחו שמונה בני אדם, והירי בבית הספר התיכון במישיגן שבו רצח בנובמבר התלמיד אית'ן קרמבלי ארבעה בני אדם. כדי להנהיג הקשחה דרמטית של חוקי הנשק זקוקים הדמוקרטים לתמיכת הרפובליקנים בקונגרס, אבל המחנה הרפובליקני מסכל זאת כבר שנים, בשם הזכות לשאת נשק המעוגנת בחוקה.

מדיניות החוץ

ההבטחה: להוציא את הכוחות האמריקניים מאפגניסטן ולהפסיק את המעורבות של ארה"ב במלחמת האזרחים בתימן. בפועל: קוימה בחלקה. באוגוסט השלימה ארה"ב – בהתאם להסכם שחתם ממשל טראמפ עם הטליבאן – את כוחותיה מאפגניסטן אחרי 20 שנות מלחמה, אולם הנסיגה התנהלה באופן כאוטי, ותוך שארגון הטרור האיסלאמיסטי שב ומשתלט על המדינה כולה. בהיבט התימני, רק בנובמבר האחרון הכריזה וושינגטון כי תמכור טילים בשווי 650 מיליון דולר לסעודיה, המובילה את המלחמה בתימן נגד החות'ים, בעלי בריתה של איראן.
19 צפייה בגלריה
אפגניסטן קאבול נמל תעופה מטוס של צבא ארה"ב נוסע מפנה אפגנים מהמסלול הם נתלים
אפגניסטן קאבול נמל תעופה מטוס של צבא ארה"ב נוסע מפנה אפגנים מהמסלול הם נתלים
נסיגה כאוטית. אפגנים רצים אחרי מטוס אמריקני בתקווה לברוח מארצם, באוגוסט
ההבטחה: להציב את השמירה על זכויות אדם במוקד מדיניות החוץ של הממשל. בפועל: קוימה חלקית. במהלך השנה תקף ביידן שוב ושוב את סין על דיכוי הפעילים למען הדמוקרטיה בהונג קונג ועל יחסה לאויגורים ולבני מיעוטים אחרים שבייג'ינג מואשמת בכליאתם. הוא הדגיש גם את דאגתה של ארה"ב מתנאי המאסר של פעיל האופוזיציה הרוסי אלכסיי נבלני. מנגד, סירב להאשים את יורש העצר הסעודי מוחמד בן סלמאן באחריות ישירה לרצח העיתונאי הסעודי מתנגד המשטר ג'מאל חשוקג'י, אף שהמודיעין האמריקני בעצמו קבע כי בן סלמאן אישר את מבצע החיסול. נוסף על כך, גם בימי כהונת ביידן הואשמה ארה"ב בשלל הפרות של זכויות אדם, בהן הרג אזרחים חפים מפשע בהפצצות במזרח התיכון.
ההבטחה: לשפר את היחסים עם בעלות ברית שהקשרים איתן התערערו בימי טראמפ. בפועל: קוימה חלקית. ככלל, ביידן זכה לשבחים מבעלות הברית של וושינגטון על מאמציו להחזיר את ארה"ב לעמדת הנהגה עולמית, במיוחד בכל הקשור לטיפול במשבר האקלים, ומנהיגי מדינות באזור האוקיינוס השקט הביעו שביעות רצון מהתיאום עם ארה"ב במאמצים להדוף את השפעת הגוברת של סין שם. מנגד, ביידן הודה שממשלו התנהל באופן מגושם בכל הקשור לעסקת הצוללות הגרעיניות שגיבש עם אוסטרליה – עסקה שטרפדה עסקה של 66 מיליארד דולר בין אוסטרליה לצרפת. פריז הגיבה בחריפות על הצעד, האשימה את ארה"ב בבגידה, והחזירה במחאה את השגריר שלה בוושינגטון להתייעצויות. גם החלטתו של ביידן לדבוק בנסיגה האמריקנית מאפגניסטן עוררה שאט נפש בקרב חלק מבעלי הברית של וושינגטון בנאט"ו, שהעדיפו להאריך את השהות שם כדי למנוע מהטליבאן להשתלט על המדינה.
19 צפייה בגלריה
ועידה ועידת פסגה פסגת G20 G-20 ב רומא נשיא ארה"ב ג'ו ביידן נשיא צרפת עמנואל מקרון
ועידה ועידת פסגה פסגת G20 G-20 ב רומא נשיא ארה"ב ג'ו ביידן נשיא צרפת עמנואל מקרון
ביידן ומקרון בפסגת ה-G20. צרפת זעמה על העסקה עם אוסטרליה
(צילום: AFP )
ההבטחה: לחזור במהרה להסכם הגרעין עם איראן, כל עוד טהרן תחזור לקיים את תנאיו. בפועל: טרם קוימה. השיחות על חזרה להסכם הגרעין מ-2015 חודשו כארבעה חודשים אחרי עליית ביידן לשלטון, אבל הן הוקפאו בתחילת הקיץ לאחר שבטהרן נבחר נשיא חדש, איברהים ראיסי, הנחשב קיצוני יותר מקודמו. השיחות חודשו בסתיו, אבל מאז מדווחים גורמים מערביים, גם בארה"ב, כי לא מושגת בהן התקדמות של ממש, וכי נראה שאיראן מנסה למשוך זמן. בימים האחרונים אמנם דווח על התקדמות מסוימת, אבל נראה שעדיין לא מדובר בפריצת דרך, ובוושינגטון ובריסל מזהירים כי נותר רק זמן מועט להציל את ההסכם, משום שאיראן שועטת לעבר הגרעין ובקרוב תחצה את הרף שממנו כבר לא יהיה טעם בעסקה.

שינויי האקלים

ההבטחה: חזרה להסכם פריז (הסכם האקלים). בפועל: התקיימה. ביידן לא המתין אפילו יום אחד, ושעות אחרי השבעתו לנשיא בינואר אשתקד הכריז על חזרת ארה"ב להסכם, שלוש שנים וחצי לאחר שטראמפ הודיע כי וושינגטון פורשת ממנו. הסכם פריז נחתם ב-2016, בימי הנשיא ברק אובמה, ובו התחייבו רוב מדינות העולם לפעול להאטת ההתחממות הגלובלית. עם זאת, דונלד טראמפ טען כי ההסכם כובל את ארה"ב, פוגע בכלכלתה ומותיר מיליוני משפחות אמריקניות שקועות בעוני, משום שהוא אינו מאפשר לה לנצל את מקורות האנרגיה שלה.
19 צפייה בגלריה
נשיא ארה"ב ג'ו ביידן בועידת האקלים בסקוטלנד
נשיא ארה"ב ג'ו ביידן בועידת האקלים בסקוטלנד
ביידן בוועידת האקלים בגלזגו. עצר את פרויקט צינור הנפט מקנדה
(צילום:רויטרס )
ההבטחה: לבטל את תוקף האישור לפעילות צינור הנפט Keystone XL, שאמור היה להוביל נפט גולמי מקנדה לנברסקה ומשם ליעדים אחרים בחוף המערבי של ארה"ב. הפרויקט החל בשנת 2008, אחר כך הוקפא, ואז חודש בתמיכת טראמפ, והצינור היה בשלבי הקמה. עם זאת, הוא עורר דאגה גדולה בקרב פעילים למען איכות הסביבה, שטענו כי השריפה בתהליך הפקת הנפט תגרום נזק סביבתי בלתי הפיך. ביידן הבטיח לעצור את הפרויקט. בפועל: ההבטחה קוימה, על אף המתיחות שהביטול עורר בין ארה"ב לקנדה.
ההבטחה: להגן על שמורת הטבע הלאומית הארקטית, השוכנת באלסקה. בפועל: ההבטחה מומשה. ממשל ביידן השעה בשנה שעברה את כל חוזי החכירה שם, ובכך ביטל תוכנית קידוחים שאושרה על-ידי ממשל טראמפ. שמורת הטבע היא לא רק אתר שטמונות בו עתודות נפט גדולות, אלא גם ביתם של דובי קוטב וחיות בר אחרות.
19 צפייה בגלריה
דוב קוטב
דוב קוטב
עוד זמן חסד לדובי הקוטב. שמורת הטבע באלסקה זכתה להגנה
(צילום: משה אגמי)
ההבטחה: לאסור מתן חוזי חכירה חדשים לקידוחי גז ונפט באדמות פדרליות ובים מול חופי ארה"ב. בפועל: ההבטחה הופרה. ממשל ביידן הציע רפורמות בתוכנית ההחכרה האמריקנית לקידוחי נפט וגז, אך לא אסר לחלוטין חכירות כאלה.

כלכלה

ההבטחה: קידום תוכנית תשתיות ענקית. בפועל: קוימה. אחד מהישגיו הגדולים ביותר של ביידן בשנה החולפת הוא אישור תוכנית התשתיות, בשווי של 1.2 טריליון דולר. זו הייתה אחת משאיפותיו הגדולות של קודמו בתפקיד דונלד טראמפ, אך הנשיא הרפובליקני לא הצליח לממש אותה. ביידן הצליח לאשר את התוכנית הן בבית הנבחרים והן בסנאט, תוך שהוא זוכה, באופן נדיר, לתמיכת די רפובליקנים. במסגרת התוכנית ישוקמו ברחבי ארה"ב כבישים וגשרים, צינורות שהתיישנו יוחלפו, ספיקת האינטרנט תשודרג – וייצאו לפועל עוד שורה ארוכה של מיזמים, שגם ייצרו משרות לעובדים האמריקנים. ביידן הציג את התוכנית כ"תוכנית של פעם בדור", ואמר שמטרתה בין השאר להתמודד עם נסיקתה של סין.
19 צפייה בגלריה
המטרה: להתמודד עם נסיקת סין. גם האינטרנט ישודרג בפרויקט
המטרה: להתמודד עם נסיקת סין. גם האינטרנט ישודרג בפרויקט
המטרה: להתמודד עם נסיקת סין. גם האינטרנט ישודרג בפרויקט
(צילום: רויטרס)
ההבטחה: לבטל את הקיצוצים שעשה טראמפ ב-2017 במיסי החברות. בפועל: לא קוימה. חבילת ההשקעות הגדולה בתחומי הרווחה והסביבה שביידן ניסה לקדם בקונגרס כללה אמנם העלאת מיסים לחברות ולעשירים, אבל כעת היא תקועה בסנאט, שם הסנאטור הדמוקרטי ג'ו מנצ'ין התייצב לצד האופוזיציה הרפובליקנית והכשיל את קידומה.
ההבטחה: הארכת תוקף ההשעיה של החובות הפדרליים של עשרות מיליוני סטודנטים בצל מגפת הקורונה. בפועל: קוימה. ממש בחודש שעבר הודיע ממשל ביידן על הארכה נוספת של ההשעיה, בשל ההבנה כי גל האומיקרון מוסיף להקשות על צעירים רבים את החזרה לעבודה סדירה – ואת פריעת החוב.
19 צפייה בגלריה
ישופצו גשרים וכבישים, יוחלפו צינורות. 1.2 טריליון דולר לפרויקט התשתיות
ישופצו גשרים וכבישים, יוחלפו צינורות. 1.2 טריליון דולר לפרויקט התשתיות
ישופצו גשרים וכבישים, יוחלפו צינורות. 1.2 טריליון דולר לפרויקט התשתיות
(צילום: רויטרס)
ההבטחה: לקיים בחינה יסודית של שרשראות האספקה של ארה"ב. בפועל: קוימה. בפברואר אשתקד חתם ביידן על צו נשיאותי שמטרתו להגדיל את מספר משרות הייצור במשק על-ידי חיזוק שרשראות הייצור של תרופות, מינרלים קריטיים ומוליכים-למחצה. ארה"ב הפכה במרוצת השנים תלויה יותר ויותר בייבוא של הסחורות הללו, ובעובדה זו יש משום סכנה לביטחון הלאומי ולכלכלה שלה. הבית הלבן טען שהמהלך יאפשר לפתוח משרות נוספות בענף הייצור, אחרי שנים של דעיכה: אם בשנת 2000 היו בארה"ב 17 מיליון משרות כאלה, בתחילת השנה שעברה היו רק 12.2 מיליון.

הגירה

ההבטחה: להגדיל את המכסה השנתית של מהגרים שכניסתם לארה"ב מותרת, משפל היסטורי של 15 אלף בימי טראמפ ל-125 אלף כעת. בפועל: ביידן אפילו לא התקרב לקיים את ההבטחה. הנשיא הדמוקרטי אמנם חתם בפברואר אשתקד על העלאת המכסה ל-62,500, פי יותר מארבעה מטראמפ, אבל מדובר רק בחצי מהמספר שהבטיח. גם החתימה על המספר הזה באה רק בחודש מאי, אחרי התמהמהות של כמעט ארבעה חודשים בתפקיד.
19 צפייה בגלריה
הפגנת מהגרים  הגירה ל ארה"ב הגירה ב מעבר גבול ב טיחואנה מקסיקו
הפגנת מהגרים  הגירה ל ארה"ב הגירה ב מעבר גבול ב טיחואנה מקסיקו
"ביידן, תן לי להיכנס בבקשה". מהגרים במקסיקו, בדרכם לארה"ב
(צילום: AFP)
19 צפייה בגלריה
הגירה לא חוקית מהגרים חוצים את ה גבול מקסיקו ל תוך ארה"ב
הגירה לא חוקית מהגרים חוצים את ה גבול מקסיקו ל תוך ארה"ב
מסתננים חוצים את הגבול ממקסיקו לארה"ב בשנה שעברה. החומה בוטלה, אבל המאבקים המשפטיים נמשכים
(צילום: רויטרס)
19 צפייה בגלריה
מהגרים מ הונדורס ב גואטמלה בדרך ל ארה"ב
מהגרים מ הונדורס ב גואטמלה בדרך ל ארה"ב
מהגרים מהונדורס צועדים דרך גואטמלה בדרך לארה"ב. ביידן הבטיח "מערכת הומנית"
(צילום: AP)
ההבטחה: להגדיל את המשאבים ההומניטריים בגבול הדרומי של ארה"ב, שער הכניסה של רוב המהגרים, ולעודד יוזמות המשותפות לגורמים פרטיים וציבוריים כדי להתמודד עם הגידול בשיעור המהגרים שם. בפועל: ההבטחה קוימה, אבל הממשל עדיין מתקשה להתמודד עם שטף המהגרים בגבול הדרומי. ביידן אמנם חתם על צו המורה לרשויות להכין תוכניות לניצול משאבים הומניטריים שם, אבל מאז כניסתו לתפקיד טרם הושקה יוזמה ציבורית-פרטית כלשהי.
ההבטחה: רפורמה בבקשות המקלט. בפועל: לא הושלמה. בפברואר אשתקד חתם ביידן על צו המורה לאנשיו לגבש אסטרטגיה בתחום ההגירה, בכלל זה מדיניות הנוגעת לפליטים ולמבקשי מקלט. הוא הבטיח להנהיג "מערכת הומנית" של טיפול בבקשות המקלט, אבל מאז הבית הלבן לא מסר פרטים ספציפיים על תוכניתו. נוסף על כך ממשל ביידן דבק במדיניות ממשל טראמפ שאפשרה לסוכנות המכס והגבולות האמריקנית לגרש במהירות מהגרים הנכנסים לארה"ב בלי אישור, כדי למנוע התפשטות של נגיף הקורונה.
ההבטחה: לבטל שורת צעדים שנקט ממשל טראמפ בענייני הגירה, בהם את ההגבלות על כניסת נוסעים מכמה מדינות בעלות רוב מוסלמי; את המימון והבנייה של חומה בגבול הדרומי; סעיף המקשה על מהגרים ליהנות מקצבאות; וסעיף המרחיב את הקריטריון לגירושם של מהגרים. בפועל: קוימה.
19 צפייה בגלריה
מתקן מעצר מהגרים דונה טקסס ארה"ב הגירה לא חוקית ארכיון 2019
מתקן מעצר מהגרים דונה טקסס ארה"ב הגירה לא חוקית ארכיון 2019
במתקן מעצר למהגרים בטקסס. משך ההחזקה קוצר, אבל רק על הנייר
(צילום: AP)
ההבטחה: לייעל ולשפר את תהליך ההתאזרחות לבעלי גרין קארד. בפועל: התהליך מקודם כעת. ביידן חתם בפברואר על צו המורה לעשות זאת, ומאז ביטל משרד הפנים האמריקני כמה חוקים מתקופת טראמפ שעסקו בסוגיה זו.
ההבטחה: לבטל את מדיניות הפרדת משפחות המהגרים המסתננים לארה"ב דרך הגבול הדרומי, וליצור כוח מיוחד שיהיה אחראי לאחד בני משפחה שהופרדו בגבול. בפועל: קוימה. ביידן חתם על צו המורה לבצע פעולות אלה והתהליך יצא לדרך. עם זאת, עד כה הוא לא הוביל לתוצאות מרשימות: הרשויות מתקשות לאתר חלק מההורים ולאחד אותם עם ילדיהם.
ההבטחה: להגן על מהגרים שהובאו לארה"ב שלא כחוק בעודם קטינים על-ידי הוריהם, באמצעות החזרת המדיניות מעידן אובמה שהגנה עליהם ועל הוריהם מגירוש. בפועל: התהליך מקודם כעת. השר לביטחון המולדת אלחנדרו מאיורקס הצהיר במרץ כי משרדו יכניס לתוקף תקנה שתוריד את גירושם של מהגרים מסוג זה לתחתית סדר העדיפויות ובכך תקיים למעשה את המדיניות מימי אובמה. עם זאת, המדיניות עדיין נידונה בבתי המשפט, בעקבות עתירות שהוגשו נגדה.
19 צפייה בגלריה
ארה"ב טקסס ילדים מהגרים ללא ליווי ב מתקן ל מסתננים תמונות ראשון ממתקנים שנפתחו בימי ממשל ביידן
ארה"ב טקסס ילדים מהגרים ללא ליווי ב מתקן ל מסתננים תמונות ראשון ממתקנים שנפתחו בימי ממשל ביידן
מהגרים קטינים שהגיעו לארה"ב ללא ליווי מבוגר מוחזקים במתקן מעצר בסוף ימיו של ממשל טראמפ. רק מעטים אוחדו אשתקד עם הוריהם
(צילום: AFP)
ההבטחה: לשים סוף להחזקה של מהגרים במעצר לזמן ממושך, ולהשקיע בהקמת מערכת לניהול הטיפול בענייניהם שתייעל את התהליך. בפועל: לא התקיימה. עד כה לא הכריז ממשל ביידן על השקעה נוספת כלשהי במערכות מסוג זה. ממשלו הכריז במרץ אשתקד כי ינסה לפעול לשחרור הורים וילדיהם ממעצר בתוך 72 שעות מרגע ההגעה לארה"ב, אבל גורמים רשמיים נאלצו להודות מאז כי מאות ילדים המשיכו בשנה החולפת להיות מוחזקים על-ידי משמר הגבול לזמן ממושך הרבה יותר. ממשל ביידן מתקשה להתמודד עם העלייה במספרם של הקטינים המגיעים לגבול ועם מחסור במתקנים לשכן אותם בהם.