22 מיליארד דולר שילמה פייסבוק (היום מטא) ב-‭2014‬ עבור אפליקציית המסרים החינמית וואטסאפ. מאז היא הגיעה ליותר משני מיליארד משתמשים פעילים, שמעבירים דרכה יותר מ-‭100‬ מיליארד הודעות ביום. למרות זאת, לאורך שנים היא קפאה על שמריה, כמעט ללא חידושים משמעותיים.

רוצים לקרוא עוד על וואטסאפ?

4 צפייה בגלריה
אפליקציית וואטסאפ
אפליקציית וואטסאפ
חידושים בוואטסאפ
(צילום: shutterstock)
אבל בשנה האחרונה ניכר מפנה, שכבר הפך לרוטינה כמעט יומיומית: אתר ‭ ,WABetaInfo‬המתמחה במאחורי הקלעים של האפליקציה, שולח שוב ושוב את אנשיו לפשפש בקרבי הקוד של גרסאות הבטא הנסיוניות שלה, וחושף את הצפוי בגרסאות הבאות, או שמוסתר כבר עתה באחת מגרסאות הבטא המתרוצצות בשוק. בישראל, שבה ‭ 91%‬מבין הגולשים משתמשים בוואטסאפ (לפי סקר של בזק מ-‭,(2020‬ לכל חידוש כזה יש משמעות מיידית לחוויית השימוש של כולנו בסמארטפון.
אז מה חדש ומה צפוי להתחדש בקרוב בוואטסאפ שלנו? ליקטנו עבורכם את עיקרי הפיצ'רים המדוברים. חלקם כבר פועלים וחלקם ממש ניסיוניים, ואין כל אישור לכך שבאמת ישולבו בגרסה רשמית בקרוב, או בכלל.
האזינו לריפרש, פודקאסט הטכנולוגיה של ynet

הפעלה בכמה מכשירים

נכון להיום, בגרסה הרשמית של וואטסאפ, בלי הסמארטפון שלכם בסביבה לא תוכלו להפעיל את האפליקציה במחשב, כיוון שנדרש סינכרון בין השניים. אבל גרסת בטא שנפתחה באחרונה לכל המשתמשים מאפשרת עכשיו להפעיל אותה בכל מכשיר באופן עצמאי; כלומר, בכמה מכשירים במקביל (עד ארבעה), וגם אם הטלפון כבוי. ב"הגדרות" היכנסו ל"מכשירים מקושרים", חפשו את האופציה "תוכנית בטא במכשירים מרובים", והירשמו.
4 צפייה בגלריה
חנויות וואטסאפ Whatsapp Shops
חנויות וואטסאפ Whatsapp Shops
חנויות וואטסאפ
(צילום: וואטסאפ)

אפליקציה חדשה לווינדוס

משתמשי מחשב יכולים ליהנות מוואטסאפ בשתי דרכים - בדפדפן, דרך אתר ‭ ,WhatsApp Web‬ או באמצעות אפליקציית Whatsapp Desktop שניתן להוריד מחנות האפליקציות של ווינדוס. מעטים יודעים, שחוץ מהאפליקציה הרשמית אפשר כבר להוריד מהחנות את גרסת הבטא החדשה. היא כוללת עיצוב מהוקצע ו"נקי" יותר, מאפשרת קבלת התראות קופצות גם אם לא הפעלתם אותה בכלל, ועוד. מצד שני, חסרים בה עדיין כמה פיצ'רים, כמו שילוב סטיקרים במסרים. את הגרסה לא תמצאו בחיפוש רגיל בחנות, אלא רק ישירות בלינק הזה.

יצירת סטיקרים במחשב

בגרסת הדפדפן של וואטסאפ ניתן מעתה לא רק לעשות שימוש באמוג'י, אלא גם ליצור סטיקרים אישיים (מדבקות) ישירות מהממשק. בהמשך ניתן יהיה לעשות זאת גם באפליקציה לווינדוס. הממשק החדש מאפשר בינתיים עריכה בסיסית לסטיקרים, כולל הוספת טקסט. שימו לב שהתמיכה בעברית עדיין חלקית. פיתחו צ'אט, לצד חלונית השיחה בחרו בסמל האטב ("הוספה") ובחרו באפשרות ”מדבקה”.

קניות בוואטסאפ

אחרי פיילוט שנחל הצלחה גדולה בהודו, בארה"ב הושק כבר לפני חודשים ארוכים שירות "וואטסאפ שופס" (חנויות וואטסאפ), שמשלב את חוויית הקניות האינטרנטית בתוך הרשת החברתית. פייסבוק הבטיחה כי הוא צפוי להגיע "למדינות נבחרות" בקרוב, אבל ישראל בינתיים לא ביניהן.
איך זה יעבוד? במקום להרים טלפון לקונדיטוריה השכונתית ולהכתיב הזמנה, אתם ניגשים פשוט לוואטסאפ של העסק, ולוחצים על הסמל. בחלון שמופיע, שכולל קטלוג של המוצרים בחנות, בוחרים את המצרכים המבוקשים, ופשוט לוחצים "שלח". בעל הקונדיטוריה שולח לכם לינק לתשלום, אתם מחזירים לחיצה - והמשלוח בדרך. הכל בלי לעזוב את וואטסאפ.

רצועת אמוג'י לתגובה מהירה

אין יותר שימושי מזה: רצועה של סמלוני אמוג'י נפוצים ("שמח", "עצוב", "אוהב", "כועס" וכו'), שמופיעה ישירות מתחת לחלון התגובה בצ'אט, וחוסכת זמן חיפוש יקר של אמוג'י מתאים לתגובה מהירה. לא תמצאו אותה אומנם כברירת מחדל, אבל היא ניתנת להפעלה קבועה דרך ההגדרות. הרצועה משולבת כבר בגרסאות בטא של וואטסאפ לאנדרואיד ולאייפון, אך לא בגרסה רשמית.

העברה מאייפון לאנדרואיד

חציתם את הקווים מאייפון לאנדרואיד? החלטה כזו מחייבת כיום ויתור על היסטוריית השיחות שלכם בוואטסאפ (אלא אם אתם בעלי מכשיר סמסונג חדש, שמציע מנגנון מובנה להעברה מסודרת). החדשות הטובות: גרסת אנדרואיד 12, ‬שמוצגת בימים אלו בעולם בהדרגה, מאפשרת סוף סוף העברה כזו בקלות יחסית, כולל קבצי וידאו ותמונות.
הפעולה דורשת חיבור פיזי בין המכשירים - כבל, שבצידו האחד יציאת ‭ USB–C‬(לאנדרואיד) ובצידו השני יציאת ‭ Lightning‬(לאייפון). אחרי חיבור המכשירים והפעלת הוואטסאפ יופיע חלון שיציע את העברת המידע וידרוש סריקת ברקוד באייפון. ומה על העברה מאנדרואיד לאייפון? כרגע, למרבה הצער, אין אופציה.

"נראה/תה לאחרונה" סלקטיבית

וואטסאפ, כידוע, כוללת מידע המופיע תחת שמו של איש קשר, המלמד מתי "נראיתם לאחרונה", כלומר מתי הפעלתם לאחרונה את האפליקציה. כיום אין בעיה להסתיר את המידע הזה מכל אנשי הקשר, אבל בגרסת הבטא האחרונה אפשר לבחור רק אנשי קשר מסוימים שבפניהם הוא לא ייחשף. אגב, זה יהיה הדדי: גם אתם לא תוכלו לדעת מתי הם נראו לאחרונה.
4 צפייה בגלריה
גבר בפקיסטן בודק את הווטסאפ בפלאפון בזמן התקלה
גבר בפקיסטן בודק את הווטסאפ בפלאפון בזמן התקלה
הודעה זאת תשמיד את עצמה תוך 7 ימים
(צילום: EPA )

זמן תפוגה נפרד לכל הודעה

וואטסאפ אימצה מזמן את אופציית ההודעות שנעלמות לאחר 7 ימים ("הודעות זמניות" - אופציה שתופיע בלחיצה על שם איש קשר במהלך צ'אט). בגרסת הבטא ניתן כבר לבחור בין 7 ימים, ‭ 24‬שעות, ו-‭ 90‬יום.

מחיקת הודעה בלי הגבלת זמן

נכון להיום, וואטסאפ מגבילה בזמן את האופציה למחוק הודעה לאחר ששלחתם אותה (‭68‬ דקות ו-16 ‬שניות). על פי אחת מגרסאות הבטא, המגבלה הזו תוסר לגמרי. כלומר תוכלו בקלות למחוק מרחוק הודעות ששלחתם אי פעם בעבר לאחרים.

קבוצות בתוך קבוצות

לפי ‭ ,WABetaInfo‬ וואטסאפ מפתחת פיצ'ר בשם "קהילות", שהן בעצם קבוצה בתוך קבוצה: מנהל של קבוצה קיימת יכול לפתוח קבוצה פנימית בתוכה למשתמשים ספציפיים. התכונה יכולה לשמש, למשל, לצוותי משימה קטנים המוקמים אד-הוק בתוך קבוצה גדולה יותר, לקבוצת עובדים המתארגנת לנסיעה לחו"ל, או לוועדת מסיבה המתארגנת בתוך קבוצת הורים.

הצפנה גם לגיבוי

למרות גאוותה של וואטסאפ בכך שהיא מצפינה את הצ'אטים המתנהלים בה "מקצה לקצה", היא גם מזהירה בהגינות, שכאשר אתם מגבים את היסטוריית השיחות שלכם בענן, הגיבוי הזה אינו מוצפן ותלוי ברמת ההגנה על המידע בשרתי גוגל. בעדכון חדש של האפליקציה הצפוי להגיע בהדרגה לכל המשתתפים, ההצפנה מתרחבת סוף סוף גם למידע המגובה. גישה לגיבוי מחייבת מפתח הצפנה חזק (‭64‬ סיביות), שנשמר אצל המשתמש, או סיסמה שתאפשר גישה למפתח כזה.
4 צפייה בגלריה
וואטסאפ
וואטסאפ
גם את הגיבוי אפשר להצפין
(אילוסטרציה: Shutterstock)

שכלולים בהודעות הקוליות

וואטסאפ משכללת בהדרגה את יכולות השמע של האפליקציה. אם כיום הקלטת הודעה באנדרואיד דורשת רצף אחד, הכוונה לאפשר לעצור הקלטה ולהמשיך אותה מאוחר יותר. בנוסף, אם מאזינים להודעה קולית, היא לא תופסק, כמו היום, בשל סגירת האפליקציה או כניסת שיחה, אלא תעבור לרצועה בחלק העליון של המסך, שבה יוצגו כפתורי שמע: ניגון, עצירה והשמעה חוזרת. לפי ‭ ,WABetaInfo‬ בהמשך צפוי גם תמלול אוטומטי של הודעות קוליות, כך שיופיעו גם כטקסט על גבי הצג.

רכישת ביטוחים

בהודו, שם מפעילה וואטסאפ בהצלחה שירות תשלום מתוך האפליקציה, ניתן יהיה בקרוב גם לרכוש ביטוחים דרכה. הביטוחים שיוצאו לרכישה בשלב הראשון יהיו ביטוחי בריאות ומוצרי מיקרו-פנסיה של חברות מורשות שיחברו עסקית לוואטסאפ.