11 צפייה בגלריה
חתני פרס ישראל 2023
חתני פרס ישראל 2023
חתני וכלות פרס ישראל
(צילום: משרד החינוך, יובל חן, אלכס קולומויסקי, סטודיו אל אמל, אביטל גזית, אוניברסיטת תל אביב, מכון ויצמן, אבי מוסל, בני הירשברג, יורם דינשטיין)
טקס הענקת פרסי ישראל נערך הערב (רביעי) בנוכחות נשיא המדינה יצחק הרצוג, ראש הממשלה בנימין נתניהו, שר החינוך יואב קיש, יו"ר הכנסת אמיר אוחנה, נשיאת בית המשפט העליון אסתר חיות וראש העיר ירושלים משה ליאון. הטקס חתם, כמדי שנה, את אירועי יום העצמאות ה-75 למדינת ישראל. ynet העביר את טקס הענקת פרסי ישראל בשידור חי.
פרס ישראל הוא אחד הפרסים היוקרתיים ביותר הניתנים במדינת ישראל. מדי שנה מגישות הוועדות השונות לשר החינוך את המלצתן להענקת הפרס בתחומים שונים ומגוונים. במהלך הטקס, ובעת קבלת הפרס, מסרה האמנית מיכל רובנר פתק לראש הממשלה נתניהו. אחר כך הסבירה כי "רציתי לומר שהמשבר בינינו מסוכן לא פחות מאויבינו".
קיש על זוכי פרס ישראל: "מעוררי השראה"
(צילום: סנטרל הפקות)

11 צפייה בגלריה
מיכל רובנר זוכת פרס ישראל
מיכל רובנר זוכת פרס ישראל
מיכל רובנר זוכת פרס ישראל
(צילום: סנטרל הפקות)
את הזוכים בפרס ישראל ייצג חתן פרס ישראל למפעל חיים, הפרופ' אמנון שעשוע, מייסד מובילאיי. בנאומו, אותו נשא בין היתר בנוכחות נתניהו וחיות, הוא התייחס למשבר סביב המהפכה המשפטית ואמר כי "אלה ימים קשים בישראל. לכולנו. אנו עומדים מול שבר עמוק. בתחום העשייה שלי אומרים ש'לא מבזבזים משבר טוב'. יזם לא רואה לנגד עיניו בעיות. הוא רואה אתגרים והזדמנויות. כשאין דרך – הוא פורץ דרך חדשה. זו המשימה הדחופה שלנו כעת".
לדבריו, "אנחנו חייבים לשלב כוחות ולפתור את המשבר הנוכחי תוך שמירה קפדנית על עקרון הפרדת הרשויות וכיבוד מוסדות המדינה כולם: הרשות המחוקקת, המבצעת והשופטת, כדי שלא נאבד את כל מה שהשגנו. אם לא נשכיל לעשות את זה - גם ניסים לא יעזרו".
האמנית מיכל רובנר קיבלה את פרס ישראל, חיבקה את חיות ומסרה פתק לנתניהו
(צילום: סנטרל הפקות)

11 צפייה בגלריה
רתם איזק, אמנון שעשוע ואשכול נבו
רתם איזק, אמנון שעשוע ואשכול נבו
"בלי פתרון המשבר עם שמירה על הפרדת הרשויות - גם ניסים לא יעזרו". הפרופ' שעשוע
(צילום: יואב דודקביץ)
שר החינוך יואב קיש אמר לזוכים כי "כל אחד ואחת מכם מעורר השראה בתחומו. אתם האנשים שילדי ישראל צריכים לשאת את עיניהם אליהם". קיש הודה כי ב-75 שנותיה, "מדינת ישראל ואנחנו לא עשינו די כדי לאפשר שוויון הזדמנויות. לא עשינו מספיק כדי לצמצם את הפערים בין מרכז ופריפריה. משרד החינוך ברשותי שם לו כמטרה ראשונה לפעול לחיסולו של הפער הזה".
קיש, חבר צוות המשא ומתן לבית הנשיא מטעם הקואליציה, התייחס גם כן לוויכוח הפנימי סביב המהפכה המשפטית: "לא נעלים עין גם ביום הזה מהמריבות הקשות בתוכנו". הוא הודה לנשיא על אירוח השיחות וציין כי "כולי תקווה שנצליח להגיע למתווה עם הסכמה רחבה ככל שאפשר".

אלה 12 הזוכים בפרס, וגם: ה"דרמות" שקדמו לטקס

פרס ישראל בתחום מפעל חיים הוענק כאמור לפרופ' אמנון שעשוע, לרבנית רחל הבר, שממשיכה את דרכו של בעלה הרב ישעיהו הבר בעמותת "מתנת חיים" להשתלות איברים, וליו"ר בית יד לבנים הדרוזים, אמל נאסראלדין.
הפרופ' זמירה מברך היא כלת פרס ישראל בתחום חקר החינוך. לפי נימוקי הוועדה זכתה בפרס על מחקרה בשיטת הוראת המתמטיקה; הפרופ' מיכל שוורץ, שחתומה על תגליות פורצות דרך לטיפול במחלת האלצהיימר, היא כלת פרס ישראל בתחום חקר מדעי החיים; האמנת מיכל רובנר, ממייסדות של בית הספר לאמנות ולצילום "קמרה אובסקורה" בתל אביב, היא כלת הפרס בתחום אמנות פלסטית.
11 צפייה בגלריה
דב שוורץ חתן פרס ישראל
דב שוורץ חתן פרס ישראל
הפרופ' דב שוורץ מקבל את פרס ישראל
(צילום: אוליבייה פיטוסי)
11 צפייה בגלריה
זמירה מברך כלת פרס ישראל
זמירה מברך כלת פרס ישראל
הפרופ' זמירה מברך עם שר החינוך קיש
(צילום: אוליבייה פיטוסי)
11 צפייה בגלריה
מיכל רובנר כלת פרס ישראל
מיכל רובנר כלת פרס ישראל
האמנית מיכל רובנר מקבלת את הפרס
(צילום: אוליבייה פיטוסי)
11 צפייה בגלריה
דקלון בעת קבלת פרס ישראל
דקלון בעת קבלת פרס ישראל
"דקלון" בעת קבלת הפרס
(צילום מסך: באדיבות כאן)
הפרופ' עמנואל פלד, מדען בעל שם עולמי בתחום של תאי דלק ומצברים, הוא חתן פרס ישראל בתחום חקר הכימיה והנדסה כימית; הפרופ' יורם דינשטיין, שכונה על ידי ועדת הפרס כ"אחד מהאבות המייסדים של תחום המשפט הבינלאומי בישראל, באקדמיה ומחוצה לה", הוא חתן פרס ישראל בתחום חקר המשפטים.
הפרופ' יהואש הירשברג, שיצא נגד המהפכה המשפטית ואמר כי "כוחות האופל יוצאים למתקפה גדולה על הדמוקרטיה והתרבות הישראלית", קיבל את פרס ישראל בתחום המוסיקה והמוסיקולוגיה, חרף אמירותיו הקשות נגד תוכניות הממשלה. הירשברג היה הראשון שחקר את התפתחות המוזיקה האמנותית ביישוב היהודי בארץ ישראל ולאחר קום המדינה.
הפרופ' דב שוורץ, שחקר את משנת הרב קוק וממשיכיו, ופרסם מאות ספרים ומאמרים, קיבל את פרס ישראל בתחום חקר מחשבת ישראל, פילוסופיה וקבלה; הפרופ' אביטל גזית, חוקר מוביל בתחום גופי מים מתוקים ומערכות אקולוגיות בסביבות אלה, הוא חתן פרס ישראל בתחום חקר מדעי הסביבה והקיימות, שמוענק לראשונה. הפזמונאי והמלחין יוסף לוי ("דקלון"), שנחשב לאחד מאבות הזמר המזרחי בישראל, הוא חתן פרס ישראל בתחום הזמר העברי.
11 צפייה בגלריה
מיכל שוורץ כלת פרס ישראל
מיכל שוורץ כלת פרס ישראל
הפרופ' מיכל שוורץ, כלת פרס ישראל
(צילום: אוליבייה פיטוסי)
11 צפייה בגלריה
יורם דינשטיין חתן פרס ישראל
יורם דינשטיין חתן פרס ישראל
הפרופ' יורם דינשטיין עם קיש
(צילום: אוליבייה פיטוסי)
11 צפייה בגלריה
שלמה ארצי
שלמה ארצי
ויתר על הפרס. שלמה ארצי
(צילום: קובי קואנקס)
11 צפייה בגלריה
ענת דרייגור, אריק זאבי ולי קורזיץ
ענת דרייגור, אריק זאבי ולי קורזיץ
המועמדים הסופיים לפרס בתחום הספורט - שלא יוענק בשל אי-הסכמות. ענת דרייגור, אריק זאבי ולי קורזיץ
(צילום: יריב כץ וראובן שוורץ)
לבחירתו קדמה דרמה מאחורי הקלעים, כאשר הפרס תוכנן להיות מוענק במקור לשלמה ארצי, אך זה החליט לוותר על הפרס בצל המחאות נגד המהפכה המשפטית. ארצי קיבל את ההודעה על הפרס בחודש שעבר בעת שהותו בחו"ל, אך אז ביקש שהשר קיש לא יתקשר אליו מאחר ויודיע שאינו מוכן לקבל את הפרס. "אני מודה מאוד לוועדת פרס ישראל שהחליטה להעניק לי את הפרס בתחום הזמר העברי. זה מרגש אותי וזה כבוד גדול עבורי כזמר וכיוצר", כתב ארצי בהודעה שנמסרה מטעמו, "אבל בעיתוי הנוכחי, כשהמדינה שלנו פצועה ושסועה, אני מרגיש שקשה לי לקבל את הפרס ולכן אני נאלץ בצער לוותר על הכבוד הגדול הזה".
ב-ynet נחשף לפני כחודש כי ועדת פרס ישראל שדנה בהענקת פרס לספורטאים מצטיינים, לא הגיעה להסכמה פה אחד על איש מהמועמדים שהובאו בפניה, ולכן הוחלט כי השנה לא יחולק פרס בקטגוריית ספורטאים מצטיינים. מדובר במקרה נדיר שהוביל לאי-חלוקת פרס. גם בשנת 2017 התרחש מקרה דומה, שבמסגרתו לא הייתה הסכמה פה אחד סביב הענקת הפרס לאמנות פלסטית - ולכן הפרס לא הוענק.
חשיפת ynet עוררה סערה בעולם הספורט, וזכתה להתייחסות גם מטעם המועמדים הסופיים. פרטי הפארסה, שהובילה לכך שלא יחולק השנה פרס ישראל בתחום הספורט, התבהרו יומיים לאחר מכן. ארבעת חברי הוועדה - היו"ר אבי נימני, קרן לייבוביץ, אבי מויאל ורותם ישראל - קיימו שתי שיחות זום בלבד, כאשר לקו הגמר הגיעו שני מועמדים, אריק זאבי ולי קורזיץ, אבל הם לא הצליחו להגיע לבחירה פה אחד על מי מהשניים.
פורסם לראשונה: 18:20, 26.04.23