שלושה שבועות וחצי לפני חופשת הפסח, המטה לביטחון לאומי (המל"ל) פרסם היום (ה') את הערכת האיום לישראלים בחו"ל מצד גורמי טרור, במטרה להגביר את המודעות של הציבור הישראלי לאיומי הטרור במקומות שונים בעולם. במוקד: בקשה מהישראלים להימנע מהגעה לטורקיה, מרוקו, מצרים (כולל סיני) וירדן, ובאופן כללי לא להחצין סממנים ישראליים.
6 צפייה בגלריה
בריטניה לונדון הפגנה פרו פלסטינית נגד ישראל חרבות ברזל
בריטניה לונדון הפגנה פרו פלסטינית נגד ישראל חרבות ברזל
מפגינה פלסטינית בלונדון בחודש נובמבר
(צילום: AP /Alberto Pezzali)
בהודעה שפרסם המל"ל נכתב כי "בשנים האחרונות מזוהה מגמה מתמשכת של החמרה באיום כלפי ישראלים בחו"ל, שהוחרפה מאז תחילת מלחמת 'חרבות ברזל' (אוקטובר 2023), לאור עלייה במוטיבציה של גורמי טרור שונים בעולם לממש פיגועים. במסגרת זאת, בולט האיום האיראני (שהתעצם) ולצידו גם חמאס וגורמי ג'האד עולמי, המקדמים ביתר שאת פיגועים כנגד ישראלים ויהודים בחו"ל".
עוד נכתב כי בחודשים האחרונים סוכלו עשרות פיגועים נגד יעדים ישראלים ברחבי העולם. "לאור זאת", הדגישו במל"ל, "פוטנציאל איומי הטרור כלפי ישראלים ויהודים כעבור למעלה מחמישה חודשים מתחילת המלחמה - גבוה במיוחד".
באתר המל"ל מפורסמת רשימה מעודכנת של אזהרות המסע לישראלים בחו"ל בכלל מדינות העולם והמלצות להתנהלות בהתאם . בנוסף, ישנו מענה טלפוני לשאלות האזרחים (24/7 במשך כל ימות השנה) במספר 02-6667444.
6 צפייה בגלריה
תמונת החוף בסיני
תמונת החוף בסיני
חוף ים בסיני. במל"ל מפצירים בישראלים שלא להגיע ליעד זה
(צילום: Shutterstock)
להלן תמצית עיקרי מגמות האיום כלפי ישראלים ויהודים בחו"ל:
איראן והציר השיעי: איראן עודנה מחוללת הטרור העולמי המרכזית. בשנים האחרונות איראן הרחיבה פעילותה לפגיעה באזרחים ישראלים וביהודים ברחבי העולם, הן באופן ישיר והן באמצעות שלוחים (פרוקסי) וסייענים שהיא מפעילה.
במסגרת זו נחשפו וסוכלו בשנים האחרונות עשרות ניסיונות איראניים לפגוע ביעדים ישראלים ויהודים בעולם. כך, ב-2021 חוליית טרור בשירות איראן ניסתה להרוג אנשי עסקים ישראלים בקפריסין, קדם לכך אירוע דומה בקולומביה וכך היה גם במהלך 2022 (טורקיה וגיאורגיה) וב-2023 (יוון, קפריסין, לצד פעילות חיזבאללה באמריקה הלטינית). יצוין, כי אלו רק חלק מהאירועים שהותרו לפרסום.
בהמשך לכך, מאז תחילת מלחמת "חרבות ברזל" מזוהים מאמצים מוגברים מצד איראן ושלוחיה לבצע פיגועים נגד יעדים ישראלים ויהודים בכל רחבי העולם.
לצד זאת, יצוין כי גורמי טרור איראניים ממשיכים בניסיונותיהם ליצור קשר עם אזרחים ישראלים, בארץ ובחו"ל, בכסות עסקית או תוך התחזות לגורמים אחרים, לשם חטיפה/ פגיעה בהם (כולל לעיתים תוך שימוש בתווך הסייבר לאיסוף ולסגירת מעגל לפגיעה פיזית).
6 צפייה בגלריה
המנהיג העליון של איראן עלי חמינאי נאום ברכה ל נורוז
המנהיג העליון של איראן עלי חמינאי נאום ברכה ל נורוז
המנהיג העליון של איראן עלי חמינאי
(צילום: AFP / HO / KHAMENEI.IR)
חמאס: בעקבות מלחמת "חרבות ברזל" ניכרת עלייה משמעותית במוטיבציה ובפעילות של חמאס לביצוע פיגועים כנגד יהודים וישראלים בחו"ל. בתוך כך, בדצמבר 2023, נחשפה תשתית רחבה של חמאס במספר מדינות בצפון אירופה, אשר תכננו לפגע ביעדים ישראלים בשבדיה ובגרמניה.
ג'יהאד עולמי: ארגוני הג'יהאד העולמי והאיסלאם הרדיקלי השונים, ממשיכים לקדם ולבצע פיגועים ומתקפות באתרים שונים בעולם (ארגונים אלו ממקדים את עיקר פעילותם כיום בזירות אפריקה, מזה"ת, אסיה ואירופה לצד ניסיונות ספורדיים יותר לקדם פעילות במדינות נוספות בעולם). כך, ב-22 במרץ פעילי "המדינה האיסלאמית" ביצעו פיגוע המוני במוסקבה, במהלכו נרצחו מעל 100 בני אדם וbפצעו עשרות נוספים. מספר שבועות קודם לכן, כוחות הביטחון הרוסים סיכלו פיגוע של "המדינה האיסלאמית" כנגד בית כנסת במוסקבה.
יצוין, כי מאז תחילת מלחמת "חרבות ברזל" ישנה עליה משמעותית במוטיבציה של ארגונים אלו בעולם לממש פיגועים כנגד יהודים וישראלים.
6 צפייה בגלריה
איסמעיל הנייה
איסמעיל הנייה
ראש הלשכה המדינית של חמאס איסמעיל הנייהאיסמעיל הנייה
(צילום: AP Photo/Vahid Salemi)
בחודשים האחרונים התגברו הפרסומים של ארגונים אלו ותומכיהם, הקוראים ומעודדים לפגוע ביהודים וישראלים ברחבי העולם. במדינות המערב, האיום המרכזי הינו מצד מפגעים בודדים, אשר פועלים בהשראת הארגונים ועלולים לממש פיגועים כנגד ישראלים ויהודים, כפי שאירע לאחרונה בשוויץ (דקירת יהודי ב-3 מרץ), זאת, ביתר שאת לאור אווירת המלחמה, האנטישמיות וההסתה חסרת התקדים נגד ישראל.
אנטישמיות וימין קיצוני: במקביל לאיום הטרור מצד האסלאם הרדיקלי, בחודשים האחרונים בולטת העלייה המשמעותית בהסתה כנגד ישראל ויהודים (רשתות חברתיות, תקשורת, ועוד) ועלייה משמעותית בגילויי האנטישמיות וביטוי אלימות במדינות רבות בעולם, בהן צרפת, גרמניה, בריטניה, ארה"ב, קנדה ואוסטרליה. יהודי נרצח בלוס אנג'לס, עובד שגרירות ישראלית נדקר בסין, יהודייה נדקרה בצרפת, עיתונאי ישראלי הותקף בברלין, אירעו מספר אירועי ירי על נכסים יהודיים בקנדה ועוד מאות מקרי אלימות נוספים.
יצוין כי קהילות יהודיות מהוות יעד מרכזי גם מבחינת ימין קיצוני, כאשר מוסדות דת וקהילה מהווים יעד מועדף בימי חג ומועד. בשנים האחרונות בוצעו פיגועים נגד מוסדות דת יהודיים ברחבי אירופה ואמריקה, מתוך מניעים אידיאולוגיים אנטישמיים.
6 צפייה בגלריה
פריז, צרפת, הפגנה פרו פלסטינית נגד ישראל חרבות ברזל
פריז, צרפת, הפגנה פרו פלסטינית נגד ישראל חרבות ברזל
הפגנה פרו פלסטינית בפריז בחודש דצמבר
(צילום: AP /Thomas Padilla)
איסור כניסת ישראלים למדינות אויב: יודגש, כי על פי החוק הישראלי, חל איסור מוחלט על נסיעת ישראלים למדינות אויב (לבנון, סוריה, עיראק, תימן ואיראן), גם לבעלי אזרחות נוספת העושים שימוש בדרכון כפול. בעת שהייה במדינות אלו נחשף האזרח הישראלי לסיכון גבוה ביותר לאירועי חטיפה ו/או פגיעה בחייו.
לסיכום, בהודעת המל"ל נכתב כי "הציבור נדרש לבחון בכובד ראש את יעד הנסיעה, מידת הנחיצות בהגעה למדינות ברמת אזהרה בינונית ומעלה (רמות 3 ו-4) ובכל מקרה לנקוט בצעדי זהירות המתבקשים בכל נסיעה. להלן הצעדים:
  • להשתדל להימנע מהגעה למקומות הומי אדם (קניונים, שווקים) ומקומות המזוהים כמשמשים גורמים ישראלים, יהודיים ומערביים.
  • לשמור על ערנות מוגברת במקומות ציבוריים (כולל מסעדות, מלונות, ברים וכו').
  • להימנע מהחצנת סממנים ישראלים.
  • להימנע מהשתתפות באירועים רבי משתתפים שאינם מאובטחים.
  • להימנע מפרסום פרטי הנסיעה ברשתות חברתיות ופרסום תמונות ופרטי ביקור טרם הנסיעה ובזמן אמת.
עוד מדגישים במל"ל כי אזהרות המסע אינן חלות על שהייה במדינה למטרת טיסת מעבר (קונקשן), למעט לטיסות מעבר במדינות אויב (סוריה, לבנון, עיראק, איראן, תימן) ומדינות ברמת איום גבוהה (לוב, אלג'יריה, פקיסטן, אפגניסטן וסומליה). כמו כן, בעת תכנון הנסיעה לחו"ל מומלץ לוודא כי מסלול הטיסה הנבחר אינו עובר מעל מדינות אויב.

החשש: פגיעה בישראלים באירוויזיון, ביורו ובאולימפיאדה

בחודש מאי תיערך תחרות האירוויזיון בעיר מאלמו שבשבדיה, אשר נחשבת למעוז פרו-פלסטיני. גורם מדיני שעוסק בסיכול איומי טרור בעולם אמר היום כי הוא ממליץ לישראלים שייסעו לאירווזיון שלא לחשוף שם את זהותם הישראלית.
בתדרוך לכתבים המדיניים אמר אותו גורם כי "זה מקרה שנכון לנהוג בו במדיניות של הצנע לכת. אתר התחרות עצמו יהיה מן הסתם תחת אבטחה גבוהה מאוד, אבל המעטפת עלולה להיות בעייתית. מאלמו זו עיר עם הרבה אזורים עוינים. אנחנו לא אומרים שלא לנסוע לשם, אבל מי שנוסע לא צריך להפגין שם את הציונות שלו, כך שלא צריך להסתובב עם דגלי ישראל, זה עלול ליצור בעיות כגון תגרות רחוב".
"אפשר לדבר עברית אחד עם השני, אבל לא צריך לצעוק למשפחה השנייה או לחברים בקצה השני של הרחוב"
6 צפייה בגלריה
גרפיטי פרו-פלסטיני על כרזות האירוויזיון במאלמו
גרפיטי פרו-פלסטיני על כרזות האירוויזיון במאלמו
מוקדם יותר החודש: גרפיטי פרו-פלסטיני ברחבי העיר המארחת כמו גם על כרזות האירוויזיון במאלמו
(צילום מסך, ערוץ SVT)
הגורם המדיני הדגיש עם זאת כי כרגע לא ידוע על כוונה ספציפית של גורמי טרור לפגוע בישראלים בשבדיה. באופן כללי, הגורם המדיני המליץ לישראלים שיוצאים לחו"ל לא להבליט את זהותם. "אפשר לדבר עברית אחד עם השני, אבל לא צריך לצעוק למשפחה השנייה או לחברים בקצה השני של הרחוב".
הגורם המדיני ציין כי גם משחקי היורו שיתקיימו בקיץ בגרמניה והאולימפיאדה שתתקיים בצרפת, שני אירועים שעשרות אלפי ישראלים צפויים לפקוד אותם, הם אירועי שיש לנקוט בהם זהירות מיוחדת. "עיקר החשש הוא מגורמי ג'יהאד עולמי, כאשר גם ישראלים ויהודים על הכוונת", אמר הגורם הישראלי. "בכל רגע נתון יש מאמצים חובקי עולם כדי לבצע פיגועים נגד ישראלים ויהודים", סיפר אותו גורם. "יחד עם גורמי ביטחון מקומיים, קהילת הביטחון של ישראל מבצעת אינספור פעולות על מנת לסכל. מפעם לפעם יש פרסומים על סיכולים, אך מה שמתפרסם הוא קצה הקרחון".