3 צפייה בגלריה
גל אוחובסקי. חשד לעבירות מין
גל אוחובסקי. חשד לעבירות מין
גל אוחובסקי. חשד לעבירות מין
(צילום: מוטי קמחי)
המשטרה פתחה היום (ד') בחקירה רשמית נגד העיתונאי ויוצר הקולנוע גל אוחובסקי, בעקבות תחקיר שבו טענו שני גברים כי הוא תקף אותם מינית במהלך פגישות עמו. במשטרה פתחו כבר אתמול בבדיקת הטענות, וקראו ל"כל מי שנפגע באירוע" למסור לה דיווח על כך. כעת הפכה הבדיקה לחקירה של ממש, ולצד זאת הוציא בית משפט השלום בבת ים צו איסור פרסום בנוגע לפרשה, שאוסר לפרסם את פרטי הקורבנות או כל פרט שעלול לזהות אותם.
ראש חטיבת החקירות במשטרה בהתייחסות ראשונה לפרשת אוחובסקי
(צילום: אודי פורטל, פאנל שנערך במסגרת כנס העיתונות באילת)

בתחקיר שפורסם בכאן חדשות סיפר א', שנפגש עם אוחובסקי לפני כשנה וחצי, כי השניים קבעו להיפגש לאחר ששוחחו באפליקציית היכרויות. אוחובסקי, כך אמר, השתמש בשם בדוי אך שלח את תמונותיו האמיתיות. "הוא תקשר כמו חיה", סיפר א'. "יותר מחמש פעמים הוא ניסה להפוך אותי בכוח ולגעת". הוא ציין כי ביקש ממנו להפסיק באופן נחרץ, ולפי הפרסום גם עבר בדיקת פוליגרף שבה נמצא דובר אמת.
בעדות נוספת שפורסמה, גבר שנפגש עם אוחובסקי למטרות עבודה סיפר כי בשלב מסוים הוא זינק עליו והתחיל לנשק אותו. "ניסיתי להדוף אותו. הוא כפה את עצמו עליי למרות התנגדותי", סיפר.
אוחובסקי, שבעקבות פרסום התחקיר פרש מתפקידו כנשיא ארגון הנוער הגאה "איגי", התייחס אתמול לטענות נגדו: "לא העליתי בדעתי לפגוע באיש או אשה, לא העליתי בדעתי שפגעתי. מסתבר שטעיתי".
3 צפייה בגלריה
תמונת גל אוחובסקי
תמונת גל אוחובסקי
"לא העליתי בדעתי שפגעתי. מסתבר שטעיתי". אוחובסקי
לדבריו, "כאשר קיבלתי את הטענות כלפיי להתנהגות לא ראויה, התכווצה לי הבטן. חשתי תחושה קשה של אכזבה אישית, מכך שלא הבחנתי בכך בזמן אמת, ובעיקר מועקה גדולה על כך שחברים יקרים שלי לקהילה נפגעו ממני. מיד כאשר נודע לי, בחרתי להתנצל, כי זו הדרך הראויה, ובחרתי להתפטר מתפקידי כי זה חלק מחשבון הנפש. בשנים האחרונות הבנתי והפנמתי שהאחריות המוטלת עלי היא כפולה ומכופלת".
Me Too גם בקהילה הגאה יו"ר נעמת חגית פאר מסרה בעקבות פתיחת החקירה נגד אוחובסקי: "המחויבות של כולנו, נשים וגברים כאחד, היא לחזק את האנשים האמיצים שבחרו לספר את שאירע להם. צריך להגיד באופן ברור - אנו מאמינות להם. אם ישנו פן חיובי בפרשה המצערת הזאת הוא שתודעת ה'מי טו' הגיעה גם לקהילה הגאה. הטרדות ותקיפות מיניות הן אירוע מטלטל - בין אם הקורבנות הם נשים או גברים".
מיכאלי: "החברה שלנו לא הייתה מסוגלת לדבר על פגיעה מינית בגברים"
(צילום: משה מזרחי)

גם שרת התחבורה מרב מיכאלי התייחסה לפרשה בישיבת סיעת מפלגת העבודה הערב: "עד היום דיברנו על פגיעה מינית בהקשר של פגיעה בנשים. החברה שלנו לא הייתה מסוגלת לדבר על פגיעה מינית בגברים והקהילה הגאה לא הייתה מסוגלת לדבר על הפגיעות בתוכה. מה שקורה עכשיו הוא חשוב מאוד מאוד".
מיכאלי הוסיפה כי "פגיעה מינית היא פגיעה מינית גם אם היא קורת באותו מין או אותו מגדר. אנחנו צריכות וצריכים להזכיר שלכל אחד יש את הזכות על הגוף שלו, וגם מקום בטוח וזכות על הגוף בתור מי שאת או אתה. המאבק שלנו נגד פגיעה מינית הוא על כל הרצף, הוא ארוך ומתקדם וזה עוד שלב. מה שצריך לקרות עכשיו זה שהמשטרה תחקור לעומק, ואנחנו אומרות שוב ושוב - אתם לא לבד, אנחנו כאן בשבילכם".
3 צפייה בגלריה
ישיבת סיעה העבודה
ישיבת סיעה העבודה
מרב מיכאלי. "עד היום הקהילה הגאה לא הייתה מסוגלת לדבר על הפגיעות בתוכה"
(צילום: יואב דודקביץ')
לעדויות בנוגע לאוחובסקי הצטרפו הבוקר העדויות שנחשפו ב-ynet וב"ידיעות אחרונות" בנוגע לחבר מועצת העיר תל אביב-יפו, הפעיל החברתי איתי פנקס-ארד - ולפיהן הוא קיים יחסי מין עם שני נערים בגיל 17, אותם פגש בפעולות והרצאות בתנועת הנוער "איגי" - ותוך שהוא מודע לכאורה למצבם הנפשי הפגיע.
פנקס-ארד הודיע בעקבות החשיפה כי החליט להשעות את עצמו מתפקידו כמחזיק תיק הלהט"ב בעיריית תל אביב. בפוסט שפרסם בפייסבוק שלו כתב פנקס-ארד כי "כמי שנלחם כל חייו עבור זכויות הקהילה היקרה לי כל כך, אלה שעות קשות עבורי ועבור משפחתי. אבל אני לא הסיפור כאן, אלא מי שנפגעו ממני. לפני 15 שנים ראיתי את הדברים אחרת, בתרבות שהייתה רווחת בקהילה, והיום ברור לי שאלה מעשים שאסור היה שיקרו".
עדויות: "איתי פנקס קיים איתנו מפגשים מיניים כשהיינו בני 17"
(צילום: שחר גולדשטיין)

שתי הפרשיות הללו עוררו סערה בקהילה גאה ובקרב פעילי תנועת "איגי". בארגון הנוער הגאה הפיצו היום, יחד עם איגוד מרכזי הסיוע לנפגעי פגיעה מינית, חוברת מיוחדת להתמודדות עם אירועי הימים האחרונים. במסמך שפורסם נכתב, בין היתר: "הטרדה מינית על ידי דמות שקרובה לתנועה דומה במאפייניה לפגיעה בתוך הבית. למדריכות/חניכות יש ציפייה טבעית ומובנת, שהמקום אליו הם מגיעים להתחנך יהיה מוגן ובטוח לחלוטין עבורן/ם.
"איגי היא גם המקום הבטוח של החניכים/ות אל מול העולם, וגם מקום ליצירה, מקום אידאולוגי שחורת על דגלו ערכים של שוויון וצדק, וכמובן מיניות בריאה ומיטיבה והסכמה חופשית. לכן המשבר הנוכחי הוא רב פנים, ויכול לזעזע ולהעציב. כפועל יוצא, כאשר מתרחשת פגיעה במרחב של הקהילה הגאה על ידי דמות שמזוהה עם איגי, חשוב שנזכיר את המחויבות שלנו ליצור מרחבים יותר בטוחים עבור נוער גאה והמאבק הבלתי מתפשר שלנו באלימות מינית".
ב"איגי" מסרו בנוסף כי התקיימו שיחות עם כלל המתנדבים וכלל הרכזים, וביום שישי הקרוב יכונסו כלל הצוותים המובילים יחד עם מרכזי הסיוע. ביום שישי יתקיים גם מפגש עם כלל הורים של מתנדבי שנת השירות בארגון. עוד נמסר כי כל קווי הסיוע יתוגברו.
מורן אזולאי השתתפה בהכנת הכתבה