שתף קטע נבחר

דמוקרטיה? יותר מדי משום דבר

המפלגות מתפצלות בלי סוף ומתהדרות במנהיגים שמנצלים את המערכת הפוליטית כדי לאחז את עינינו

אילו הגיע הרב פומרנץ לישראל כדי ללמוד איך מייסדים חלם חלמאית יותר מחלם, נוסח הדו"ח שהיה שולח לעירו הנודעת היה נראה בערך כך: יש פה מה שנקרא דמוקרטיה. כל שני אנשים יודעים יותר טוב מכל שני אנשים אחרים. ולכן רק הם צודקים. יש להם כ-60 מפלגות ותתי מפלגות ותנועות פוליטיות וכולן צודקות ויודעות את האמת.

 

ישנו "הבית היהודי", אבל בית יהודי אינו ביתם של חלק מיהודיו שמקימים מפלגה עם חבר הכנסת אלדד ועוד שניים. הם אינם מסכימים לעמדתו של אפרים סנה. הוא ובתו מנהלים מפלגה של ביטחון ושלום מול מפלגה שונה לחלוטין של שלום וביטחון.

 

בימין המפה ישנם עוד מספר מפלגות ועמן ש"ס, שיש הטוענים שחבריה יהודים. בצד השמאלי של המפה ישנה תנועה הנקראת מרצ. היא שמאלית אבל לא מספיק שמאלית. מצד שני היא אינה שמאלנית כמפלגה הקומוניסטית שכמעט כבשה את תל אביב, כי היא ציונית. עם מרצ עומדת תנועה של 242 סופרים, אמנים ושחקנים, שרוצים שמאל פחות קומוניסטי אך יותר שמאלי ממרצ.

 

והעיקר, ישנו הליכוד בראשות נתניהו. נתניהו שאינו חושב אחרת מפייגלין, חייב להיות פחות אמיץ ממנו כדי להצליח. הוא הביא לישראל את הכלכלה האמריקנית החדשה שהרסה את חיי החלמאים, שהם רוב רובו של הציבור כאן, ושבגללה הפסידו קרנות הגמל ופנסיות, אבל סומכים עליו כי הוא לא יחלק את ירושלים ולא יחזיר לאף גוי את הגולן.

 

באמצע ישנה אשה גבוהה הנקראת מנהיגת קדימה. לידה נמצא רמטכ"ל כושל (שאינו כושל יותר מרמטכ"לו של נתניהו). הוא היה גם שר ביטחון כושל וכעת הוא שר תחבורה כושל הרוצה את דמה ואולי גם יקבל אותו כי הרי בחלם אפשר לאכול גם דם אם הוא כשר למהדרין. ההצלחה הכי גדולה שלו כשר תחבורה היא שהוריד את דרוג התעופה בארץ לשפל שלא היה כמותו. הוא היה כה עסוק עד שמינה ועדות, שהביאו לא כלום.

 

קדימה היא מפלגת מרכז שאינה רוצה לפגוע באויבה מימין, ואינה תוקפת אותו על כסלות הכלכלה האיומה שהמיט על חלם, כלכלה שדווקא הצליחה; הלוא החלמאים נסעו לטייל ולא חזרו ונשארנו רק אני ואתה.

 

בין קדימה לליכוד של נתניהו ישנה מפלגת העבודה. היא הייתה פעם לב לבה של ישראל. ראשה הוא חכם וגיבור אבל הוא כל כך אוהב את הסופר הלאומי שהוא מדבר על עלבונו ממנו במקום לומר מה יעשה. המפלגה שלו אינה אתו. אנשיה מכירים אותו אבל אינם אוהבים אותו. במקום להחזיר את תנועתו לימיה הגדולים ולבנות מערך עם לבני, הוא אינו חדל מללחום בה. רק כך יוכל להביא את נתניהו לשלטון.

 

הערבים למדו מאיתנו לא מעט. הם מונים כ-20 ומשהו אחוז מהאוכלוסיה, ואילו היו מתחברים למפלגה אחת לפעם אחת היו יכולים להכריע מי יהיה ראש הממשלה הבא. אבל גם הם, כמו היהודים, רוצים לדוג את הירח מבור המים.

 

הרבה סיכוי למדינה הזאת אין. למשול בה זה כמו לנסות לאלף דגים. נשיאה הראשון, חיים ויצמן, אמר שיש כאן יותר נשיאים מאזרחים.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים