6 צפייה בגלריה
חברי כת לב טהור מנסים להימלט מגואטמלה במהלך סוף השבוע האחרון
חברי כת לב טהור מנסים להימלט מגואטמלה במהלך סוף השבוע האחרון
חברי כת לב טהור תועדו כשהם מנסים להימלט מגואטמלה
(ארגון עמודים)
אזרחים ישראלים, חברי כת "לב טהור", עלולים להגיע לאיראן - ומשפחותיהם פנו בדחיפות למשרד החוץ, מחשש שהאיראנים יחטפו אותם וישתמשו בהם כקלף מיקוח. מהלך מקביל מתנהל בקרב משפחות שלהן אזרחות אמריקנית מול הסייט-דיפרטמנט. קרוביהם של אנשי הכת טוענים כי חבריה, ובהם ילדים ותינוקות בעלי דרכונים ישראליים, מנסים לברוח מגואטמלה לגבול איראן-כורדיסטן.
<< הכול על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. היכנסו >>
המשפחות הישראליות ביקשו משרי החוץ והמשפטים לשגר מכתבים בהולים לעמיתיהם בגואטמלה, כדי שיסגרו את גבולות המדינה וימנעו בריחה המונית של חברי הכת. "הגעתם לגבול איראן-כורדיסטן עלולה לגרום למגה אירוע מדיני וביטחוני", הם טוענים. "עסקת שליט תראה כמו משחק ילדים ליד זה".
קראו עוד בערוץ היהדות:
לפני כמה ימים עצרו הרשויות בגואטמלה קבוצה נוספת של חברי הכת, בעלי דרכונים אמריקניים, כולל ילדים קטנים, שהיו בדרכם לאיראן, שם לטענתם תכננו לבקש מקלט מדיני. ככל הנראה, ארה"ב היא זו שביקשה מגואטמלה לעצור אותם.

"המצב שלהם מחמיר מרגע לרגע"

ר', שבתו נמצאת בכת, לא ישן בלילות. בריאיון ל-ynet הוא מספר כי כבר שבוע שהקשר עם ביתו נותק לחלוטין: "אני דואג מאוד לחייהם של ביתי ונכדיי. מרגע לרגע מצב הסיכון שלהם מחמיר. איראן מסוכנת לחייהם הרבה יותר מהמקום שהם נמצאים בו כרגע". לדבריו, "גם עכשיו יש בעיה מאוד רצינית. כשהנכדים שלי התקשרו, הם התלוננו על כאבי בטן ומיחושים שונים. ביתי מספרת לי סיפורים שונים ומשונים, אבל אני באמת לא יודע מה קורה במחנה בגואטמלה. היא אמרה שהם מקבלים לחם, גרעיני דלעת ופירות. הם לא אוכלים בשר, עופות ודגים. היא סיפרה גם שהם מקבלים כדורים של ויטמינים. ואמרנו לה בשום אופן לא לקחת אותם, אבל אני לא יודע אם היא מקשיבה לנו. היא משוכנעת שהדרך שלה נכונה ושזה יביא את המשיח".
6 צפייה בגלריה
חברי כת לב טהור מנסים להימלט מגואטמלה במהלך סוף השבוע האחרון
חברי כת לב טהור מנסים להימלט מגואטמלה במהלך סוף השבוע האחרון
חברי כת לב טהור מעוכבים מבהלך ניסיון להימלט מגואטמלה
(ארגון עמודים)
"לב טהור" הינה כת יהודית דתית-קיצונית שחבריה חיים באזור סנטה רוזה שבגואטמלה. הכת החלה לפעול לפני כ-20 שנה בארץ, עברה לקנדה, משם לארה"ב, למקסיקו ומזה שבע שנים שחבריה מתבודדים באזור שנמצא כשעתיים נסיעה מגואטמלה סיטי. הרב צבי גלוק, מנכ"ל ארגון "עמודים" החרדי, שהוקם בארה"ב ופועל גם בישראל - מעורב בסיוע למשפחות, וטוען כי הכת מונה כ-280 חברים בעלי זהות ישראלית, אמריקנית או קנדית. חלקם הגדול אף בעלי אזרחות כפולה.
לפני כמה ימים עצרו הרשויות בגואטמלה קבוצה נוספת של חברי הכת, בעלי דרכונים אמריקניים, כולל ילדים קטנים, שהיו בדרכם לאיראן, שם לטענתם תכננו לבקש מקלט מדיני. ככל הנראה, ארה"ב היא זו שביקשה מגואטמלה לעצור אותם
"רובם אזרחים ישראלים, כך שאני מצפה מממשלת ישראל שתעשה כל שביכולתה ותמצא את הדרך לפעול ולעזור לאנשים הללו", מדגיש הרב גלוק, המסייע לאנשים שעברו התעללויות ומתמודדים עם התמכרויות ובעיות נפשיות. הרב גלוק מציין כי בשלוש שנים האחרונות, התינוקות שנולדו שם אינם רשומים ואינם מתועדים במכוון, "כדי שאם תיערך פשיטה על המקום, לא יוכלו לקחת את הילדים כי אין תיעוד לגביהם. בנוסף, כשמשפחה חדשה מצטרפת לכת – לוקחים להם את כל הדרכונים".

תכננו לצאת בקבוצות של 70

כתוצאה מהפעילות האמריקנית והחשש ממעצרים נוספים, החלה הכת בהכנות למעבר לצפון מזרח עירק, לאזור הכורדי (מחוז אירביל), הגובל עם איראן. לפי אמונתם מדובר ב"בבל המקראית", ולאזור ההוא יגיע תחילה המשיח. צוות ראשון יצא כבר למקום על מנת לרכוש קרקעות ולהתחיל להכין את המתחם. אחרים נמצאים בתהליך של יציאה בקבוצות שונות אל מחוץ למדינה, הן דרך שדה התעופה הבינלאומי (שם עוכבו לפני מספר ימים על ידי הרשויות) - והן בדרך יבשתית, דרך מקסיקו ואל-סלבדור.
6 צפייה בגלריה
חברי כת לב טהור מעוכבים בנמל התעופה בגואטמלה
חברי כת לב טהור מעוכבים בנמל התעופה בגואטמלה
חברי כת לב טהור מעוכבים בנמל התעופה בגואטמלה
(ארגון עמודים)
משפחות ישראליות שיקיריהן נמצאות בכת, מתריעות מפני הסכנה במעבר של מאות ישראלים לאזור מוכה באנשי דעאש, צמוד לגבול האיראני. אלו פנו למשרד החוץ הישראלי, וזה פנה - באמצעות השגריר הישראלי בגואטמלה, מתי כהן - לתובעת הכללית במדינה, קונסואלה פורס, על מנת שתפעל בשלב הראשון למניעת יציאתם ולקידום תהליכים משפטיים נגד ראשי הכת, בעקבות עדויות שניתנו בגואטמלה על ידי מספר קורבנות קנדים וישראלים.
לפי מסמכים שנחשפו בשנת 2019 בבית משפט פדרלי בארה"ב, חברי כת "לב טהור" הגישו בקשה בעברית, אנגלית וערבית למקלט מדיני באיראן בנובמבר 2018, והביעו נאמנות למנהיג הרוחני העליון של איראן. הכת ביקשה מקלט מדיני, הגנה וחופש דת עבור כל חבריה ברפובליקה האסלאמית, מפני "השלטונות הציוניים השולטים על ארץ הקודש". במכתב הם הציגו את עצמם כ"יהודים הנאמנים לה' ולתורת אמת, נושאי דגל המלחמה בציונות ובשלטונם על ארץ הקודש ועל העם היהודי" - וטענו כי הם נרדפים על רקע אמונתם. בתשובה, מציין הרב גלוק, הם קיבלו מכתב בערבית שמזמין אותם לאיראן.
הרב גלוק: "הבנתי מאחד מחברי הכת שהם ניסו לצאת בקבוצות של 70 איש בכל פעם. פניתי לשלטונות הישראליים, בגלל שמשפחה עם חמישה ילדים, שהם אזרחים ישראלים שנולדו בישראל, גם נכחו שם"
"לפני יומיים קבלתי תמונות משדה התעופה בגואטמלה, שבהן ראיתי קבוצת אנשים מלב טהור, בלבוש האופייני להם - מכוסים מכף רגל ועד ראש - בשדה", מספר הרב גלוק. "הבנתי מאחד מחברי הכת שאני מכיר, שהם ניסו לצאת בקבוצות של 70 איש בכל פעם. פניתי לשלטונות הישראליים, בגלל שמשפחה עם חמישה ילדים, שהם אזרחים ישראלים שנולדו בישראל, גם נכחו שם. השלטונות בישראל אמרו שהם מודעים לזה ומטפלים בזה. הם ציינו שהם לא יכולים לתת פרטים ומידע, אבל הדגישו שהם עושים כל שביכולתם בכדי למנוע מהם להגיע לאיראן".
מה קרה עם המשפחות בשדה התעופה? "מהמידע העדכני ביותר שקיבלתי אתמול (יום ב'), שלטונות גואטמלה עצרו אותם מלטוס והחזירו אותם למתחם. בינתיים אני בקשר הדוק עם משפחה אחת שיש לי את כל פרטיה, ונפגשתי איתם".

"כבר למעלה משבוע שהיא לא בקשר"

כבר חמש שנים שר', אזרח אמריקני, חי בתוך סיוט. זה התחיל עם נישואיה של ביתו, בחורה מבית חרדי נורמטיבי, לבחור שהגיע מרקע משפחתי מורכב. אחרי החתונה עברו השניים לישראל והתגוררו בשכונת גאולה החרדית. "הוא למד בישיבת בריסק והיה בחור סטנדרטי", מספר האב. "אחרי חמש שנים אירעה טרגדיה במשפחה שלו, ואחד מבני המשפחה חיבר אותו למקובל. בעקבות כך הוא שינה את סדר יומו, ובמקום ללמוד בכולל, הוא התחיל להתפלל במשך רוב שעות היום".
6 צפייה בגלריה
חבר בכת לב טהור מחוץ לנמל התעופה בגואטמלה
חבר בכת לב טהור מחוץ לנמל התעופה בגואטמלה
חבר בכת לב טהור מחוץ לנמל התעופה בגואטמלה
(ארגון עמודים)
ר' תמך בבתו ובמשפחתה כלכלית, והם שמרו איתו על קשר רצוף, אבל העניינים הידרדרו. "הבת שלי הייתה עורכת את הספרים של רב מקובל. כשהוא נפטר, החתן שלי הפך להיות עוד יותר קיצוני. מדובר בבחור כריזמטי, והוא גרר בעקבותיו את הבת שלי, שכל חייה הורגלה לשמוע לבעל. היא האמינה לכל השקרים והרעיונות הדתיים.
"כל התקופה שלפני הבריחה שלהם לגואטמלה, הם המשיכו לשלוח את הילדים לבתי ספר חרדיים רגילים, מה שגרם לנו לזרום עם זה. קיווינו שהדברים ישתפרו, וכך זה נמשך כחמש שנים. בנו של אותו רב מקובל היה מחובר ל'לב טהור'. הוא הסתבך עם הרשויות ושכנע את החתן שלי להצטרף לכת. האידיאולגיה הקיצונית גרמה להם לשנות את דעתם על הציונות ועל ישראל, אבל היה נראה שעל אף הקיצוניות היחסית, הקבוצה בגאולה לא הייתה קיצונית כמו "לב טהור" שמחוץ לישראל. אבל מי שהוביל את הקבוצה שם היה טיפוס שלא הראה מנהיגות, וקבוצה נוספת החליטה לצאת לגואטמלה".
ר': "קיבלנו שיחת טלפון מהבת שהם שם. הם קיבלו הוראה לשמור על סודיות מוחלטת. ואז פתאום היא ירדה למחתרת. כל המספרים נותקו או היו לא זמינים. כבר למעלה משבוע שהיא לא בקשר"
ר' מספר כי לא ידע על המהלך עד שבתו הגיעה למדינה. "קיבלנו שיחת טלפון מהבת שהם שם. הם קיבלו הוראה לשמור על סודיות מוחלטת. שאלתי את הבת שלי, מאיפה הכסף ואיך הם עשו את זה. היא קיבלה מידע מוטעה שאיזה ארגון שילם על זה. היא תודרכה מה לענות ולא לספר דבר. ואז פתאום היא ירדה למחתרת. כל המספרים נותקו או היו לא זמינים. כבר למעלה משבוע שהיא לא בקשר".

"ראינו ניצול והזנחה של הילדים"

הקשר של ארגון "עמודים" והרב גלוק עם חברי הכת החל בנובמבר 2018, לאחר שקיבל מברק מבתו של מנהיג הכת, שקיבלה חזקה מבית המשפט האמריקני על ילדיה שהוסתרו ממנה במתחם הכת, בחלקו במקסיקו ובחלקו בגואטמלה. "בפשיטה שנעשתה שם הוצאו הילדים", משחזר גלוק, "ואני טסתי במטוס פרטי למקסיקו עם נציגי משרד החוץ האמריקני והרשויות המקסיקניות בכדי להחזיר אותם הביתה, לארצות הברית. זו הייתה ההתערבות הראשונה שלי בנוגע לארגון".
6 צפייה בגלריה
הרב צבי גלוק
הרב צבי גלוק
"רובם אזרחים ישראלים, כך שאני מצפה מממשלת ישראל שתעשה כל שביכולתה ותמצא את הדרך לפעול ולעזור לאנשים הללו". הרב צבי גלוק
(ארגון עמודים)
לפי עדויות של חברי הכת שנמלטו ממנה, נוקטים אנשי "לב טהור" במערכת ענישה שכוללת הרעבה, חרמות ואלימות קשה, כולל הלקאות פומביות בעירום כלפי הנשים והילדים. בנוסף, הם מחתנים את הילדים החל מגילאי 13-12 (גילאי בר ובת המצווה). ישנן נשים בכת שהרו בגילאים מאוד צעירים. קיימות עדויות גם מקרים של אונס ומעשי סדום המבוצעים על ידי קבוצת הגברים השלטת במקום, המכונה "ההנהלה".
כל אלה מתועדים על ידי מספר קורבנות שהצליחו להימלט, והגישו תצהירים חתומים כראיות לרשויות בגואטמלה. גלוק עצמו לא ישכח לעולם את שראו עיניו כשהגיעו למתחם: "הייתה שם נערה בת 15 שנראתה בת 8. גם שאר הילדים נראים קטנים לגילם. ראינו ניצול והזנחה של הילדים. זה זיעזע אותי".
הרב גלוק: "בחלק מהמשפחות לצערנו לא הצלחנו להוציא את כל הילדים, ואין דבר נורא יותר מכך שאמא לחמישה ילדים עדה לכך שמצליחים להציל אותה ואת שני ילדיה, כאשר שלושה ילדים נשארים מאחור"
הרב גלוק מספר כי לפני שלושה שבועות קיבל טלפון מסבא וסבתא ישראלים שגרים היום בארה"ב, וביקשו ממנו הסבר על הכת, לאחר שבתם - אישה חרדית טיפוסית, לדבריהם, עקרת בית ואם לחמישה - טסה עם בעלה וילדיה לגואטמלה. "הם ציינו כי הם בקשר טלפוני איתם, אבל ביקשו עצות כיצד לשוחח איתם ומה לשאול בכדי לדעת אם יש בעיות ואם הם במצוקה. סייעתי להם ככל יכולתי. לפני שלושה ימים התקשרו אליי השניים בזעקות שהבת שלהם, החתן וחמשת נכדיהם נמצאים בשדה התעופה בגואטמלה, והם מנסים להגיע לאיראן דרך כורדיסטן. הם חששו לחייהם, וביקשו ממני לסייע להם בכל דרך בכדי לעצור אותם. מדובר בבעלי אזרחות כפולה – ישראלית ואמריקנית".
הרב מספר כי פנה לאנשים בממשל האמריקני המטפלים בנושאי רווחת הילד, ואלה אמרו כי ידיהם כבולות בגואטמלה, "אבל נשתדל להשגיח ושאנשים משלנו יעקבו אחר הנושא. נבדוק במהלך הימים הקרובים אם משהו ישתנה שם".

כרוניקה של הסתבכויות עם החוק

את הכת הקים שלמה הלברנץ, שנולד כארז שלמה אלברנס, בן למשפחה חילונית. בנערותו החל בתהליך של חזרה בתשובה. הוא למד בישיבת "איתרי" בירושלים, ובאמצע שנות ה-80 הקים את ישיבת "לב טהור" בשכונת בית ישראל בעיר. הרב החל לרכז סביבו אוהדים וחסידים וניהל את הישיבה בדרכה של חסידות סאטמר, עם הדגשים בולטים נגד הציונות ומדינת ישראל. בשנת 2017 הוגדרה "לב טהור" כ"כת פוגענית" בפסיקה של בית משפט לענייני משפחה, שקבע כי בכת נגרמת "פגיעה קשה בנפשם ובגופם של הילדים".
6 צפייה בגלריה
חברי כת לב טהור מנסים להימלט מגואטמלה במהלך סוף השבוע האחרון
חברי כת לב טהור מנסים להימלט מגואטמלה במהלך סוף השבוע האחרון
חברי כת לב טהור מנסים להימלט מגואטמלה במהלך סוף השבוע האחרון
(ארגון עמודים)
בשנת 1990, לאחר שנפתחה נגדו חקירה בחשד לשיתוף פעולה עם גורמים איסלאמיים בעבירות הקשורות לביטחון המדינה, נמלט הלברנץ לארצות הברית עם כמה עשרות מתלמידי ישיבת "לב טהור". הנערים הוברחו מישראל בדרכונים מזויפים, ונגד הלברנץ נפתחה חקירה נוספת בגין חטיפה.
הלברנץ השתקע בעיירה מונסי שבמדינת ניו-יורק. כעבור זמן מה קראו רבני מונסי להחרימו ולהיזהר מחטיפת ילדים בעיירה. בשנת 1994 הוא נעצר על ידי האף-בי-איי בחשד לחטיפת הילד שי פימה בן ה-13. בתום משפט ארוך, שבמהלכו נוספו תלונות על החזקת קטינים וחטיפתם בניגוד לרצונם, הוא הורשע ונידון למאסר. בסוף שנות ה-90 הוחלט לגרשו מארצות הברית לישראל, והרב השתקע עם קהילתו בעיירה סנט אגט במחוז קוויבק שבקנדה, שם הוכר כפליט.
המשפחות ביקשו משרי החוץ והמשפטים לשגר מכתבים בהולים לעמיתיהם בגואטמלה, כדי שיסגרו את גבולות המדינה וימנעו בריחה המונית של חברי הכת: "הגעתם לגבול איראן-כורדיסטן עלולה לגרום למגה אירוע מדיני וביטחוני. עסקת שליט תראה כמו משחק ילדים ליד זה"
מנהיג הכת הלברנץ החליט להעביר בחשאי את הכת שלו לגואטמלה לאחר שהרשויות בקנדה החלו להילחם בו ולדרוש להעביר ילדים למשפחות אומנה. משפחות חברי הכת בישראל העידו כי הלברנץ התעלל בילדים באלות, בקולבים ובברזלים ונעל אותם במרתפים. רשויות הרווחה בקוויבק קיבלו דיווחים שמנהיג הכת חייב את הילדים להינשא בגיל 14.
רוב חברי הקהילה עברו באמצע 2014 לעיירה סאן חואן לה לגונה שבגואטמלה. באוגוסט של אותה שנה החליטה העירייה לגרש אותם משטחה בטענה שהם מנסים להפיץ את אמונתם הדתית.

"מעולם לא הצלחתי להוציא משם זוג הורים עם ילדיהם"

בשנת 2017 דווח בעיתונות המקומית כי כוחות הצלה במקסיקו משו את גופתו של הלברנץ, בן 55, ביום שישי אחר הצהריים, לאחר שנסחפה בזרם נהר מקומי, שם טבל ככל הנראה לקראת שבת. ככל הידוע, הלברנץ טבע לעיני חסידיו ובני משפחתו, ומאז מנהיג את הכת בנו, נחמן הלברנץ. הוא ועוד מספר מראשי הכת נלכדו על ידי הבולשת הפדרלית האמריקנית, וכיום הוא מרצה עונש מאסר בכלא האמריקני. לאחרונה פשט האף-בי-איי על מתחם הכת, ועצר שלושה מנהיגים נוספים בגין חטיפת ילדים ושימוש בתעודות מזוייפות, ואז הכריזו חבריה על מעבר עתידי לאיראן, והחלו לפעול לקידום הנושא.
עד כה, הצליח ארגונו של הרב גלוק להבריח 37 חברים מתוך הכת, ממקסיקו בלבד. "מעולם לא הצלחתי להוציא משם זוג הורים עם ילדיהם", הוא אומר. "תמיד זה היה הורה אחד עם הילדים. לפעמים זה היה הגבר או האישה. בחלק מהמשפחות לצערנו לא הצלחנו להוציא את כל הילדים, ואין דבר נורא יותר מכך שאמא לחמישה ילדים עדה לכך שמצליחים להציל אותה ואת שני ילדיה, כאשר שלושה ילדים נשארים מאחור".
הרב גלוק עצמו כלל לא משוכנע שהלברנץ באמת מת. לדבריו, לא הייתה הלוויה טקסית, וזמן קצר לפני שפורסם כי טבע, דיבר המנהיג עם נטורי קרתא בבלגיה על אופציית הגירה לאיראן. כעת קורא הרב גלוק, לנפגעי כת "לב טהור", לפנות לארגון דרך כתובת המייל הייעודית: freefromlevtahor@gmail.com
לדבריו, אנשי מקצוע לצד מתנדבים מקבלים ומטפלים בפניות תוך כדי שמירה קפדנית על סודיות.