ראש הממשלה בנימין נתניהו נאם הערב (שישי) בכינוס עצרת האו"ם, בנאומו הפיזי הראשון בעצרת זה חמש שנים. נתניהו התייחס בפתח נאומו להסכם הנורמליזציה המתגבש עם סעודיה, ואמר כי "אנו עומדים בפני בחירה שתכריע האם יהיה שלום היסטורי שיביא שגשוג ותקווה, או האם נסבול ממלחמה נוראית, טרור וייאוש". נתניהו העריך כי אנחנו "לפני פריצת דרך דרמטית" בדמות שלום עם סעודיה שיביא "מזרח תיכון חדש באמת", וטען כי "אם הפלסטינים יראו שרוב העולם הערבי יתפייס עם ישראל - גם הם יחדלו מהפנטזיה להשמיד את ישראל. אסור שיהיה וטו לפלסטינים על תהליך שלום עם מדינות ערב".
7 צפייה בגלריה
ראש הממשלה בנימין נתניהו נואם באו"ם
ראש הממשלה בנימין נתניהו נואם באו"ם
"אנחנו על סף שלום היסטורי עם סעודיה". נתניהו בעצרת האו"ם
(צילום: Michael M. Santiago / GETTY IMAGES NORTH AMERICA / AFP)
7 צפייה בגלריה
ראש הממשלה בנימין נתניהו נואם באו"ם
ראש הממשלה בנימין נתניהו נואם באו"ם
"נסיר את העויינות ונביא שלום ושגשוג לאזור"
(צילום: רויטרס)
"הסכמי אברהם הביאו שחר חדש לשלום", הוסיף נתניהו. "הסכם היסטורי עם סעודיה יביא לסיום הסכסוך הישראלי-ערבי - ויעודד מדינות נוספות לנרמל את היחסים עם ישראל". ראש הממשלה הציג לנוכחים בעצרת האו"ם מפה המציגה את המזרח התיכון, ואמר כי "ישראל הייתה מבודדת ומוקפת בעולם ערבי עויין ב-1948. ב-70 שנה עשינו שלום עם מצרים וירדן וב-2020 חתמנו על הסכמי אברהם עם עוד ארבע מדינות". הוא הוסיף: "תראו מה יקרה אם נעשה שלום עם סעודיה - כל המזרח התיכון ישתנה. נסיר את חומות העויינות ונביא שלום ושגשוג לכל האזור.
"לא רק נסיר חומות בינינו לבין מדינות ערב, אלא נביא מסדרון של שגשוג שיחבר את אסיה, דרך איחוד האמירויות, לאירופה", אמר ראש הממשלה. הוא התייחס לאיום האיראני, וטען כי "הם מביאים קללה לעם שלהם, לאזור שלנו ולעולם כולו. האיום המשותף של איראן הביא את ישראל ומדינות ערביות רבות לידידות". הוא הוסיף: "יגיע בקרוב היום שבו ישראל תוכל להרחיב שלום מעבר למצרים וירדן למדינות אחרות. בפגישותיי עם מנהיגים אמרתי שישראל והמדינות הערביות שותפות לאינטרסים משותפים רבים - ואני מאמין שזה יכול להביא שלום רחב".

7 צפייה בגלריה
ראש הממשלה בנימין נתניהו נואם באו"ם
ראש הממשלה בנימין נתניהו נואם באו"ם
מליאת האו"ם במהלך נאום נתניהו
7 צפייה בגלריה
נציגת ערב הסעודית במליאה בזמן נאום נתניהו
נציגת ערב הסעודית במליאה בזמן נאום נתניהו
נציגה מהמשלחת הסעודית באולם האו"ם במהלך נאום נתניהו

נתניהו בירך את הנשיא האמריקני ג'ו ביידן ואת יורש העצר הסעודי מוחמד בן סלמאן, וקרא: "צריך איום גרעיני אמין כדי להתמודד עם איראן". בלשכת ראש הממשלה טענו כי היה בלבול, ומסרו בתום נאומו כי "נתניהו התכוון לומר 'איום צבאי אמין' ולא 'איום גרעיני'".
ראש הממשלה התייחס לפגישה עם הנשיא האמריקני, ואמר: "דיברתי עם ביידן על חזון השלום, ואנו שותפים לאופטימיות. יש פה הזדמנות היסטורית להשיג שלום ואני מאמין שניתן לעשות זאת תחת מנהיגותו של ביידן". הוא הוסיף כי "יחד עם בן סלמאן נוכל להביא ברכה לכל האזור.
"איראן ושלוחותיה יעשו הכול כדי לטרפד את המהלך ההיסטורי הזה", טען נתניהו. "טהרן ממשיכה להעביר מיליארדים לטרוריסטים בכל העולם. יש להחזיר את הסנקציות נגד איראן שהפרה את הסכם הגרעין - וכראש ממשלת ישראל אעשה כל שביכולתי על מנת למנוע מהם נשק גרעיני".

"מהפכת ה-AI מתקדמת - והסכנות גדולות"

ראש הממשלה התייחס בנאומו לפיתוחי הבינה המלאכותית, ואמר כי "המהפכה הזאת מתקדמת במהירות הברק". לדבריו, "לאנושות לקח מאות שנים להתרגל למהפכת החקלאות והתעשייה, אך יש לנו רק כמה שנים להתרגל למהפכת ה-AI. הסכנות גדולות והן לפנינו: הרס הדמוקרטיה, מניפולציה של מוחות, שגשוג פשע ופריצת כל המערכות של החיים המודרניים.
"אבל מה שמטריד זה הפוטנציאל למלחמות מונעות AI", טען נתניהו. "מאחורי זה אורב איום גדול יותר, שמכונות יכולות בסופו של דבר לשלוט באנשים במקום הפוך. האומות המובילות את העולם חייבות להתמודד עם זה ביחד, על אף התחרות. יכולה להיות בטכנולוגיה ברכה, וזה בהישג ידינו. נוכל לחקור את היקום כפי שלא נעשה בעבר". נתניהו קרא למנהיגי העולם להתאחד סביב נושא הבינה המלאכותית - "ולעצב את השינויים שלפנינו באופן אחראי ואתי".


רוב המליאה באו"ם הייתה ריקה במהלך נאומו של נתניהו, אך נציגה מהמשלחת הסעודית נכחה בקהל. רעיית ראש הממשלה, שרה נתניהו, ובנו, יאיר נתניהו, נכחו בעצרת, ולצידם ישבו שר הכלכלה ניר ברקת והשרה להגנת הסביבה עידית סילמן. בשולחן של המשלחת הישראלית בכינוס העצרת ישבו שר החוץ אלי כהן, השר לעניינים אסטרטגיים רון דרמר, היועץ לביטחון לאומי צחי הנגבי, שגריר ישראל באו"ם גלעד ארדן וראש הסגל של נתניהו צחי ברוורמן. בכינוס נכחו גם מנכ"ל משרד ראש הממשלה יוסי שלי, מנהל לשכת רה"מ יאיר קספריוס ומזכיר הממשלה יוסי פוקס.
מאות מוחים התאספו סמוך לבניין האו"ם בניו יורק ל"אם כל ההפגנות", במקביל לנאומו של נתניהו, שכלל לא התייחס לנושא המהפכה המשפטית בדבריו, ונשאו "תפילה למען הדמוקרטיה". סמוך למחאה נגד נתניהו נערכה הפגנת תמיכה בראש הממשלה, בה השתתפו עשרות אנשים.
נאומו של נתניהו הגיע לאחר שנפגש בביקורו בארצות הברית עם שורה של מנהיגים, ובראשם הנשיא האמריקני ג'ו ביידן, ועל רקע הדברים שאמר שלשום יורש העצר הסעודי מוחמד בן סלמאן בריאיון ל"פוקס ניוז" על כך ש"בכל יום אנחנו מתקרבים יותר להסכם עם ישראל". בישראל הופתעו לטובה מדבריו של בן סלמאן על המגעים לנורמליזציה, אך אהבו פחות את החלק שבו אמר כי "אם לאיראן יהיה נשק גרעיני, גם אנחנו חייבים שיהיה לנו". במילים אחרות, יורש העצר הסעודי דיבר על מרוץ חימוש גרעיני במזרח התיכון - שממנו ישראל חוששת מאוד.
7 צפייה בגלריה
ראש הממשלה בנימין נתניהו
ראש הממשלה בנימין נתניהו
נתניהו נערך לנאום, לצד רעייתו שרה והשרים ברקת וסילמן
7 צפייה בגלריה
אבו מאזן
אבו מאזן
"שרי ישראל מתגאים באפרטהייד". אבו מאזן בכינוס עצרת האו"ם
(צילום: Bryan R. Smith / AFP)
הריאיון צולם לפני הצהרתם של ראש הממשלה בנימין נתניהו ונשיא ארצות הברית ג'ו ביידן, שבה דיברו השניים בפתיחות חריגה על המגעים לנורמליזציה שמוביל הנשיא האמריקני. בצעד חריג, נתניהו כרך בהצהרה בין הנורמליזציה עם סעודיה ל"שלום עם הפלסטינים". לדברי גורם מדיני בכיר, נתניהו אמר לביידן בשיחה ביניהם בארבע עיניים "שהפלסטינים הם חלק מהתהליך - אבל לא יהיה להם וטו עליו".
בצל המגעים הללו, יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן נאם באו"ם אמש, פחות מיממה לפני נאומו של נתניהו, ושיגר מסר ליורש העצר בן סלמאן. "הוזה מי שחושב שהשלום יתגשם במזרח התיכון בלי שהעם הפלסטיני יקבל את כל זכויותיו", אמר אבו מאזן. בהמשך, תקף אבו מאזן את הממשלה בישראל וטען כי "ישראל פרשה מהסכמי אוסלו, ושריה מתגאים באפרטהייד".
יו"ר הרשות הפלסטינית פנה לנציגי שאר המדינות, ואמר: "למה אתם מקבלים את זה שישראל נמצאת מעל החוק? הגיע הזמן שתענו לשאלות האלו. אנחנו רוצים שמישהו יגן עלינו מפני הכיבוש". הוא אף איים שהרשות תפנה "לגופים משפטיים נגד ישראל".