תיעוד חלקי של האירוע שהוציאה המשטרה המקומית

משה טנזר, חסיד ברסלב תושב אומן, הותקף הלילה (אור ליום ג') על ידי מספר צעירים אוקראינים בשעה שערך קניות בעיר. הוא נפצע באורח קל ומסר עדות במשטרה. טנזר שמתגורר באומן כבר עשר שנים, סיפר כי "יש בתקופה האחרונה אווירה של שנאה כאן ברחובות". המשטרה עצרה שישה חשודים בתקיפה שזוהו במצלמות האבטחה.
<< הכול על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. היכנסו>>

חיים חזין מציג: מלון קורונה ראשון באומן

החסיד, משגיח כשרות במקצועו, קנה מצרכים בסופר אטבה באומן, שבו כבר ערך קניות פעמים רבות בעבר. "אתמול בלילה, בשעה מאוחרת, הלכתי לקניות עם חבר", הוא מספר ל-ynet. "כשיצאתי התנפלו עלינו שישה בחורים, התחילו לקחת דברים מהעגלה ולהציק לנו".
טנזר סיפר ל-ynet כי העיר להם, "אמרתי שזה לא יפה, ואז אחד מהם נתן לי שלושה אגרופים לפנים. התחלתי לדמם. חבר שהיה איתי עזר לי, אבל השוטרים שהוזעקו למקום לא התייחסו ולא עשו כלום".

3 צפייה בגלריה
משה טנזר. הותקף בסופר המקומי
משה טנזר. הותקף בסופר המקומי
משה טנזר. הותקף בסופר המקומי

"ברור לי שמדובר באנטישמיות"

טנזר הגיש תלונה במשטרה. ממשטרת מחוז צ'רקסי נמסר בתגובה כי "באמצעות מצלמות האבטחה זיהתה המשטרה את ששת התוקפים. כולם עוכבו והם נחקרים במשטרה. המשטרה פתחה תיק פלילי על פי סעיף בריונות".

"ברור לי שמדובר באנטישמיות", אומר טנזר, וטענה זו מצטרפת להסלמה ביחסים בין החסידים לאוקראינים באומן בימים האחרונים, במיוחד מאז שנסגרו השמים בסוף השבוע האחרון, ולדברי יהודי מקומיים רבים – מאז מכתבו של פרופ' גמזו לנשיא אוקראינה, המפציר בו לאסוף על ההילולה השנה.
לצד טענות על סירוב לתת שירות ליהודים – שגובו בעדויות שהגיעו ל-ynet – טוענים תושבי "אומן הישראלית" כי בית העלמין היהודי העתיק הוצת אתמול בכוונה תחילה. עוד טוענים תושבים כי חנויות לא משרתות יהודים, נהגי מוניות לא מוכנים להסיע אותם, בסופרים לא מוכנים למכור להם וגם בשוק. גם סניף "וולמארט" המקומי הפסיק לשרת את החסידים.

הכירו את מלונית הקורונה של אומן

אמש עדכנה מזכירות חסידות ברסלב כי חולה קורונה ראשון אובחן באומן. הבחור - צעיר כבן 20 - עבר בדיקת קורונה עם נחיתתו בנמל התעופה בלבוב ביום ו', ומשם המשיך לאומן. היום הגיעה התוצאה החיובית, "ללא תסמינים", מדגישים בחסידות. "אחד מתוך כאלפיים נוסעים שנחתו באומן".

קפסולות ואלכוג'ל בניכסה לקבר רבי נחמן

היום הציג חיים חזין, נציג הקהילה היהודית באומן, את "מלון הקורונה" הראשון של החסידים. "כל מי שיגיע לאומן ויהיה לו חשש לקורונה, או שהבדיקה שלו תצא חיובית - ישהה פה בחדרים האלה". במקום יש אולם אוכל, ארוחות שתספק הקהילה היהודית – ואף אמבולנס של החסידים. "בינתיים יש פה רק אדם אחד שנמצא עם חשד. מקווה שהמלון יישאר ריק כל החג".
היום נערכה פגישה בציון קברו של רבי נחמן שבה השתתפו ראש העיר, אולכסנדר צבריי, יחד עם מושל המחוז צ׳רקסי ונציג קהילת ברסלב באומן. המטרה: לבחון אפשרויות למתווה שיאפשר קיום חלקי של ההילולה השנה.

3 צפייה בגלריה
 חיים חזין מציג את המלונית
 חיים חזין מציג את המלונית
חיים חזין מציג את המלונית

בקהילה המקומית תיעדו את ההכנות, ובהן שמירה על ריחוק חברתי ותפילות בחוץ: "יש פה שומרים שבודקים חום. הנה, יש פה אלכוג'ל, כניסה ויציאה בנפרד. הכול פה מחולק לקפסולות בצורה מסודרת וחוקית. אי אפשר להיכנס יותר, שמו ברזלים כדי להתקרב לרבנו רק במספר בודד של אנשים".
מזכירות ברסלב במקום ביקשה מהחסידים "לעזוב הכול ולפתוח ספרי תהילים, תיקוני הכללי, וכולי - ולצעוק חזק להקב"ה שנעבור את הביקורת והם יאשרו את הקיבוץ הקדוש בראש השנה". לדבריהם, "העסקנים כאן באומן אומרים שזו האפשרות האחרונה שניתנה על ידי נשיא אוקראינה לאשר את הקיבוץ".