שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

    יקר להיות עצלן: אוכלים בבית בשמינית המחיר

    אין לכם כוח לבשל ארוחת ערב והחלטתם להזמין טייק-אוויי? אחרי שתגלו את פערי המחירים, אולי בכל זאת תעדיפו לשלוף את הסירים והמחבתות

    החלטתם להתעקש על ארוחת ערב משפחתית באמצע השבוע. כמה תעלה לכם ארוחה לשני מבוגרים ושני ילדים בבישול ביתי, לעומת טייק-אוויי? על נודלס עם חזה עוף וירקות תשלמו כמעט פי 8 לעומת ארוחה דומה בבישול עצמי. פיצה תעלה לכם כמעט פי ‭,4.5‬ ועל המבורגר וצ'יפס תצאו בזול יחסית: "רק" כמעט כפול.

     

    עוד מתכונים בערוץ האוכל:

     

    רגע לפני שהאוכל שהזמנתם נתקע בגרון, חשוב להבהיר: הפער בין עלויות ההכנה בבית למנות מקבילות בטייק-אוויי אינו כולו רווח למסעדנים. עלות האוכל ("פוד קוסט" בעגה המקצועית) מהווה פחות ממחצית מתמחור המנה.

     

    חישוב העלויות להכנה הביתית של המנות לא כלל פרמטרים כמו דמי שכירות וכוח אדם (פרמטר שאחראי לבדו על ‭30%-15%‬ מעלויות המסעדה),‬ מסים ואגרות, פרסום ושיווק, אריזות, פחת ועוד. ועדיין, לפני שנחליט מה עדיף, אוכל ביתי או קנוי, יש לזכור שבהחלט יש עוד קטגוריות בענף המזון שמחכות למהפכת קופיקס.

     

    איך בדקנו? גייסנו את השף והיועץ הקולינרי קובי מזרחי, מנכ"ל המכון הישראלי לקולינריה יישומית, המתמחה בהקמה וליווי של עסקי מזון. הצבנו לו אתגר: לפרק לנו חמש ארוחות פופולריות למרכיביהן, כולל עלות האנרגיה (חשמל או גז). מזרחי הביא בחשבון גם את גודלי המנות ואת ההבדלים בין מנות ילדים למנות מבוגרים. במקביל בדקנו את מחירי המנות ברשתות מובילות, והוצאנו מחיר מייצג. במחיר הטייק-אוויי לא הבאנו בחשבון את עלות המשלוח.

     

    חישבנו את העלות הביתית על בסיס מחירי סופרמרקט ממוצעים שישלם צרכן מן השורה. יודגש כי הירקות חושבו לפי המחירים מלפני הסערה האחרונה, שהקפיצה אותם לגבהים. המסעדות, מכמובן, משלמות על המצרכים הרבה פחות - גם כי רכישה בכמויות גדולות מפחיתה משמעותית את העלויות. שניצל עם אורז וגזר גמדי (4 מנות)

     

    1. שניצל עם אורז וגזר גמדי

    מחיר בטייק־אוויי: ‭75.5‬ שקלים

    להכין בבית: ‭29.8‬ שקלים

    פי כמה יקר הטייק־אוויי: 2.5

     

    ‬רכיבי ההכנה הביתית למנה: 140 גרם חזה עוף ‭2.4)‬ שקל‭,(‬ ביצה ‭1)‬ שקל), 40 גרם פירורי לחם (30 אגורות), 40 מ"ל שמן סויה לטיגון (32 אגורות), עלות הגז (20 אגורות), 60 גרם אורז (48 אגורות), 2 גרם מ"ל שמן לאורז (1.5), 70 גרם גזר גמדי (84 אגורות), תבלינים (10 אגורות).

     

    בסך הכל: 7.45‬ שקל למנה נודלס חזה עוף וירקות (4 מנות)

     

     

    מתכוני שניצל  ביתיים:

    שניצל ישראלי מושלם: מתכונים וטיפים

    שניצל עגל וינאי / רותי קינן

    שניצל דק-דק

    כל מתכוני השניצל ב-ynet

     

     (צילום: sutterstock) (צילום: sutterstock)
    (צילום: sutterstock)

     

    2. נודלס חזה עוף וירקות

    המחיר בטייק־אוויי: 168 שקלים

    להכין בבית: ‭21.36‬ שקלים

    פי כמה יקר הטייק־אוויי: 7.86

     

    רכיבי ההכנה הביתית למנה: 80 גרם חזה עוף ‭24.2)‬ שקל), 100 גרם כרוב לבן, גזר ונבטים (40 אגורות), 150 גרם אטריות (1.5 שקלים), 50 גרם רטבים להקפצה ותבלינים (60 אגורות), 10 מ"ל שמן סויה (60 אגורות).

     

    בסך הכל: 5.34 שקלים למנה

     

    מתכוני נודלס ביתיים:

    הפיליפינית החריפה של ג'ירף

    נודלס סיני בדרום ת"א: סיפור ומתכון

    נודלס בחמאת בוטנים, דבש וצ'ילי

    נודלס וירקות מוקפצים

     

     (צילום: ירון ברנר) (צילום: ירון ברנר)
    (צילום: ירון ברנר)

     

    3. 2 כריכי רוסטביף, 2 כריכי חביתה ו-2 מנות סלט

     

    מחיר בטייק־אוויי: 138 שקלים

    להכין בבית: 35 שקלים

    פי כמה יקר הטייק־אוויי: 4

     

    רכיבי ההכנה הביתית:
    לכריך רוסטביף: לחמנייה (2.5 שקל), 120 גרם בשר (8 שקל), רוטב בסיסי (30 אגורות), 50 גרם ירקות (20 אגורות). בסך הכל: 11 שקלים

    לכריך חביתה: לחמניה (1 שקל), ביצה (1 שקל), 30 גרם ירקות (20 אגורות), עלות גז ושמן לטיגון (20 אגורות). בסך הכל: 2.4 שקלים

    לסלט ישראלי: 200 גרם פלפל ירוק (1.2 שקל), 150 גרם עגבניות (60 אגורות), 100 גרם מלפפון (60 אגורות), 40 גרם צנוניות (30 אגורות), בצל קטן ופטרוזיליה (30 אגורות), 20 מ"ל שמן זית (80 אגורות), מיץ לימון ותבלינים (30 אגורות). בסך הכל: 4.1 שקלים

     

    מתכוני כריכים ביתיים:

    לורד סנדוויץ': כריכים חמים

    אמרו צ'יז: פילדלפיה צ'יז סטייק  

    מגיע להם הטוב ביותר: מתכוני כריכים

    כריך עם חביתה משוקעת - סנדוויץ' פריטטה

     

     (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
    (צילום: shutterstock)

     

    4. פיצה מרגריטה משפחתית

    מחיר בטייק־אוויי: ‭49.9‬ שקלים

    להכין בבית: ‭11.3‬ שקלים

    פי כמה יקר הטייק־אוויי:‭4.4 ‬

     

    רכיבי ההכנה הביתית: 450 גרם קמח (1.5 שקל), 180 גרם גבינה צהובת מגורדת (6.3 שקל), 15- גרם רוטב עגבניות מתובל (2.5 שקל), עלות הפעלת תנור (1 שקל)

     

    בסך הכל: 11.3 שקלים

     

    מכינים פיצה בבית:

    איטלקייה קלאסית: פיצה נפוליטנית

    פיצה, מדריך ומתכונים

    מתכון של פיצה ללא גלוטן

     

     (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
    (צילום: shutterstock)

     

    5. המבורגר עם צ'יפס (4 מנות)

     

    מחיר בטייק־אוויי: 120 שקל (במבצעים)

    להכין בבית: ‭68.8‬ שקל

    פי כמה יקר הטייק־אוויי: 1.74

     

    ‬רכיבי ההכנה הביתית למנה לחמנייה (2.5 שקל), 150 גרם בשר קפוא טחון (8.7 שקל), 200 גרם צ'יפס (4.88 שקל), 40 מ"ל שמן סויה לטיגון (32 אגורות), רטבים (30 אגורות), פרוסת עגבניה, חסה ובצל (30 אגורות), עלות הגז (20 אגורות)אגורות‭,(‬ פרוסת עגבנייה, חסה ובצל ‭30)‬ אגורות‭,(‬ עלות הגז ‭20)‬ אגורות‭.(‬

     

    בסך הכל: 17.2 שקלים למנה

     (צילום: תום להט) (צילום: תום להט)
    (צילום: תום להט)

     

    • הצטרפו אלינו עוד היום לשולחן המשפחתי

     

     

     תגובה חדשה
    הצג:
    אזהרה:
    פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
    מומלצים