3 צפייה בגלריה
המחבל שבמרכז הפרשה
המחבל שבמרכז הפרשה
המחבל שבמרכז הפרשה. "פירוק האגף - צעד שבא להפגין משילות מול האסירים הביטחוניים"
(צילום: גדי קבלו)
פרסום ראשון: בעקבות הפרשה שנחשפה בשבוע שעבר ב-ynet, שנוגעת לחשד לקשר אינטימי בין סוהרות בכלא רמון לבין מחבל שהיה מעורב בפיגוע נגד ישראלים, שב"ס פירק את האגף בכלא שבו שהה המחבל - ויפזר את האסירים הביטחוניים הנוספים מאותו אגף בבתי כלא אחרים.
גורמים בשב"ס אמרו בשיחה עם ynet כי "האסיר הביטחוני שעומד עכשיו במרכז הפרשה היה דומיננטי מאוד באגף הזה. זה צעד שבא להפגין משילות מול האסירים הביטחוניים כדי להבהיר להם שמקרים כאלה לא יעברו אצלנו בשתיקה".
בתוך כך, וברקע הכוונה של איתמר בן גביר להקים ועדת בדיקה ממשלתית לפרשת הסרסור בסוהרות מכלא גלבוע ולפרשה החדשה בכלא רמון, עו"ד קרן ברק, שמייצגת את הסוהרות מכלא גלבוע פנתה במכתב לשר לביטחון לאומי בבקשה שלא להקים ועדה משותפת לשתי הפרשות. "מרשותיי העידו כקורבנות עבירות מין, ולא נחקרו, לפי הפרסומים בתקשורת, כחשודות בביצוע עבירות פליליות כמו החיילות מהכלא בדרום. כל השוואה או חיבור בין שתי הפרשות הוא פשע", כתבה עו"ד ברק.
3 צפייה בגלריה
איתמר בן גביר ושתיים משלוש הסוהרות שהתלוננו על הטרדה מינית בכלא גלבוע
איתמר בן גביר ושתיים משלוש הסוהרות שהתלוננו על הטרדה מינית בכלא גלבוע
"לא ניתן לאף אחד להחזיר אותנו אחורה". בן גביר ושתיים מהסוהרות מפרשת הסרסור בכלא גלבוע
(צילום: גיל נחושתן, אלכס קולומויסקי)
עורכת הדין גם ציינה במכתבה כי "הפרשה בכלא גלבוע מגוללת מסכת עבירות מין שבוצעו בשש סוהרות על ידי האסיר הבטחוני, המחבל מחמוד עטאללה, שלמעשה שלט בכלא במשך ארבע שנים - במהלכן אנס וביצע מעשים מגונים בסוהרות חיילות שהושארו עמו לבדן ונמסרו כטרף על ידי מפקדיהן לידיו המזוהמות". לדבריה, מדובר "בפרשת התעללות מינית מחרידה מצד מחבל רוצח בחסות ובידיעת המדינה לכאורה. עשינו כברת דרך אדירה עד כמעט בלתי אפשרית בפרשת הסרסור ולא ניתן לאף אחד להחזיר אותנו אחורה".
עו"ד קרן ברקעו"ד קרן ברקצילום: עמיר צוק
ברק פירטה על הדרך אותה עברו הסוהרות יחד עימה. "הפרקליטות סגרה את תיקיהם של קצינים בכירים במחוז הצפוני ובפיקוד הבכיר בשב"ס ללא הגשת כתבי אישום", ציינה. "כידוע לכבוד השר, פרקליט המדינה עמית איסמן, הורה על פתיחת תיק החקירה מחדש, ולאחר חקירה ארוכה בלה"ב 433 הודיע לשמחתנו כי החליט לעשות צדק ולהגיש כתבי אישום נגד קציני שב"ס בכירים בגין חלקם במסירת החיילות לידי עטאללה, תוך שעל פי החשדות ידעו גם ידעו כי הוא מבצע בהן עבירות מין".
לדברי ברק, "הסוהרות קוראות, כפי שבמשך שנים קראו, להקמת ועדת חקירה ממלכתית בגין הפרשה. ועדה זו תבחן את התנהלות שב"ס וטיוח הפרשה, אך גם את חקירת המשטרה, התנהלות הפרקליטות שכאמור סגרה את התיקים ואת מעורבותם של גורמים וגופים ביטחוניים נוספים בכל הנוגע לפרשה".
(צילום: נדב אבס)

את המכתב סיימה בפנייה ישירה לשר בן גביר: "נוכח העובדות ששונות לחלוטין בין שתי הפרשות, ודאי מבין השר כי הוא שוגה כאשר הוא מכניס את שתיהן לוועדת בדיקה מצומצמת המתמקדת בשב"ס בלבד".
אתמול פורסם כי חמש חיילות המשרתות כסוהרות בבית כלא בדרום זומנו לחקירה בלהב 433 בנוגע למעורבותן בפרשה החדשה, שכאמור לפיה מחבל שהיה מעורב בפיגוע נגד ישראלים קיים איתן על פי החשד קשר אינטימי. שלוש חיילות זומנו לחקירה שתתקיים היום, ושתיים נוספות ייחקרו בהמשך השבוע. בין החיילות-סוהרות גם זו שכבר נחקרה על הקשר עם אותו מחבל, אסיר ביטחוני שמשויך לפתח.
הפרשה החלה בעקבות מידע מודיעיני שהגיע אל ענף ביטחון מידע בשב"ס, ולפיו חיילת בשירות חובה שמשרתת כסוהרת קיימה בשנה האחרונה קשר אינטימי עם אסיר ביטחוני. מחקירה פנימית של השב"ס עלה חשד שהאסיר הביטחוני מחזיק בתאו טלפון נייד, שבאמצעותו הוא נהג להתכתב עם הסוהרות ואף לקבל ולהחליף עימן תמונות.
3 צפייה בגלריה
איתמר בן גביר, קטי פרי
איתמר בן גביר, קטי פרי
בן גביר ונציבת שב"ס פרי. הנחו "להפסיק לאלתר" את שירות סוהרות החובה באגפים הביטחוניים
(צילום: אפי שריר, דנה קופל)
עורך דינה של אחת החיילות טען כי הקשר נכפה עליה ולא היה בהסכמה - אך בכיר במשטרה טען מנגד כי ישנן ראיות ש"מחלישות מאוד" את גרסתה. מהחקירה עד עתה עולה שהדבר לא היה ידוע לפיקוד הכלא, אך הפעם - כלקח מפרשת הסרסור בסוהרות בכלא גלבוע- הדבר דווח לענף ביטחון מידע בשב"ס, ולאחר מכן למשטרה.
בתוך כך, בן גביר צפוי להביא לישיבת הממשלה הקרובה הצעה להקמת ועדת בדיקה ממשלתית לשתי הפרשות, שבראשה יעמוד שופט בדימוס. לדבריו, הוועדה תבחן את התנהלות השב"ס ומדיניות הפעלת סוהרות החובה באגפים הביטחוניים. "יש כאן כשל מערכתי ואירועים שהשר לא יכול להשלים איתם", אמרו בסביבתו.
בנוסף, השר לביטחון לאומי ונציבת שב"ס רב-גונדר קטי פרי הנחו "להפסיק לאלתר" את שירות סוהרות החובה באגפים הביטחוניים בבתי הסוהר בעקבות הפרשה בכלא בדרום. בשיחה בין השניים הם החליטו לפעול להוצאת סוהרות החובה מהאגפים הביטחוניים "כבר בימים הקרובים", תוך מתן "פרק זמן להתארגנות קצרה".
בן גביר, שנכנס בינואר לתפקידו, החל בתוכנית להוצאת חיילי וחיילות חובה משירות בתי הסוהר והחזרתם לשירות בצה"ל. עוד לפני כניסתו לתפקיד, המליצה ועדת הבדיקה שהקימה הממשלה הקודמת לפרשת הסרסור בסוהרות שהתרחשה בשנים 2017-2014 להוציא את חיילי צה"ל מבתי הכלא הביטחוניים, ולהחליפם בסוהרים מקצועיים בתהליך הדרגתי. הוועדה הוסיפה כי מאז הפרשה שב"ס "שיפר משמעותית" את הטיפול במשרתות ובמשרתי החובה, "בדגש על מניעת הטרדה מינית".