שוב פיגוע סמוך לחווארה, הפעם בדרך להופעה של ישי ריבו: שני אזרחים ישראלים נפצעו אמש (יום שלישי) מרסיסים, בעקבות ירי לרכב בכביש 60 בצומת הביתות שבשומרון, ליד העיירה הפלסטינית. המחבל, שככל הנראה פתח באש מצד הציר ולא מרכב חולף, נמלט - וכוחות צה"ל פתחו במצוד אחריו. בתיעוד מהזירה נראה הנזק לרכב שחלונות הצד שלו נופצו, וציצית מוכתמת בדם שנותרה על מושב הנהג. הבוקר שוחרר אחד מהם מבית החולים בילינסון אליו פונו, השני עדיין מטופל במקום במצב בינוני
כחלק מהמצוד נפתח במקום חפ"ק של חטמ"ר שומרון, וצה"ל מבצע חסימות סביב שכם וחווארה. כוחות גדולים של חטמ"ר שומרון נפרסו לאורך מסדרון חווארה ובכניסות לשכם. יש גם שימוש באמצעים טכנולוגיים על מנת לאתר את המחבל.

7 צפייה בגלריה
זירת החשד לפיגוע ירי בחווארה
זירת החשד לפיגוע ירי בחווארה
חלונות מנופצים, דם על הציצית. הרכב שלעברו נפתח האש
(צילום: נדב גולששטיין . tps)
7 צפייה בגלריה
זירת החשד לפיגוע ירי בחווארה
זירת החשד לפיגוע ירי בחווארה
(צילום: נדב גולששטיין . tps)
7 צפייה בגלריה
זירת החשד לפיגוע ירי בחווארה
זירת החשד לפיגוע ירי בחווארה
(צילום: נדב גולששטיין . tps)
אחד הפצועים הוא אחיעד ליברמן, אחיינו של של ראש מועצת קרית ארבע חברון אליהו ליבמן. אביו של הפצוע, יהודה ליבמן, אמר: "נס גדול היה לנו. הבן שלנו, בן 25, נסע עם חבר להופעה של ישי ריבו בהר ברכה. בדרכם הם נקלעו בחווארה למארב ירי של מחבלים שפלים. על הרכב נורו עשרות כדורים ובדרך נס שניהם נפגעו יחסית קל מרסיסים".
"המציאות הזאת שבה מסדרון של מאות מטרים הופך למטווח ברווזים מדמם עבור תושבי וחיילי האזור היא בלתי נסבלת", הוסיף. "זה מחדל ביטחוני מתמשך, אנחנו דורשים ממערכת הביטחון לצאת למבצע צבאי רחב היקף בכל מרחבי יהודה ושומרון, כתר מוחלט על הערים, הכנעת הטרור ואיסוף כל הנשקים".
הדיווח על הירי התקבל במוקד 101 של מד"א במרחב ירקון אתמול בשעה 20:17. חובשים ופרמדיקים של מד"א שהגיעו לזירה החלו להעניק במקום טיפול רפואי לשני פצועים כבני 30, שנפגעו משברי זכוכית בראשם. השניים פונו לבית החולים בילינסון כשהם בהכרה מלאה, ותחילה נמסר שמצבם מוגדר קל, אך בבית החולים עדכנו בהמשך שמצבם בינוני. כאמור הבוקר אחד מהם שוחרר.
חובש רפואת חירום במד"א עזרא פולק סיפר: "הגענו במהירות למקום וראינו רכב עם פגיעות ירי. שני הפצועים ישבו בתוך הרכב כשהם סובלים מפציעות כתוצאה מרסיסי זכוכית בראשם ובדרך נס לא נפגעו ישירות מהירי. הענקנו להם טיפול רפואי הכולל עצירת דימומים. הכנסנו אותם לניידת טיפול נמרץ ובסיוע כוח רפואה של צה"ל פינינו אותם לבית החולים, תוך המשך מתן טיפול רפואי כששניהם בהכרה מלאה".
7 צפייה בגלריה
זירת החשד לפיגוע ירי בחווארה
זירת החשד לפיגוע ירי בחווארה
זירת הפיגוע, ליד חווארה
7 צפייה בגלריה
זירת החשד לפיגוע ירי בחווארה
זירת החשד לפיגוע ירי בחווארה
(צילום: תיעוד מבצעי מד"א)
הפיגוע מגיע על רקע הכוננות הביטחונית המוגברת לקראת חגי תשרי והזינוק שנרשם בהתרעות לפיגועים - זינוק שעליו דווח אחרי שכבר אירעו חמישה פיגועים בתוך שבוע אחד, בתחילת החודש. שר הביטחון יואב גלנט אמר בשבוע שעבר שמדובר ב"תקופה ביטחונית מורכבת בכלל הגזרות", והזהיר: "יהיו מי שינסו לפגוע בנו בחסות החגים. כדי לוודא שאזרחי ישראל יעברו בבטחה את התקופה הזו מערכת הביטחון נערכת בפריסה רחבה - במודיעין, בהגנה על הצירים והיישובים ובפעולות לסיכול פעילי הטרור ומשלחיו". הוא שלח גם מסר לארגוני הטרור: "נפעל בפעולות ההגנה, ואם נידרש להתקפה - נעשה זאת באופן מוחץ. אל תנסו אותנו".
חווארה, נזכיר, הפכה למוקד של טרור מאז חודש פברואר, אז נרצחו בעיירה האחים הלל ויגל יניב בפיגוע ירי. מאז אירעו בה עוד שלל פיגועים שבהם נרצחו ונפצעו אזרחים וחיילים, ולפני כמעט חודש אירע בה פיגוע קטלני נוסף שבו נרצחו שי סיילאס ניגרקר ובנו אביעד ניר. הם נורו למוות במכון לשטיפת מכוניות בעיירה הפלסטינית, והמחבל שנמלט אז טרם נתפס. העיירה עלתה לכותרות גם בשל התפרעויות הנקמה שערכו בשטחה מתנחלים, ואמירתו של השר בצלאל סמוטריץ' שצריך "למחוק" אותה.
לזירת הפיגוע אמש הגיע ראש מועצת שומרון יוסי דגן, שתקף את ממשלת הימין ודרש ממנה להקים עוד מחסומים, כאלו שלדברי פעילים בהתנחלויות ישפרו את ביטחון התושבים - טענה שבמערכת הביטחון דחו בעבר. "ראש הממשלה, שר הביטחון, אתם אחראים לזה שיהודים נורים כאן! לא נוותר לכם! יכולנו לצאת מכאן עם שתי גופות, תחזירו כבר את המחסומים", תקף דגן.
7 צפייה בגלריה
שי סיילאס ניגרקר ואביעד ניר
שי סיילאס ניגרקר ואביעד ניר
שי סיילאס ניגרקר ובנו אביעד ניר, שנרצחו לפני כחודש בחווארה. המחבל שנמלט אז טרם נתפס
(מתוך עמוד הפייסבוק של שי סיילאס ניגרקר)
7 צפייה בגלריה
כוחות צה"ל בחווארה
כוחות צה"ל בחווארה
כוחות צה"ל בחווארה, ארכיון. העיירה הפכה למוקד של טרור
(צילום: Jaafar ASHTIYEH / AFP)
בחמאס, שחותר ללבות את המתיחות ביהודה ושומרון, בירכו כצפוי על הפיגוע וכינו אותו "הרואי". דובר חמאס חאזם קאסם הוסיף: "ההתנגדות בגדה המערבית הכבושה תוקפת שוב באופן איכותי נגד הכיבוש בזמן ובמקום שנקבעו. היא מבצעת את פעולותיה האיכותיות בצורה אסטרטגית ובאופן שהכיבוש אינו מצפה לו".
עינב חלבי השתתפה בהכנת הכתבה
פורסם לראשונה: 20:26, 12.09.23