זירת הפיגוע בחווארה
(צילום: תיעוד מבצעי מד"א)

שני קרובי משפחה ישראלים מאזור הדרום נורו למוות בצהריים (שבת) בפיגוע ירי בתוך העיירה הפלסטינית חווארה שמדרום לשכם, על כביש 60. מחקירה ראשונית עולה כי השניים, גבר בן 60 וצעיר בן 28, נורו בזמן ששטפו את מכוניתם במכון לשטיפת מכוניות. צוות מד"א הוזעק לזירה וביצע בהם פעולות החייאה, אך נאלץ לקבוע את מותם. מספר קורבנות פיגועי הטרור עומד על 33 מתחילת השנה - מספר קורבנות זהה לכל שנת 2022.
מהתחקיר הראשוני עלה כי מחבל אחד חמוש באקדח נכנס רגלית למקום, זיהה אותם כיהודים וירה בהם מטווח אפס לפחות חמישה כדורים שפצעו אותם אנושות. לאחר מכן, ברח המחבל רגלית מהזירה.
4 צפייה בגלריה
זירת הירי בחווארה
זירת הירי בחווארה
זירת הפיגוע בחווארה
4 צפייה בגלריה
צומת תפוח לאחר הפיגוע בחווארה
צומת תפוח לאחר הפיגוע בחווארה
חיילים בצומת תפוח לאחר הפיגוע, היום. כוחות גדולים הוקפצו לאזור
(צילום: שאול גולן )
כוחות גדולים של צה"ל הוקפצו לאזור ופתחו במרדף אחר המחבל. הכוחות חסמו צמתים מרכזיים באזור, ופרקו מצלמות אבטחה מהכביש, שנוטה להיות עמוס בשעות הצהריים של יום שבת. לפי דיווחים פלסטיניים, בחיפוש אחר המחבל וסייענים, כוחות נכנסו גם לכפר עוריף דרומית לשכם. בפעילות משתתפים כעת מאות לוחמים, וגם כלי טיס שסורקים את מטעי הזיתים הסמוכים לזירת הפיגוע. בנוסף לחיפושים, הבעלים של מכון השטיפה נעצר על ידי צה"ל.
כמו כן, גדוד תגבור הוקפץ לאזור כדי להשתתף במשימות ההגנה, מחשש לפיגועי השראה נוספים. במקביל, כוחות גדולים, גם של משטרה ומג"ב, נפרסים באזור ונערכים לפעולות נקם של יהודים.
4 צפייה בגלריה
זירת הירי בחווארה
זירת הירי בחווארה
צוות מד"א בזירת הפיגוע
(צילום: תיעוד מבצעי מד"א)
דובר חמאס עבד אל-לטיף אל-קאנוע בירך על הפיגוע, אותו הגדיר "הירי ההרואי בחווארה". לדבריו, הפיגוע הוא "תוצאה של הבטחה נחרצת ומתמשכת של ההתנגדות להגן על עמנו". גם בג'יהאד האיסלאמי בירכו על הפיגוע, וציינו כי הוא "הגיע כתגובה טבעית ולגיטימית לפשעי הכיבוש נגד עמנו".
בשעה 15:04 התקבל דיווח במוקד 101 של מד"א במרחב ירקון על שני פצועים מירי בחווארה. צוות מד"א שהוזעק לזירה דיווח על פעולות החייאה בשני גברים. פרמדיק מד"א תומר גוסמן סיפר: "שני הפצועים שכבו בתוך מכון שטיפת הרכבים כשהם מחוסרי הכרה וסובלים מפציעות ירי בגופם. בשיתוף כוח רפואה של הצבא אנחנו מעניקים להם במקום טיפול רפואי ומבצעים פעולות החייאה מתקדמות".
בחודשים האחרונים, צה"ל עיבה את כוחותיו בעשרות לוחמי תגבור שמפטרלים בקטע הכביש בו נוסעים ישראלים באופן קבוע בין בתי הכפר, במקביל לעבודות של מע"צ לבניית כביש עוקף חווארה. בקטע הכביש בין צומת תפוח לשכם, שבו התרחש הפיגוע, גם בוצעו התאמות הנדסיות לצמצום הסיכון מירי.
4 צפייה בגלריה
כוחות צבאיים נכנסים לכפר עוריף, דרומית לשכם, בחיפושים אחר המחבל שביצע את הפיגוע בחווארה
כוחות צבאיים נכנסים לכפר עוריף, דרומית לשכם, בחיפושים אחר המחבל שביצע את הפיגוע בחווארה
כוח צה"ל נכנס לכפר עוריף בחיפוש אחר המחבל
החיפושים אחר המחבל
( צילום: אלכס גמבורג, דובר צה"ל)

חווארה הפכה למוקד של פיגועים מאז חודש פברואר, אז נרצחו בעיירה האחים הלל ויגל יניב בפיגוע ירי. לאחר כשלושה שבועות נפצע בפיגוע נוסף דיוויד שטרן (41), שנורה לעיני אשתו - שלקתה בחרדה ופונתה לבית החולים יחד איתו. שטרן, שהיה חמוש, הצליח להשיב אש לעבר המחבל חרף פציעתו ופגע בו.
בחודש מרץ נפצעו באורח בינוני שני לוחמי צה"ל בפיגוע ירי נוסף בחווארה, לאחר שמחבל ירה מרכב חולף במשך שניות אחדות ונמלט מהזירה. לבסוף, בכיכר עינבוס התרחש בחודש שעבר גם פיגוע דקירה, שבמהלכו מחבלת בת 26 דקרה חייל צה"ל בן 20. כוח צה"ל נטרל בירי את המחבלת ופצע אותה קשה. היא פונתה לבית חולים בשכם - ושם נקבע מותה. החייל שאותו דקרה בכתף נפצע באורח קל.
בתחילת יוני נפצע קל צעיר בן 28 מירי לעבר רכבו באזור הכניסה הדרומית לחווארה. רק יומיים קודם לכן נפצעו שני לוחמים באורח בינוני וקל כתוצאה מדריסה בכיכר עינבוס בחווארה.
בחודש שעבר פלסטיני ניסה לדרוס לוחמים סמוך לכיכר עינבוס בחווארה, וכשלא הצליח - נמלט מהמקום בזמן שהחיילים ירו לעברו. זמן קצר לאחר מכן הוא נתפס, אחרי שנטש את הרכב וניסה לברוח רגלית. מספר ימים קודם לכן ירו מחבלים לעבר אוטובוס בחווארה - לא היו נפגעים בקרב נוסעי האוטובוס, שעליו זוהו שמונה פגיעות של קליעים.