ראש מועצת מטולה דוד אזולאי באולפן ynet
(צילום: משי בן עמי)
דובר צה"ל תת-אלוף דני הגרי אמר הערב (חמישי), בתום הערכת מצב של הרמטכ"ל עם ראש השב"כ ופורום מטכ"ל, כי ירי מהלבנון הוא "חמאסי-פלסטיני". לדבריו, "למדינת לבנון יש אחריות כאשר נורית ממנה אש. הצבא במוכנות גבוהה ואנו בוחנים מי ידע על הירי והאם האיראנים מעורבים". על אירועי הר הבית אמר: "לפני כיומיים החלו אירועים שתועדו ויצרו דינמיקה שלילית גם מרצועת עזה. האנרגיה מהר הבית עדיין קיימת". בינתיים, למטולה שוגרו הערב פצצות מרגמה - ובצה"ל אישרו כי נפלים אותרו במועצה.
הגרי הוסיף: "לא מגיעים למספר גבוה כזה של שיגורים ללא מוכנות מראש". הוא התייחס גם לירי מעזה הלילה, של שבע רקטות קרקע-אוויר, שהובילו להפעלת אזעקות בצפון הנגב: "סוררים ירו את הרקטות נגד מטוסים, שאינן מסכנות יישובים אך מפעילות אזעקות". לדברי דובר צה"ל, "הסנטימנט יכול להגיע גם ליהודה ושומרון, ולכן אנחנו מתגברים כוחות בצירים שם. התפילות (בהר הבית - י"ז) יישמרו כשגרה מחר, יום שישי, עבור המוסלמים".
מטולה, אחרי הירי
(צילום: אביהו שפירא)

במטולה דיווחו הערב באזור השעה 19:15 על קולות פיצוצים, בעקבות ירי לכיוון המועצה. "מעריכים שהיו בין שלוש לארבע נפילות - שתיים בתוך היישוב, ושתיים בשטח המוניציפלי סביב היישוב. לא היו אזעקות", אמר ראש מועצת מטולה דוד אזולאי במשדר המיוחד של אולפן ynet. התושבים קיבלו הודעה להיכנס למקלטים ולמרחבים המוגנים, ומאוחר יותר מסר צה"ל: "התקבל דיווח על ירי מרגמות לעבר מרחב מטולה מגבול לבנון. לאחר סריקות במרחב אותרו נפלים". בהמשך עודכנה ההודעה ונמסר כי זוהה ירי של שתי רקטות.
רסיסים מהירי פגעו בחלון ביתם וברכב של שושי ירמיהו ובנה נתנאל. חתנה של שושי, יוסי לויט, סיפר ל-ynet: "רסיסים פגעו בחלון של יחידת הדיור ובחלונות של כלי הרכב. שושי ונתנאל היו בבית באותו זמן ושמעו פיצוץ חזק. פגז נוסף נפל מול הבית והם לא תיארו לעצמם שהנפילה הייתה קרובה כל כך לבית".
3 צפייה בגלריה
שריפות מירי הרקטות ברחבי הצפון
שריפות מירי הרקטות ברחבי הצפון
שריפה שפרצה עקב פגיעת רקטה
(צילום: דוברות כבאות והצלה לישראל)
3 צפייה בגלריה
פגיעת רקטה בשלומי
פגיעת רקטה בשלומי
תיעוד מפעילות כוחות הביטחון לאחר פגיעת רקטה בשלומי
(צילום: גיל נחושתן)
לקראת הקבינט שיתכנס הערב ב-21:15 בעקבות אירועי היום, קיים ראש הממשלה בנימין נתניהו הערכת מצב בקריה בהשתתפות שר הביטחון גלנט, השר לביטחון לאומי בן גביר, שר החוץ אלי כהן, השר לעניינים אסטרטגיים רון דרמר, ראש המל"ל צחי הנגבי, ראש הסגל של ראש הממשלה והמזכיר הצבאי לראש הממשלה. שר הביטחון יואב גלנט קיים הערכת מצב מיוחדת עם בכירי מערכת הביטחון, שבסיומה הנחה לקדם את כל אפשרויות התגובה. בהערכת המצב שבה נכחו הרמטכ"ל רב-אלוף הרצי הלוי, ראש המוסד דדי ברנע, ראש השב"כ רונן בר ובכירים נוספים, הוצגה סקירה רב-זירתית על ירי הטילים מלבנון רצועת עזה, והתקבל בנוסף עדכון מודיעיני על ההתפתחויות האחרונות בכלל הזירות.
במשרד החוץ ביקשו משגרירים וראשי נציגויות בעולם לעדכן את מקביליהם בירי מעזה ולבנון. המסר העיקרי מבחינתם הוא שישראל תנקוט בצעדים הנדרשים על מנת להגן על עצמה, וכי היא מצפה לגינויים ברורים לתקיפות נגדה. ישראל ביקשה מהאמריקנים לחסום כל ניסיון להוציא תוצר לתקשורת של הדיון הסגור במועצת הביטחון של האו"ם, כפי שדרשה איחוד האמירויות.
במקביל, מחלקת המדינה של ארה"ב גינתה את שיגורי הרקטות מלבנון ועזה. דובר מחלקת המדינה, ודנט פאטל, אמר כי וושינגטון נמצאת בקשר עם שותפיה הישראלים והפלסטינים. פאטל אמר בנוסף שלישראל יש את הזכות להתגונן, אך הביע דאגה מהאירועים שתועדו באל-אקצא. "חיוני לחלוטין שקדושת המקומות הקדושים תישמר".
הצהריים, כאמור, שוגר מלבנון מטח הרקטות הכבד ביותר שנראה בגבול הצפון מאז שנת 2006, ימי מלחמת לבנון השנייה. בצה"ל עדכנו אחר הצהריים כי בסך הכול נורו לכיוון ישראל במשך כחצי שעה 34 רקטות. מהן, יורטו 25, וחמש נוספות התפוצצו בשטח ישראל. מצבן של ארבע נוספות עדיין לא התברר. המטח הכבד ביותר שנורה בפעם האחרונה היה בקיץ 2021, אז שיגר חיזבאללה 19 רקטות לכיוון ישראל. בינתיים, בחיזבאללה ממהרים להתנער מהירי מעל כל במה אפשרית, ומכחישים כל קשר לאירוע.
סוכנות הידיעות רויטרס דיווחה בצהריים כי מאחורי הירי עומדים פלגים פלסטיניים, אך בעיתון הלבנוני א-נהאר צוין כי "בכיר בפתח מדגיש כי לפלגים הפלסטינים הגדולים אין שום קשר לשיגורי הרקטות שבוצעו מנקודות רחוקות ממחנות הפליטים בדרום לבנון", ובעיתון אל ערבי א-ג'דיד נכתב: "מקור בלבנון מכחיש שיש לארגון קשר לשיגור הרקטות לעבר ישראל". משרד החוץ של לבנון: "מזהירים מפני הכוונות של ישראל שעשויות להוביל להסלמה ולפגיעה בשלום וביציבות באזור. לבנון מחויבות לחלוטין להחלטה 1701 של מועצת הביטחון של האו"ם. לבנון מוכנה לכל סיוע עם יונפי"ל ובנקיטת הצעדים הנדרשים להשבת הרגיעה". צבא לבנון עדכן בהמשך שמצא משגרי רקטות מוכנים לשיגור בדרום לבנון, דרומית לצור וסמוך לכפרים זבקין וקליילה. לפי הודעת צבא לבנון, הם פירקו את העמדות וניטרלו את הרקטות.
פרשננו לענייני צבא וביטחון רון בן ישי ציין אתמול כי תרחיש לירי רקטות מלבנון הוא אפשרי, בהמשך לירי רקטות מעזה, אם המשטרה תנסה להידבר עם המתבצרים באמצעות אנשי הווקף באל-אקצא. כשההידברות תיכשל, ציין, השוטרים יפרצו פנימה ואז יתפתחו הפרות סדר אלימות שיהוו אות פתיחה להתפרעויות ביהודה ושומרון, לירי רקטות מעזה ואולי גם של פלסטינים מלבנון, ולמטחי גינויים ממדינות מוסלמיות.
תיעוד מפגיעת הרקטה בבצת
(צילום: גיל נחושתן, אליק קפלן)

3 צפייה בגלריה
יואב גלנט בהערכת מצב עם בכירי מערכת הביטחון
יואב גלנט בהערכת מצב עם בכירי מערכת הביטחון
גלנט ובכירי מערכת הביטחון בהערכת מצב, הערב
(צילום: אריאל חרמוני)
מטחי הרקטות לכיוון הגליל הגיעו שעות לאחר המשך השיגורים מרצועת עזה ליישובי עוטף עזה והנגב המערבי, ברקע העימותים במסגד אל-אקצא אמש ושלשום עם מתפללים שהתבצרו במקום. התרעות הופעלו תחילה בשעה 05:28 במושבים פטיש ורנן שליד אופקים, ועשר דקות מאוחר יותר גם בקיבוץ דורות שבמועצה האזורית שער הנגב, סמוך לשדרות.
הדי פיצוצים נשמעו באזור, ומדובר צה"ל נמסר בהמשך כי שבע רקטות קרקע-אוויר (נ"מ) נורו מרצועת עזה והתפוצצו באוויר. חמש מהרקטות שוגרו לכיוון שטח ישראל ושתיים לעבר הים בשטח הרצועה. לא בוצעו יירוטים.
ירי רקטות נ"מ כבר בוצע כמה וכמה פעמים בעבר על ידי ארגוני הטרור ברצועה, ולפי שעה לא ברור אם הרקטות הבוקר כוונו נגד כלי טיס כלשהם או במטרה להפעיל אזעקות בישראל ולהפריע למנוחת התושבים - אחרי שגם אמש בוצעו פעולות "הטרדה ליליות" סמוך לגבול הרצועה. גם ביום שני האחרון שוגרו טילי קרקע-אוויר לעבר מטוסי חיל האוויר, שיירטו אז כטב"מ בשמי עזה, ובתיעוד שפרסם חמאס מאותו אירוע נראה מטוס הקרב הישראלי משגר נורים.
במהלך ליל הסדר אמש שוגרו מהרצועה שתי רקטות, אך לא הופעלה אזעקה. אחת מהן נפלה בשטח הרצועה והשנייה התפוצצה במרחב גדר הגבול, באזור המועצה האזורית אשכול. לא היו נפגעים או נזק.
הרקטות אמש שוגרו אחרי יממה מתוחה למדי שהחלה במהומות שפרצו במסגד אל-אקצא בלילה שבין שלישי לרביעי, אז נעצרו יותר מ-350 מתפרעים שהתבצרו במסגד. במהלך אותו לילה ובבוקר שאחריו שוגרו בין 16 ל-18 רקטות מרצועת עזה לשטח ישראל, ורובן יורטו על ידי מערכת כיפת ברזל או נפלו בשטח פתוח. גבר כבן 30 נפצע אז באורח קל כשרץ למרחב מוגן ונחבל. אחת הרקטות פגעה במפעל שטראוס בשדרות, מבלי לגרום לנפגעים בגוף.