מוסטפא ימשיך לטגן חביתות כשרות: שבוע ימים אחרי העימות המתוקשר ב"קאלו קפה" בירושלים, בשיאו החרימה הרבנות המקומית את תעודת הכשרות בגלל העסקת טבח ערבי בניגוד לנהלים, החליט בית העסק לעבור למערך ההשגחה האלטרנטיבי של רבני צהר - שמצא עבורו פיתרון הלכתי שיימנע "בישול נוכרי".
<< הכול על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. היכנסו >>
הבעלים, יעקב (קאלו) בן אלול, לא המתין עד השימוע ברבנות ירושלים והדיון בהחזרת התעודה, והודיע כי הוא מוותר עליה מיוזמתו. אתמול חתם על חוזה פיקוח עם "כשרות צהר". הרב אורן דובדבני, שעומד בראש המערך, פסק בניגוד לעמדת הרבנות וקבע כי אין מניעה משימוש בכירת אינדוקציה גם כאשר הטבח "נוכרי" – והמאכל יהיה כשר.
קיראו עוד בערוץ היהדות:
לפי דובדבני, די בכך שאדם יהודי יפעיל את המכשיר החשמלי בתחילת יום העבודה – פיתרון שהרבנות מיישמת בכירת גז אך סירבה לקבל באינדוקציה. בהסתמך על פוסקים בכירים, ובהתחשב בכך שמדובר בכשרות רגילה ולא מהודרת, הכריע הרב של צהר כי ניתן להתיר לאכילה את האוכל המבושל בבית הקפה הירושלמי.
3 צפייה בגלריה
מוסטפא והחביתה
מוסטפא והחביתה
מוסטפא והחביתה
(צילום: קובי נחשוני)
מנכ"ל כשרות צהר, יהודה זיידרמן, אמר: "כשרות צהר הינה כשרות הלכתית מדוקדקת הסומכת את עקרונותיה ההלכתיים על גדולי הפוסקים. אנו יודעים כי הטכנולוגיה מאתגרת את עולם הכשרות וכאן נכנסת כשרות צהר וחשיבותה בעולם הכשרות".

צועדים לפתרונות הלכתיים

לפי דין "בישול נוכרי" בהלכה, ליהודי אסור לאכול תבשיל שהוכן על ידי גוי. הנימוק הרשמי הוא שהדבר עלול לגרום לקרבה יתירה ביניהם שסופה בהתבוללות, אך הפוסקים קבעו כי האיסור תקף גם כאשר אין חשש סביר לכך, וכן בימינו.
3 צפייה בגלריה
 בית הקפה שהצית סערה הלכתית
 בית הקפה שהצית סערה הלכתית
בית הקפה שהצית סערה הלכתית
(טוויטר, אנשל פפר)
פוסקי אשכנז הקלו וקבעו כי די בכך שיהודי ידליק את האש שעליה מתבשל המאכל על מנת להכשירו, גם אם על הכנתו יהיה אחראי הגוי, ובמקרה כזה אין זה נחשב "בישול נוכרי". הרבנות הראשית אימצה את הפסיקה המקלה כנוהל אחיד בכל הארץ (ולא רק לאשכנזים), והיא מעניקה תעודות כשרות למסעדות שבהן הטבח איננו יהודי.
בהתאם לכך, בבתי אוכל רבים ישנו עובד יהודי (לפעמים מדובר בבעל הבית או במשגיח הכשרות) שדואג להבעיר את האש בכירת הגז לפני כל בישול (או בתחילת היום) ולכבותה בסיומו (או בסוף היום). כך נהג עד לאחרונה גם קאלו עצמו מבית הקפה בירושלים, כשהדליק תמיד את האש לפני שמוסטפא בישל.

הרבנות: לא מאמצת פסקי הלכה מתיריניים

בכירת אינדוקציה העניין מורכב יותר, משום שכל הנחה של סיר או מחבת על גביה סוגרת מעגל חשמלי ומבעירה "אש". הרבנות הראשית כבר נדרשה בעבר לנושא, והציעה מענה הלכתי שיאפשר את המשך העסקת הטבחים הלא-יהודים גם במטבחים שבהם קיימת כירה שכזו, אך הפתרונות שמצאו עד עתה מסורבלים ולא מעשיים. לפי שעה, הרבנות אינה מאמצת פסקי הלכה מתירניים כמו זה של רבני צהר – וזה הדבר שעמד שעמדת ברקע לתקרית המתוקשרת בירושלים.
"קאלו קפה" עבר לאחרונה לשימוש בכיריים החשמליות, אך לא נערך מראש למורכבות ההלכתית שהן מביאות איתן – ככל הנראה מחוסר מודעות לנושא. מפקח הכשרות שערך ביקורת במקום הופתע לגלות את המכשיר החדש, ובהיעדר נוהל הלכתי מסודר שפותר את העניין העימות והחרמת התעודה היו כמעט בלתי נמנעים.

3 צפייה בגלריה
יהודה זיידרמן, מנכ"ל כשרות צהר
יהודה זיידרמן, מנכ"ל כשרות צהר
יהודה זיידרמן, מנכ"ל כשרות צהר