טראמפ מכריז על ריצה לנשיאות
(צילום: רויטרס)

נשיא ארצות הברית לשעבר דונלד טראמפ הכריז הלילה (בין שלישי לרביעי) על כוונתו להתמודד בפעם השלישית בבחירות לנשיאות ב-2024. טראמפ, שניצח ב-2016 את הילרי קלינטון והפסיד ב-2020 לג'ו ביידן - בחירות שטען כי זויפו ושלאחריהן תומכיו פרצו לקפיטול - אמר בהצהרה מיוחדת שנשא באחוזתו מאר א-לאגו בפלורידה: "הקאמבק שלנו מתחיל עכשיו. כדי להפוך את אמריקה לגדולה ומפוארת שוב, אני מכריז הלילה על מועמדותי לנשיאות ארה"ב".
מוקף בבעלי ברית, יועצים ומשפיענים שמרניים, הנשיא ה-45 של ארה"ב נשבע לנהל קמפיין ש"יקרב אנשים", בטענה שהמפלגה הרפובליקנית לא יכולה להרשות לעצמה למנות "פוליטיקאי או מועמד קונבנציונלי", אם היא רוצה להחזיר לעצמה את הבית הלבן שנתיים מעכשיו. "זה לא יהיה הקמפיין שלי, זה יהיה הקמפיין שלנו", אמר טראמפ. רק נשיא אחד בהיסטוריה האמריקנית נבחר לשתי כהונות לא-רצופות: גרובר קליבלנד, שנבחר לנשיאות ב-1884 וב-1892.
6 צפייה בגלריה
דונלד בהכרזת ההתמודדותו על הנשיאות
דונלד בהכרזת ההתמודדותו על הנשיאות
"הקאמבק שלנו מתחיל עכשיו". דונלד בהכרזה, הלילה
(צילום: רויטרס )
6 צפייה בגלריה
דונלד בהכרזת ההתמודדותו על הנשיאות
דונלד בהכרזת ההתמודדותו על הנשיאות
דונלד בהכרזת התמודדותו על הנשיאות
(צילום: רויטרס )
6 צפייה בגלריה
דונלד טראמפ לצד רעייתו מלאניה, לפני ההכרזה
דונלד טראמפ לצד רעייתו מלאניה, לפני ההכרזה
לצד מלאניה ולפני ההכרזה, הלילה
(צילום: AFP)
6 צפייה בגלריה
תומכי טראמפ מחוץ לאחוזתו בפלורידה
תומכי טראמפ מחוץ לאחוזתו בפלורידה
תומכי טראמפ מחוץ לאחוזתו בפלורידה
(צילום: AFP)
בנאומו, שארך 40 דקות, הנשיא לשעבר לא חסך בביקורת על ביידן: "אחרי ארבע שנים בכהונתי המצב היה מצוין. העולם היה רגוע, כי קיימנו את הבטחותינו. עד לפני שנתיים היינו אומה גדולה, ובקרוב נחזור להיות אומה גדולה. הדעיכה של אמריקה נכפית עלינו על-ידי ביידן והשמאל הרדיקלי. זו לא ירידה שאנחנו חייבים לקבל". ביידן, שנמצא בפסגת ה-G20 בבאלי אינדונזיה, שם כינס הלילה דיון חירום בעקבות תקיפת הטילים הרוסיים בפולין, כתב בתגובה בטוויטר: "טראמפ הכשיל את ארה"ב".
זמן קצר לאחר נאומו של טראמפ, בתו איוונקה הבהירה בריאיון ל"פוקס ניוז דיגיטל" כי אין לה כוונה להיות חלק מהקמפיין הנוכחי. "אני מאוד אוהבת את אבא שלי. הפעם, אני בוחרת לתעדף את ילדיי הקטנים ואת חיינו הפרטיים שאנחנו יוצרים כמשפחה. אני לא מתכוונת להיות מעורבת בפוליטיקה", אמרה.
6 צפייה בגלריה
איוונקה טראמפ
איוונקה טראמפ
איוונקה טראמפ. לא חוזרת לפוליטיקה
(צילום: AFP)
נאומו של הנשיא לשעבר נערך בזמן שהמפלגה הרפובליקנית נמצאת על סף מהפך בבית הנבחרים, אך התוצאות של בחירות האמצע מסתמנות כמאכזבות עבורה. לרפובליקנים חסר מושב אחד כדי להבטיח את הניצחון בבית הנבחרים (עד כה זכתה המפלגה ב-217 מושבים, כאשר לניצחון דרושים 218). הרוב הרפובליקני בבית הנבחרים יהיה קטן מהתחזיות ערב בחירות האמצע. באכזבה נוספת לרפובליקנים הצליחה המפלגה הדמוקרטית לשמור על הרוב הדחוק שלה בסנאט, והיא אף עשויה להגדיל אותו.
טראמפ קיווה לנצל את המומנטום של תוצאות הבחירות כקרש קפיצה למירוץ לנשיאות, אך כעת הוא מואשם בהפסדים של מועמדים רבים שבהם תמך. מעמדו במפלגה הרפובליקנית נסדק בשבוע החולף, וחלק מאנשי המפלגה קוראים לטראמפ לפנות את הבמה למועמד אחר שיוכל להביא את הניצחון ב-2024.

המושל הרפובליקני שמאיים על טראמפ

במקביל להיחלשות במעמדו של טראמפ במפלגה הרפובליקנית, כוחו של מושל פלורידה רון דסנטיס הולך ומתחזק. סקר שפורסם אחרי בחירות האמצע הראה שדסנטיס בן ה-44 מנצח את טראמפ בקרב על קולותיהם של מצביעים רפובליקנים - וגם בקרב מצביעים שאינם מזוהים מפלגתית, אך נוטים להצביע לרפובליקנים.
6 צפייה בגלריה
דונלד טראמפ רון דסנטיס
דונלד טראמפ רון דסנטיס
טראמפ ורון דסנטיס. המושל הרפובליקני של פלורידה מאיים על הנשיא לשעבר
(צילום: רויטרס)
טראמפ חושש מהתחזקותו של דסנטיס, וכבר איים לחשוף פרטים מביכים על המושל הרפובליקני אם דסנטיס יחליט להתמודד על הנהגת המפלגה. בשבוע שעבר רשם דסנטיס ניצחון מוחץ בפלורידה וזכה בכהונה שנייה. דסנטיס ניצח את יריבו הדמוקרטי צ'רלי כריסט בפער של קרוב ל-20%, ורשם הישגים גם באזורים שנחשבו למעוזים דמוקרטיים. הניצחון הזה, אומרים תומכיו, מוכיח שבניגוד לטראמפ הוא מסוגל לגרוף קולות גם מחוץ ל"בייס" של המפלגה הרפובליקנית. פלורידה נחשבה לפני שנים אחדות למדינה מתנדנדת וכעת הופכת ליותר ויותר "אדומה", כלומר כזו שתומכת בעיקר ברפובליקנים.
מועמד אפשרי נוסף במירוץ הוא מייק פנס, שכיהן כסגנו של טראמפ בבית הלבן. השבוע תקף פנס את טראמפ בראיון ל-ABC, והתייחס למהומות הקפיטול בינואר 2021. בראיון התייחס סגן הנשיא לשעבר לעצרת שבה טראמפ שלהב את ההמונים והמשיך לטעון שהבחירות לנשיאות נגנבו ממנו, ואמר: "המילים של הנשיא בעצרת סיכנו אותי, את משפחתי ואת כל מי שהיה בקפיטול".