הכנסת התפזרה, ובעוד קצת יותר מ-12 שעות ייכנס שר החוץ יאיר לפיד באופן רשמי לתפקידו החדש: ראש הממשלה ה-14 של ישראל. עם פיזור הכנסת יצא לפיד ל"יד ושם", ואמר כי "מיד אחרי ההצבעה נסעתי ל'יד ושם' כדי להבטיח לאבא שתמיד אשמור על ישראל חזקה, שתדע להגן על עצמה ולהבטיח את שלום ילדיה".
בשעות הצהריים יתקיים טקס מצומצם עם בכירי משרד ראש הממשלה ללא נוכחות כלי התקשורת, ומיד לאחר מכן יתחיל נפתלי בנט בפגישה החפיפה עם לפיד. בהמשך יגיע לפיד עם רעייתו ליהיא לבית הנשיא, לפגישה עם הרצוג ורעייתו מיכל.
4 צפייה בגלריה
לפיד ביד ושם
לפיד ביד ושם
לפיד ב"יד ושם"
(צילום: קובי גדעון, לע"מ)
4 צפייה בגלריה
מליאת הכנסת
מליאת הכנסת
מתחילים בחפיפה. נפתלי בנט ויאיר לפיד
(צילום: EPA)

הכנסת התפזרה - כתבות נוספות

המטרה בטקס הצנוע הזה היא להעביר מסר שלפיו זו לא העת לטקסים אלא להמשך העשייה. בנט ולפיד צפויים לשבת לשיחה ארוכה שבה יעברו על החפיפה ביניהם. בניגוד לחפיפה הקצרצרה שערך לו בנימין נתניהו, ונמשכה בקושי חצי שעה, בנט מתכנן שיחה ארוכה ומקיפה עם לפיד, שלא יישבע בכנסת כיוון שעם הקמת הממשלה בשנה שעברה כבר נשבע כראש ממשלה חליפי – ולכן לא נדרשת השבעה נוספת שלו. השבוע כבר ישב לפיד עם ראש המל"ל איל חולתא.

4 צפייה בגלריה
יאיר לפיד
יאיר לפיד
יאיר לפיד. מחצות: ראש הממשלה ה-14 של מדינת ישראל
כבר ביום ראשון הקרוב יערוך לפיד את ישיבת הממשלה הראשונה - ויומיים לאחר מכן ימריא לפריז, שם יערוך את הפגישה המדינית הראשונה בתפקידו עם הנשיא עמנואל מקרון. בחודש הבא יארח לפיד כראש ממשלה גם את נשיא ארצות הברית ג'ו ביידן שיגיע לביקור ראשון כנשיא בישראל.
עד השלמת השיפוץ במעון הרשמי, ראש הממשלה הבא יתגורר בדירת המאבטחים שנמצאת ברחוב בלפור 2, סמוך למעון רה"מ הרשמי, אך מועד המעבר טרם נקבע. בימים האחרונים הותקנו בה קווי תקשורת מאובטחים ומשאית הובלות נצפתה בימים האחרונים פורקת ציוד וריהוט מחוץ לבית. בדירה התגורר בעבר גם בנו של יו"ר האופוזיציה נתניהו, אבנר, בשכירות.

לפיד התעקש להתגורר במעון שברחוב בלפור כדי למנוע מצב שבו המדינה משקיעה כספים בביתו הפרטי, כפי שעשתה במקרה של בנט, אולם זה נמצא בשיפוצים – וככל הידוע הבית אינו ראוי למגורים כיוון שבוצעו בו כבר הריסות על ידי אנשי משרד הביטחון. כך או כך, בימים הקרובים לפיד ימשיך לגור בביתו הפרטי בשכונת רמת אביב ג' בתל אביב.
לפיד יהיה ראש הממשלה הראשון בישראל שנכנס לתפקיד ביום שגם מתחיל קמפיין הבחירות שלו. זהו אתגר כפול: התפקיד יאלץ את לפיד להתעסק יותר בלשכת רה"מ ופחות בקמפיין, כאשר עד היום לפיד ניהל את כל הקמפיינים שלו אפילו לא בתפקיד של שר. את הקמפיין הפוליטי הוא צפוי כעת להשאיר למפלגתו יש עתיד – ואת עיקר מרצו יקדיש לניהול המדינה.
4 צפייה בגלריה
המצור הוסר מבלפור
המצור הוסר מבלפור
מעון רה"מ בבלפור. לפיד רוצה לעבור לשם בהקדם
ללשכת רה"מ יגיע לפיד עם הכוורת שמלווה אותו בשנים האחרונות: נעמה שולץ שהייתה מנכ"לית משרד ראש הממשלה החליפי תמונה למנכ"לית משרד רה"מ במקומו של יאיר פינס; דני וסלי שהיה יועצו הקרוב של לפיד במשרד החוץ יעבור למשרד רה"מ, ואיתו גם גילי האושנר, ראש המטה; יעל בר, ראש מערך תקשורת; יאיר זיוון, שיהיה היועץ המדיני ורועי קונקול שיהיה הדובר המדיני.
לפיד לא מתכוון להחליף את בכירי לשכת רה"מ שמונו על ידי בנט לתקופה של ארבע שנים: מזכיר הממשלה שלום שלמה, ראש המל"ל איל חולתא והמזכיר הצבאי אבי גיל. גם יועצת רה"מ לתקשורת הזרה קרן הג'יוף צפויה להמשיך בתפקידה תחת לפיד.