שתף קטע נבחר

50 גוונים של שחור: "בקרוב אנחנו נהיה הרוב"

בין התבדלות מוחלטת - להשתלבות מוחלטת: החברה החרדית התפצלה לעשרות גוונים - לא עוד חברה למדנית בלבד, אלא חברה שהכוחות היצרניים בה מבקשים לקבל ביטוי. האם הם יצליחו לנצח את העסקנים? סרט חדש של ערוץ 8 חושף את הרבדים הגועשים מתחת לפני הקרקע ברחוב החרדי

"ברמת בית שמש ב' מרוכזים כל הקנאים. קוראים למקום הזה 'הקאסבה'" ()
"ברמת בית שמש ב' מרוכזים כל הקנאים. קוראים למקום הזה 'הקאסבה'"

 

הרבה גוונים לשחור. זו עובדה שכל חרדי יודע. ועכשיו זה גם שמו של סרט תיעודי חדש החושף את הרבדים הגועשים מתחת לפני הקרקע ברחוב החרדי: בעיצומם של ימי מערכת הבחירות המוניציפאליות בבית שמש, שנת 2014 - יצא לוי זיני - יוצר קולנוע חילוני - חמוש במצלמה אל "מאחורי הקלעים" של העולם החרדי. "החברה החרדית עוברת טלטלה רצינית, שאנחנו החילונים פחות מודעים לה", הוא אומר.

 

<<הכל על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. היכנסו  >>  

 

"אם לפני עשור או שניים תאוריית ההתבדלות היא שהובילה את חברה החרדית באופן מוחלט, הרי שהתמונה השתנתה. החומות נסדקו והם נבהלים. העיסוק הבלתי פוסק בהתגוננות מהאינטרנט נובע בעיניי לא מהיחשפות לנשים עירומות, אלא מכך שהוא מביא את החיים שבחוץ אל תוך חיי המאמינים. ברגע שיש השוואה, שרואים את העולם האחר, קורים דברים. הפחדנים חוששים מזה, אבל יש גם מי שיגידו 'אני רוצה לשמור תורה ומצוות, ואני רוצה להיות איש מודרני'. המרואיינים שלי מנסים להגיד שאין סתירה. שאפשר להיות חרדי מודרני".

 

עוד תרבות בערוץ היהדות:

 

בעזרת ששת גיבורי הסרט שיוקרן בשבוע הבא בבית "אבי חי" (ובחודש הבא, בסנימטקים ברחבי ישראל), זיני חושף את המתחים הפנימיים, הפוליטיקה והפיצול. "אני חושב שהקולות האלה ילכו ויתעצמו שם", הוא אומר. "השאלה היא אם אלה האנשים שיביאו את החברה החרדית אל 'השלב הבא'.

 

"לפני שבעים שנה הם היו אוד מוצל מאש עם שאלה תיאולוגית נוראה. הרב שך, המנהיג הרוחני של הזרם החרדי בשנות השמונים, אמר ללמוד, ללמוד, ללמוד, כי זה מה שבונה את ארץ ישראל. זו הייתה אנטי-תזה לתפיסה הציונית, אבל כעת החרדים כבר במקום אחר".

 

השליטים האמיתיים של המגזר נשארו מחוץ לפריים

בית שמש היא לא סתם עוד לוקיישן חביב לפרובוקציות של קיצונים. בעיניו של זיני היא הפרומו לאיך שעשויה להראות החברה הישראלית כולה בעשורים הבאים. "אם אתייחס לדו"ח הסטטיסטי האחרון שהתפרסם לפני כשבועיים, החברה החרדית מונה היום 11.2% מכלל האוכלוסייה בארץ, אבל תוך שני עשורים הם יגיעו לרבע מהאוכלוסייה, ובעוד שלושה עשורים - לשליש".  

 

 

אבל פרובוקציות של קיצונים היו גם היו. "לבדלנים הקיצונים יש שיטה כאשר מגיעה מצלמה: מצד אחד, הם רוצים שיצלמו אותם. הם תמיד יישלחו את המשוגע התורן שיעשה את ההצגות שלו. זה חלק מהגבהת החומות; חלק מהריטואל שבו הם משתמשים כדי להגיד לכל העולם: 'אנחנו משוגעים ואל תתעסקו איתנו'. מצד שני, יש כל הזמן מתח עצום בין הקנאים לבין השאר. ברמת בית שמש ב' מרוכזים כל הקנאים. קוראים למקום הזה 'הקאסבה', כשהאנלוגיה ברורה. תמיד הסתובבנו שם עם דמות שמקובלת עליהם".

 

כששואלים אותו מה הדבר המטריד ביותר שגילה בעבודתו על הסרט, הוא עונה ללא היסוס: "העובדה שהחברה החרדית נשלטת בידי העסקנים. מהם בדיוק? ואיך עובד מנגנון הכוח שלהם? בעניין הזה אני מודה שפחות הצלחתי. הם הרבה פחות נגישים עבורי. העסקנים הם אלה שמנהלים ומשמרים את הקיים. עבורם, הקיים הוא נשמת אפם והם לא רוצים שינויים. זה מה שמאפשר להם שליטה על הקבוצה. זו חברה מאוד ענייה, וזה נוח למי שרוצה לשלוט בה.

 

"הקרנתי את הסרט לחבורת הפוליטיקאים בבית שמש. היו שם שישים איש, כולל ראש העיר, והתגובה היחידה שלהם נגדי הייתה היא שאני מגזים. ש'העסקונה' לא שולטת ברבנים. אני טוען שכן, ושלא הגעתי בסרט לעומק השליטה. כמו כל העולם המערבי, גם העולם החרדי נמצא במשבר הנהגתי קשה. הרב שטינמן בן 103 ולא ברור מי יהיה המנהיג הרוחני הבא, ומה תהיה עוצמתו. לאן הוא ינתב את הקהילה המאוד גדולה הזאת?"

 

זיני מספר כדוגמה ללחץ הפנימי, על "אחד הגיבורים בסרט שפורש מהמאבק ברגע שהוא מבין שילדיו הולכים לשלם מחיר. הוא הבין שאם הוא לא עוזב את הפעילות שלו בתנועת 'טוב' (ההתארגנות הפוליטית של החרדים המודרניים בסרט), ילדיו לא יוכלו להיות בישיבות ובמסגרות החינוכיות. מה זה אם לא שוֹט?"

 

האנדרדוג יקבע את הטון למגזר?

אחת הדמיות הבולטות בסרט היא זו של יעקב לבי, פעיל חברתי מבית שמש בעל דעות שלא בהכרח "מתיישבות" עם הממסד החרדי: "כולנו עברנו תקופה של התבגרות", הוא אומר. "הכישלון של סיעת 'טוב' במירוץ לעירייה היה צפוי, ולמרות שזה חלק מגלגלי השינוי ההכרחיים, אין לי צער גדול על כך, משום שמה יעזור לנו עוד חבר מועצה? עוד פירורי תקציב? משם יבוא השינוי?

 

"מצד שני, היציאה של 'טוב' לא הייתה משהו רציונאלי, אלא חלק מכאב שיצא החוצה בדמות מפלגה פוליטית. אנחנו מכוונים ישירות למיינסטרים. זה כמעט בלתי נמנע שבעוד עשרים שנה מהיום, הכוחות שדורשים את המודל האורתודוכסי ההיסטורי, הפרקטי, האחראי, העמל; זה שלוקח חלק בחברה שסביבו - לא יהיו עוד נישה בחרדיות, אלא הזרם המרכזי במיינסטרים. יהיו שמרנים, יהיו ליברלים ויהיה את הזרם המרכזי שיש לו זהות חרדית איתנה, ועם זאת הוא משתלב ופתוח".

 

אחת הדמויות בסרט פורשת מהמאבק אחרי שהבינה שילדיה הולכים לשלם מחיר?

 

"כל פעיל חברתי יודע שהחרב זה תמיד חינוך הילדים. תעז לערער על הכוח שלנו? - נתנקם בך דרך הילדים שלך. זה מזוויע, אבל זו המציאות. החינוך החרדי הוא שם קוד למנגנון שליטה רחב וקריטי של הממסד החרדי. ממה מתפרנסים חלק ניכר מקליקת העסקנות והאליטה הקובעת בציבור החרדי? מעסקי חינוך. שם נמצא הכסף.

 

"משולש הכוח בחברה החרדית זה פוליטיקה של עסקנים-הון-וחצרות (שלטון)... הדבר שהכי מפחיד אותם זה הכנסתו של זרם החינוך הממלכתי-חרדי. ביום שזה יקרה, האנשים הכי חזקים במגזר יאבדו את פרנסתם ואת היכולת שלהם לשלוט באנשים. איש לא תמים לחשוב שמלחמת חורמה בלימודי ליבה היא על בסיס אמוני בלבד. בארה"ב זה לא כך, והלכתית והיסטורית בעם ישראל זה לא היה".

 

"המציאות היא שהציבור החרדי לא יוכל להמשיך להחזיק את עצמו כלכלית וציבורית, ללא שיפורים הכרחיים" (באדיבות קרן אבי חי) (באדיבות קרן אבי חי)
"המציאות היא שהציבור החרדי לא יוכל להמשיך להחזיק את עצמו כלכלית וציבורית, ללא שיפורים הכרחיים"(באדיבות קרן אבי חי)

 

"חייבים להסתכל קדימה. אנחנו רגילים להסתכל תמיד רק סנטימטר אחד קדימה - 'כשנגיע לגשר נעבור אותו', כך גם מתנהלת המדינה. אבל המציאות היא שהציבור החרדי לא יוכל להמשיך להחזיק את עצמו כלכלית וציבורית, ללא שיפורים הכרחיים. לשמחתי, תהליכים שלא האמנו שיקרו, הולכים ומתרחשים מול עינינו, חלקם מתחת לפני השטח, ואחרים בגלוי.

 

"זו לא שאלה של האם, זו שאלה של מתי. אנחנו נהיה פה רוב, ולכל הפחות חלק משמעותי במדינה. הדרך לשרוד כאן, לדעתי, היא בשילוב ואיזון ראוי בין חיי התורה ובין חיי העולם, מתוך הכלת מורכבות ונטילת אחריות לפרט ולכלל".

 

קורס מבוא לחרדיות עכשווית

ללוי זיני רומן ארוך ומצולם עם הדת בכלל והחרדים בפרט, כמי שהיה חתום על סרטים תיעודיים על הרב עובדיה, הרב אמנון יצחק ופרק יחסי דת ומדינה בסדרה המוערכת "תקומה". את הסרט הנוכחי שלו הפיק ערוץ 8 בשיתוף קרן "אבי חי", "גשר" ו"מפעל הפיס", ולפחות בעיניי לבי, "הסרט זה קורס מבוא לחרדיות עכשווית. זו תמונת מצב של יחסי הכוחות בתוך החברה פנימה"..

 

נשארת בקשר עם גיבורי הסרט שלך?

 

"אנחנו חברים", זיני אומר. "באתי מעולמי החילוני ה'תל-אביבי'. הם באו מעולמם שלהם, והיו לנו המון נקודות השקה בשיח. הגיבורים שלי הם אנשים שרואים אפשרות לשלב בין שמירה קפדנית על תורה ומצוות, לבין היכולת להיות ישראלים מודרנים שחיים בארץ הזאת, עובדים בה ורוצים להשפיע על פניה. האם אני מפחד שתהיה פה הדתה נוספת? לא ממש. במובן הזה, האורתודוכסיה הלאומית מטרידה יותר".

 

  • "הרבה גוונים לשחור" יוקרן במסגרת "שבוע קולנוע אבי חי" 30.1- 2.2, בית אבי חי ירושלים. הכניסה חינם (בהרשמה מראש).

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
"חייבים להסתכל קדימה". יעקב לבי
העסקונה שולטת. לוי זיני
מומלצים